Skocz do zawartości

Nowości na rynku filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.10.2022 o 20:38, szquar napisał:

Chyba napędziłeś sprzedaż bo już nie ma żadnej dostępnej

 

Jedna, mam nadzieję, dojedzie do mnie.

 

EDIT: jednak nie dojedzie, więc na razie pomiarów nie będzie.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2022 o 00:45, dobrychemik napisał:

SharpStar właśnie zapowiedział swój nowy Apo - sekstuplet Z4 (100mm, f/5.5, 3+3 soczewki). Co ciekawe, w tejże zapowiedzi pojawił się filtr Askar Duo Band 3nm. Przydałoby mi się takie szkiełko pod kiepskim, krakowskim niebem. Mam nadzieję, że będzie do kupienia w @teleskopy.pl teleskopy.pl

Właśnie wczoraj bawiłem się tym nowym Askarem Duo Band 3nm. Testowałem filterek na Pacmanie. Miałem aż 90 minut bez chmur, co jak na rejon Europy gdzie mieszkam i obecną porę roku, jest niebywałym szczęściem ;) Było takiego czystego nieba trochę więcej, ale długo mi zeszło z ostrością(NINA nie chciała tego zrobić przez AF, skończyło się na masce). PA w NINA też trwał długo, najprawdopodobniej ze względu na długość klatek dla tej procedury. Około godziny zmarnowałem na zabawę z ostrością i PA(powinienem to szybciej ogarnąć). Niestety, po godzinie 24.00 pogoda się skończyła.

 

Filtr był w użyty z ASI 533MC schłodzoną do -10 i Espritem 100, Bortle 5. Długość klatek to 5min. Łącznie było ich tylko 18(zachmurzyło się), czyli razem 90min+Darki, Flaty i Darkflaty. Stackowane w APP na defaultowych ustawieniach. Mam 3 stacki: RGB oraz wyekstraktowane w APP Ha i OIII. 

 

Księżyc wczoraj wyglądał jak na obrazku.

 

image.thumb.png.06ab71099a0954ead9dbfd5e12a178e1.png

 

Jeśli ktoś chce sobie zobaczyć te surowe stacki z tej zaledwie 90min sesji, przy prawie pełni, to są one tutaj:

https://www.dropbox.com/scl/fo/9ux2g1pn7tzh9v4k8zi5i/h?dl=0&rlkey=dya08ibbafpsn1fa7n6r9iuu0 (nie wiem czy ten dropbox będzie działał, pierwszy raz tam coś wstawiam do udostępnienia)

Mnie się gęba ucieszyła jak zobaczyłem pierwszą klatkę ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, mario_b napisał:

Filtr był w użyty z ASI 533MC schłodzoną do -10 i Espritem 100, Bortle 5. Długość klatek to 5min. Łącznie było ich tylko 18(zachmurzyło się), czyli razem 90min+Darki, Flaty i Darkflaty. Stackowane w APP na defaultowych ustawieniach. Mam 3 stacki: RGB oraz wyekstraktowane w APP Ha i OIII. 

 

No to pokazałbyś, co wyszło, nie każdy będzie pobierać surowe klatki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 9.10.2022 o 16:57, mario_b napisał:

Jeśli ktoś chce sobie zobaczyć te surowe stacki z tej zaledwie 90min sesji, przy prawie pełni, to są one tutaj:

 

Moja nieudolna obróbka z RGB. Jeszcze jakby dorobić gwiazdki w poprawnych / ładnych kolorach...

 

 

Pacman-RGB-session_1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IDAS ma taki dualband OIII+SII ale w sumie nie doszukałem się nigdy jaka ma szerokość.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11586_IDAS-NB3-Dual-Band-Nebula-Filter-with-2--Filter-Cell---M48x0-75.html

 

Edytowane przez sebastiansw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

 

Coś w stylu 20-30nm, nie bardzo do foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, cmku napisał:

antlia wkoncu wypuscila tego tribanda, wyglada calkiem ciekawie :)

 

Moim zdaniem to trzecie pasemko (B) ustawili tak, jakby nigdy nie widzieli rzeczywistej krzywej LP (np z Mielca albo z Krakowa) . Gdyby go przesunęli w lewo o 10 - 15 nm, nadal zmieściliby się przed 400 nm, a znacznie lepiej ominęliby LEDy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że oprawka z fioletowym paskiem - może się mylić z ALP-T. Ogólnie opisy na oprawkach Antlii są wyjątkowo słabo czytelne, bo producent zbyt dużą wagę przykłada do tego, by całość była ładna, zamiast do funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Myślałem, że będzie droższy. 900 zł za 2" - nieźle.

(Pokuso, odejdź!)

a do czego on ma służyć bo chyba nie rozumiem o co chodzi. Czy to jest taki ALP-T tylko jeszcze z dodatkowym zakresem ? Jeśli tak to dlaczego jest taki tani w stosunku do dualbanda ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Ten filtr ma trzy pasma o dość dużej szerokości. To bardziej konkurent dla Optolonga L-Pro.

Ciekawe, czy dawałby halo. Zawsze obawiam się halo, jak myślę, żeby kupić filtr do Nikona.

Próbowałem L-extreme i niestety, ale halo było wyraźne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wismat napisał:

Ktoś może mi jak krowie na miedzy wytłumaczyć działanie tribanda RGB z kamera mono? 
jak to działa? Zbieram klatkę w programie do akwizycji a gdy ja zestackuje i skalibruje mam RGB jak z kamery kolorowej ? 

Wydaje mi się że jak masz kamerę mono to masz tylko jeden kanał więc nie będziesz miał 3 :) Ja to rozumiem tak, że będziesz miał z tego "super-luminancję".

Edytowane przez beny
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.