Skocz do zawartości

Flatownica made by sidiouss


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Pochwalę się. Dziś dotarła do mnie flatownica wyrzeźbiona przez kolegę Michała @sidiouss. :)

Prezentuje się nieźle, świeci ładnym niebieskawym światłem. Michał kazał mi długo czekać na swój produkt, ale i tak jestem kontent. W końcu stałem się posiadaczem profesjonalnej flatownicy. Po czterech latach zabawy w astrofoto należało mi się. ;)

Panel ma średnicę 24,5 cm, więc posłuży mi zarówno do mojego Newtona 8" jak i do apo TS76EDPH.

 

20220125_005609.jpg.5c85d5a1c2f27096bfa15c25993f6c24.jpg

 

20220125_005643.jpg.06bdad1d4412ecd713161f8bc65f59e2.jpg

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność można regulować poprzez zmianę napięcia na wejściu sterownika. Ten tutaj przedstawiony pozwala na zasilenie panelu napięciem 6-12V, przy 'natywnym' zasilaniu 12V. Do regulacji jasności można wykorzystać albo zasilacz o regulowanym napięciu, układ z dowolną przetwornicą np. LM2596 lub najlepiej stabilizator ze zmiennym napięciem na wyjściu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Od kolegi @DarX86 mam opaski grzejne z dwukanałowym, regulowanym sterowaniem 12V. Czy dobrze rozumiem, że taka flatownica mogłaby być zasilana ze sterownika od grzałek? 

U mnie jest sterownik PWM. Obawiam się że flatownica będzie migotać zamiast zmieniać jasność. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik - jeśli jest to sterowanie analogowe, to tak, jeśli jakiś PWM, to sterownik może tego nie ogarnąć i zacząć migać. Ale przy pełnym wypełnieniu 12V powinno świecić bez problemu :)

 

@diver masz wpiernicz ode mnie, przez Ciebie (dzięki Tobie ;) ) znów mam pełną skrzynkę wiadomości... :D

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PiotrN napisał:

Tak się zastanawiam - czy to, że flatownica jest blisko obiektywu a niebo w nieskończoności ma jakieś znaczenie?

 

Tak, dzięki temu jest wygodniej. Flatownica w nieskończoności byłaby o niebo mniej użyteczna :D

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PiotrN napisał:

Tak się zastanawiam - czy to, że flatownica jest blisko obiektywu a niebo w nieskończoności ma jakieś znaczenie?

Istotne w robieniu flatów jest zachowanie ostrości setupu właśnie na nieskończoność, tak aby optyka była ustawiona jak podczas fotografowania gwiazd. Dzięki temu światło panelu 'oświetli' wszystkie paprochy na matrycy oraz winietę optyki w taki sam sposób jakbyś kierował zestaw na niebo :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Tak, dzięki temu jest wygodniej. Flatownica w nieskończoności byłaby o niebo mniej użyteczna :D

Rzeczywiście merytoryczna odpowiedź. Od Ciebie jako eksperta od filtrów, którego wypowiedzi zawsze czytałem z zachwytem, nie spodziewałem się takiej prześmiewczej odpowiedzi. Ale nie gniewam się :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, PiotrN napisał:

Tak się zastanawiam - czy to, że flatownica jest blisko obiektywu a niebo w nieskończoności ma jakieś znaczenie?

Dopóki panel ma jednakową jasność kątową na całej powierzchni to nie ma znaczenia, problem pojawia się przy szerszych ogniskowych i ekranach typu ipad, umieszczony za blisko da nierównego flata. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak : też robiłem flaty na niebie, ale to rozwiązywało problem winiety...tylko. Najgorsze są paprochy, mimo, że dbam o czystość matrycy i filtrów to zawsze coś wyłazi i na dodatek ta zaraza się przemieszcza. Zawsze je robię przed i po sesji, ewentualnie po flipie i mam spokój. Ta przenośna flatownica jest mega wygodna w terenie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2022 o 10:33, dobrychemik napisał:

Czasem naświetlania można sobie dowolnie korygować jasność flata.

 

No właśnie nie za bardzo. Czas ekspozycji powinien być tak dobrany, żeby pik wyszedł w środku histogramu. Odpowiada to mniej więcej wartości ADU ~25000.

U mnie dla takich parametrów czas ekspozycji dla flatownicy od Michała wyszedł 0,105 s. Jedynym sposobem na wydłużenie czasu ekspozycji jest przyciemnienie panelu. A to najprościej da się zrealizować przez zmniejszenie napięcia zasilania.

 

flat_histogram.png.24a834e839071b24407099cd685e8607.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, diver napisał:

Czas ekspozycji powinien być tak dobrany, żeby pik wyszedł w środku histogram

Nie zawsze. Są różne szkoły. Ja robię w 1/3, czasem robi się w 2/3.

 

10 minut temu, diver napisał:

0,105 s

Też w sumie mało. Ja kiedyś tak krótkie robiłem,  albo jeszcze krótsze, ale artefakty się zakładały czasem.

Ostatnio robię ciemniejsze tło i naświetlam np. 2 s i działa lepiej wg. mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

Nie zawsze. Są różne szkoły. Ja robię w 1/3, czasem robi się w 2/3.

 

No więc są różne szkoły. Ja kieruję się wiedzą zdobytą w większości materiałów forumowych i tym, co proponuje mi APT w swoim wsparciu dla produkowania flatów. A jest to oparte na ADU 25000.

 

2 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Też w sumie mało. Ja kiedyś tak krótkie robiłem,  albo jeszcze krótsze, ale artefakty się zakładały czasem.

 

Jakiego rodzaju artefakty?

 

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Ostatnio robię ciemniejsze tło i naświetlam np. 2 s

 

A w jaki sposób robisz ciemniejsze tło?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, diver napisał:

Jakiego rodzaju artefakty?

Np paprochy są zbyt mocno odejmowane (tak jakby za mocno flat wchodził)

3 minuty temu, diver napisał:

A w jaki sposób robisz ciemniejsze tło?

Ja akurat korzystam z tabletu, na ktorym mam zainstalowaną aplikację white screen. Kładę na odnośnie kartkę papieru i tablet. Na aplikacji można zmniejszyc natężenie świecenia ekranu.

Ustawiam tyle, żeby 2s flat wyszedł mniej więcej w 1/3 histo. I to fajnie u mnie działa. 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.