Skocz do zawartości

Gwiazda Wolfa-Rayeta WR134 – „Gdy długo spoglądasz w bezdeń, spogląda bezdeń także w ciebie”


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

2 minutes ago, lukost said:

Dobra praca, ale tytuł jeszcze lepszy. :)

Nad tytułem zastanawiałem się prawie tak długo jak nad obróbką ;-) Nietzsche na ratunek w końcu przyszedł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Gość na chwilę said:

Skala budzi szacunek :)

Dziękuję *ukłony*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lexx Dziękuję bardzo. Jest to fantastyczny obiekt o niezwykłej strukturze i dlatego zdecydowanie warto go sfotografować. Nie wiem dlaczego wszyscy tłuką ptaki (orły, pelikany) o tej porze roku, skoro taki rarytas jest niedaleko.

 

Nie jest też bardzo trudny, jeżeli masz przyzwoite niebo. Mnie wystarczyło zaledwie 14 godzin OIII przy f/5.2 żeby widać było cały okrąg mgławicy (choć OIII musiałem dość mocno wyciągać).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, diver said:

 

Warto było zebrać tyle OIII, i to jeszcze dobrym filtrem. Efekt widać. :)

 
Z moim poprzednim Baader 8.5 byłoby zdecydowanie trudniej. Od kiedy mam Antlia 3nm to zabrałem się za tlenowe duszki z dużym entuzjazmem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Duser said:

Świetne zdjęcie i jeszcze lepszy opis .

Kurcze, czas na przesiadkę na 3nm filtr tlenowy

Zdecydowanie polecam. Po zmianie wyrzuciłem wszystkie planowane cele i zamieniłem je na planetarki i inne obiekty interesujące w paśmie OIII. Taka duża jest różnica miedzy filtrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Herbert West napisał:

@lexx Dziękuję bardzo. Jest to fantastyczny obiekt o niezwykłej strukturze i dlatego zdecydowanie warto go sfotografować. Nie wiem dlaczego wszyscy tłuką ptaki (orły, pelikany) o tej porze roku, skoro taki rarytas jest niedaleko.

 

Nie jest też bardzo trudny, jeżeli masz przyzwoite niebo. Mnie wystarczyło zaledwie 14 godzin OIII przy f/5.2 żeby widać było cały okrąg mgławicy (choć OIII musiałem dość mocno wyciągać).

 

Też się nad tym zastanawiam. Obiektów i kadrów w tych okolicach jest setki- dla każdego setupu i dla każdego zestawu filtrów. Jak dla mnie - siedząc w nocy w czasie sesji - warto poświęcić czas na kopanie w necie w poszukiwaniu czegoś innego od M 31 i Ameryki. No chyba że sobie wszystko zautomatyzowaliśmy i idziemy spać... tylko mnie takie rozwiązania nie pociągają. Ułatwienia - tak , ale za nic nie oddam widoku schodzących klatek. Zresztą, czytając wpisy niektórych kolegów - metoda na śpiocha bywa mało efektywna... kabel się zaczepi, zaparuje obiektyw bo grzałka się wyłączyła itp.itd.

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Tayson said:

Sandworm z Dune!

The spice must flow!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba, zwłaszcza ilośc detali. 

Robiłem zdjęcie tego obiektu kamerą OSC z filtrem L-eNhance i tlen wyszedł mniej intensywny niż wodór poza jednym obszarem.

 

image.png.3f49ff3baa7fc4168c68581e2e280824.png

 

Twoja wersja jest bardzo inspirująca. Zdecydowanie powtórzę zarówno NB jak i OSC, tym razem z Antlią ALP-T.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apolkowski Dzięki za miłe słowa. Moja wersja jest "nienaturalna", w pewnym sensie, w przeciwieństwie do Twojej. Po prostu trzeba zakłócić naturalny balans tlenu i wodoru, żeby całość bańki OIII była jako-tako widoczna. Ale chciałem uwidocznić cały jej obwód, więc wodór musiał zejść na dalszy plan.

Moim zdaniem lepiej NB, ponieważ daje to większą swobodę w balansowaniu Ha OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Też się nad tym zastanawiam. Obiektów i kadrów w tych okolicach jest setki- dla każdego setupu i dla każdego zestawu filtrów. Jak dla mnie - siedząc w nocy w czasie sesji - warto poświęcić czas na kopanie w necie w poszukiwaniu czegoś innego od M 31 i Ameryki. No chyba że sobie wszystko zautomatyzowaliśmy i idziemy spać... tylko mnie takie rozwiązania nie pociągają. Ułatwienia - tak , ale za nic nie oddam widoku schodzących klatek. Zresztą, czytając wpisy niektórych kolegów - metoda na śpiocha bywa mało efektywna... kabel się zaczepi, zaparuje obiektyw bo grzałka się wyłączyła itp.itd.

 

Jak dla mnie to jest cały urok astrofotografii. Siedzieć sobie w nocy, cisza i spokój. I kontemplować ...

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, _Spirit_ said:

Jak dla mnie to jest cały urok astrofotografii. Siedzieć sobie w nocy, cisza i spokój. I kontemplować ...

@Gość na chwilę @_Spirit_ Też lubię te spokojne wieczory, które się przeciągają w stronę północy. Świetliki latające w ogrodzie, puszczyki straszące w pobliskich lasach, sarny zjadające mi ogródek warzywny ;-) Zwykle mam w kieszeni lornetkę teatralną albo wystawiam zestaw do wizuala.

 

Jednak nie mogę sobie pozwolić na zarywanie nocy i odsypianie później. Z powodów zawodowych i zdrowotnych- bardzo źle znoszę deficyt snu sięgający kilku dni. Dlatego też większość czasu sesji przesypiam ale mam obok łóżka tablet i też patrzę na spływające klatki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Tuvoc said:

Świetna robota! Jest piękny i nietuzinkowy kadr, jest opis merytoryczny (taki nowy trynd chyba ;D) i workflow. Należą się trzy łapki :D

Nawet wykres, proszę Pana, bo teraz fotka bez jakiegoś wykresu na Astropolis to wstyd ?

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.