Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do domu w górach do 10.000 zł


marek8a

Pytanie

Cześć

kupiłem dom w górach, niebo piękne i ciemne. Czas na teleskop!

 

Im więcej czytam, tym mniej wiem co kupić.

Zależy mi, żeby na początek sobie oglądać niebo a potem może foto.

Zadzwoniłem do deltaoptical i polecili mi taki zestaw:

 
Czytam na forach, o problemachg z F/4, które nie do końca rozumiem.  Niby ta tuba jest bardziej już pod astrofoto, ale pan ze sklepu twierdzi, że z tym okularem Baader będę się mógł napatrzeć na gwiazdy nawet jeśli nie zacznę foto.
 
Doradźcie coś proszę.
Edytowane przez marek8a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Duży pieniążek chcą za tę tubę. IMO pod mieszankę foto/wizual to doradził sensownie, ale jak już to weź f/5. Osobiście wziąłbym na początek używanego newtona na dobsonie do samego wizuala, a foto odłożyłbym na później. HEQ-5 niby dźwiga 8" pod foto, ale tak na granicy. Doświadczeni tak focą, ale początkujący może tracić cierpliwość, szczególnie w połączeniu z f/4. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobsona łatwiej przestawisz niż montaż paralaktyczny z zamontowaną tubą.

8" Newtona na Dobsonie można włożyć do bagażnika samochodu, a po wyjęciu w 3 minuty mieć gotowego do obserwacji. Tym bardziej nie powinno być problemu z wystawieniem go z domu na podwórko.

Montaż azymutalny (np. Dobson) jest też znacznie prostszy w obsłudze do wizuala niż paralaktyk.

Oczywiście zdjęć na nim nie porobisz, ale 8" Newton na HEQ5 to nie jest zestaw najletwiejszy dla początkującego astrofociarza.

Astrofoto i wizual przeważnie wymagają innego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W astrofoto i w wizualu liczą się zupełnie inne rzeczy. ten zestaw rzeczywiście ma cechy obu ale za cenę trudnego astrofoto i średniej jakości wizuala. Ja też bym brał Dobsona do wizuala, im większa apertura tym lepiej. Jeśli masz ograniczony budżet to zastanów się też nad używkami. Heq5  używany to 4000zł, jest na astromaniaku.
Za 10k to można to pogodzić używkami
Synta lub GSO 12" 3200zł

Heq5 4000zł

Canon 1100d 800zł poszedł ostatnio
Obiektyw do Canona lub mniejszy teleskop wedle uznania i budżetu
Okulary do 12" wedle uznania i budżetu
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Brałbym Syntę 12 cali w goto + kilka szkieł. Ciemne górskie niebo i spory newton to jest to - proste fotki też nim zrobisz - w charakterze ciekawostki...

Niech się kolega uczy nieba, a nie steruje goto, za to goto to kupi dobre okulary :grin:.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@marek8a zacznij od obejrzenia teleskopów na jakimś lokalnym zlocie czy spotkaniu. Za 10k można kupić już baardzo fajny sprzęt, ale wybór i konfigurację są na tyle duże że nikt inny nie określi co będzie Tobie odpowiadało, tylko Ty sam.

P.S Hyperion  8mm to dość odważna propozycja do Newtona F4 (moim zdaniem).

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Duże lustro i dobre okulary. Zacznij od wizuala. Foto z czasem. Nie wszystko na raz, tym bardziej że w najbliższym czasie będziesz oglądać raczej chmury, a nie nocne niebo :) 

Dobrze. Dobra rada. To prosze polećcie jakiś zestaw do patrzenia w gwiazdy. Jednak goto bym wziął żeby frustracji uniknąć szukając obiektów.

Duże lustro i dobre okulary. Takie cos potrzebuje. Czyli rozumiem montaż eq5 z goto wifi będzie ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W takim razie inne ważne pytania zanim polecimy:

- Czy teleskop będziesz rozstawiał sam czy może będzie inna osoba do pomocy?

- Czy masz możliwość postawienia na stałe słupa, na którym pojawi się montaż?

 

W tym momencie jesteś na rozdrożu:

opcja (a) jeśli opcja EQ + ToGo to sporo kasy z Twoich 10 000 pójdzie na mechanikę i elektrionikę, a w obserwacjach najważniejsza jest OP-TY-KA

 

więc pojawia się...

opcja (b) czyli DUUUUUŻY dobson (12" minimum....) i do tego trzy okulary klasy premium + filtry (zagadnienie super ważne!), Tu płacisz niemal zawsze za optykę, a mając doby szukacz (obraz prosty + podświetlany krzyż) wyszukiwanie obiektów jest duuuuużo przyjemniejsze niż sądzisz. I przy okazji uczysz się nieba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uczyć się nieba kolega może w pochmurne noce w Stellarium, SkySafari itp. Ja jestem za GoTo, oszczędzi godzin celowania nie wiadomo gdzie i w co :)

Tu jest kilkuset aktywnych użytkowników i tyleż opinii!

@marek8a Nawet jak zrobisz ankietę, nie znaczy że masz iść owczym pędem jak wszyscy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, OBERON RD napisał:

Uczyć się nieba kolega może w pochmurne noce w Stellarium, SkySafari itp. Ja jestem za GoTo, oszczędzi godzin celowania nie wiadomo gdzie i w co :)

Tu jest kilkuset aktywnych użytkowników i tyleż opinii!

@marek8a Nawet jak zrobisz ankietę, nie znaczy że masz iść owczym pędem jak wszyscy.

 

No ja też bym jakos się sklaniam ku goto.

To umówmy się że muszę mieć goto. Jaki do tego sprzęt do gapienia się? Zakładam że goto bym brał eq5 koszt ok 3800. Czy może są inne warte rozważenia?

 

@Marcin_Gw końcu zrozumiałem o co kaman z tym dobsonem. Że muszę postawić na stałe w ziemii słup i na tym dobson. Dzieki za oświecenie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, peter5 napisał:

Zrobisz co zechcesz bo to twoja kasa, ale za 10 000 to można kupić porządnego taurusa i kilka dobrych okularów, oczywiście nie mówię o hyperionie bo to dziadostwo:grin:.

Na pewno masz rację jednak to co napisałeś nie przybliża mnie do kupna ani o jedną sekundę świetlną. Na tym etapie potrzebuje zwykłych rekomendacji przy jednym na razie założeniu pewnym: system goto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym kupił Dobsona dużego i okulary. Paralaktyk do wizuala nie jest konieczny. Ułatwia prowadzenia ale też dziś są tak szerokoątne okulary że obiekt wcale tak szybko nie ucieka. Co do GoTo - uważam że samodzielne odszukiwanie obiektów ma w sobie pewną magie i obowiazek wręcz. Bo skoro nie pociągają takie niauanse a jedynie oglądanie tych białych mgiełek to może się okazać że pasja szybko gaśnie. Biorąc pod uwagę ilośc pogodnych nocy i ilośc obiektów widocznych w takim teleskopie to jak kolega stwierdzi po kilku latach że chce już robić foty wówczas sprzeda sprzet i kupi inny. Juz bogaszy o doświadczenia.

Szkoda czasu na małe apertury pod górskim ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Rafał K. napisał:

Ja bym kupił Dobsona dużego i okulary. Paralaktyk do wizuala nie jest konieczny. Ułatwia prowadzenia ale też dziś są tak szerokoątne okulary że obiekt wcale tak szybko nie ucieka. Co do GoTo - uważam że samodzielne odszukiwanie obiektów ma w sobie pewną magie i obowiazek wręcz. Bo skoro nie pociągają takie niauanse a jedynie oglądanie tych białych mgiełek to może się okazać że pasja szybko gaśnie. Biorąc pod uwagę ilośc pogodnych nocy i ilośc obiektów widocznych w takim teleskopie to jak kolega stwierdzi po kilku latach że chce już robić foty wówczas sprzeda sprzet i kupi inny. Juz bogaszy o doświadczenia.

Szkoda czasu na małe apertury pod górskim ciemnym niebem.

Przekonuje mnie to :)

jakiego dobsona byś polecił i okulary do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, marek8a napisał:

Na pewno masz rację jednak to co napisałeś nie przybliża mnie do kupna ani o jedną sekundę świetlną. Na tym etapie potrzebuje zwykłych rekomendacji przy jednym na razie założeniu pewnym: system goto.

Zostaw to goto, bo to profanacja obserwacji astronomicznych, zresztą kolega Rafał Ci napisał o tym powyżej. Nie ma większej satysfakcji niż znalezienie samemu obiektów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do dobsona nie potrzebujesz słupa, słup jest do astrofoto i montaży(głowic) paralaktycznych.. powiedzmy w skrócie.. myślę że o tym mówił Marcin.

 

Naprawdę, obadaj sprzet przed zakupem, poobserwuj z kims, jakis zlot czy spotkanie.. no chyba ze 10 tysiecy zarabiasz w jeden dzien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym szczerze polecał używanego Newtona na Dobsie ale nie od razu największego. Nie ma to jak uczyć się na lekkim, niewielkim sprzęcie od 8-10 cali. Małe też ryzyko finansowe, gdyby nasze oczekiwania co do obrazów z teleskopu amatorskiego nas mocno rozczarowały. Później przejście na większy sprzęt to brak szybkiego wypalenia w obserwacjach i pozytywne zaskoczenie jak można na nowo odkrywać już nam dobrze znane obiekty w zupełnie innym świetle. Też jestem za tym samodzielnym wyszukiwaniem obiektów, bo to chyba najlepsza właśnie zabawa w odkrywanie nieba. No i w praktyce uczy nas mapy nieba, a to nieocenione umiejętności. Co do okularów do F/5 to istnieją dużo lepsze konstrukcje od Hyperionów

 

P.S.

Z doświadczenia wiem, że najgorsza rzecz to radzić się handlowca w sprawach astro. Szczerej rady tam raczej nigdy nie uzyskasz. A opisy sklepowe są mocno przekoloryzowane, byle tylko złapać klienta.

Edytowane przez teleskopiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, marek8a napisał:

Cześć

kupiłem dom w górach, niebo piękne i ciemne. Czas na teleskop!

Doradźcie coś proszę.

 

Koledzy dobrze radzą.

A ja dodam: umów się z kim w okolicy tego domku w górach (ciekawe może to koło mnie? :) ), być może ktoś ma taki sprzęt i moglibyście umówić się na obserwacje. Sprawdzałeś naszą forumową mapkę?

https://astropolis.pl/communitymap/

Druga sprawa to lokalizacja, wg https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7.10&lat=49.8500&lon=19.5994&layers=B0FFFFFFFTFFFFFFFFFFF

w górach mamy zarówno doskonałe niebo w Bieszczadach jak mocno przeciętne w niektórych lokacjach blisko miast. Podaj więcej informacji o lokalizacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

...a zanim cokolwiek kupisz poświęć te przysłowiowe "500 zł" i  jedź na zlot. Zobaczysz masę sprzętu i decyzja będzie zdecydowanie łatwiejsza. Obstawiam, że będzie to najlepiej wydane 5 stówek na astro :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, micropoint napisał:

Kup zwykłego dobsona za niewielkie pieniądze

Dobra rada, na początek. Nawet bardzo dobra rada. 

Ten jest ciekawy i tani, ale nie wiadomo w jakim stanie są zwierciadła i czy montaż Dobsona lekko chodzi. Wiem, że teleskop jest z 2005 roku. Średnica 270mm i tolerancyjna dla okularów światłosiła f/5.6 to dobra kombinacja i sporo zobaczysz na niebie.

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-astronomiczny-10-6-pyrex-astrokrak-arktur-CID767-IDMZ8Sx.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.