Skocz do zawartości

Rekomendowane okulary do MAK180


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Nie mam żadnego doświadczenia praktycznego w wizualu. Proszę znawców tematu o pomoc w wyborze okularu lub okularów do obserwacji wizualnych MAKiem 180. Księżyc, planety, gromady kuliste i jasne DSO.

 

Lokalizacja bortle 5 ale planuję też wyjazdy (ale nie jako priorytet). 

 

Mam jedyny okular, przez który coś oglądałem na Newtonie 10'' F4 6 lat temu, i który bardzo mi się podobał, a mianowicie 1.25'' ES 8.8mm 82deg. Do tego w zestawie z MAKiem przyjechał Skywatcher 28mm 2''. Mam też extender 1.25'' x2 ES'a.

 

 

P.S- podchodzę praktycznie, nie planuję zakupu skrzynki okularów. 1 może 2 w rozsądnych cenach bo foto jest moim absolutnym priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przy takiej ogniskowej ten okular będzie rzadko wykorzystywany raczej w naszych warunkach, ale moze się przydać czasami. Celuj w ogniskowe 12-18 mm, te są u mnie w użyciu najczęściej. Przy slabszym seeingu 20-25 mm. Do planet poszukaj okularów prostych, dobry plossl lub najlepiej orto, do Księzyca też się nadają mimo malego pola. Myślę ze gdybyś miał 12, 18 i 25 mm byłbyś zadowolony, ale priorytetem w Twoim przypadku bylby chyba 18 mm.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że dość długo "jechałem" Makowcem 180/2700, to i owo wiem.

Do szerokich pól i dużej źrenicy wyjściowej:

- coś 40mm z polem 70o więc William Optics SWAN 40mm /TV Panoptic 41 / Pentax XW 40mm / ES 40mm/68 albo klasyczny Plossl 56mm z polem około 500 (Meade 4000, Omegon, Tele Vue)

- w tematach planet i ogólnie dużych powiększeń: 9mm da 300x co będzie fajnym kompromisem między możliwościami Maka (można sporo więcej) i tym, na co pozwoli atmosfera. Morpheus 9mm będzie idealny albo ES 8,8mm, albo może Pentax XW 10 albo Sky-Watcher SWA 9mm z polem 58o

- pozotałe ogniskowe - wg woli: sugerowałbym coś z około 14-12mm jako mniejsze powiększenie do planet (ponownie: Pentax / ES / Morpheus / Hyperion / Sky-Watcher SWA / Celestron X-Cell)

- coś o ogniskowej około 20mm jako powiększenie pośrednie między okularami 40mm i 12-14, np Celestron Luminos 23/82o, Omegon Panorama 21mm/100(faktycznie ma 900 ale to i tak dużo) Omegon Super LE 18/68, ponownie Pentax XW 20.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kubaman napisał:

Sporo wychodzi koszt takiego zestawu..

 

Są jakieś tańsze opcje? 

Są, ale nie warto tracić potencjału świetnego Maksutova przez użycie słabych optycznie okularów - nie idź tą drogą. Kupuj je rzadziej ale od razu dobre. 

Zakup dobrego (czyli droższego) okularu boli tylko podczas zakupu. Potem już tylko radość

Kupując tani i słaby jest odwrotnie - krótka radość z niskiej ceny a potem już do końca ból, że nie widać tak, jakby to było możliwe....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wielu lat stosuję do obserwacji Planet Vixen SLV 10 mm. Ostatnio dokupiłem 15 mm. Jestem bardzo zadowolony z tych okularów. Wykorzystuję je dodatkowo z Barlowem 3x i 5x. Zaznaczam, że mam jasnego Newtona, dlatego dodatkowo Barlowy. Jak dla mnie obrazy są świetne z tych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za podpowiedzi. Jeszcze podpytam:

-czy jest sens dawać 2'' okulary dla tak dużej ogniskowej? Wydaje się że nie..

- czy z tego samego powodu kupno 80 czy nawet 100deg ma konkretny wpływ na obraz? 

 

Powyżej widzę, że może być odwrotnie ale może temat się trochę rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla okularów powyżej 30mm nawet nie myśl o kupowaniu czegoś 1,25". 

ES 24m/68o oraz Tele Vue Plossl 32mm/50to kres możliwości okularów 1,25" Wszystko o dłuższej ogniskowej - bierz z polem około 70o (wyjątek to Plossle 55/56mm oferujący największą możliwą źrenicę wyjściową, przy mniejszym polu własnym.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czymkolwiek są źrenica i pole własne :)

Ale to oczywiście tylko mój brak wiedzy

Właśnie mnie to często zastanawia. Oczywiście optyka już tak ma, że podobne parametry na papierze a cena zupełnie inna.

 

Z tego co tu wyczytałem to dobrą renomą szczycą się Pentaxy, Omegony i Baader Morpheus.

ES widzę średno, a kiedyś wydawało mi się, że to świetne okulary.

Natomiast plossle są mega popularne, choć na papierze nic ciekawego nie oferują w porównaniu do dużo dużo droższych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ilustracja czym jest pole własne okularu

Wyobraź sobie, że stoisz 30cm od szyby pokrytej szronem. Jeśli odśnieżysz sobie kółko o średnicy 5 cm, to widzisz mało - tak jakbyś patrzył przez okular ortoskopowy (skądinąd bardzo polecany dla planet)

Jeśli odśnieżysz sobie 8 cm - widzisz więcej, jak przez Plossla

Jeśli odśnieżysz 12 cm - masz Sky-Watchera SWA

Jeśli odśnieżysz sobie 40 cm - to prawie nie widzisz, że jest szyba --> Tele Vue Ethos, Omegon Panorama i inne cudaki ponad 90o

 

Pentax XW, Tele Vue to klasa sama dla siebie, Nikon jest jeszcze lepszy, ale mimo moich starań firma nie chce zarabiać sprzedając je w Polsce

Baader Morpheus - świetne

ES serii 68 i 82 - bardzo popularne

Omegon Panorama - mało znana, a super optycznie seria okularów ultraszerokokątnych (sam mam model 15 mm)

Omegon Super LE - fajne, dość szerokie i tańsze od Morfeuszy

Sky-Watcher SWA - najtańsze z dobrych, najlepsze z tanich (280 zł w Delta optical)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

ES widzę średno, a kiedyś wydawało mi się, że to świetne okulary.

 

nigdy nie były świetnymi okularami, a najlepszym razie bardzo dobrymi w swoim przedziale cenowym. W dodatku to typowe okulary do DS-ów, a nie planet. Szczególnie ES8,8 jest chyba najsłabszym z tej serii, a do planet tym bardziej ze względu na odblaski

 

20 minut temu, kubaman napisał:

a jeszcze zapytam o te sławne niemal okulary LVW

gdzie się lokują?

 

to też okulary do DS-ów

z planetarnych lantanów Vixena są LV, NLV i SLV. Niestety mają małe pole widzenia (w przypadku planet to jakoś specjalnie nie przeszkadza) ale za to znakomity komfort za sprawą LER

 

4 minuty temu, stratoglider napisał:

 

Dałbyś radę porównać tą serię z TMB Planetary II ?

 

to klony TMB. Opinie są różne ale generalnie to zbliżona jakość

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

a jeszcze zapytam o te sławne niemal okulary LVW

Wysoko.

Nazwałbym je "Morfeuszami z mniejszym polem" bo mają "tylko" 65o. Optycznie - wyśmienite do wszelkich zastosowań.

 

Zaś Sky-Watchery SWA miło mnie zaskoczyły w porównaniu z ortoskopami University Optics (9 i 12,5 mm), Baaderem Hyperionem 8 mm oraz Morfeuszem 6,5 mm. Bardzo udane okulary! 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 10:08, Marcin_G napisał:

Osobiście używałbym zestaw:

40 mm SWAN W.O.

Mam do wyboru używki SWAN 40 lub ES 40mm 62deg w bardzo podobnej cenie (68 deg też ale już sporo drożej). Co wybrać do Maczka?

 

 

P.S mam jeszcze APO Askar 200mm będę próbował coś popatrzeć ;)

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Mam do wyboru używki SWAN 40 lub ES 40mm 62deg w bardzo podobnej cenie (68 deg też ale już sporo drożej). Co wybrać do Maczka?

 

 

P.S mam jeszcze APO Askar 200mm będę próbował coś popatrzeć ;)


Askar ze swoją światłosiłą „zamorduje” Swana. A tym bardziej jakbyś kiedyś chciał go użyć z małym, światłosilnym refraktorkiem bez flattenera. Także raczej ES40 68*

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.