Skocz do zawartości

Przypadkowy kawałek nieba -nic ciekawego.


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Trochę chyba prostopadłość nie ten teges, bo ciągnie po całości, ale po dopracowaniu... to trochę tak jak z moim FS 128 - niby do wizuala, a świetnie się sprawuje w foto..

Prawda, że odrobinę ciągnie, ale jak zmierzył @apolkowski kurwatura na poziomie 5% to niezły wynik. To z pewnością też zasługa faktu, że jest to światłosiła F/7 a nie F/4. Parę ruchów śrubkami tiltera (jest zamontowany) i problem zniknie. Poza tym dublet skonfiguruję tak, że APO 140 (z ciut lepszą optyką) będzie zbierał głównie L, Ha, OIII,  a 130-tka RGB i też ewentualnie L oraz Ha.

Niestety sporych kosztów tej zabawki nie uniknę. Przede wszystkim potrzebny montaż o udźwigu co najmniej 30 kg i konfiguracja softu, aby dwie kamery zsynchronizować z ditheringiem. Liczę, że znajdą się na forum dobre dusze, które ten problem ogarniają i pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzędziel napisał:

Wówczas wypadkowa średnica takiego dubletu rozpatrywana pod względem wydajności zbierania fotonów stanowiła by odpowiednik APO 190 mm F/4.8 czyli tuby dostępnej wyłącznie za kosmiczne pieniądze. Pomyślałem więc - gra warta świeczki.

 

Hmm, Nie pamiętam jaką jasność ma Twoje APO 140, ale powiedzmy że obliczenia parametrów agregatu (APO 190 mm F/4.8) przyjmuję za prawidłowe. Pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób skierujesz  światło z obydwu tub na jedną matrycę?...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, diver napisał:

 

Hmm, Nie pamiętam jaką jasność ma Twoje APO 140, ale powiedzmy że obliczenia parametrów agregatu (APO 190 mm F/4.8) przyjmuję za prawidłowe. Pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób skierujesz  światło z obydwu tub na jedną matrycę?...

 

Na dwie matryce.

Zakładam, że jedna klatka 10 min na jednej matrycy = dwie klatki po 5 min na dwóch. Nie chodzi o faktyczną światłosiłę tylko wypadkową wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję strategię:

a) cff: LRGB+SHO

b) ts: tylko SHO

 

Wtedy gorsza jakość obrazu z TSa nie będzie degradowała efektu końcowego. Zwłaszcza gwiazdy powinieneś zbierać tylko lepszym sprzętem.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Proponuję strategię:

a) cff: LRGB+SHO

b) ts: tylko SHO

Tak się nie da. CFF 140 jest spięte z Atikiem One 9 i reduktorem 0.75x Daje to światło F/4,9 FOV 60' i skalę 1.09"/pix, ale Atik One ma wewnętrzne koło tylko 5-cio pozycyjne.

Ponieważ ze względu na kiepskie niebo fotografuję głownie w wąskich pasmach chcę maksymalnie wykorzystać moc tego zestawu stąd konfiguracja L, L-pro, Ha, SII, OIII.

TS spiąłem z Atikiem 383 i ten zestaw jest znacznie mniej efektywny, bo żeby uzyskać podobną skalę i FOV działa bez reduktora, ze światłem F/7. Poza tym Atik 383 jest znacznie mniej czuły od Atika One (QE 56% vs. 77%) co w praktyce oznacza, że ten sam efekt uzyskuję po dwukrotnie dłuższym naświetlaniu. Tak więc jego główny cel to palenie RGB i ewentualnie dodatkowo Luminancję lub narrow (tu mam koło 7x).

 

Przykładowo: chcę zrobić fotkę (Bi-color) słabego SNR-a więc planuję palić:

APO 140 po 10 godz. Ha i OIII razem 20 godz.

TS 130 po 2 godz Na kanał RGB i 4 godz. luminancji (10 godz) i pozostałe 10 godzin mogę przeznaczyć na dopalenie wodoru lub tlenu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Robson_g napisał:

Miałbym prośbę. Czy pokazalbys jedną pełną ramkę z L?

Albo dwie pełne ramki L, jedną z TS a drugą z CFF.

Dla mnie fajne gwiazdki z tego TSa.

Jasne, chętnie pokażę, ale chwilowo jestem w górach i nie mam przy sobie. Wracam za 4 dni.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2022 o 18:58, Grzędziel napisał:

Pozostaje tylko sprawdzić jak owa tuba spisze się w teście fotograficznym.

 

Skoro testowo gwiazdki, to patrzę oczywiście na kolory gwiazdek. Nie wiem jak bardzo przykładałeś się do obróbki tego mini-materiału, ale kolory gwiazdek pozostawiają wiele do życzenia. Zakradło się sporo czerwieni i purpury. To kwestia optyki czy obróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, diver napisał:

 

Skoro testowo gwiazdki, to patrzę oczywiście na kolory gwiazdek. Nie wiem jak bardzo przykładałeś się do obróbki tego mini-materiału, ale kolory gwiazdek pozostawiają wiele do życzenia. Zakradło się sporo czerwieni i purpury. To kwestia optyki czy obróbki?

Mam nadzieję, że kwestia obróbki. W ogóle się nie przykładałem, tylko poskładałem do kupy żeby zobaczyć czy cokolwiek wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Antoni napisał:

Piotr mnie się wydaje ze te gwiazdki masz lepsze TSAPO niż  z tej 140. ja posiadam również TSAO 130 F 7 tylko mam dany reduktor O,75 nie narzekam na niego fajny refraktor co widać na zdjęciach.

Dzieki za zwrócenie uwagi, coś w tym jest i muszę sie temu przyjrzeć.

Może to też być kwestia kamery. Pomijając wszelkie sprawy związane z obróbką w czym nie jestem mocny, gdy porównuję gwiazdki (robione tą sama optyką) z Atika 383  np. na pojedynczych klatkach to są znacznie ładniejsze niż te z Atika One 9.

A ten mój Apo TS 130 to faktycznie chyba podobny model do Twojego. Tylko słabą jego stroną jest 2,5" wyciąg. Tobie bezapelacyjnie trafił się znakomity egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a ktory to refraktor TS triplet 130 F7 sie rozchodzi? Sa chyba min. 2 w ofercie jeden z FPL53 , a drugi z FPL55, ten drugi to TS CF triplet... Sam zerkam niesmialo w kierunku dluzszych ogniskowych i powiem szczerze, ze obraz z tego TS-a jest fajny, a rozumiem ze to i tak "na szybko" wiec tym bardziej fajnie byloby wiedziec, o ktory model ze stajni TS-a chodzi. Dzieki!

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dimis napisał:

Koledzy, a ktory to refraktor TS triplet 130 F7 sie rozchodzi? Sa chyba min. 2 w ofercie jeden z FPL53 , a drugi z FPL55, ten drugi to TS CF triplet... Sam zerkam niesmialo w kierunku dluzszych ogniskowych i powiem szczerze, ze obraz z tego TS-a jest fajny, a rozumiem ze to i tak "na szybko" wiec tym bardziej fajnie byloby wiedziec, o ktory model ze stajni TS-a chodzi. Dzieki!

Mój to starsza wersja tego refraktora (kupiony 5-6 lat temu), troszkę różni się mocowaniem wyciągu okularowego. Szkło ma z całą pewnością FPL53

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzędziel napisał:

Dzieki za zwrócenie uwagi, coś w tym jest i muszę sie temu przyjrzeć.

Może to też być kwestia kamery. Pomijając wszelkie sprawy związane z obróbką w czym nie jestem mocny, gdy porównuję gwiazdki (robione tą sama optyką) z Atika 383  np. na pojedynczych klatkach to są znacznie ładniejsze niż te z Atika One 9.

A ten mój Apo TS 130 to faktycznie chyba podobny model do Twojego. Tylko słabą jego stroną jest 2,5" wyciąg. Tobie bezapelacyjnie trafił się znakomity egzemplarz.

Ja mam wyciąg 3,7"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.