Skocz do zawartości

Jaki refraktor polecacie bardziej....


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.11.2023 o 18:49, Jacek1977 napisał(a):

Hej. 

     Ale żeście panowie zaśmiecili wątek swoimi przepychankami.....😐

A zaczęło się od niewinnego pytania o wybór następcy dla spokojnego 80ED, a tu patrz, Autor wątku, raczej nie spodziewał się, że będzie taki przekrój poruszonych tematów... 😜

 

@Jacek, a pamiętasz, jak dywagowaliśmy, kiedy pojawi się w Twoim wątki też odwieczny wątek Newtonów😁?

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.🙂

Tak z Łukasza Luk99 Newtona z małą C.O. około 13%, D-10", F-7 obrazki Planet i Gromad Gwiazd były świetne, na pewno bogatsze w gwiazdy od Refraktora LZOS 175mm. Kulki były bardziej bogate w gwiazdy. Saturn wyglądał też zjawiskowo. Duży, jasny ostry i kolorowy. Mniej przestrzenna kula niż widziana w Refraktorze APO LZOS 175mm.

Ale kontrast obrazu, kolorki gwiazd, maleńkie punkciki, iskierki gwiazd, to wszystko jak i klarowność obrazu należało do Refraktora APO LZOS 175mm.

Tak samo to co pokazał nam na Planetach LZOS 175mm i w jakim wykonaniu, to w ogóle inna bajka niż z tego Newtona.

Saturn był obłędny z pasami jak i Jowisz zasypał nas tak drobnym delikatnym detalem, czego Newton w ogóle nie pokazał.

Kolory delikatnego detalu Jowisza, niebieskie chmurki, itp. tego w ogóle nie było widać w większym Planetarnym Newtonie w takim wykonaniu jak w LZOS 175mm.

Tarcze księżyców Jowisza jak i pociemnienie na Ganimedesie, to całkiem inne obrazki w Refraktorze APO LZOS 175mm niż z tego Niutka.

Ten Newton jest świetnym Teleskopem, ale pająk psuje punktowość gwiazd, kontrast i też kolorystyka, nasycenie kolorów , tło nieba, są widocznie słabsze niż z Refraktora LZOS 175mm.

Wielu kolegów oglądało i wiem jakie były powszechne komentarze. Apertura 7" LZOS 175mm, to już Potęga na Planetach z ich świetnie widocznym w pięknym wykonaniu detalem.

Gdyby to było tak że zbudujemy planetarnego Niutka i będzie ładniej pokazywał nam skarby nieba, niż większy dobry APO Refraktor.

To już dawno bym to zrobił sam i nie zajmował się Refraktorami APO.🙂

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechętnie ale muszę się zgodzić...po prostu LZOS 175mm. pozamiatał detalem i jakością na Planetach. Przy tych samych warunkach termicznych wszyscy mieli możliwość porównań pomiędzy różnymi sprzętami (i o to chodzi na zlotach). Apertura pełnej soczewki 175mm. w Topowym wydaniu jakościowym pokazała to co chyba wszyscy od dawna wiemy - apertura dla rozdzielczości i szkło ED APO dla kontrastu i szczegółowości detalu. To nie oznacza że należy skreślać takie sprzęty jak ED100/120, klasyczne CC czy Newtony z małym Co, tam też widać bardzo dobry detal....chodzi chyba bardziej o to, że ja nie mam warunków ani finansów aby kupić sobie LZOS 175 (ba nawet 130mm) czy też TOA150....powiem więcej, to byłoby bez sensu z prostego powodu, w moich nizinnych balkonowych warunkach na Jowiszu widzę tylko i aż, postrzępienia na pasach głównych, WCP, tranzyty ksieżyców i pociemnienia biegunowe + parę kresek pomiędzy pasami. nie zobaczę innego koloru w tarczy Planety nie zobaczę owali, zawijasów wbudowanych w inne zawijasy, detalu chmur w WCP i jej mniejszych sióstr tuż na nią....niestety jakość powietrza, atmosfery i położenie miejsca obserwacji 1000m poniżej takich Kudłaczy powoduje, że taki zlot pozwala mi się. "najeść widokami" z różnych Topowych sprzętów, a później wyciskam co się da z tego co mi dany wieczór balkonowo/terenowy oferuje ale to raczej nigdy nie będzie taka jakość jak chciałoby się mieć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomaszu.

To prawda, tak jak wspomniałem wcześniej w którymś swoim poście.

Na większy Refraktor musimy mieć miejsce i warunki. Jego logistyka wcale nie jest taka miła i przyjemna.

Dochodzi nam też zakup drogiego i silnego montażu. A potem tachanie tego wszystkiego na miejsce spotkań i obserwacji.

Ten nasz Refraktor APO LZOS 175mm, to jest moim zdaniem raczej max. do tachania na wyjazdy pod ciemne niebo.

Ja lubię wszelaki sprzęt i bardzo doceniam planetarne Newtony czy bardzo dobre Maki lub SCT.

Osobiście najlepiej korzysta mi się z dobrego optycznie Maka, który łączy w sobie obrazki zbliżone do jakości Refraktora APO, przy jeszcze akceptowalnej dla mnie logistyce.

Najlepszy sprzęt dla nas, to ten z którego najchętniej i najczęściej w pełni korzystamy!!!

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczeni Panowie – mam prośbę o porównanie dwóch refraktorów.

Pierwszym byłby najbardziej udany egzemplarz SW ED120 z którym mieliście styczność (może jakiś Equinox), a drugi to byłby któryś z refraktorów APO z górnej półki wspomniany wyżej, ale o średnicy 100 mm.

Który z tych dwóch da lepszy widok na Jowisza ? A na Księżyc ?

Który z nich polecacie bardziej ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci skrócę odpowiedzi :)

1. Kup sobie 8" bo zabije wszystkie refraktory i zobaczysz najwięcej - zasięgiem...

2. Kup sobie ED120 bo nie widać różnicy, a APO z górnej półki.

3. Kup najlepsze na co Cię stać. Jeśli lubisz cudne obrazki z APO - punktowe gwiazdy, stabilność obrazów, kolor i kontrast na najwyższym poziomie. 

Jeśli nie idź do punktu 2. Jeśli masz dalej wątpliwości i zależy Ci by zobaczyć jak najdalej, idź do 1 :)

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, stratoglider napisał(a):

Doświadczeni Panowie – mam prośbę o porównanie dwóch refraktorów.

Pierwszym byłby najbardziej udany egzemplarz SW ED120 z którym mieliście styczność (może jakiś Equinox), a drugi to byłby któryś z refraktorów APO z górnej półki wspomniany wyżej, ale o średnicy 100 mm.

Który z tych dwóch da lepszy widok na Jowisza ? A na Księżyc ?

Który z nich polecacie bardziej ?

Cześć.

Jak znajdę czas po pracy , to napiszę ci moją osobistą opinię na temat takiego porównania i jak moim zdaniem wypadają w porównaniu do siebie takie Refraktory.

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Edgens napisał(a):

Cześć.

Jak znajdę czas po pracy , to napiszę ci moją osobistą opinię na temat takiego porównania i jak moim zdaniem wypadają w porównaniu do siebie takie Refraktory.

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Hej!!!

Możemy umówić się gdzieś na porównania. Mogę udostępnić: Esprita 120mm, ED'zia 100mm i ATM planetarnego niutka 150mm f10 na optyce pana Stefana. Opisy widoków są zawsze subiektywne. Nie ma jak osobiste doświadczenie.

 

Pozdrawiam Wojtek.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wfifiak napisał(a):

Hej!!!

Możemy umówić się gdzieś na porównania. Mogę udostępnić: Esprita 120mm, ED'zia 100mm i ATM planetarnego niutka 150mm f10 na optyce pana Stefana. Opisy widoków są zawsze subiektywne. Nie ma jak osobiste doświadczenie.

 

Pozdrawiam Wojtek.

Dorzucę Vixena SD 115s do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zobaczymy jak z pogodą i czasem.

Mam dużo prac ze zleconym do naprawy sprzętem Astro.

Aktualnie w domku pracuję przy dwóch Refraktorach i przy jednym Newtonie.

Jak się z tych odrobię to w kolejce mam następne dwa Refraktory.

Ale może jakoś uda nam się spotkać.

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2023 o 11:07, anatol napisał(a):

Czytając ten wątek i inne poświęcone refraktorom z wyższych półek nasuwa mi się motoryzacyjne porównanie - biorąc pod uwagę warunki jakie panują w naszym kraju gdzie ostatnio gwiaździsta noc to już wyjątek, taka z dobrymi warunkami to rzadkość a z super seeingiem to prawdziwe święto to SW ED jest jak Skoda RS, wszystkie te LZOS-y, Agemy są jak Ferrari a Takahashi jak Bugatti Veyron - wszystkie one i tak jeżdżą po zatłoczonych drogach z taką samą prędkością jak wszystkie Mondeo, Passaty, Octavie i inne Avensisy i jedyne co je różni to wygląd zewnętrzny. 

I tak jak w przypadku tych samochodów dopiero tor wyścigowy pokaże co potrafią, tak samo dopiero bardzo dobry seeing jest w stanie pokazać różnice pomiędzy ED100 a Takahashi. A bardzo wprawne oko w warunkach chilijskich może wychwycić różnicę między LZOS a Takahashi. 

Ale jak są dobre/bardzo dobre warunki to wystarczy wyciągnąć newtona 8-10" na dobrej optyce, który będzie kosztować ułamek ceny tych drogich refraktorów i zamiecie je wszystkie pod dywan aperturą bo z prawami fizyki nikt jeszcze nie wygrał. 

 



Mądrego to aż miło poczytać.... Bardzo rozsądna wypowiedź w mojej opinii.
Pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jeszcze dodam dla tych, którzy nie oglądali nigdy Planet większym świetnym Refraktorem APO, przynajmniej 6", tak aby detalu na Planetach było przy dobrym Seeingu już naprawdę wiele widać.

Przestrzenność Planet w porównaniu np. do planetarnych nawet większych aperturowo Niutków, gdzie Planety to przysłowiowe płaskie placki, co prawda, ładne jasne i z kolorkiem jak to z lustrzanego Teleskopu. Obrazy też są bardzo ładne i wszelakiego widocznego detalu przy dobrym Seeingu jest naprawdę bardzo wiele.

To obraz z Refraktora po prostu powala przestrzennością, kontrast pasów ich odcienie , po prostu obrazy są piękne. To trzeba zobaczyć a Seeing działa nam podobnie, jak w przypadku innych instrumentów o takiej samej aperturze. Kto nie był z nami w tym roku na Kudłaczach, to naprawdę ma czego żałować.

I żadne tutaj gdybanie nie pomoże. 

Obraz z Refraktora o większej aperturze, trzeba po prostu samemu zobaczyć i żadne tutaj pisanie, nie odda tego co jest widziane w wizualu na żywo.

Wstawiam taki zapożyczony z sieci obrazek Jowisza dla kolegi Jacka, tak po lewej stronie mniej więcej wypada kolorystycznie Jowisz, powiedzmy w Refraktorach SW z rodziny ED a na prawo, ten bardziej barwny, dla przykładu w Refraktorach APO Trypletach WO z rodziny FLT.

Zobaczcie na lewo cień księżyca Jowisza wygląda bardziej blado, wpada w szarość a na prawo bardziej czarno i wpada w głęboką czerń. Tak samo sam księżyc świecący podczas Tranzytu na tle tarczy Jowisza, na lewo słabsza biel , na prawo bardziej biały. To samo ma się z detalem widocznym na tarczach Planet, przykładowo jak na śnieżno-biało w oczy rzuca nam się bielutka Czapa Marsa. Do tego dochodzi nam super ostrość obrazu z wyśmienitym kontrastem , przestrzennością i żywą kolorystyką, nic ująć, nic dodać. Znam szereg sprzętu do oglądania nieba od ponad 40 lat. Obrazki jakie pokazał nam Refraktor APO LZOS 175mm na Kudłaczach były najpiękniejszymi jakie oglądałem do tej pory i to nie tylko Planet ale wszystkich obiektów nieba w pięknym wydaniu, które wspólnie z kolegami oglądaliśmy. Mirek D. patrząc na podział i same Epsilonki w Lutni stwierdził, że to najwspanialszy ich widok jaki widział do tej pory. To samo mówią koledzy z którymi wspólnie oglądaliśmy dwie noce do białego rana Planety. No cóż obrazki były we wszystkich sprzętach jakimi wtedy dysponowaliśmy, bardzo dobre. Mieliśmy bardzo dobre warunki, były m.in dostępne obok na placu boju: dwa SCT 9,25" m.in. Tomasza Witos, SCT Meade 10" braci Bolidów , Newtony w tym Planeciak Łukasza Luk99 10" z C.O. 13%, Takahashi Mewlon 210mm kolegi Radka, mniejsze APO TOA 130mm kolegi Dominika i wiele, wiele  innych. Ale tak jak oglądaliśmy wydane z APO LZOS 175mm Planety, to tak pięknie z najlepszymi walorami obrazu pod każdym względem i masą drobnego detalu widocznego na Jowiszu, którego w ogóle nie było widać w innym sprzęcie a pokazał się w LZOS 175mm. To już chyba sami więcej się domyślicie...

To tylko przykładowy obrazek, nie oddaje on wszystkiego jak jest w realu. W realu jest po prostu MEGA obraz z dobrego większego Refraktora APO i wszystkie inne sprzęty lustrzane mogą tylko o takim obrazku pomarzyć!!!

Osobiście doradzam przyjazd i samemu zobaczyć co widać i jak w większym świetnym Refraktorze APO a potem, to sobie możemy na te tematy dalej dyskutować!!!  

Wszystkich chętnych z nami wspólnie pooglądać , zawsze Zapraszamy na Zloty Wizualnych Astrolubów na Kudłacze.🙂

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Jupek Kolorowy.jpg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2023 o 11:07, anatol napisał(a):

Czytając ten wątek i inne poświęcone refraktorom z wyższych półek nasuwa mi się motoryzacyjne porównanie - biorąc pod uwagę warunki jakie panują w naszym kraju gdzie ostatnio gwiaździsta noc to już wyjątek, taka z dobrymi warunkami to rzadkość a z super seeingiem to prawdziwe święto to SW ED jest jak Skoda RS, wszystkie te LZOS-y, Agemy są jak Ferrari a Takahashi jak Bugatti Veyron - wszystkie one i tak jeżdżą po zatłoczonych drogach z taką samą prędkością jak wszystkie Mondeo, Passaty, Octavie i inne Avensisy i jedyne co je różni to wygląd zewnętrzny. 

I tak jak w przypadku tych samochodów dopiero tor wyścigowy pokaże co potrafią, tak samo dopiero bardzo dobry seeing jest w stanie pokazać różnice pomiędzy ED100 a Takahashi. A bardzo wprawne oko w warunkach chilijskich może wychwycić różnicę między LZOS a Takahashi. 

Ale jak są dobre/bardzo dobre warunki to wystarczy wyciągnąć newtona 8-10" na dobrej optyce, który będzie kosztować ułamek ceny tych drogich refraktorów i zamiecie je wszystkie pod dywan aperturą bo z prawami fizyki nikt jeszcze nie wygrał. 

 

Cześć Anatolu.

Niestety , ale nie jest tak do końca jak piszesz.

Gdyby tak było to nie wydawali byśmy kroci na drogie większe Refraktory APO.

Przyjedziesz, wysil się, pooglądasz, przynajmniej by był to Edek 6" np. bardzo dobry jak na Edka, APM 152mm lub TS 150mm z dobrym optycznie wykonanym obiektywem, lub lepiej, co najmniej 6" Refraktora APO a sam się przekonasz.

Wierz mi na słowo, przerzuciłem ze sprzętu już chyba wszystko czego dusza pragnie.

Piszę ci to abyś naprawdę zechciał skorzystać i wspólnie pooglądać z nami w większym świetnym Refraktorze APO i wtedy jak sam zobaczysz jak to jest w realu, to się naprawdę przekonasz i potem wypowiesz.

A potem na łamach Forum wspólnie będziemy mogli sobie już na poważnie o tych widzianych obrazach podyskutować.

Pozdrawiam i Zapraszam na wspólne oglądanie na Kudłaczach Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

😁 lepiej tutaj, bo na astromaniaku to już żeśmy sobie podyskutowali :) z nożyczkami... 😅

Marcinie na maniaku to na razie nie napisaliście nic z konkretów , oprócz , co ty robisz nie kupuj LZOS 175 APO, tylko TOA i nic poza tym.😆

Z jakichś porównań nic konkretnego , tylko same ochy i achy na temat wszelkich rurek Takahashi w tym zakup TOA 150 , to już opisane jakby stał się jakiś co najmniej cud w Polsce, ze w ogóle ktoś zakupił i posiada taki Refraktor.😆 A co do wyciętych dyskusji, to były to same bzdety z przepychanek. Więc nie zarzucaj mi, nie mając żadnych konkretnych argumentów, gdyż nie kasowałem żadnych merytorycznych dyskusji, mających jakąś wartość dla użytkowników Forum. A te wpisy Jacka Yokera, tylko Takahashi, to wiesz gdzie można je sobie wsadzić, za przeproszeniem w D.:icon_wink: I te farmazony że jako niby sugerując że zazdroszczę wam Taka TOA 150mm i jaki to błąd zakup LZOS 175mm. Pisałem wam że mogłem zakupić, były takie wtedy dwa do sprzedania Refraktory TOA 150 i nie za krocie tylko po 9K$ i drugi za 10K$, od pierwszych właścicieli tych Refraktorów.

Ale trafiła się akurat okazja zakupu LZOS 175 i nie zastanawiając się długo od razu podjęliśmy decyzję , zresztą bardzo słuszną o zakupie.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były merytoryczne posty, co i jak, podane testy, co i dlaczego na maniaku - dobrze ujęte.

Co nie wygodne to wylatuje... Można by zażartować maniakalnie ;)

Trzeba kolegom posprzedawać sprzęty, skoro są nie Twoje, tak sobie gdybam, fantazjuję ;)

Regulamin na to pozwala ? Tak sobie znowu pofantazjuję... "Nie mój cyrk, nie moje małpy" - chciałoby się powiedzieć.

Choć co ja tak mała część userska, ma tu do gadania... A się wypowiem... 

 

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysku

Czemy ty chlopie cały czas prowokujesz ? Było tak spokojnie...;)

Wykasowałeś Marcina posty celowo gdyz b.merytorycznie uchwycił to w czym takahashi przewyższa inne refractory i dlaczego jest tak dobry.

Czytać sie już nie do tych twoich bzdur porównawczych echy, achy... wychwalasz to co ściągnąłeś  i za chwilę będziesz sprzedawał i to po nieziemskich cenach. 

Ludzi nabijasz w butelke,że niby były testy usiłując wcisnąć kit... jako moderator astromaniaka to chyba nie do końca jest ok.?

Daniela swego czasu tez przerobiłeś z LZOS-  em 115... o innych nie wspomnę...

Jesli chcesz dobrą optyke to musisz kupic coś nowego, na gwarancji... a ściągnięty używany sprzęt nie będzie już tak sprawny i padnie zapewnie po paru latach użytkowania...ile wytrzymał ten twój Maksutov co chciałeś go topić w basenie ?

Nie kasuj merytorycznych opisów bo to kawałek czyjeś pracy bez względu czy ci sie podoba czy nie.

Ogarnij sie trochę bo jesteś moderatorem forum po Świętej pamięci J.Pleszka a to powinno cie zmotywować do odrobiny taktu i uczciwości .

 

 

 

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, naprawdę szkoda mi komentować wasze wpisy.

Zmykam gdyż pleciecie trzy po trzy.

Kiedy ja coś sprzedawałem drogiego ostatnio na naszych giełdach.

Niedawno wystawiłem TV NP 127mm APO , którego zakupiliśmy wiosną w USA, specjalnie aby sprawdzić go jak wypada na Planetach i na niebie.

Niebawem wystawię inne zakupione do testów sprzęty i co z tego? Tak was to boli że przerzucam tak wszelaki sprzęt.

To wy się ogarnijcie, nie jesteśmy dziećmi,  kupuję i sprzedaje co mi pasuje i kiedy w danej chwili do woli.

Bawcie się dobrze, ale beze mnie, mam więcej poważnych do zrobienia spraw, niż odbijanie waszej piłeczki kierowanej w moja stronę.

Tak samo mogę zmieniać samochody, ostatnio po głowie po sprzedaży poprzedniej sportowej Toyoty, znowu mnie bierze na zakup nowej nie znanej fajnej sportowej Fury.

I co nie mogę tak co pół roku zmieniać bryki, bo wy będziecie mi pisać te swoje jak dzieci pierd...Tak mam i tak lubię, jak wam to nie pasuje i przeszkadza to wiater od mojej osoby, nie muszę się wam z niczego tłumaczyć. 😆

Z takim rozumowaniem, podejściem i argumentami normalnie jak dzieci...:icon_wink:

 

P.S. Towar sprzedany i uczciwie zapłacony należy do nowego właściciela, który może z nim zrobić co zechce. Więc Jacku Yokerze daruj sobie te farmazony z Danielem. Zapytaj się czy zapłaciłem mu uczciwie tyle ile wspólnie ustaliliśmy za ten Refraktor .Dzięki temu że sprzedał mi ten sprzęt, to mógł zakupić nowy większy APO LZOS 130 F-9,2, niech ci Daniel napisze ile razy do mnie wydzwaniał i utwierdzał się w przekonaniu że wszystko będzie dobrze i ile potrzebował ode mnie wsparcia, poparcia przy zakupie tej świetnej rurki i ile zapewnień z mojej strony że na pewno będzie z niej zadowolony. Zapytaj się go czy dzięki mojemu pełnemu poparciu dokonał dobrego zakupu i jest zadowolony ze swojego APO LZOS 130mm. Prowadziłem Daniela przez cały zakup, nawet pomagałem mu w korespondencji ze sprzedającym o co ma pytać sprzedającego przy zakupie tego Refraktora APO LZOS 130mm. Daniel potrzebował pomocy i wsparcia, przy tak drogim wtedy dla niego zakupie i jakoś wtedy nikt z was mu nie pomógł i do nikogo się wtedy innego nie zwrócił, tylko o tą pomoc do mnie!!! To chyba już wszystko w tym temacie Daniela z mojej strony. I niech się cieszy ze wypchnąłem ten APO LZOS 115mm daleko z Polski, gdyż jak powrócił z serwisu z APM po wysłaniu go przez Daniela do serwisu w APM , kiedy to po zlocie go otrzymałem , to obiektyw od środka miał wokoło rysy widoczne w szkle pod światło, tak perfidne jakby ktoś od środka przecierał go wokoło szmatą!!!

A reszta to dziecinada i szukanie nie wiem czego w całym, zajmijcie się swoimi sprawami a nie cudzymi wymianami i zakupami!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne, ale z drugiej strony migracja sprzętu nie jest zakazana a przy obecnych cenach sklepowych nowych instrumentów, nawet bardzo popularna z drugiej ręki i wskazana.

Zmykam coś podłubać przy sprzęcie. Szkoda czasu marnować na takie odpisywanie.

P.S.

Yokerze załóż może temat że na giełdach astro migrują kamery do astrofoto po paręnaście tysięcy złotych i napisz wszystkim sprzedającym tak drogi astro sprzęt, co oni robią i że są handlarzami, bo ty jesteś wszystkich Jacku adwokatem.😂

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o migrację, a o to jak to sprzedajesz wraz z informacjami, komentarzami, testami sprzętu i wycinaniem wątków.

4 godziny temu, Edgens napisał(a):

Wiecie co, naprawdę szkoda mi komentować wasze wpisy.

Zmykam gdyż pleciecie trzy po trzy.

Kiedy ja coś sprzedawałem drogiego ostatnio na naszych giełdach.

Niedawno wystawiłem TV NP 127mm APO , którego zakupiliśmy wiosną w USA, specjalnie aby sprawdzić go jak wypada na Planetach i na niebie.

Niebawem wystawię inne zakupione do testów sprzęty i co z tego? Tak was to boli że przerzucam tak wszelaki sprzęt.

To wy się ogarnijcie, nie jesteśmy dziećmi,  kupuję i sprzedaje co mi pasuje i kiedy w danej chwili do woli.

Bawcie się dobrze, ale beze mnie, mam więcej poważnych do zrobienia spraw, niż odbijanie waszej piłeczki kierowanej w moja stronę.

Tak samo mogę zmieniać samochody, ostatnio po głowie po sprzedaży poprzedniej sportowej Toyoty, znowu mnie bierze na zakup nowej nie znanej fajnej sportowej Fury.

I co nie mogę tak co pół roku zmieniać bryki, bo wy będziecie mi pisać te swoje jak dzieci pierd...Tak mam i tak lubię, jak wam to nie pasuje i przeszkadza to wiater od mojej osoby, nie muszę się wam z niczego tłumaczyć. 😆

Z takim rozumowaniem, podejściem i argumentami normalnie jak dzieci...:icon_wink:

 

P.S. Towar sprzedany i uczciwie zapłacony należy do nowego właściciela, który może z nim zrobić co zechce. Więc Jacku Yokerze daruj sobie te farmazony z Danielem. Zapytaj się czy zapłaciłem mu uczciwie tyle ile wspólnie ustaliliśmy za ten Refraktor .Dzięki temu że sprzedał mi ten sprzęt, to mógł zakupić nowy większy APO LZOS 130 F-9,2, niech ci Daniel napisze ile razy do mnie wydzwaniał i utwierdzał się w przekonaniu że wszystko będzie dobrze i ile potrzebował ode mnie wsparcia, poparcia przy zakupie tej świetnej rurki i ile zapewnień z mojej strony że na pewno będzie z niej zadowolony. Zapytaj się go czy dzięki mojemu pełnemu poparciu dokonał dobrego zakupu i jest zadowolony ze swojego APO LZOS 130mm. Prowadziłem Daniela przez cały zakup, nawet pomagałem mu w korespondencji ze sprzedającym o co ma pytać sprzedającego przy zakupie tego Refraktora APO LZOS 130mm. Daniel potrzebował pomocy i wsparcia, przy tak drogim wtedy dla niego zakupie i jakoś wtedy nikt z was mu nie pomógł i do nikogo się wtedy innego nie zwrócił, tylko o tą pomoc do mnie!!! To chyba już wszystko w tym temacie Daniela z mojej strony. I niech się cieszy ze wypchnąłem ten APO LZOS 115mm daleko z Polski, gdyż jak powrócił z serwisu z APM po wysłaniu go przez Daniela do serwisu w APM , kiedy to po zlocie go otrzymałem , to obiektyw od środka miał wokoło rysy widoczne w szkle pod światło, tak perfidne jakby ktoś od środka przecierał go wokoło szmatą!!!

A reszta to dziecinada i szukanie nie wiem czego w całym, zajmijcie się swoimi sprawami a nie cudzymi wymianami i zakupami!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Widzę, że edytowałeś post, wklejam tą wersję do której odpisywałem.

Niczego nie szukam, widać jak na dłoni. Raczej piłeczki się skończyły...?

Z Danielem to znam inną wersję, ale nie będę w Jego imieniu pisał. Zdaje się, że były inne umowy...

Nazywam, rzeczy po imieniu od co. 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, więcej dystansu, to hobby powinno jednoczyć nas🙂. Nie dość podziałów w około? Zwróćcie proszę uwagę na to, że patrząc z boku zamieniliście merytoryczny wątek Jacka w przepychankę słowną. Nie wnikam w jej zasadność, ani kto ma rację, ale proponuję, jeśli chcecie ją kontynuować, proszę przenieście ją do odrębnego tematu. W obecnej postaci ktoś początkujący, szukający tutaj odpowiedzi znalazłby w nim jarmark słowny.

Edytowane przez KrisJot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.