Skocz do zawartości

M27 Hantle SHO


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Po co tworzymy nowy wątek/temat ? Ja rozumiem gdybyśmy wracali do tematu po 2 latach. Kilka dni temu była wymiana zdań i opinii  i fajnie gdyby ta kontynuacja była dalej w wątku.

Mnożenie tematów, z każdą wersją z tego samego materiału przy jeszcze ciepłej poprzedniej, nie będzie optymalne.

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MaPa napisał(a):

Po co tworzymy nowy wątek/temat ?

 

Odpowiadam Marcin. Gdybym miał coś do dodania w wątku "M27 Hantle HOO" z tego samego materiału, dodałbym do tamtego wątku. Tutaj prezentuję SHO, a więc zupełnie inne złożenia (i nie ten sam materiał) nie mieszczące się w tytule poprzedniego wątku. Link do poprzedniego podaję głównie dlatego, że w poprzednim zawarłem dość obszerny opis obiektu. Po to, żeby go tutaj nie powtarzać.

Jeżeli któryś z szacownych moderatorów uważa, że dokonuję jakiegoś nadużycia, proszę o informację od moderatora.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _Spirit_ napisał(a):

Jak dla mnie naj.

 

Dla mnie też, dlatego dostała numer 1. ;) Łatwo nie było - to nie jest proste złożenie, bo słabsza siarka zginęłaby w jasnym świetle wodoru i tlenu. Musiałem trochę popracować na maskach. Eech, ta zabawa w narroband...

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wpis Sławku w spokoju wieczornej ciszy i faktycznie nie do końca chciałem aby tak wybrzmiał. Ja osobiście stoję jednak na stanowisku że co nie jest regulowane pozwala na wykorzystanie forum w najlepszy dla siebie sposób. Twoje prawo. Nie odbieraj mnie negatywnie.

 

A teraz do tematu. Chyba jestem zmęczony tematem bo tutaj znowu te struktury mnie prześladują :)  No nic nie poradzę, nie leży mi to, wytłumaczyłem i pokazywałem rysunkowo. Po prostu płachta na byka i nic innego nie widzę.
Siedzę już cicho. Jak się większości podoba to jest ok i już: coś ala zalety demokracji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MaPa napisał(a):

Po prostu płachta na byka i nic innego nie widzę.

 

No wiesz, bawię się w ten narrowband tak jak umiem, wyzwalając w sobie jakieś wizualne emocje. W swoim subiektywnym odbiorze widzę pewien ekscentryzm własnych poczynań (o kolorach mówię, nie o strukturach), ale do "płachty na byka" nie doszedłem. Tym bardziej Twoja opinia jest dla mnie cenna. :)

 

38 minut temu, apolkowski napisał(a):

Sławek, możesz pokazać samo S2?

 

Proszę bardzo. Bez gwiazdek.

 

S.jpg.f2a595598e80f8cc0552972fb63e2cb3.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, jak jestem wielkim miłośnikiem Twojej roboty to żadne z Twoich M 27 mi nie do końca "leżą". Może to jest jakieś moje skrzywienie bo naoglądałem się Hantli w LI i tam otoczka okalająca M 27 jest ledwo co widoczna albo i wcale, ale chyba to jest dla mnie droga jaką należałoby pójść (to mówię chyba bardziej do siebie, bo tak pewnie zrobię :D). Dla mnie centralna część tej mgławicy powinna być jasna i wyraźna, natomiast cały zewnętrzny pióropusz delikatnie wybijający się z tła.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Sławku, jak jestem wielkim miłośnikiem Twojej roboty to żadne z Twoich M 27 mi nie do końca "leżą". Może to jest jakieś moje skrzywienie bo naoglądałem się Hantli w LI i tam otoczka okalająca M 27 jest ledwo co widoczna albo i wcale, ale chyba to jest dla mnie droga jaką należałoby pójść (to mówię chyba bardziej do siebie, bo tak pewnie zrobię :D). Dla mnie centralna część tej mgławicy powinna być jasna i wyraźna, natomiast cały zewnętrzny pióropusz delikatnie wybijający się z tła.

 

Dzięki Mirek za te uwagi. Nad obróbką M27 spędziłem mnóstwo czasu. Oglądałem różne fotki referencyjne - "kwadratowe i podłużne". Nie znalazłem "wzorcowej" referencji (a szczególnie dla SHO), o której mógłbym pomyśleć "tak to powinno wyglądać". Ponieważ wewnątrz jasnej mgławicy siedzi mnóstwo szczegółu, postanowiłem go sobie obejrzeć. W tym celu zwiększałem nawet dynamikę środka właśnie po to, żeby te szczegóły wydobyć. No i oczywiście HDR, bez tego niczego wewnątrz mgławicy nie zobaczysz - światło HII i OIII centralnej części pokrywa wszystko. W efekcie tych zabiegów jasność pięknej otoczki pozostała bez zmian, zdecydowanie jednak zmniejszyła się jasność środka.

W moim pojęciu nie wykonałem niczego, co prowadziłoby do jakiegoś zmasakrowania obrazu mgławicy. W obróbce SHO nie stosowałem tak mocnego BXT jak w HOO, na co koledzy zwrócili mi uwagę i uznałem te uwagi za sensowne. Więc środek jest bardziej blur.

Nie piszę tutaj tego wszystkiego po to, żeby się jakoś tłumaczyć. Piszę co robiłem i w jakim celu. I pomimo różnych krytycznych uwag jestem ze swojej roboty zadowolony. Tak! :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, flamezz napisał(a):

Kolorystyka zupełnie nie moja ale gwiazdki miodzio :)

 

Dzięki, tym razem jednak gwiazdki są kolorystycznie syntetyczne. Nie zebrałem OSC, więc zostały złożone z wodoru i tlenu, po czym potraktowane SPCC. ;) Ponieważ wyszło w miarę przyzwoicie, odpuściłem sobie osobną sesję dla gwiazdek.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.