Skocz do zawartości

Dyskusja ws kupowanych sesji - wydzielić czy nie wydzielić z galerii ?


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Darek_B napisał(a):

Do publikacji prac z cudzego materiału autorskiego jest odpowiedni wątek.

 

Cześć Darek, Marcin zadał innego rodzaju dociekliwe pytanie. Ale jeżeli chcesz to jakoś zmoderować, to proszę Cię przenieś tego posta do odpowiedniego według Ciebie działu. Gdy zobaczę który dział jest wg administracyjnego porządku odpowiedni dla takich prac, karnie będę je tam umieszczał. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakas nagonke na tego rodzaju prace widze ostatnio na forum. 🤔

To przeciez wciaz sa amatorskie prace.

Nie ma tu znaczenia czy nabedziesz material wczesniej juz zebrany przez ekipe obslugujaca serwis czy tez sam zlecisz im dana sesje.

Uwazam ze takie prace powinny trafiac do galerii. Nie traktujmy ich jak gorszy sort bo takie nie sa.

Jakie to ma znaczenie czy kupisz bulki w markecie czy zamowisz online...:)

Proponuje nie popadac w paranoje 😎

 

  • Lubię 3
  • Haha 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, wismat said:

Nie do końca zgodzę się z tym stwierdzeniem że to to samo jak kupie bułki w markecie lub zamówię online. Astrofotografia to nie tylko siedzenie przed komputerem i klepanie w programie graficznym, na samym końcu drogi. A niestety do tego spłyciłeś te hobby. Nie ważne skąd materiał, nie ważne czy poświęciłeś czas na zrozumienie setupu czy ustawienie optyki, nie ważne czy poradziłeś siebie ze wszystkimi problemami akwizycji, nie ważne czy upolowałeś wymarzony i niedostępny sprzęt na giełdzie, nie ważne czy zarywałeś noce i byłeś nieprzytomny następnego dnia w domu czy pracy... Dlatego uważam że jest różnica czy kupujesz bułki w sklepie czy zamawiasz je online.
Uważam że powinny prace znajdować się w galerii i w miniaturach, ale z szacunku do ludzi którzy naprawdę zjedli zęby na prologu astrofotografii powinno się rozgraniczyć te zdjęcia ale może tylko i wyłącznie do osobnego działu.
Co nie zmienia faktu że mi nie przeszkadza to że ktoś wrzuca.. no nie do końca swoje zdjęcia, póki o tym jasno pisze. 

Tos mi Panie Cherryff pojechal :)

Masz racje - nieco splycilem i w pelnie sie zgadzam z Twoja argumentacja ;)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Marvaz napisał(a):

Tos mi Panie Cherryff pojechal :)

Masz racje - nieco splycilem i w pelnie sie zgadzam z Twoja argumentacja ;)

 

Nie chodzi o nagonkę :) Takich prac kiedyś praktycznie nie było. Ostatnie kilka miesięcy i mamy prawie tegularną serię. To się musiało rzucić w oczy. Mnie zmusiło do zastanowienia jak to ubogaca astrofotografię amatorską. Nic nie mam do tego ze takie prace powstają, jednak chciałbym aby je  rozgraniczyć. Podtrzymuję zdanie i uważam że rozróżnienie jakieś powinno być. Nawet z samego faktu uznania nakładu własnego rozpatrywanego całościowo. 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, MaPa said:

Nie chodzi o nagonkę :) Takich prac kiedyś praktycznie nie było. Ostatnie kilka miesięcy i mamy prawie tegularną serię. 

Absolutnie nie czuje sie winny ;)

Wezmy dla przykladu AstroBin.

Tam znajdziemy mnostwo prac z tego rodzaju zdalnych setupow.

Po otwarciu zdjecia sa zazwyczaj wyrazne oznaczone. Nie mam nic przeciwko takim rozwiazaniom jestem jednak przeciwny banowaniu ich z galerii.

Howgh :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MaPa napisał(a):

Mnie zmusiło do zastanowienia jak to ubogaca astrofotografię amatorską.

 

Tylko czy to jeszcze jest astrofotografia? Dla mnie raczej to wyłącznie umiejętność obróbki graficznej zebranego materiału...

Astrofotografia to skompletowanie sprzętu, zestrojenie go, ślęczenie w nocy i patrzenie czy działa ;) a potem obróbka.

 

To tak jakby połączyć się ze zdalnym aparatem na głowicy w Himalajach, wybrać na który szczyt ma skierować teleobiektyw,

"nacisnąć spust", ściągnąć RAWa, obrobić i mówić, że zrobiło się zdjęcie Everestu o zachodzie słońca.

Nic w tym złego, ale jednak to nie to samo... nie wiem jak to nazwać, żeby wilk był syty i cięcielina pała :)

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z bułkami nie jest taki do końca zły.

Jednak podzielił bym go na 3 kategorie:

1. Samodzielnie wypieczone - własny "pot, ból i łzy" ;

2. Kupione w dobrej piekarni - zlecenie sesji na konkretny czas i obiekt;

3. Kupione w markecie on-line - zakup ze "stockowych" zasobów.

 

Co do działu i galerii - to przyznam szczerze, że sam nie wiem.

Edytowane przez warpal
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Miesilmannimea said:

 

 

Astrofotografia to skompletowanie sprzętu, zestrojenie go, ślęczenie w nocy i patrzenie czy działa ;) a potem obróbka.

 

 

Ciekawe.

Jak to sie ma do ludzi przykutych do wozka inwalidzkiego zyjacych z renty w Polskich warunkach.

Subskrypcja do zdalnie sterwanych serwisow moze byc jedynym wyjsciem 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upieczenie bułek to nie jest pot i łzy. Jest to dość proste. Ale zostawiając wypieki na boku...

 

To nie jest nagonka, tylko zadawanie pytań, moim zdaniem słusznych. Zdjęcia z tego typu obserwatoriów powinny być traktowane jak obróbka zdjęć z Hubble'a lub podobnych teleskopów. Jest to osobny dział i moim zdaniem nie mówimy tutaj o amatorskiej astronomii. Co najwyżej o obróbce.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Tylko czy to jeszcze jest astrofotografia? Dla mnie raczej to wyłącznie umiejętność obróbki graficznej zebranego materiału...

Astrofotografia to skompletowanie sprzętu, zestrojenie go, ślęczenie w nocy i patrzenie czy działa ;) a potem obróbka.

Też mam podobne wątpliwości co do nazwania tego właściwie. Dobre ujęcie słowne i podoba mi się. Moja natura jednak stara się zrozumieć potrzebę takich osób. Forum powinno umożliwić publikację tematu dla samego faktu powstawania i takich prac ale....

 

 

Godzinę temu, Marvaz napisał(a):

....Po otwarciu zdjecia sa zazwyczaj wyrazne oznaczone. Nie mam nic przeciwko takim rozwiazaniom jestem jednak przeciwny banowaniu ich z galerii....

... na bazie tego co odczuwam te prace nie powinny być w tej samej galerii co definiowane jako amatorskie.

 

 

5 minut temu, lkosz napisał(a):

Upieczenie bułek to nie jest pot i łzy. Jest to dość proste. Ale zostawiając wypieki na boku...

 

To nie jest nagonka, tylko zadawanie pytań, moim zdaniem słusznych. Zdjęcia z tego typu obserwatoriów powinny być traktowane jak obróbka zdjęć z Hubble'a lub podobnych teleskopów. Jest to osobny dział i moim zdaniem nie mówimy tutaj o amatorskiej astronomii. Co najwyżej o obróbce.

Dokładnie tak. Kształtujemy to forum jako grupa i dyskusje pomagają. Moderatorzy mogą łatwiej działać na rzecz społeczności.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak ludzie chwalą się zdjęciami kosmosu. Mało kto nagrywa filmiki pt. "jak to się nie namęczyłem przy ustawieniu na biegun" ;)

 

Zostawmy bułki na bok, weźmy pizzę.

 

1. Kupujesz mąkę i inne składniki i pieczesz pizzę.

2. Kupujesz tylko ser i dodatki, ale ciasto kupujesz gotowe w Biedronce na garmażerce.

3. Kupujesz całą, mrożoną pizzę. 

 

Wszystko łączy fakt, że trzeba wsadzić to do swojego piekarnika i pilnować żeby się nie spaliła ;)

 

Jak ktoś zamawia pizzę z restauracji -> kupowanie gotowego, obrobionego zdjęcia. Amatorzy tego raczej nie robią ...

 

BTW: pizza z punktu 1 może być słaba, ale jak ktoś potrafi, to będzie najlepsza;)

 

 

 

Teraz chcemy mieć galerię "Moja pizza".

Inni użytkownicy - zjadacze pizzy - mają w nosie jak robiona jest pizza. Niektórzy są głodni, niektórzy lubią amerykańską pizzę a inni włoską. Są ludzie którzy przyczepiają się do równomiernego rozlania stopionego sera po cieście. 

 

Jest dział "sztuczki w kuchni" (takie DIY) gdzie ludzie mówią jak robili pizzę. 

Są warsztaty robienia pizzy.

 

Analogia jest całkiem udana.

 

Co do osobnego działu - chyba dla kucharzy ma to znaczenie, ale nie dla zjadaczy ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak będzie wydzielona galeria pod "takie" zdjęcia, gdzie ja mam wkrótce wrzucać swoje fotki? :) Bo... 
Na razie focę spod Częstochowy. Niestety wkrótce na ulicy obok postawią ku uciesze osiedla lampy - do czerwca max przyszłego roku firma ma zrealizować przetarg. Miły Pan geodeta poinformował mnie jakiś czas temu, że jedna będzie stać dokładnie 11m od miejscówki, gdzie położyłem sobie kawałek kostki brukowej i gdzie stoi teleskop :( Z astrofoto mogę się pożegnać. Wyjazdy "w pole" ze względu na sytuację rodzinną, nie wnikając w szczegóły - zupełnie odpada. 
W kwietniu chcę cały swój sprzęt wywieźć do Hiszpanii, tam skonfigurować i zdalnie fotografować. Znalazłem rozsądną miejscówkę za 99Euro/miesiąc swoją drogą - jeszcze powiedzmy dla mnie - do przełknięcia.

To jeszcze będzie więc, kontynuując analogię, pizza z własnoręcznie zrobionego pieca czy kupiona w restauracji? :D 

Zmierzam do tego, że moim skromnym zdaniem nie da się wszystkiego tak jednoznacznie określić. Ja bym nie wydzielał galerii, jak w opisie widać, że CDK24 to przecież wiadomo że nie z Polski 😉 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, holeris said:

To ja dorzucę jeszcze inny przykład pod rozwagę. Astrofarmy oferują usługi wynajmu teleskopu wraz z całym osprzętem (montaż, kamera, filtry) na miejscu, tzn. gdy się tam jest, a nie zdalnie. Co wtedy? ;)

Dokladnie.

Zapewne sa rowniez osoby na forum ktore z takich uslug na wyjazdach korzystaja. Te fotki tez bedziemy wydzielac?

Ja juz swoje zdanie na ten temat wyrazilem.

Nie podoba mi sie ten rezim ktory tu probujecie wprowadzic...

Pytanie co bedzie nastepne?

A moze ograniczymy publikowanie fotek w galerii ktore nie maja wystarczajacej ilosci materialu, czy tez sa zbyt slabe w oczach odbiorcow, czy tez jescze inny smieszny powod ktos wynajdzie?

Alez mi to dziecinada traca. 🤬

Edytowane przez Marvaz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "problem" występuje na tym forum od wielu wielu lat. Kiedyś, jeszcze pod innym nickiem wrzuciłem zdjęcie wykonane w Obserwatorium na Suhorze. 
Fotografia wykonana podczas pobytu w tym obserwatorium. Część osób może wie że teleskop (60cm) który tam jest ustawia się na obiekt ręcznie, dosłownie, przestawia się teleskop za pomocą własnych rąk.

A w ruchu jest ponad tona, tyle że świetnie wyważona. Ale nie o tym, urwałem trochę czasu, ustawiłem teleskop, właczyłem guider, wykonałem fotkę M101, poskładałem, przestawiłem histogram w Maximie i wrzuciłem tutaj. I dostałem komentarz:

 

"My wszyscy robimy foty na swoim sprzęcie nie na pożyczonym."

(rok 2014!)

 

I teraz jak zakwalifikować taką fotkę w kontekście powyższego proponowanego podziału?

Może jednak trzeba podziału sprzęt swój/pożyczony albo dotykany własnoręcznie lub nie.
Czy zmienia coś że doświadczenie w obserwacjach astronomicznych zdobywałem focąc na EQ5 i małym obiektywem albo Meadem LX200 siedząc w -20 mrozie całe noce?

Czy to jest ta krew i ten pot?


Może jednak tag "bawimy się materiałem", czy coś w tym stylu wystarczy?
Tak jak i wtedy, dział nazywa się "Obrazowanie kosmosu -> Galeria  -> Głęboki Kosmos (DS)" i moim zdaniem wszystkie te fotki do niego pasują.

 

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.