Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
10 minut temu, akustyk napisał(a):

Czy podniesienie lustra jest potrzebne do aparatu czy każdego sprzętu który będę chciał zamocować do okularu? Jeśli bym kupił kiedyś... najtańszą kamerkę astro to też?

 

W GSO tak, musisz podnieść o ok 50 mm lustro, żeby wysunąć bardziej ognisko ponad wyciąg. Wtedy wyostrzy z aparatem czy kamerką. Przy foceniu nie uzywasz okularów do wizuala. Jak chcesz przy podniesionym lustrze oglądać, wtedy tą odleglosc musisz skompensować odpowiednim extenderem, np 50mm od GSO.

W Syntach SW nie ma tego problemu, tam fabrycznie ognisko jest wysunięte na odpowiednią odległość do focenia, a tulejki dystansowe do okularów są w komplecie. No ale jak to zwykle, coś za coś, gorszy wyciag itp. Mechanicznie GSO jest lepsze, a samo podniesienie lustra to nie jest bardzo skomplikowana operacja i nie należy się jej bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Piotrek K. napisał(a):

W GSO tak, musisz podnieść o ok 50 mm lustro, żeby wysunąć bardziej ognisko ponad wyciąg. Wtedy wyostrzy z aparatem czy kamerką. Przy foceniu nie uzywasz okularów do wizuala. Jak chcesz przy podniesionym lustrze oglądać, wtedy tą odleglosc musisz skompensować odpowiednim extenderem, np 50mm od GSO.

W Syntach SW nie ma tego problemu, tam fabrycznie ognisko jest wysunięte na odpowiednią odległość do focenia, a tulejki dystansowe do okularów są w komplecie. No ale jak to zwykle, coś za coś, gorszy wyciag itp. Mechanicznie GSO jest lepsze, a samo podniesienie lustra to nie jest bardzo skomplikowana operacja i nie należy się jej bać.

Dla człowieka który nie dotykał takich sprzętów to nie jest rzecz o której myślę teraz ;) Zakup barlowa rozwiązuje sprawę z ta kamerką?

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam pytanie do Was ponieważ nie bardzo rozumiem. Znalazłem gdzieś na forum takie info że teleskop o większej światłosiłę, czyli np. newton 10" potrzebuje lepszych okularów niż np. newton 8". 10 ma światłosiłę 1/4,9 a 8" 1/6. Po czym "poznać" albo jakimi kryteriami się posługiwać aby dopasować do teleskopu dany okular. Nie... nie chcę zamawiać żadnych, ale po prostu ciekawi mnie to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, akustyk napisał(a):

Mam pytanie do Was ponieważ nie bardzo rozumiem. Znalazłem gdzieś na forum takie info że teleskop o większej światłosiłę, czyli np. newton 10" potrzebuje lepszych okularów niż np. newton 8". 10 ma światłosiłę 1/4,9 a 8" 1/6. Po czym "poznać" albo jakimi kryteriami się posługiwać aby dopasować do teleskopu dany okular. Nie... nie chcę zamawiać żadnych, ale po prostu ciekawi mnie to ;)

 

Generalnie, czym dłuższa ogniskowa i większe pole, tym bardziej okular jest wrażliwy na światłosiłę.

Czasami producenci piszą, że dany okular dobrze działa nawet w takiej a takiej światłosile.
I czasami to może być prawda.

Ale zanim kupisz, trzeba poczytać co ludzie wytestowali.

Tyle, że to też nie wszystko, bo każdy ma inną tolerancję na wady optyki.

Dla dużych światłosił typowych dla wielkich Newtonów ludzie wstawiają przed okularami korektory komy, bo żadne okulary im nie wyrabiają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, Mareg napisał(a):

 

Generalnie, czym dłuższa ogniskowa i większe pole, tym bardziej okular jest wrażliwy na światłosiłę.

Czasami producenci piszą, że dany okular dobrze działa nawet w takiej a takiej światłosile.
I czasami to może być prawda.

Ale zanim kupisz, trzeba poczytać co ludzie wytestowali.

Tyle, że to też nie wszystko, bo każdy ma inną tolerancję na wady optyki.

Dla dużych światłosił typowych dla wielkich Newtonów ludzie wstawiają przed okularami korektory komy, bo żadne okulary im nie wyrabiają.

 

Dużych czyli od jakiego momentu to duża? Powiem o co chodzi. Zastanawiam się czy brać 10 czy 8" newtona. 2 sprawy mnie trochę właśnie zastanawiają:

1. Wielkość całego sprzętu - to sobie mogę jakoś wyobrazić mając liczby

2. Dokupowanie "lepszych" okularów. Jakie to mogą być różnice w cenie? Ktoś może podać konkretne przykłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, akustyk napisał(a):

Dokupowanie "lepszych" okularów. Jakie to mogą być różnice w cenie? Ktoś może podać konkretne przykłady?

Okulary w cenie teleskopu będą już przyzwoite :)

A tak poważnie nie kombinuj za wiele. Myślę że początkujący/amator i tak nie zobaczy różnicy w obrazie dawanym przez okular w teleskopie f/6 a f/5. Jeśli obserwacje Cię wciągną to i tak będziesz gotów wydać na jeden okular 2-3tyś. 

Na początku skupiłbym się na prostych rzeczach, waga, gabaryty teleskopu, tak by Ci się chciało jak najczęściej używać teleskopu.  Najlepszy sprzęt, a nie używany nie ma żadnej wartości. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem czy sobie zdajesz ale dobry okular kosztuje 1-2tyś zł.Przy całościowym budżecie, który podałeś w pierwszym poście musisz na początek kupić okular, który będzie się po prostu nadawał do obserwacji. Co do konkretnych modeli to ja kiedyś zainwestowałem w Pentaxy i jednego Panoptica. Mam je już ponad 15 lat i pewnie z nimi zostanę bo są fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@akustyk, jak nie będziesz cisnął na duże pole, to dobre okulary do f/5 nie muszą być drogie, nawet te o dłuższej ogniskowej.

Okulary to temat rzeka, która już szeroko płynie na tym i sąsiednich forach, więc zachęcam do wrzucenia w wyszukiwarkę coś w stylu "okulary Dobson 10" i masz o czym czytać.

Jak chcesz mieć niedrogie okulary, które dobrze sobie radzą w f/5, to są Baader Classic Ortho. Tyle, że pole to 50* i słabo z wygodą.
Niestety, każdy okular to kompromis ceny, jakości optyki i pola widzenia. Niektórzy Dobsonowcy patrzą też na wagę.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, akustyk napisał(a):

2. Dokupowanie "lepszych" okularów. Jakie to mogą być różnice w cenie? Ktoś może podać konkretne przykłady?

 

Nie musisz dokupywać lepszych okularów. Z tym samym okularem, będziesz miał w obu to samo powiększenie, ale 10 " da po prostu jaśniejszy obraz, tak jak to wynika z większej apertury. A jednocześnie będzie nieco mniej ostry na brzegu pola. To wszystko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, akustyk napisał(a):

Dużych czyli od jakiego momentu to duża? Powiem o co chodzi. Zastanawiam się czy brać 10 czy 8" newtona. 2 sprawy mnie trochę właśnie zastanawiają:

1. Wielkość całego sprzętu - to sobie mogę jakoś wyobrazić mając liczby

2. Dokupowanie "lepszych" okularów. Jakie to mogą być różnice w cenie? Ktoś może podać konkretne przykłady?

to chyba moment żeby przerwać czytanie informacji w internecie. Serio :) to jak z czytaniem ulotek do leków albo googlowaniem objawów - nie należy tego robić zbyt wnikliwie, bo pojawia się efekt nocebo.

Kup wygodny teleskop. Bo nie ma nic gorszego, niż za duży i za ciężki teleskop, którego się nie chce wyjmować. Poobserwuj. Jak coś zacznie przeszkadzać, wtedy szukaj rozwiązań. Fetysz "prawdziwych dobrych okularów" jest trochę sztucznie rozdmuchiwany. Serio na początek wystarczą podstawowe okulary za 100zł do F/5. Paradoksalnie w tym hobby to nie okulary są przeszkodą, a: niewygodny teleskop, niewygodne ciuchy, zimno, kondensacja wody, nieprzewidywalna pogoda. I to one zniechęcają najbardziej, a nie trochę astygmatyzmu, albo nieostrość na brzegu pola. Próbujesz czytać o okularach, które kosztują więcej, niż chcesz przeznaczyć na teleskop. Na tę chwilę nie ma to sensu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@lkosz poruszył bardzo istotną kwestię dotyczącą obserwacji wizualnych: najlepszy obraz w okularze nie da frajdy, gdy Cię wkurza zaparowany okular, drętwiejące z zimna palce lub bolące plecy z uwagi na nieodpowiednią pozycję ciała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 15.11.2023 o 12:24, akustyk napisał(a):

Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%)

 

W dniu 15.11.2023 o 12:24, akustyk napisał(a):

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł.

 

 

W tej cenie nie ma szans kupić wszystkiego do astrofotografi. Same teleskopy, które pokazałeś są w przedziale cenowym 1200-2000 zł. Jeśli chodzi o obserwacje wizualne to w tym budżecie dało by się coś kupić, ale tylko do obserwacji przez okular, bo kupisz teleskop za jakieś 1700- 2000 zł i dokupisz ewentualnie jakieś okulary, barlowy, i tyle Ci wystarczy. Jeśli chcesz się zająć astrofotografią to koszty rosną dosyć sporo np. Teleskop (około 2000zł), montaż paralaktyczny z napędem (w zależności od wagi i rozmiaru teleskopu powiedzmy, że między 2000 a 4000 zł), kamera lub jakaś lustrzanka (też od 2000 do 3000 zł jak na początek nic droższego Ci nie trzeba), jeszcze jakieś filtry, które też nie są takie tanie.  Dodatkowo jeśli chodzi o astrofotografię to musisz wiedzieć co chcesz fotografować bo kupując teleskop z dużą ogniskową będziesz miał duże powiększenie ale małe pole widzenia (żeby potem nie było, że kamerą zmieścisz w polu widzenia np. 20 obiektów a reszta za duża). Jeśli kupisz teleskop z krótką ogniskową dostaniesz mniejsze powiększenie ale za to duże pole widzenia (wtedy zmieścisz więcej w polu widzenia kamery i będziesz mógł fotografować większe mgławice, galaktyki).

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie... dziękuję za wszystkie rady i spostrzeżenia. Zgadzam się ze wszystkim co napisaliście. Decyzja na 85% zapadła, jak pisałem wcześniej, iż będzie to newton na dobsonie 8". Tak zamierzam najpierw poużywać wszystko co w zestawie. Później pojechać na jakiś zlot np. do Sopotni (mam 1,2 h z Tychów ;)) Tam pewnie będziemy z synem podpatrywali Was - zawodowców i uważnie słuchali. Nie będę w ciemno kupował żadnych dodatkowych okularów ani nic innego (no może poza kolimatorem i filtrem słonecznym). Muszę się sam przekonać jaka jest różnica między różnymi okularami.

 

Dodatkowo jak w przyszłości dojdzie co do czego i będę kupował dodatkowe okulary to muszą to być takie w których mogę prowadzić obserwację w okularach. Mam astygmatyzm i bez okularów na nosie nie złapie dobrej ostrości. To też pewnie nie pozostanie bez znaczenia w przypadku przyszłych zakupów.

 

Napisałem tego posta aby dowiedzieć się właśnie różnic w okularach do dobsona 8 i 10". Tyle:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, akustyk napisał(a):

Mam astygmatyzm i bez okularów na nosie nie złapie dobrej ostrości.

to jest istotna informacja. Potrzebujesz okularów (w teleskopie) które dadzą duży ER, choć może się uda tak złapać ostrość teleskopem, że okulary korekcyjne nie będą potrzebne.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, lkosz napisał(a):

to jest istotna informacja. Potrzebujesz okularów (w teleskopie) które dadzą duży ER, choć może się uda tak złapać ostrość teleskopem, że okulary korekcyjne nie będą potrzebne.

Ale ja bez okularów nie widzę punktów tylko zawsze od tych punktów wychodzą „spajki”. Heh. O eye relief czytałem i mam świadomość właśnie dlatego, że muszę wcześniej sprawdzić jakie okulary będą dla mnie ok zanim zakupie. To długa droga jeszcze więc luzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, akustyk napisał(a):

Panowie... dziękuję za wszystkie rady i spostrzeżenia. Zgadzam się ze wszystkim co napisaliście. Decyzja na 85% zapadła, jak pisałem wcześniej, iż będzie to newton na dobsonie 8". Tak zamierzam najpierw poużywać wszystko co w zestawie. Później pojechać na jakiś zlot np. do Sopotni (mam 1,2 h z Tychów ;)) Tam pewnie będziemy z synem podpatrywali Was - zawodowców i uważnie słuchali. Nie będę w ciemno kupował żadnych dodatkowych okularów ani nic innego (no może poza kolimatorem i filtrem słonecznym). Muszę się sam przekonać jaka jest różnica między różnymi okularami.

 

Dodatkowo jak w przyszłości dojdzie co do czego i będę kupował dodatkowe okulary to muszą to być takie w których mogę prowadzić obserwację w okularach. Mam astygmatyzm i bez okularów na nosie nie złapie dobrej ostrości. To też pewnie nie pozostanie bez znaczenia w przypadku przyszłych zakupów.

 

Napisałem tego posta aby dowiedzieć się właśnie różnic w okularach do dobsona 8 i 10". Tyle:) 

Hej.

     No to fajnie że podjąłeś decyzję. Daj znać po zakupie czy jesteś zadowolony z teleskopu, czy to był strzał w dziesiątkę? No a potem będą kolejne rozkminki z okularami itp jak załapiecie bakcyla. Pozdrawiam 😁

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, akustyk napisał(a):

Ale ja bez okularów nie widzę punktów tylko zawsze od tych punktów wychodzą „spajki”. Heh. O eye relief czytałem i mam świadomość właśnie dlatego, że muszę wcześniej sprawdzić jakie okulary będą dla mnie ok zanim zakupie. To długa droga jeszcze więc luzik.

 

A próbowałeś jak widzisz w mniejszych źrenicach wyjściowych, powiedzmy 2 mm i mniej ?

Bo u mnie wtedy astygmatyzm przestaje przeszkadzać, tak że obserwuję bez okularów, pomimo tego, że w życiu codziennym tak byłoby mi trudno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Mareg napisał(a):

 

A próbowałeś jak widzisz w mniejszych źrenicach wyjściowych, powiedzmy 2 mm i mniej ?

Bo u mnie wtedy astygmatyzm przestaje przeszkadzać, tak że obserwuję bez okularów, pomimo tego, że w życiu codziennym tak byłoby mi trudno.

 

Nic nie próbowałem jeszcze. Jestem „niemowlakiem” jeśli chodzi o obserwację. Teraz jak zacząłem czytać to wiem na co zwracać uwagę.

 

Jak zakupię sprzęt i wybiorę się na pierwszą noc pod gwiazdami to napewno tutaj napiszę:))) Tak łatwo się mnie tu nie pozbędziecie. Mam nadzieję, że na dniach przyjdą kątowe szukacze… heh.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytanie mam... nie widzę więc wrzucam tutaj. Czym się one różnią:

1. https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2035&lunety=Teleskop GSO Dobson 8 DeLuxe 203 1200 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra SKU 680

2. https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-dobson-8-f-6-m-crf?q=gso&from=listing

 

Delta optical zapowiedział, że będzie promocja na black friday tego modelu. Jeśli zrównają się z ceną z teleskopy to jest jakaś różnica wtedy oprócz... koloru ;) Pytam fachowców... może coś przeoczyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To moj pierwszy post tutaj wiec na poczatek chcialbym sie ladnie przywitac. Czesc wszystkim !

 

...a teraz pozwole sobie troszke w tym watku namieszac :)

Chodzi o Newtona SW 150/750 EQ3-2.

 

Krotki obraz sytuacji wyglada tak, ze jest to moj pierwszy teleskop, jedyny jaki mialem okazje uzywac i posiadam go mniej-wiecej 3 lata.

Idea byla taka, ze najchetniej to nie kupowalbym nic... gdybym tylko znal kogos z kim moglbym umowic sie na sesje ogladania nieba. Z braku znajomych z takimi zainteresowaniami zdecydowalem sie cos kupic i podobnie jak autor tego watku stanalem przed dylematem wyboru. Podobnie tez zalozylem sobie dosc ograniczony budzet. Od razu wiedzialem, ze astrofotografia odpada (nie ten budzet, nie ten poziom zaangazowania jaki chcialem temu hobby poswiecic i zdecydowanie nie chcialem spedzac wiecej czasu przy komputerze jak przy teleskopie).

 

Chylac wiec czola wszystkim tu obecnym astrofotografom, profesjonalistom czy amatorom i swiadomy mojego braku wiedzy i doswiadczen a nawet biorac pod uwage, ze nie mam porownania z uzywaniem innego sprzetu mysle, ze moge cosniecos w temacie powiedziec. Wierze, ze autorowi tego watku i kolejnym przychodzacym z podobnym problemem moze to troche pomoc.

 

Po tym lekko przydlugim wstepie zaczne od tego, ze uwazam zakup w/w teleskopu za bardzo trafiony.

Prosze pamietac, ze mowimy o bardzo skromnym budzecie a przez to tez raczej wizualu jak astrofotografii.

 

 

Wybor tego modelu podyktowaly te argumenty:

 

1. AZ - wymaga korygowania pozycji w 2ch osiach

2. Dobson - j/w a na dodatek to nawet nie ma do tego pokretla

3. Dobson - trzeba to postawic na plaskiej powierzchni - nierownosci czy nachylenie to problem

4. Dobson - do zagladania w okular jakies krzeselko... jak ktos wspominal, ze spadanie z niego to nie problem to juz widze jak go ustawiam na miekkim gruncie a lecac laduje na teleskopie

5. Dobson - jedyna zaleta to stosunek wielkosci lustra do ceny

5. EQ - do sledzenia wystarcza jedna os

6. EQ - mozna zlapac w dobrej cenie z silnikiem na jedna os - brak koniecznosci recznego sledzenia i.... szansa juz na jakies fotki (patrz ciekawy watek obok)

7. EQ - wspominaliscie, ze porazka byla koniecznosc przekrecania tuby w obejmach, zeby patrzec w okular. Ja znow mysle, ze jest to super funkcjonalnosc. Dzieki temu nie musze sie garbic lub wchodzic na krzeslo - moge dostosowac okular tak, zeby zagladac w niego wygodnie.

8. EQ3-2 + 150/750 - miesci sie w bagazniku (i w budzecie :) )

 

Co udalo mi sie tym sprzetem obejrzec?

 

Ksiezyc (przydaja sie 2 szare filtry, dla przyciemnienia mozna tez zaktryc tubus pokrywa a otworzyc w nim maly otwor)

Saturn (przerwy Cassiniego nie)

Jowisz (pasy, plama, ksiezyce, cien ksiezyca)

Mars

Wenus (za dnia)

Slonce (plamy, zacmienie - wystarczy maly kawalek folii slonecznej na w/w "wizjerek" w pokrywie teleskopu)

M31 Galaktyka Andromedy (pod ciemnym niebem da sie zobaczyc golym okiem i fajnie wyglada tez przez lornetke)

M57 Pierscien (plus zdjecie lustrzanka - tak na probe)

M15

troche "przypadkowych" galaktyk.

 

Tu pare fotek zrobionych na probe bez wglebiania sie w zagadnienie (ostrzegam szanowne grono obecnych tu astrofotografow, ze ogladanie grozi kalectwem :) ) i filmik z zacmienia.

 

Dla mnie najwiekszym problemem bylo znalezienie galaktyk. Na wsi sie w koncu udalo a dalej dokupilem laser i przestalem w ogole montowac szukacz. Strzelam nim przez okular.

 

Teraz zachcialo mi sie czegos jasniejszego... Zrobilem rozeznanie tematu od poczatku i wyszlo mi, ze nic z zachowaniem 8-go punktu zrealizowac sie tego nie da.

 

...dwa tygodnie sie hamowalem az kupilem EQ5 Pro. Docelowo bede szukal na to czegos w stylu Newtona 200/800 a na teraz zlapalem Bresser'a AR-152L. To juz armata 152/1200. Przez ta pogode nie udalo mi sie go jeszcze uruchomic i wiem, ze z ta ogniskowa to bardziej do planet jak do DS-ow ale chcialem zobaczyc refraktora i troche licze, ze brak lustra wtornego da mimo tej ogniskowej jasniejszy obraz. Dokupilem tez filtr SVBONY UHC i ciekaw jestem jak sie spisze z 150/750 i AR-152L pod moim niebem. Na ta chwile ciezko powiedziec, ktory zestaw ze mna zostanie...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, pawel7318 napisał(a):

swiadomy mojego braku wiedzy i doswiadczen a nawet biorac pod uwage, ze nie mam porownania z uzywaniem innego sprzetu mysle, ze moge cosniecos w temacie powiedziec.

Nie uważasz, że trochę się to ze sobą gryzie? 

Sprzęt którego nie miałeś okazji używać ma same wady, a ten który masz same zalety. Oczywiście cieszę się, że jesteś zadowolony z zakupu, oby każdy miał takie szczęście wybierając pierwszy sprzęt astro :)

Każdy jest inny, co dla jednego jest wadą, dla drugiego może być zaletą. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.