Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Karol, Takahashi nie pokazuje koloru na Venus o czym Ty mówisz, żaden sprzęt nie dał mi takiej korekcji !

Poza tym te zdjęcia z kamery są z filtrem UV "Filtr absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, poprawiając ostrość i kontrast zdjęć wykonywanych w terenie – efekt zamglenia, flary itd."

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez komentarza... Nieźle jak już w trzeciej osobie do mnie piszecie, człowieka, on. Może tamte ;)

Liczyłem na kulturalną wymianę zdań. 

 

13 minut temu, kubaman napisał(a):

naprawdę nie widzę powodu by prowadzić tą bwzsensowną debatę, ale tylko pokażę na tym przykładzie jak bardzo nie wiesz co mowisz.

To zdjęcie jest 1:1 czy inaczej 100℅ powiększenia. Piksel w piksel i nie ma CA. Gdzie go chcesz szukać? W suboikselach? Kaman, to jest głupie wdawać sie w polemiki navtakiem poziomie.

I tak widać aberacje i nieostrości, utratę kontrastu. Po prostu plik jest 1 MB, a z kamery masz 2 MB.

Zresztą nie ma to znaczenia, ja swoje zobaczyłem. Poza tym chyba nie potrzebnie wrzucałeś te zdjęcia.

Bo wprowadza to zamieszanie, w dodatku słabe warunki, z filtrem i nie wiadomo o co chodzi. 

Ja komentuję to co widzę. Nawet na podstawie tak ułomnych dany wyjściowych, da się wyciągnąć wnioski.

 

22 minuty temu, astrokarol napisał(a):

Ty tak serio ... To wyjdź w podobnych warunkach z Takahashi i zrób zdjęcie telefonem przez okular i pokaż na forum.

 

PS. Sam tak już robiłem i wiem, że takie zdjęcie nie ma nic związku z realną jakością.

Karol, Takahashi nie pokazuje koloru na Venus o czym Ty mówisz, żaden sprzęt nie dał mi takiej korekcji !

Poza tym te zdjęcia z kamery są z filtrem UV "Filtr absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, poprawiając ostrość i kontrast zdjęć wykonywanych w terenie – efekt zamglenia, flary itd."

 

Podsumowując

Dziękuję za uwagę, powodzenia w użytkowaniu i ciemnego nieba.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, m_jq2ak napisał(a):

Karol, Takahashi nie pokazuje koloru na Venus o czym Ty mówisz, żaden sprzęt nie dał mi takiej korekcji !

 

Gdzie widzisz, że pisze w ogóle o zdjęciu nieba ? Kompletnie zignorowałeś co napisałem. Fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlaczego do ciężkiej cholery w ogóle jest tu mowa o Takahashi? jak ktoś ma taką straszną potrzebę powiedzieć jaki ma najlepszy teleskop to niech zalozy o tym wątek. Będę podziwiał.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 7
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyżyk na drogę, won't you come back Jack

 

Uwaga:

Dla osób, które są ciekawe tego sprzętu, a nie bicia piany.

Przez moment miałem tu niebo widoczne, kiedy zamontowałem teleskop w kopule zostało mi może 5 minut patrzenia, niestety już nieco prze cirrusa.

Wycelowałem w Dubne. Bardzo pozytywnie! Naprawdę fajny widok, miłe zaskoczenie.

Bez CA, czysto ostro w środku. Do brzegów dosyć mięknie, flattener jest chyba raczej konieczny.

 

Mam porównanie do Niutka 1000mm F4, Esprita 80 i do MAK180. Powiedział bym, że obraz co do jakości przewyższa ten który pamiętam z Esprita, choć powiększenie oczywiście inne.

MAK lepszy. ostrzejszy i jakby taki kryształowo czysty. Tu widać lekko kolorek od szkła. Bardzo subtelnie to widać, ale równica do MAKa jest całkiem oczywista.

Patrzyłem przez Pentaxa 20mm i przez Ortho Omegon 10.5.

 

Szukałem intensywnie o ile to możliwe w tak krótkim czasie, rozogniskowałem ale bezskutecznie. Gwiazdka miga kolorowo, ale bez obwódek, po rozogniskowaniu zrobiła się jednolicie szara, bez jakichkolwiek widocznych okiem zabarwień czy obwódek.

 

Myślę, że krzywizna i ewentualnie ostrość są tu słabszą stroną w porównaniu do bardzo drogiego sprzętu, choć powtórzę, że jest bardzo fajnie moim zdaniem.

Zakup flattenera lub reduktora wydają się rekomendowane (a jak będzie to zobaczymy jak przyjdą)

 

Piszę to uczciwie, bo nie prowadzę żadnej krucjaty, mam tyle teleskopów (ten jest drugi najtańszy), że naprawdę mam porównanie i mogę bez kompleksów opisać co widziałem, żeby inni skorzystali.

Przy czym muszę przyznać. Ostrzenie ręczne w moim wydaniu jest koszmarne. W MAKu mam motofocuser, tu wszystko się trzęsło jak cholera, ta tuba naprawdę mocno rezonuje!

 

Piękne widoki.

 

 

 

Jestem mile zaskoczony.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

Gdzie widzisz te pozytywne opinie, bo ja widzę tylko jedną.

Jeśli liczysz na taką jakość o której piszesz to cena raz 2x, czy 3x Mi to dało tylko Takahashi.

Dobra, tylko te zdjęcia nie wyglądają na APO, tylko tzw ED-APO. Termin ukuty przez Rohra.

Cena czyni cuda ...

Zobaczymy testy na gwiazdach. Tak w ogóle nawet Takahashi zaliczyło wpadki w swojej historii, więc moim zdaniem zbyt pochopnie stawiasz "krzyżyk" na wszystkim spoza "złotej elity". Poczekajmy, zobaczymy, tym bardziej, że z tego co widzę @Kubaman pisze otwarcie, jak jest, bez zaklinania rzeczywistości. Za to szacunek,tym bardziej, że sam wydał nie małe pieniądze na to APO.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Takao-maniacy , uprzejmie przypominam że to wątek o Askar 140 a nie o TOA - pomyliliście działy. Ale jak już tu jesteście to Wam coś powiem …. 

 

W mojej opinii te wasze TOA to jak Lamborghini czy Ferrari …. kupione najczęściej dla lansu , przez osobę która nie wykorzysta nawet 10% jego możliwości , ma marginalny wpływ na ogólny rozwój społeczności , jest kłopotliwe bo delikatne i tak na dobrą sprawę jest najgorszym możliwym wyborem dla 99% użytkowników. 

 

Mało tego … piszecie że jakość kosztuje … owszem , macie świadomość ile kosztuje dobry ręcznie produkowany newton , z baterią okularów i filtrów? To Wam powiem więcej niż to wasze TOA a jednak jakoś lwia część użytkowników idzie tą drogą.

 

Zostawcie proszę ten wątek i pozwólcie pisać  kolegom o teleskopie Askar 140.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kubaman napisał(a):

CA widać po obwodzie okularu, gdzie obraz jest wyraźnie bardziej miękki (nie ma flattentera na razie).

Bez jaj - to NIE JEST chromatyka teleskopu, tylko konsekwencja nie-do-końca osiowego ustawienia obiektywu w osi okularu.

Kombinacja apo + orto MUSI być ostra od brzegu do brzegu.... 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mateusz F napisał(a):

Drodzy Takao-maniacy , uprzejmie przypominam że to wątek o Askar 140 a nie o TOA - pomyliliście działy. Ale jak już tu jesteście to Wam coś powiem …. 

 

W mojej opinii te wasze TOA to jak Lamborghini czy Ferrari …. kupione najczęściej dla lansu , przez osobę która nie wykorzysta nawet 10% jego możliwości , ma marginalny wpływ na ogólny rozwój społeczności , jest kłopotliwe bo delikatne i tak na dobrą sprawę jest najgorszym możliwym wyborem dla 99% użytkowników. 

 

Mało tego … piszecie że jakość kosztuje … owszem , macie świadomość ile kosztuje dobry ręcznie produkowany newton , z baterią okularów i filtrów? To Wam powiem więcej niż to wasze TOA a jednak jakoś lwia część użytkowników idzie tą drogą.

 

Zostawcie proszę ten wątek i pozwólcie pisać  kolegom o teleskopie Askar 140.

Jest za, a nawet bardzo za:-). A tak poważnie proponuję, poczekajmy na startest🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mateusz F napisał(a):

Drodzy Takao-maniacy , uprzejmie przypominam że to wątek o Askar 140 a nie o TOA - pomyliliście działy. Ale jak już tu jesteście to Wam coś powiem …. 

 

W mojej opinii te wasze TOA to jak Lamborghini czy Ferrari …. kupione najczęściej dla lansu , przez osobę która nie wykorzysta nawet 10% jego możliwości , ma marginalny wpływ na ogólny rozwój społeczności , jest kłopotliwe bo delikatne i tak na dobrą sprawę jest najgorszym możliwym wyborem dla 99% użytkowników. 

 

Mało tego … piszecie że jakość kosztuje … owszem , macie świadomość ile kosztuje dobry ręcznie produkowany newton , z baterią okularów i filtrów? To Wam powiem więcej niż to wasze TOA a jednak jakoś lwia część użytkowników idzie tą drogą.

 

Zostawcie proszę ten wątek i pozwólcie pisać  kolegom o teleskopie Askar 140.

Bardzo bym prosił abyście przy okazji tej zażartej dyskusji o niczym nie obrażali innych. Pozostańcie w swojej piaskownicy.

  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, Oskar, przy tej ogniskowej pole każdego okularu 1,25" musi być ostre od brzegu do brzegu. W szczególności jeśli macie dobre okulary, jak Ortoskopy czy Pentax XW. 

Teraz, dobrychemik napisał(a):

 

Tutaj tryplet 140mm konkuruje z makiem 180mm - różnica apertury znaczna.

Ale BigMak ma wysłonięcie centralne pogarszające rozdzielczość i kontrast. A ref to ref, szczególnie, że to nie zabawka z Militariów tylko tryplet ze szkłem ED.... Kontrast obrazu musi być lepszy w refie, ostrość przy powiększeniu rzędu 250x - powinna być także lepsza w tryplecie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał(a):

 

 

Mam porównanie do Niutka 1000mm F4, Esprita 80 i do MAK180. Powiedział bym, że obraz co do jakości przewyższa ten który pamiętam z Esprita, choć powiększenie oczywiście inne.

MAK lepszy. ostrzejszy i jakby taki kryształowo czysty. Tu widać lekko kolorek od szkła. Bardzo subtelnie to widać, ale równica do MAKa jest całkiem oczywista.

Patrzyłem przez Pentaxa 20mm i przez Ortho Omegon 10.5.

 

 

Wydaje mi się że to tylko mylne pierwsze wrażenie. Dzisiaj niekoniecznie są tak dobre warunki jakie trafiłeś wcześniej makiem 180, którym zapewne oglądałeś więcej niż jeden raz, jak dotychczas Askarem. Owocnych testów i zadowolenia ze sprzętu :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Kuba, Oskar, przy tej ogniskowej pole każdego okularu 1,25" musi być ostre od brzegu do brzegu. W szczególności jeśli macie dobre okulary, jak Ortoskopy czy Pentax XW. 

Ale BigMak ma wysłonięcie centralne pogarszające rozdzielczość i kontrast. A ref to ref, szczególnie, że to nie zabawka z Militariów tylko tryplet ze szkłem ED.... Kontrast obrazu musi być lepszy w refie, ostrość przy powiększeniu rzędu 250x - powinna być także lepsza w tryplecie

Dokładnie, stąd moje zdziwienie, miałem maka 150, patrzyłem przez innego długo bo kolega ma inną sztukę od mojej i refraktor ed czy tam Apo którego posiadam jest dużo ostrzejszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dokładnie o tym samym pisał @Mateusz F. Z tego właśnie też powodu cierpliwie czekam na testy i wrażenia spod nocnego nieba. Te dzienne traktuje jako pierwsze wrażenie,  które nie zawsze jest najlepsze. U mnie tak było na początku przygody z Makiem Oriona 180. Dopiero nmza którymś razem zachwycił dawanym I sprawił, że się "polubiliśmy". Gorąco Wam kibicuje.

@kubaman. kurcze, jakbyś mieszkał bliżej, to zaproponowałbym Ci wspólne testy z moim Nikonami i dlugoogniskową Masuyama'ą, której nie miałem serca sprzedać🙂.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman, a jak patrzyłeś na Dubhe, to obiektyw Askara był już dobrze wychłodzony ?

Zgaduję, że przy dzisiejszej pogodzie taki tryplet potrzebuje przynajmniej z godzinę.

 

Orciak 10.5 mm dawał powiększenie około 90, to sporo za mało na prawdziwy test gwiazdowy, gdzie można się dokładnie przyglądnąć prążkom dyfrakcyjnym w pełnym ognisku.

Pasowałoby tak przynajmniej 1.5 x D, najlepiej 2 x D, czyli tak 200 - 300 razy.

Do tego są potrzebne bardzo dobre warunki i okulary z ogniskowymi 3 - 4 mm.

Jakby co, to mogę wypożyczyć do testów Taka Abbe 4 mm (x 245), Pentaxa XW 3.5 (x 280), Taka TOE 2.5 (x 390).

Mieszkam pod Krakowem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzizas co tu się dzieje. 
To jaki to teleskop wyjdzie po pierwszych zdjęciach i to nie teraz tylko pewnie na wiosnę. Jak X użytkowników go ustawi, jak będzie dostępny flattener, jak się porówna fotografie użytkowników na różnym poziomie. 
No. I wtedy jest się okaże ok to zdecyduje się go kupić a askar zjedzie z jakości idąc na masówkę i znów będę ofiarą tego zabiegu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wismat napisał(a):

Dzizas co tu się dzieje. 
To jaki to teleskop wyjdzie po pierwszych zdjęciach i to nie teraz tylko pewnie na wiosnę. Jak X użytkowników go ustawi, jak będzie dostępny flattener, jak się porówna fotografie użytkowników na różnym poziomie. 
No. I wtedy jest się okaże ok to zdecyduje się go kupić a askar zjedzie z jakości idąc na masówkę i znów będę ofiarą tego zabiegu :)

Jak okaże się, że są ok, to możesz sprobować zamówić z dopłatą do testu optyki (najlepiej Zygo), lub próbować odkupić od któregoś z zadowolonych Kolegów 😜.

 

P.S. może @teleskopy.pl teleskopy.pl wprowadzą w przyszłości taką opcję. Tym "systemem" kupowałem swojego pierwszego APO, z którego byłem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.