Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin czytaj co napisałem a potem pytaj i wypisuj takie swoje wiesz...

Refraktor ED-APO 152mm APM wisi u nas w obserwatorium od paru lat, jak napisałem powyżej.

To bardzo dobry Dublet ED, który wypada optycznie, walorami obrazu, widocznie lepiej od SW 120ED, nie dając zafarbu na szaro jak i nie okazując AC na Księżycu i Planetach do ponad 2XD, 350X Pow.

Owszem kolory gwiazd w nim nie są tak nasycone , czy kontrast tła nieba nie jest tak czarny jak w Refraktorach APO za cenę przy tej aperturze około X5. Ale kosztuje on znacznie, znacznie mniej i to co reprezentuje za swoją cenę zakupu, jest jak najbardziej tego warte. Optyka obiektywów tych Refraktorów jak pisze M. Ludes nie spada poniżej 0.9 Strehla, więc pod tym względem jak mamy dobrą kolimację obiektywu względem osi wyciągu, to jest naprawdę OK.

Jest to Refraktor z naprawdę dobrym kontrastem obrazu i dobrą jego ostrością, który w praktyce daje dużo zadowolenie jego użytkownikom i satysfakcji podczas oglądania wszelakich obiektów nieba. Jeżeli nie mamy do dyspozycji większej gotówki, na zakup Refraktora APO Premium. To zakup takiego dla przykładu Refraktora ED-APO APM 152mm czy TS Dublet ED 150mm, F-8 którym również oglądałem Planety i Księżyc, jest bardzo dobrym zakupem.

Na Kudłacze nie da się przywieżć wszystkiego, w tym roku byłem z trzema Refraktorami APO: 5"-Meade, 5" TV NP APO i jednym LZOS 7" APO.

Niestety ale Marcinie brakuje wam doświadczenia z wszelakim sprzętem i wasze opinie z Jackiem że tylko i naj, naj, Takahashi wynikają właśnie z braku tego doświadczenia i z braku większej przeglądniętej w praktyce ilości różnorodnego sprzętu. Owszem Tak TOA 150mm, jest jednym z najlepszych Refraktorów APO w swojej klasie apertury 6".

Ale są też inne bardzo dobre Refraktory, które również potrafią dać dużo frajdy z oglądania nimi wszelakich obiektów nieba. 

Co do APO CFF 185mm to też nie znasz jego prawdziwej jakości optycznej a wypowiadasz się, pooglądałeś na Kudłaczach chwilę egzemplarzem, który jak się okazało wymagał serwisu obiektywu a potem siejesz po świecie jaki to jest słaby Refraktor. Stwierdzając też że coś było z nim nie tak. Sami sobie strzelacie w kolano. Wiesz o tym, obiektyw jak się okazało był do serwisu o czym wam pisałem, ale dalej ciągniecie z Jacusiem swoje.

To jest z waszej strony bardzo nie uczciwe, wiedząc że Refraktor APO CFF 185mm o czym wam napisałem. Wymagał jak się potem okazało serwisu i poprawy obiektywu. Uczciwie było by napisać, że jak będzie okazja i Refraktor CFF 185mm będzie poprawiony to i wtedy nim pooglądamy i wyciągniemy jak należy wnioski i opinie. Widzę że już na to was nie stać, gdyż jesteście zaślepieni, tylko Takahashi i nic poza tym.

Myślę z miłośniczej Astronomii to macie z Jacusiem niewiele wspólnego, zrażacie tylko rzesze ludzi do oglądania i cieszenia się wszelakim dostępnym sprzętem. Taką samą akcję robiliście na łamach Astromaniaka o czym wie wielu astro kolegów.

Po prostu rozsadza was "PYCHA", i "EGOIZM". Posiadania drogiego Refraktora APO Takahashi i żeby czasem nie okazało się że za mniejsze pieniądze, ktoś może być zadowolony z innego Refraktora a nie tylko z Takahashi. Tak samo wasze opinie na temat Refraktorów APO LZOS w praktyce, wcale się nie spełniły, choć na Astromaniaku wypisywaliście, tylko nie LZOS!!!. Koledzy i tak przekonali się na zlocie jak to jest świetny Refraktor i aktualnie kolega Dominik po poznaniu tej jakości w praktyce, zakupił sobie APO LZOS 152mm, F-8. Wcale nie musiał kupować drogiego APO Takahashi, gdyż poznał jakość LZOS i jest z niego bardzo zadowolony.

Znamy jakość LZOS ze zlotów Kudłacze, koledzy oglądali naszym APO LZOS 175mm, który stał na placu dostępny dla każdego, każdy mógł indywidualnie z niego korzystać i oglądać nim "czego dusza pragnie". Taki był też przede wszystkim cel jego zakupu, aby mógł na zlotach, służyć szerokiemu gronu miłośników Astronomii. Których nie stać na zakup tak drogiego Refraktora APO a będąc z nami na zlocie mogą i mają okazję nim pooglądać co im się tylko uwidzi na niebie, jak i przekonać się w praktyce jakie obrazy daje tak duży i bardzo dobry Refraktor APO.

To jest po prostu żałosne i wcale nie dziwię się tutaj wypowiedziom kolegów w temacie na wasz temat, że im go swoimi wpisami zatruwacie.

Zalecam Marcinie więcej tolerancji a przede wszystkim poznania wymienionego tu sprzętu, aby potem się wypowiadać a nie strzelać po oglądnięciu tylko diagramów czy wykresów i z góry oceniać, przesądzać o sprzęcie którego wcale nie znacie w praktyce!!!

Mam nadzieję że Askar 140mm jak i 185mm okażą się dobrymi trypletami, które w swojej atrakcyjnej cenie zakupu, dadzą dużo zadowolenia swoim właścicielom w praktyce na obiektach nieba. A jak kiedyś będzie okazja, to bardzo chętnie porównamy te Refraktory z innymi naszymi dostępnymi Refraktorami w praktyce. Aby potem we wspólnym gronie kolegów wyciągnąć jakieś sensowne wnioski i opinie na ich temat, ale po pooglądaniu tym sprzętem w praktyce!!!

Aby wiarygodnie i dobrze ocenić dany sprzęt, trzeba go porównać i nim pooglądać w praktyce. A dopiero potem wypowiadać się mniej czy więcej pochlebnie na jego temat publicznie!!!

Owszem cena jest jakimś dość istotnym wyznacznikiem jakości sprzętu, ale w obecnej erze szalonej konkurencji na rynku, cenowo jakościowej, konkurencji pomiędzy producentami astro sprzętu, tzw. "wyścigiem po klienta", osobiście myślę że doznamy wszyscy nie raz zaskoczenia. Jak to w dobrej i niższej cenie zakupu możemy kupić, posiadać i cieszyć się też bardzo dobrym innym niż tylko Takahashi wszelakim sprzętem!!!

Pięknego i Czystego Nieba dla Wszystkich!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, u mnie też wisi i powiem, że stosunek kasy do jakości naprawdę spoko. Wymienię dopiero na TEC’a o podobnej aperturze, jak nazbieram mamony. Mam też dwa małe Taki, staram się czerpać przyjemność z każdego refraktora, który mam ;) 

 

Wiadomo, tu zawsze wszystko się rozbija o „it's all about the money”. Dlatego, jak tylko pojawia się nowy refraktor na rynku, to bacznie go obserwuje. W zasadzie nawet kibicuje Chinolom, gdyż dla nas jako konsumentów stosunek jakość cena jest w zasadzie najważniejszy. Jednocześnie jestem w stanie doceniać wysoką jakość japońskiego szkła, które zresztą przez lata obrosło już legendą. Jednocześnie jestem świadomy przepłacania za możliwość obcowania z nim i dopłacania po części za samą markę. 

FA44BF85-81D5-4599-8127-31FCE4F25811.jpeg

Edytowane przez Mumia
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Krystianie.

Pamiętasz nasze rozmowy, polecałem ci zakup tego Refraktora ED-APO APM 152/1200mm i myślę że nie zawiodłeś się na nim.

Zważając oprócz jego naprawdę dobrej ogólnej jakości optycznej, przede wszystkim atrakcyjnej, stosunku cena-jakość, cenie zakupu.

Napisz tym niedowiarkom Marcinowi z Jacusiem, co sądzisz ogólnie o tym Refraktorze, gdyż oni uważają że ukrywam się z nim nie chcąc go wziąść bo jest słaby na Kudłacze.

Nasz kolega Mirek D. zbudował duże Bino z równie dobrych Refraktorów TS ED-APO 150/1200mm, wypadkowa apertura wynosi w tym Bino około D-210mm!!!

Ponoć obrazki daje pierwszorzędne, Mirek był z nim w zeszłym roku na którymś ze zlotów. Oglądałem wcześniej u Mirka w obserwatorium jego Refraktorem TS ED-APO 150/1200mm planety. Zanim powstało z dwóch takowych duże Bino. I Refraktor naprawdę pokazywał bardzo ładnie Księżyc i Planety. Jakość Refraktora TS ED-APO 150/1200mm jest moim zdaniem, bardzo podobna do jakości naszego w obserwatorium APM ED-APO 152/1200mm.

Osobiście jestem bardzo ciekaw Trypletu Askar 185mm APO. 

To już naprawdę duża apertura D-185mm i w tak dużym Refraktorze wszystkie obiekty nieba wraz z emkami wyglądają niesamowicie.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wciąż się zastanawiam którą kamerę dać nowemu Askarowi. Do wyboru jest Asi2600MC-Duo albo Asi533MM-Pro. Druga z tych kamer będzie we FRA600. Przynajmniej na razie, bo i tak docelowo jeszcze 533MM* wymienię na 2600MM.

 

* będzie na sprzedaż razem z kołem filtrowym pełnym świetnych, wyselekcjonowanych Antlii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Właśnie dostałem wiadomość od kolegi Piotra, że jak tylko otrzyma Refraktor APO Askar 140mm, to wspólnie porównamy go u mnie z Refraktorem ED-APO APM Dublet 140/980mm, F-7.

Czekamy zatem na pogodę i jak tylko kolega Piotr otrzyma sprzęt to porównamy i opiszemy tu w tym temacie nasze wnioski i spostrzeżenia.

Trzymam kciuki za nowy sprzęt Askar 140 APO i już bardzo jestem ciekawy wyników naszego wspólnego porównania.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Edgens napisał(a):

Po prostu rozsadza was "PYCHA", i "EGOIZM". Posiadania drogiego Refraktora APO Takahashi i żeby czasem nie okazało się że za mniejsze pieniądze, ktoś może być zadowolony z innego Refraktora a nie tylko z Takahashi.

Hej!!!

A może to nie pycha i egoizm? Może to zwykły interes? Istnieje prawdopodobieństwo, że któryś z nich (albo obaj) pracują dla Takahashi :-)!!!!!!!

 

Pozdrawiam :-)

 

Taki żarcik, jak ktoś się poczuł dotknięty, to przepraszam.

Edytowane przez wfifiak
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wojciechu.

Wiesz ja nie przypuszczam aby tak było, tak samo jak ja sam staram się oceniać sprzęt bezstronnie.

Choć kiedyś przypisywano mi różne powiązania, to oświadczam publicznie iż tak nie jest i jak ktoś tak twierdzi to po prostu bzdura.

Ja piszę moje własne wnioski i opinie, które stwierdzam na podstawie oglądania danym sprzętem pod nocnym niebem.

Przerzuciłem już trochę wszelakiego sprzętu, obrazki mam cały czas w głowie i nie jest mi trudno wyciągnąć jakieś sensowne wnioski, po spoglądnięciu w okular danego instrumentu.

Pozdrawiam Krzysztof. :icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Edgens napisał(a):

Witajcie.

Właśnie dostałem wiadomość od kolegi Piotra, że jak tylko otrzyma Refraktor APO Askar 140mm, to wspólnie porównamy go u mnie z Refraktorem ED-APO APM Dublet 140/980mm, F-7.

Czekamy zatem na pogodę i jak tylko kolega Piotr otrzyma sprzęt to porównamy i opiszemy tu w tym temacie nasze wnioski i spostrzeżenia.

Trzymam kciuki za nowy sprzęt Askar 140 APO i już bardzo jestem ciekawy wyników naszego wspólnego porównania.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Hej Krzysztofie!!!

 

Jak ustalicie termin, to proszę o info. Jeśli to możliwe, to dojechałbym z moim Espritem 120mm. Bardzo jestem ciekaw porównania go z

Askar'em 140. Może też zabiorę tubę zrobioną z obiektywu PCO 143/900 i porównamy je na szerokich polach :-).

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy w sumie to Zapraszamy każdego kto chciałby z nami wspólnie pooglądać.

Możemy wybrać się do naszego Obserwatorium i tam powiesimy Refraktory u mnie też jest gdzie się przespać.

Kolegów i miłośników nieba zawsze mi miło w domku i na wspólnym oglądanku spotkać.

Tak czy inaczej na pewno pooglądamy wspólnie nowym Askarem 140mm.

Jak ktoś ma dostęp do Askara APO 185mm, to możemy porównać go z naszym Refraktorem APO LZOS 175mm.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Edgens napisał(a):

Marcin czytaj co napisałem a potem pytaj i wypisuj takie swoje wiesz...

Refraktor ED-APO 152mm APM wisi u nas w obserwatorium od paru lat, jak napisałem powyżej.

To bardzo dobry Dublet ED, który wypada optycznie, walorami obrazu, widocznie lepiej od SW 120ED, nie dając zafarbu na szaro jak i nie okazując AC na Księżycu i Planetach do ponad 2XD, 350X Pow.

Owszem kolory gwiazd w nim nie są tak nasycone , czy kontrast tła nieba nie jest tak czarny jak w Refraktorach APO za cenę przy tej aperturze około X5. Ale kosztuje on znacznie, znacznie mniej i to co reprezentuje za swoją cenę zakupu, jest jak najbardziej tego warte. Optyka obiektywów tych Refraktorów jak pisze M. Ludes nie spada poniżej 0.9 Strehla, więc pod tym względem jak mamy dobrą kolimację obiektywu względem osi wyciągu, to jest naprawdę OK.

Jest to Refraktor z naprawdę dobrym kontrastem obrazu i dobrą jego ostrością, który w praktyce daje dużo zadowolenie jego użytkownikom i satysfakcji podczas oglądania wszelakich obiektów nieba. Jeżeli nie mamy do dyspozycji większej gotówki, na zakup Refraktora APO Premium. To zakup takiego dla przykładu Refraktora ED-APO APM 152mm czy TS Dublet ED 150mm, F-8 którym również oglądałem Planety i Księżyc, jest bardzo dobrym zakupem.

Na Kudłacze nie da się przywieżć wszystkiego, w tym roku byłem z trzema Refraktorami APO: 5"-Meade, 5" TV NP APO i jednym LZOS 7" APO.

Niestety ale Marcinie brakuje wam doświadczenia z wszelakim sprzętem i wasze opinie z Jackiem że tylko i naj, naj, Takahashi wynikają właśnie z braku tego doświadczenia i z braku większej przeglądniętej w praktyce ilości różnorodnego sprzętu. Owszem Tak TOA 150mm, jest jednym z najlepszych Refraktorów APO w swojej klasie apertury 6".

Ale są też inne bardzo dobre Refraktory, które również potrafią dać dużo frajdy z oglądania nimi wszelakich obiektów nieba. 

Co do APO CFF 185mm to też nie znasz jego prawdziwej jakości optycznej a wypowiadasz się, pooglądałeś na Kudłaczach chwilę egzemplarzem, który jak się okazało wymagał serwisu obiektywu a potem siejesz po świecie jaki to jest słaby Refraktor. Stwierdzając też że coś było z nim nie tak. Sami sobie strzelacie w kolano. Wiesz o tym, obiektyw jak się okazało był do serwisu o czym wam pisałem, ale dalej ciągniecie z Jacusiem swoje.

To jest z waszej strony bardzo nie uczciwe, wiedząc że Refraktor APO CFF 185mm o czym wam napisałem. Wymagał jak się potem okazało serwisu i poprawy obiektywu. Uczciwie było by napisać, że jak będzie okazja i Refraktor CFF 185mm będzie poprawiony to i wtedy nim pooglądamy i wyciągniemy jak należy wnioski i opinie. Widzę że już na to was nie stać, gdyż jesteście zaślepieni, tylko Takahashi i nic poza tym.

Myślę z miłośniczej Astronomii to macie z Jacusiem niewiele wspólnego, zrażacie tylko rzesze ludzi do oglądania i cieszenia się wszelakim dostępnym sprzętem. Taką samą akcję robiliście na łamach Astromaniaka o czym wie wielu astro kolegów.

Po prostu rozsadza was "PYCHA", i "EGOIZM". Posiadania drogiego Refraktora APO Takahashi i żeby czasem nie okazało się że za mniejsze pieniądze, ktoś może być zadowolony z innego Refraktora a nie tylko z Takahashi. Tak samo wasze opinie na temat Refraktorów APO LZOS w praktyce, wcale się nie spełniły, choć na Astromaniaku wypisywaliście, tylko nie LZOS!!!. Koledzy i tak przekonali się na zlocie jak to jest świetny Refraktor i aktualnie kolega Dominik po poznaniu tej jakości w praktyce, zakupił sobie APO LZOS 152mm, F-8. Wcale nie musiał kupować drogiego APO Takahashi, gdyż poznał jakość LZOS i jest z niego bardzo zadowolony.

Znamy jakość LZOS ze zlotów Kudłacze, koledzy oglądali naszym APO LZOS 175mm, który stał na placu dostępny dla każdego, każdy mógł indywidualnie z niego korzystać i oglądać nim "czego dusza pragnie". Taki był też przede wszystkim cel jego zakupu, aby mógł na zlotach, służyć szerokiemu gronu miłośników Astronomii. Których nie stać na zakup tak drogiego Refraktora APO a będąc z nami na zlocie mogą i mają okazję nim pooglądać co im się tylko uwidzi na niebie, jak i przekonać się w praktyce jakie obrazy daje tak duży i bardzo dobry Refraktor APO.

To jest po prostu żałosne i wcale nie dziwię się tutaj wypowiedziom kolegów w temacie na wasz temat, że im go swoimi wpisami zatruwacie.

Zalecam Marcinie więcej tolerancji a przede wszystkim poznania wymienionego tu sprzętu, aby potem się wypowiadać a nie strzelać po oglądnięciu tylko diagramów czy wykresów i z góry oceniać, przesądzać o sprzęcie którego wcale nie znacie w praktyce!!!

Mam nadzieję że Askar 140mm jak i 185mm okażą się dobrymi trypletami, które w swojej atrakcyjnej cenie zakupu, dadzą dużo zadowolenia swoim właścicielom w praktyce na obiektach nieba. A jak kiedyś będzie okazja, to bardzo chętnie porównamy te Refraktory z innymi naszymi dostępnymi Refraktorami w praktyce. Aby potem we wspólnym gronie kolegów wyciągnąć jakieś sensowne wnioski i opinie na ich temat, ale po pooglądaniu tym sprzętem w praktyce!!!

Aby wiarygodnie i dobrze ocenić dany sprzęt, trzeba go porównać i nim pooglądać w praktyce. A dopiero potem wypowiadać się mniej czy więcej pochlebnie na jego temat publicznie!!!

Owszem cena jest jakimś dość istotnym wyznacznikiem jakości sprzętu, ale w obecnej erze szalonej konkurencji na rynku, cenowo jakościowej, konkurencji pomiędzy producentami astro sprzętu, tzw. "wyścigiem po klienta", osobiście myślę że doznamy wszyscy nie raz zaskoczenia. Jak to w dobrej i niższej cenie zakupu możemy kupić, posiadać i cieszyć się też bardzo dobrym innym niż tylko Takahashi wszelakim sprzętem!!!

Pięknego i Czystego Nieba dla Wszystkich!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Cieszę się razem z Tobą Krzysztofie, masz najlepsze sprzęty w swojej cenie :)

Pod warunkiem, dobrej optyki i poprawnej kolimacji :D 

Nie będę się odniosił do reszty argumentów, bo są bez podstawne, wszystko już wytłumaczyłem a propo Askara kilka strona wcześniej.

A propo sprzętów, oj szkoda, że wyciąłeś wątki o zlocie. Oj niebezpiecznie jest mieć swoje zdanie, jak widać...

Tam było wiele ciekawych informacji na temat optyki o której piszesz.

To bardzo ciekawe, jakoś od początku zachwalałeś CFF, choć inni mówili o słabych obrazach z tego teleskopu. A po dwóch latach, poszedł na serwis...

To są te Twoje profesjonalne porównania ? A propo 152 podobno świeci fiolecikiem, nikt Ci wprost nie powiedział, bo mi się o uszy obiło ?

A propo pychy, całkiem niedawno dowiedziałem się, że sprzęty, które opisywałeś lub co raz kupowałeś. Okazało się, że nie są Twoje, tylko Wasze...

Jak to wszystko oceniać ? Każdy ma głowę na karku i umie czytać...

Proszę Cię pisz w swoim imieniu i tego co sądzisz nie wkładając w moje usta lub Jacka, Twoich domysłów, na nasz temat. 

Chyba przebiłeś całe forum w ilości pomówień na mój temat i Jacka :D

To są zwykłe pomówienia. Przykro. Ton Twoich wypowiedzi jest z niskiej półki, może już argumentów nie starcza ?

Dawno się nie spotkałem z taką ilością ataków, tak swoją drogą. 

Czy to był wątek o Askarze, czy o APM i LZOSIE... ?

 

14 godzin temu, Mumia napisał(a):

Cześć, u mnie też wisi i powiem, że stosunek kasy do jakości naprawdę spoko. Wymienię dopiero na TEC’a o podobnej aperturze, jak nazbieram mamony. Mam też dwa małe Taki, staram się czerpać przyjemność z każdego refraktora, który mam ;) 

 

Wiadomo, tu zawsze wszystko się rozbija o „it's all about the money”. Dlatego, jak tylko pojawia się nowy refraktor na rynku, to bacznie go obserwuje. W zasadzie nawet kibicuje Chinolom, gdyż dla nas jako konsumentów stosunek jakość cena jest w zasadzie najważniejszy. Jednocześnie jestem w stanie doceniać wysoką jakość japońskiego szkła, które zresztą przez lata obrosło już legendą. Jednocześnie jestem świadomy przepłacania za możliwość obcowania z nim i dopłacania po części za samą markę. 

 

Ciekawe co piszesz, bo to podobna półka cenowa co, TEC 140 10 tys euro z groszami, AMP LZOS 130 - około 30 tysięcy, Takahashi 130 około 30 tysięcy, CFF Pricing (2022): 7 257,00 Euro, includes VAT 23%

Ja kibicuje Japończykom. Oby za ceną, szła jakość w przypadku innych firm.

Raczej bym powiedział, za co jesteśmy skłonni zapłacić ? Są różni konsumenci.

Ja się zastanawiam jak inni producenci korzystający z chińskiej optyki, zareagują na ceny Askara :)

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez każdy sprzęt coś zobaczymy nawet przez synte...jedne sa do astrofoto w srednich powiększeniach inne wybitne do wizualnych obserwacji. 

Ciekawe jest to jak to niektórzy pod pretekstem testow zlotowych umiejętnie wciskają na sprzedaż/ po tych pseudo obserwacjach/ teleskopy swoich kolesi...lepiej kupić droższe nowe niż uzywane " naprawiane" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wczoraj poczytałem na CN temat o nowym ASKAR APO i myślę wstępnie że będzie to dobry Refraktor do wizuala i zadowoli wielu jego użytkowników w tak dobrej niskiej cenie zakupu. Na astrofoto się nie znam więc się nie wypowiem. 

Kolega Piotr przyjedzie do mnie z nowym Askarem 140mm, jak tylko go otrzyma, to wtedy jak pooglądamy nim Jowisza i inne obiekty nieba, będziemy wiedzieli o nim coś więcej.

Wykresy i diagramy swoją drogą, natomiast liczą się też obrazki na niebie w praktyce, one są ostatecznym naszym werdyktem danego instrumentu.

Jest bowiem bardzo dużo dobrych Refraktorów na rynku, które kosztują ułamek ceny Refraktora Premium APO.

A dadzą nam naprawdę duże zadowolenie i radochę podczas oglądania obiektów nieba.

Z Yokerami nie mam zamiaru się przekomarzać, TOA 150 jest świetnym Refraktorem, możliwe że optycznie najlepszym w swojej klasie apertury 6".

Ale ten Refraktor TOA 150, posiada też wiele minusów i niedociągnięć, nie jest wcale tak idealnym instrumentem i dla mnie nie licząc jakości optyki, ma wiele do życzenia.

Nie będę wymieniał tego co mi i paru kolegom nie leży w TOA 150mm. Gdyż niech sława pod niebiosa APO Takahashi 150mm trwa.

Natomiast Jacek Yoker sam nie posiada nic ze sprzętu, tym bardziej Takahashi a huczy na cały świat odrzucając inne też dobre Refraktory i zniesmaczając swoimi wpisami miłośników nieba do oglądania swoim skromniejszym a też dobrym i cieszącym oczy sprzętem. Jacku kup w końcu coś choć szukasz Taka a nie działaj tylko jak przydupas Marcina, bo powiem wam szczerze że koledzy z Astromaniaka, którzy byli na zlocie Kudłacze i którzy posiadają wszelakie inne Refraktory, mają was po uszy dość z tą waszą krytyką wszelakiego innego sprzętu niż wyroby Takahashi.

Zalecam więcej tolerancji i przede wszystkim jak pooglądacie, to się wypowiecie, bo gały nie widziały w praktyce a huczą w koło to samo.

Przecież w ogóle nie znacie z praktyki ani Refraktora APM 152mm ani TS 150mm i wielu innych a krytykujecie na całego, szczególnie Jacek Yoker, którego ogarnęła jakaś mania. Sam nic nie posiada z Taka , choćby 4" Refraktora a klepie najwięcej na ten temat. Ja od lat kupuję i się bowiem wszelakim sprzętem, potem go odsprzedaję dalej, często opisuję ten sprzęt i moje z nim związane oceny na Forum Astromaniaka. Wielu astro miłośników dzięki temu przełamało się i zakupiło sobie potem takowy sprzęt. Bardzo wielu miłośników do mnie dzwoni i dopytuje o praktyczną jakość wszelakiego sprzętu na niebie. Zawsze przekazuje im moje własne związane z danym sprzętem opinie i robię to od lat. Czy się to komuś podoba czy też nie. A jak kogoś to tak bardzo boli, to już nie mój problem. I nikogo nie namawiam do zakupu sprzętu u mnie,  który potem odsprzedaję, kiedy mam zamiar zakupić kolejny nowy do sprawdzenia w praktyce instrument.

Myślę że szkoda że macie takie podejście do tematu, gdyż zrażacie sobą ludzi i tracicie dobre relacje i kolegów astro miłośników nieba.

Znamy się trochę lat i szkoda by było popaść w kiepskie relacje a do tego aktualnie wszystko zmierza.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Edgens napisał(a):

TOA 150 jest świetnym Refraktorem, możliwe że najlepszym w swojej klasie apertury 6".

Dla mnie coś takiego nie istnieje.

Ja jestem ciekaw który teleskop (czyli ogólnie, może być nawet newton) będzie najlepszym do planet, w klasie do 10 000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wiesz Refraktor TOA 150 , jest na pewno świetna i w aperturze 6" trudna do pobicia innym 6" instrumentem. Ale jak kupisz aperturą większy i też dobry optycznie Refraktor, to tu dużo zaważy apertura. Ona decyduje w korzystnych warunkach ile uda nam się zobaczyć na Planetach. 

Powiem ci że moim byłym Newtonem D-380mm F-4 na optyce od Pana Stefana, oglądałem pięknego Jowisza przy pow. ponad 400X z niesamowitym widocznym detalem zaraz po zachodzie Słońca. Trzy wieczory z rzędu, mogę nawet dodać iż były to jedne z najlepszych widoków tej Planety jakie udało mi się złapać podczas wieloletnich obserwacji Planet.

W zeszłym roku na zlocie Jowisz powalił nas widokiem jak i Saturn w Refraktorze LZOS 175mm, ale był też z nami kolegi Łukasza Newton 10" F-8 z mała C.O. Taki typowo planetarny Niutek na bardzo dobrej optyce i Saturn wyglądał w nim też znakomicie. Każdy instrument z dobrą optyką pokaże nam dobre obrazy. Oczywiście Refraktor w inny sposób jak i też Niutek czy Mak też inaczej. Każdy obrazek może nas bardzo ucieszyć, warunkiem jest dobrej jakości optyka , czyli poprawnie wykonana w danym instrumencie, bez jakich błędów w optyce. I wtedy jak tylko warunki nam dopiszą to obrazki bardzo cieszą. Jest tyle wszelakich rodzajów sprzętu cieszących nas widoczkami w różnych cenach zakupu, że każdy z nas ma prawo wybrać coś dla siebie w dostępnej dla nas cenie i na pewno będzie z tych widoczków potem zadowolony.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, stratoglider napisał(a):

Dla mnie coś takiego nie istnieje.

Ja jestem ciekaw który teleskop (czyli ogólnie, może być nawet newton) będzie najlepszym do planet, w klasie do 10 000 zł.

Gdyby jednak pominąć inne konstrukcje i zostawic same refy, to uważam ze do 10k ciężko będzie znaleźć konkurencję dla Askara 140.

Z kolei rozpatrując tak jak napisałeś - różne konstrukcje, wg mnie faworytem będzie planetarny niutek np 200/1800, ale to "niebezpieczny" temat i to nie jest miejsce na tego typu porównania. Poza tym, i tak trudno (a w zasadzie jest to niemożliwe) wskazać jednoznacznie jakis konkretny teleskop biorąc pod uwagę "wszystkie do kupy".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Askara 140. Trochę obawiałem się czy nie będzie zbyt trudny w mocowaniu go na montażu dla mojego starego kręgosłupa. Okazuje się, że pod tym względem jest łatwiejszy i przyjemniejszy od SCT9.25 - gruba rura jest bardziej nieporęczna.

Druga połowa nocy ma być pogodna w Krakowie, więc plan na dzisiaj to wykonać pierwsze testowe fotki zestawem: Askar 140 + reduktor x0.8 + Asi2600MC-Duo + AZ-EQ6. Ta kamera to jednak idealny partner dla A140, bo odpada mi konieczność montowania guidera lub OAG-a. Zawsze trochę lżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Poza tym, i tak trudno (a w zasadzie jest to niemożliwe) wskazać jednoznacznie jakis konkretny teleskop biorąc pod uwagę "wszystkie do kupy".

To prawda.

Bo raczej inna byłaby odpowiedź gdyby sprzęt ustawić na 4000m npm na Mauna Kea, a inna gdyby w Polsce +/- 1 godz jazdy od naszych domów.

 

30 minut temu, Edgens napisał(a):

Powiem ci że moim byłym Newtonem D-380mm F-4 na optyce od Pana Stefana, oglądałem pięknego Jowisza przy pow. ponad 400X z niesamowitym widocznym detalem zaraz po zachodzie Słońca. Trzy wieczory z rzędu, mogę nawet dodać iż były to jedne z najlepszych widoków tej Planety jakie udało mi się złapać podczas wieloletnich obserwacji Planet.

W zeszłym roku na zlocie Jowisz powalił nas widokiem jak i Saturn w Refraktorze LZOS 175mm,

Nie wątpię że detal był niesamowity i mógł być najlepszy, zazdroszczę takich widoków choć raz w życiu, trzeba po prostu dużo obserwować, co zwiększa szanse że trafi się na warunki mało ograniczające teoretyczne możliwości optyki. Ale to jest ciągle bardzo dalekie od odpowiedzi na moje pytanie 🙂 z uwagi na ceny tych instrumentów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, stratoglider napisał(a):

Dla mnie coś takiego nie istnieje.

Ja jestem ciekaw który teleskop (czyli ogólnie, może być nawet newton) będzie najlepszym do planet, w klasie do 10 000 zł.

Możesz też zainwestować w dobrego Maka 7"-8".

To bardzo dobre Teleskopy, teraz ich ceny znacznie spadły kiedy weszliśmy w epokę chińskich czy taiwańskich tańszych Refraktorów ED i APO.

Osobiście mierzył bym w Maka Intesa 8", F-10.Posiadałem swego czasu i byłem z niego bardzo zadowolony.

Bardzo dobre są też Maki-Newtony 7", F-6. Posiadałem ich kilka, mają maleńką C.O. i też pokazują świetnie obiekty nieba.

Można teraz polować na takowe używki w bardzom dobrym stanie, Maki-Newtony to tzw. APO dla ubogich.

Są ze względu na maleńką C.O. jeszcze lepsze od Maków Cassegrainów. Ich wadą jest tylko waga i długość, ale można takowego posadzić też i na Dobsonie.

Bywają dobre używki w DE i U.K. jak i w Italii, ceny aktualnie około 2000 Euro i można już kupić naprawdę dobrego rosyjskiego Maka.

Moim zdaniem byłbyś zadowolony, gdyż nie licząc długiego planetarnego Newtona to Maki są bardzo dobrymi planetarnymi i nie tylko instrumentami.

Takim Makiem emki też będą bardzo dobre, kulki , Planety I Księżyc, przy nie masakrycznej cenie zakupu w stosunku do drogich Refraktorów Premium APO.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kuba poczytamy, mnie bardzo też interesuje relacja z Askara 185mm.

I szkoda że nie wypuścili modelu D-160mm, F-7.

Może wtedy wymienili byśmy naszego ED-APO APM 152/1200mm Dublet , na Tryplet Askar D-160mm.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ponoć jest bardzo dobrze, Askar 140mm nie posiada widocznej AC i Jowisz jak i Księżyc ponoć są w nim bardzo dobre.

Do Powiększeń ponad 2XD , około 300X! To bardzo dobra wiadomość, myślę iż ten stosunkowo bardzo tani Refraktor dostarczy masę radochy i satysfakcji swoim nowym użytkownikom.

Czekam na opisy Askara 185mm, to już naprawdę aperturą duży Refraktor. Gdyby nie fakt że posiadamy Refraktor APO LZOS 175mm, to zapewne bym się na niego w tak dobrej cenie skusił. Taka duża apertura Refraktora 7" na obiektach DS, wypada rewelacyjnie. Pamiętam ze zlotu Kudłacze widoczki gromad gwiazd, kulek i otwartych w Refraktorze APO LZOS 175mm. Była rewelacja a tu dochodzi nam dodatkowe 10mm apertury w Refraktorze Askar D-185mm.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.