Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.01.2024 o 11:41, Edgens napisał(a):

Właśnie dostałem wiadomość od kolegi Piotra, że jak tylko otrzyma Refraktor APO Askar 140mm, to wspólnie porównamy go u mnie z Refraktorem ED-APO APM Dublet 140/980mm, F-7.

Czekamy zatem na pogodę i jak tylko kolega Piotr otrzyma sprzęt to porównamy i opiszemy tu w tym temacie nasze wnioski i spostrzeżenia.

Poczekajcie na mnie - od połowy lutego będzie w Polsce wreszcie mój Teleskop Ekstremalnie Ciekawy (w skrócie TEC) także 140 f/7. Chętnie dołączę do degustacji.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wreszcie się doczekałem pierwszych fotek z Askara 140. Idealnie nie jest, ale jakość na podobnym poziomie jak we FRA600, więc mi to wystarczy :)

Aberracja chromatyczna na matrycy apsc jest ale niewielka. Zakładam, że uda mi się ją jeszcze zmniejszyć, bo na razie mam žle ustawioną odległość reduktora x0.8 do matrycy: wypadkowa ogniskowa jest o 3 mm zbyt duża, a to oznacza, że matryca jest zbyt blisko reduktora. 

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

No dobra, wreszcie się doczekałem pierwszych fotek z Askara 140. Idealnie nie jest, ale jakość na podobnym poziomie jak we FRA600, więc mi to wystarczy :)

Aberracja chromatyczna na matrycy apsc jest ale niewielka. Zakładam, że uda mi się ją jeszcze zmniejszyć, bo na razie mam žle ustawioną odległość reduktora x0.8 do matrycy: wypadkowa ogniskowa jest o kilka mm zbyt duża, a to oznacza, że matryca jest zbyt blisko reduktora. 

 

To ważne Oskar, wszyscy testujący ten teleskop potwierdzają, że CA jest niezauważalne w punkcie ostrości, natomiast poza nim widać delikatne zabarwienie po krawędziach, głównie niebieskie. Dokładnie to widzieliśmy u mnie w kopule po rozogniskowaniu Jowisza i tak samo na jasnej gwieździe. Musisz trafić z tym dystansem, nie ma rady.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Poczekajcie na mnie - od połowy lutego będzie w Polsce wreszcie mój Teleskop Ekstremalnie Ciekawy (w skrócie TEC) także 140 f/7. Chętnie dołączę do degustacji.

Cześć Marcinie.

Zapraszamy, daj tylko znać jak otrzymasz Refraktor. Powiem ci że nie miałem jeszcze okazji oglądać Refraktorem TEC 140mm. Było by świetnie się spotkać, pooglądać i porównać.

Wtedy się przekonamy jakie są naprawdę różnice w obrazach. To były by trzy Refraktory 140mm, więc porównanie było by naprawdę dobre. Te same apertury i wyniki mogły by być bardzo dla nas pouczające i ciekawe. Będziemy w kontakcie, zawsze możemy się spotkać.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał(a):

To jak będziesz u nich to zapraszam do mnie, mieszkam jakieś 3 km od ich obserwatorium :)

Kuba zapraszamy, możemy z Refraktorami rozstawić się u nas na terenie obserwatorium.

Mamy dużo miejsca i wszyscy pomieścimy się z naszymi sprzętami.

Było by świetnie pooglądać w większym gronie kolegów. 

Wtedy nasze wspólne wnioski były by jeszcze bardziej wiarygodne z większej ilości naszych wspólnych spostrzeżeń.

Wszystkich chętnych z nami wspólnie pooglądać zapraszamy.

Jak coś to śmiało dzwońcie do mnie, tel.604054008. Możemy się spotkać i wspólnie pooglądać kiedy tylko będą chęci i pogoda dopisze.

Dzisiaj jadę do naszego obserwatorium w Luborzycy z kolegą Zbyszkiem ZP53 pooglądać M42 naszym nowym SCT 14", gdyby ktoś z Krakowa czy okolic chciał wspólnie z nami pooglądać, to zapraszam.

Pozdrawiam Krzysztof. :icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał(a):

To ważne Oskar, wszyscy testujący ten teleskop potwierdzają, że CA jest niezauważalne w punkcie ostrości, natomiast poza nim widać delikatne zabarwienie po krawędziach, głównie niebieskie. Dokładnie to widzieliśmy u mnie w kopule po rozogniskowaniu Jowisza i tak samo na jasnej gwieździe. Musisz trafić z tym dystansem, nie ma rady.

Kuba tak samo jest z ED-APO APM 152/1200mm Dubletem.

Przy wyostrzonym obrazie nie widać w ogóle AC ani na Księżycu ani na Planetach ani na Wenus. Wenus ma kolor nie tak biały jak w lepszym APO, wpada w kolorek kremowy, ale jak nie targa nią Seeing i obraz jest ostry, to nie widać nic AC.

Widać przy lekko rozostrzonym obrazie obwódkę żółto-zieloną na Księżycu, ale dopiero od powiększeń ponad 350X i tylko wtedy kiedy Seeing rozmywa obraz lub jak mamy obraz nie ostry.

W punkcie ostrości jest bardzo dobrze i dlatego tak też zachwalam ten stosunkowo nie drogi Refraktor a dający naprawdę bardzo dobre obrazy i dużo zadowolenia za ułamek ceny APO Premium 6". Jak spotkamy się to sami się przekonacie, Refraktor wisi w obserwatorium na montażu CGEM Celestrona i też go wtedy odpalimy do porównań.

Jak Askar jest tak dobry bez widocznej AC jak Refraktor APM, to już jest bardzo dobrze i sprzęt będzie moim zdaniem bardzo cieszył jego nowych użytkowników.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Askarowi 140 na forum znów toczy się dyskusja o wizualu!! Bez względu na jakość i rodzaj szkła jakiego użyto, ten refraktor zrobił to, czego cała pięcioosobowa grupa wizualowców nie była w stanie osiągnąć na forum przez minione 5 lat! Askar 140 przywraca równowagę mocy!!

 

A oni się dopiero umawiają na spotkanie refraktorowców i porównywanie ich w wizualu!!! Łomatokobosko świat się zmienia, znów w kierunku dobrego idzie!!!

 

:)

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.cloudynights.com/topic/900932-askar-140-apo/page-11#entry13213910

Cytat

In the 8 mm 2" TS Expanse eyepiece, the moon was almost full.
In the middle up to 60% of the field no color was visible.
Towards the edge from 85%, the yellow/brown ring became increasingly clearer and more pronounced.

Here definitely no more APO but more Achro.
In Acho this is more of a blue fringe, in Askar more yellow / brown clearly increasing towards the edge. 

The Askar is definitely not an "optical" lunar device with higher magnifications.

Nie wszyscy pieją z zachwytu... Jest jedna osoba, która zwróciła, ze względu na mechanikę. 

Tak wiem, gdyby nie fakt, że masz LZOS175 kupiłbyś wszystko, czy ktoś by tam kupił, a Ty byś miał i potem byś napisał, że gdyby nie fakt, że już posiadasz..., a nie, że ktoś kupił, a już się gubię ;)

Krzychu kup coś w końcu na siebie :) i wtedy testuj  :D Będziesz wiarygodny :D;);)

 

23 godziny temu, Edgens napisał(a):

Witajcie.

Wczoraj poczytałem na CN temat o nowym ASKAR APO i myślę wstępnie że będzie to dobry Refraktor do wizuala i zadowoli wielu jego użytkowników w tak dobrej niskiej cenie zakupu. Na astrofoto się nie znam więc się nie wypowiem. 

Kolega Piotr przyjedzie do mnie z nowym Askarem 140mm, jak tylko go otrzyma, to wtedy jak pooglądamy nim Jowisza i inne obiekty nieba, będziemy wiedzieli o nim coś więcej.

Wykresy i diagramy swoją drogą, natomiast liczą się też obrazki na niebie w praktyce, one są ostatecznym naszym werdyktem danego instrumentu.

Jest bowiem bardzo dużo dobrych Refraktorów na rynku, które kosztują ułamek ceny Refraktora Premium APO.

A dadzą nam naprawdę duże zadowolenie i radochę podczas oglądania obiektów nieba.

Z Yokerami nie mam zamiaru się przekomarzać, TOA 150 jest świetnym Refraktorem, możliwe że optycznie najlepszym w swojej klasie apertury 6".

Ale ten Refraktor TOA 150, posiada też wiele minusów i niedociągnięć, nie jest wcale tak idealnym instrumentem i dla mnie nie licząc jakości optyki, ma wiele do życzenia.

Nie będę wymieniał tego co mi i paru kolegom nie leży w TOA 150mm. Gdyż niech sława pod niebiosa APO Takahashi 150mm trwa.

Natomiast Jacek Yoker sam nie posiada nic ze sprzętu, tym bardziej Takahashi a huczy na cały świat odrzucając inne też dobre Refraktory i zniesmaczając swoimi wpisami miłośników nieba do oglądania swoim skromniejszym a też dobrym i cieszącym oczy sprzętem. Jacku kup w końcu coś choć szukasz Taka a nie działaj tylko jak przydupas Marcina, bo powiem wam szczerze że koledzy z Astromaniaka, którzy byli na zlocie Kudłacze i którzy posiadają wszelakie inne Refraktory, mają was po uszy dość z tą waszą krytyką wszelakiego innego sprzętu niż wyroby Takahashi.

Zalecam więcej tolerancji i przede wszystkim jak pooglądacie, to się wypowiecie, bo gały nie widziały w praktyce a huczą w koło to samo.

Przecież w ogóle nie znacie z praktyki ani Refraktora APM 152mm ani TS 150mm i wielu innych a krytykujecie na całego, szczególnie Jacek Yoker, którego ogarnęła jakaś mania. Sam nic nie posiada z Taka , choćby 4" Refraktora a klepie najwięcej na ten temat. Ja od lat kupuję i się bowiem wszelakim sprzętem, potem go odsprzedaję dalej, często opisuję ten sprzęt i moje z nim związane oceny na Forum Astromaniaka. Wielu astro miłośników dzięki temu przełamało się i zakupiło sobie potem takowy sprzęt. Bardzo wielu miłośników do mnie dzwoni i dopytuje o praktyczną jakość wszelakiego sprzętu na niebie. Zawsze przekazuje im moje własne związane z danym sprzętem opinie i robię to od lat. Czy się to komuś podoba czy też nie. A jak kogoś to tak bardzo boli, to już nie mój problem. I nikogo nie namawiam do zakupu sprzętu u mnie,  który potem odsprzedaję, kiedy mam zamiar zakupić kolejny nowy do sprawdzenia w praktyce instrument.

Myślę że szkoda że macie takie podejście do tematu, gdyż zrażacie sobą ludzi i tracicie dobre relacje i kolegów astro miłośników nieba.

Znamy się trochę lat i szkoda by było popaść w kiepskie relacje a do tego aktualnie wszystko zmierza.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

A propo minusów, ciekawe są minusy APM i TS :D Ja nie wiem skąd masz tą krucjatę, to że komuś nie w smak, co w tym złego. Jeden lubi, drugi nie lubi.

A poropo minusów, które podałeś, chyba nie miałeś 150 Takahashi go w ręku, a wszystkie obaliłem :) A rozumiem, zaocznie znasz minusy tego sprzętu... ? 

Co też Ci się odpala ? Oglądajcie sprzętem super, naprawdę nikt nie musi kupować Taka. Chyba zbyt bardzo bierzesz, bierzecie to do siebie ?

To nie jest krytyka Was, tylko opis sprzętu, wniosków i pisania swoich opinii. Do których zresztą też macie prawo, jak każdy użytkownik forum. 

Co złego w pisaniu jak jest w danym sprzęcie i pisaniu swojej opinii. Krytyka cóż w tym złego ? Non stop coś wartościujemy. Sam piszesz opinie, oceniasz.

To co są równi i równiejsi ? 

A to ciekawe pisze to osoba, która handluje nie swoim sprzętem ? Co to ma do rzeczy, masz wszystkie teleskopy od początku życia ?

Wszystkie o których piszesz, były Twoje ? A propo zrażania, zrażam sobie ludzi ? Jak czytam wątek o TOA150 to, aż "miód się leje na moje serce" o czym Ty piszesz ?

Wycinanie wątków na astropolis, ban dla Yokera. Kto tu kogo zraża ?

Nikogo nie obraziłem, ani nie nazwałem przydupasem. Nie wiem o czym piszesz... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu,

 

ja nie potrzebuje tego sprzętu bo oprócz tego sprzętu potrzebne jest niebo ... dlatego jeżdżę  do kolegów, którzy maja najlepsze teleskopy do planet  i super warunki to mi wystarczy.

Nie handluje sprzętu tak jak ty ... zużytym juz na max. /ściągnięte z różnych rejonów świat/ i nie wciskam kitu, ze naprawiłem i jest ok.

nie chce mi sie juz odpisywać na twoje bzdurne posty  bo było to wałkowane tysiące razy.

 

Każdy sprzęt jest do obserwacji ale są wybitne... wiesz jakie ? :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wimmer napisał(a):

Dzięki Askarowi 140 na forum znów toczy się dyskusja o wizualu!!

Dokladnie tak!

Tylko w tym celu grzejemy tego kotleta.

@dobrychemik i @kubaman, chcąc wejść na wyższy poziom astrofotografii, nieświadomie (a może świadomie?) promują astronomię obserwacyjną. Dziękujemy!

 

A powyższy mem audiofilski bardzo mi się podoba - u mojego kolegi, który wsłuchiwał się w mięsiste brzmienie zasilacza, bożonarodzeniowa choinka stała cały rok, bo akustyka lepsza..... :buahaha:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem ten teleskop pod astrofoto, ale bardzo jestem zadowolony, że można przez niego patrzeć i że daje takie niesamowite możliwości w wizualu.

Celem krucjaty staliśmy się nieświadomie, nigdy bym nie pomyślał, że takie zachowania dalej się zdażają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wimmer napisał(a):

Dzięki Askarowi 140 na forum znów toczy się dyskusja o wizualu!! Bez względu na jakość i rodzaj szkła jakiego użyto, ten refraktor zrobił to, czego cała pięcioosobowa grupa wizualowców nie była w stanie osiągnąć na forum przez minione 5 lat! Askar 140 przywraca równowagę mocy!!

 

A oni się dopiero umawiają na spotkanie refraktorowców i porównywanie ich w wizualu!!! Łomatokobosko świat się zmienia, znów w kierunku dobrego idzie!!!

 

:)

Gapienie się przez teleskop żeby wypatrzeć aberracje optyczne, to chyba nie jest "ten" wizual, o którym chcielibyśmy tu czytać.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kiedyś sobie popatrzę przez ten teleskop, ale prawdę powiedziawszy jak już jest zimna, zimowa noc, to wolę, żeby się fotki robiły. 

 

Oby tylko wkrótce Askar nie wypuścił Apo 160, bo szkoda by mi było.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Co do Yokerów to nie komentuję. Jacek to już w ogóle jest żałosny i chyba żal mu dupę ściska, osobiście nie pamiętam kiedy coś ostatnio sprzedałem na giełdzie.

Sam za to zakupiłem dwa APO Refraktory 5" i 5,5" oraz dużego Maka Intesa MK91 228/3100mm wersja DE-LUX, jak i Newtona 12" w którym Pan Stefan wycackał mi na Medal lustra.

Ach jeden pójdzie na sprzedaż Synta Flex 12" bo posiadam aktualnie dwa takie Niutki 12", więc żałosny Jacku Yokerze możesz huczeć że sprzedaję rupiecia.😂

Ludzie sami do mnie dzwonią i pytają o moje jak to określa Jacuś "wyhulane rupiecie", więc Jacuś napisz im aby do mnie nie dzwonili więcej bo mam sam szajs.😆

Yokerze spaliłeś się u nas na Astromaniaku swoimi komentarzami i wstawkami w tematy sprzętu u naszych użytkowników. Już nie wspomnę że chciałeś pobierać opłaty na zlocie za to że twój kolega przywiezie na zlot wysokiej jakości lornetki, nie wiem czy chciałeś aby uczestnicy zlotu Kudłacze za to wrzucali ci pieniądze do kapelusza, że mogą popatrzyć przez fajne lornetki , ale zbłażniłeś się po całej linii. Ja sobie nie wyobrażam jak mógłbym pobiera kasiorkę od kolegów za to że mogą wspólnie ze mną poogladać niebo naszym Refraktorem APO LZOS 175mm.😄

Yokerze z kapeluszem lepiej na dworzec kolejowy a nie do nas na zlot!!!

Teraz pozostało ci patrzyć tylko u Marcina w TOA 150 Takahashi, gdyż nie jesteś u nas mile widzianym uczestnikiem zlotów, niestety, sam do tego doprowadziłeś i o tym też mówili mi twoi koledzy, jakie cały czas robisz publiczne wstawki, że szkoda nawet cię komentować. Do Marcina wcale nic nie mam, jest krytyczny czasem w ocenie sprzętu i może i dobrze, choć osobiście uważam, że badania i wykresy wykresami a test na obiektach nieba jest jednak w praktyce najlepszym sprawdzianem każdego instrumentu!!!

 

Dzisiaj testuję nowy zakupiony Refraktor APM ED-APO 140/980mm. Kupiłem od Niemca pierwszego właściciela zakupu z APM, wersja wyciągu 3,7", czyli praktycznie w tym Refraktorze najlepsza. Kątówkę używam też nowo zakupioną Takahashi lustro 2", to będzie też dla niej pierwsze światełko na niebie.

Czekam aż Piotr da mi znać że ma już Askara 140mm i wtedy pojedziemy wszyscy, kto zechce i popatrzymy jak jest w praktyce tymi Refraktorami na niebie.

Wrzucam parę fotek z domu na balkonie, nowo zakupionego Refraktora, dopiero dzisiaj będzie pierwsze światło na Jowisza i na Księżyc a potem uderzam do obserwatorium. Nie oglądałem jeszcze w tym roku M42 nowo zakupionym do obserwatorium Teleskopem SCT 14" Celestrona.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

APM1.jpg

APM2.jpg

APM3.jpg

APM4.jpg

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie, spokojnie nożna bylo w twoim wpisie w kilku miejscach uczesac wypowiedz tak by nie ocierala sie o personalne wycieczki. Okreslanie kogos zalosnym i insynuacje, ze cierpi na dolegliwosci zwieracza odbytu to forma wypowiedzi ktora stawia moderatora przed decyzja czy i jaka forme restrykcji zastosowac, czytajacych watek zniesmacza i zniecheca do wnikania w pozostala czesc wpisu, a adresatow wypowiedzi prawdopodbnie sprowokuje do dalszej eskalacji. 

 

Slabe.

 

Upraszam o utrzymanie cywilizowanego poziomu dyskusji.... znowu..

 

Moderator.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Przepraszam wszystkich w tym Jacka i Marcina, ale trochę mnie chyba poniosło.

Prawda jest taka że to nasi koledzy, znamy się dobrze ze zlotów i powinniśmy zakończyć te nasze przepychanki na łamach wszystkich Forów.

Ja już z tym kończę i liczę na to iż w miarę szybko zapomnimy o tych przepychankach.

Teraz jeszcze wstawię mały opis pierwszego światełka z Refraktora ED-APO APM 140/980mm, F-7 APM.

Skopiowałem z Astromaniaka z postu, który przed chwilą tam napisałem dla użytkowników Astromaniaka czekających na mój opis z pierwszych wrażeń z wizuala.

Nie wiem jak pozbyć się tych niebieskich linii?

Czy ktoś z moderacji może mi pomóc i to poprawić? 

Jeżeli Askar 140mm tryplet będzie tak dobry jak ten dublet APM 140mm, to naprawdę będzie się z czego cieszyć w tak dobrej cenie zakupu nowego instrumentu.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Spoiler

 

Witajcie.

Tak na szybkiego, sam Jowisz.

Seeing jest średni, sa chwile kiedy Planeta jest cała w detalu a za chwilę się rozpływa.

Użyłem szkiełek: TV Delos 6mm, Pentax XW5mm, TV DE LITE 4mm.

Oraz Orciaki Takahashi Abbe: 6mm, 5mm i Orciak Japan 4mm Volcano Top Celestrona.

Jowisz jest jak przypuszczałem wcześniej pierwszorzędny, nie ma w ogóle AC, ani grzywki ani chmurki wokół Planety.

Nie mam krótszego okularu 3mm, odstąpiłem niepotrzebnie koledze Tomaszowi.

Tomek oddawaj okular TV DE LITE 3mm. :lol:

Jak Planeta nie faluje to mamy świetny ostry i kontrastowy obrazek z masą detalu na tarczy Jowisza.

Jak Seeing targa i rozmazuje nam planetę to w białym obrazie rozogniskowanego przez ruch powietrza Jowisza pojawiają nam się przebłyski oprócz białego koloru, wpada trochę żółto-zielonego.

Kiedy obraz jest ostry jak brzytwa to Jowisz wygląda pierwszorzędnie, przestrzenna kula i kulki jego satelitów.

Wszystkie tarcze pięknie odcięte i to kulki a nie placki jak z każdego np. Newtona.

Jestem Mega zadowolony, znam się na optyce i po pierwszym spojrzeniu widać że obiektyw optycznie wykonany jest co najmniej dobrze jak nie bardzo dobrze. Kolimacja jest wzorowa, widać Krążki Airy, są symetrycznie rozmieszczone jak spojrzałem na jakąś gwiazdę i ułożyły się pięknie centralnie, symetrycznie okrągło wokół świecącego środka.

Teraz zmykam do obserwatorium pooglądać SCT 14" M42, nie widziałem jej jeszcze w tym roku.

Potem wracam i oglądam dalej w domu z balkonu Księżyc Refraktorem APM 140mm.

Tak czy inaczej jestem bardzo zadowolony z tego Refraktora. Nie zawiódł mnie w tej cenie zakupu to naprawdę godny polecenia do oglądania Planet instrument.

Powiększenia uzyskałem z wymienionymi okularami: 6mm, 5mm i 4mm odpowiednio około: 163X, 196X i 245X.

W tych powiększeniach Jowisz prezentuje się bardzo ostro, kontrastowo i posiada bardzo dużo detalu widocznego na wprost na tarczy Planety. Seeing nie jest idealny, ale od razu widać tą ostrość obrazu dobrze wykonanego obiektywu. :D

Dzisiaj mam szczęśliwy dzień, zarówno złączka kątowa jak i Refraktor współpracują ze sobą bardzo dobrze. :D

Oby więcej takich radosnych dni i dla wszystkich pogodnego nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Spoiler

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Tak na szybkiego, sam Jowisz.
Seeing jest średni, są chwile kiedy Planeta jest cała w detalu a za chwilę się rozpływa.
Użyłem szkiełek: TV Delos 6mm, Pentax XW 5mm, TV DE LITE 4mm.
Oraz Orciaki Takahashi Abbe: 6mm, 5mm i Orciak Japan 4mm Volcano Top Celestrona.
Jowisz jest jak przypuszczałem wcześniej pierwszorzędny, nie ma w ogóle AC, ani grzywki ani chmurki wokół Planety.
Nie mam krótszego okularu 3mm, odstąpiłem niepotrzebnie koledze Tomaszowi "Lucas39".
Tomek oddawaj okular TV DE LITE 3mm. :lol:
Jak Planeta nie faluje to mamy świetny ostry i kontrastowy obrazek z masą detalu na tarczy Jowisza.
Jak Seeing targa i rozmazuje nam planetę to w białym obrazie rozogniskowanego przez ruch powietrza Jowisza pojawiają nam się przebłyski oprócz białego koloru, wpada trochę żółto-zielonego.
Kiedy obraz jest ostry jak brzytwa to Jowisz wygląda pierwszorzędnie, przestrzenna kula i kulki jego satelitów.
Wszystkie tarcze pięknie odcięte i to kulki a nie placki jak z każdego np. Newtona.
Jestem Mega zadowolony, znam się na optyce na tyle że od razu wiem po spojrzeniu kiedy instrument ma dobrą optykę a kiedy średnią czy przeciętną i po pierwszym spojrzeniu widać że obiektyw optycznie wykonany jest co najmniej dobrze jak nie bardzo dobrze. Kolimacja jest wzorowa, widać Krążki Airy, są symetrycznie rozmieszczone jak spojrzałem na jakąś gwiazdę i ułożyły się pięknie centralnie, symetrycznie okrągło wokół świecącego środka.
Teraz zmykam do obserwatorium pooglądać Teleskopem SCT 14" M42, nie widziałem jej jeszcze w tym roku.
Potem wracam i oglądam dalej w domu z balkonu Księżyc Refraktorem APM 140mm.
Tak czy inaczej jestem bardzo zadowolony z tego Refraktora. Nie zawiódł mnie w tej cenie zakupu to naprawdę godny polecenia do oglądania Planet instrument.
Powiększenia uzyskałem z wymienionymi okularami: 6mm, 5mm i 4mm odpowiednio około: 163X, 196X i 245X.
W tych powiększeniach Jowisz prezentuje się bardzo ostro, kontrastowo i posiada bardzo dużo detalu widocznego na wprost na tarczy Planety. Seeing nie jest idealny, ale od razu widać tą ostrość obrazu dobrze wykonanego obiektywu. :D
Dzisiaj mam szczęśliwy dzień, zarówno złączka kątowa jak i Refraktor współpracują ze sobą bardzo dobrze. :D
Oby więcej takich radosnych dni i dla wszystkich pogodnego nieba. :D

 

P.S.

Jestem po oglądaniu Księżyca tymi samymi sześcioma okularami.

Na Księżycu , samym brzegu tarczy nie widać widocznej AC, przy wyostrzonym obrazie przy Pow. 245X z okularami 4mm, TV De-LITE i Orto.

Zapomniałem dodać że Jowisz nie posiada takiego słabego zafarbu całej Planety jak w serii Edków SW: 80mm, 100mm i 120mm i obraz jest bardziej "czysty".

Kiedy Seeing targa nam tarczą Księżyca można się doszukiwać lekkiego żółto-zielonego w nieostrym obrazie zafarbu, na samym brzegu tarczy Księżyca.

Kiedy obraz mamy ostry i stabilny, to wtedy jest bardzo dobrze. Ładny ostry, kontrastowy obraz, przedstawiający bardzo dużą ilość detalu na tarczy naszego satelity. Cienie gór też nie wpadają tak w czarno-niebieski zafarb, jak mamy w przypadku Refraktora 120ED, co widać ewidentnie przy powiększeniach ponad 220X.

Pozostało mi jeszcze pooglądać jaśniejsze gwiazdy pod ciemnym niebem, tak aby stwierdzić czy posiadają one czy nie niebieską "chmurkę" jak to ma się w przypadku Refraktorów ze stajni SW ED.

Ogólnie myślę że to bardzo dobry Refraktor ED-APO, gdybym miał ponownie go kupić, to nie wahał bym się tego uczynić, przy jego przystępnej cenie zakupu. Ogólny bardzo dobry Design jak i można rzec wręcz wzorowa mechanika wyciągu. Odrośnik też pracuje przy wysuwie i chowaniu dobrze.

Wyciąg pracuje bardzo płynnie i ocenił bym jego pracę na poziomie wyciągów Baadera SteelTrack.

Od siebie polecam ten Refraktor, poziom zakłóceń AC podczas rozmywania obrazu przez warunki atmosferyczne, jest moim zdaniem trochę mniejszy niż w większej wersji na szkle FPL51, Refraktora APM ED-APO 152/1200mm. Choć i większy brat radzi sobie z tym bardzo dobrze i przy ostrym obrazie, kiedy nie rozmywa nam go Seeing, obrazy też są bardzo dobre, bez widocznej na Księżycu czy Planetach żadnej obwódki AC.

Pogodnego Nieba dla Wszystkich!!!


Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.