Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Sam nie wiem czy to może montaż jednak coś świruje

600s sub, analiza aberracji w NINA

 

image.png.faf744a4f0014021ac2e1dcd52f53ba1.png

 

HFR mam porównywalne z RASA8, teraz mam 3,7 w NINA dla Ha. W RASA raczej okolice 3.2-3.4, tylko suby dwuminutowe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, się wyjaśniło.

Majtało mi tym i raz były gwiazdki punktowe, raz tilt z jednej strony tylko.

Byłem teraz z maską bahtinova bo zimno się robi - okazało się, że nie dokręciłem wysuwanej rury i gibała się w zależności od pozycji telepa na montażu

Po skręceniu są szpilki.

 

image.png.36fe6059fb8164f0125336aed48ba74f.png

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie

Wszystko gra ...

ale ci nerwy puściły :) .

 

Dzisiaj taka nocka na 150 Takahashi ze wszystko idzie w niepamięć. 

Udanych sprzedaży i ciemnego nieba.

 

Pozdrawiam  z Marcinem i 150 tka .

 

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko chciałem pokazać wykres rozjazdu prowadzenia z sequencera ASA na przestrzeni 4 godzin dla tego teleskopu.

 

image.png.a920195b3bc804998d9d995992b55e59.png

 

Nie miałem jeszcze takiego wykresu. Można to skwitować tak - ten teleskop i jego mechanika się nie ugina.

Generalnie z wykresu można odczytać, że w RA błędu na przestrzeni 4 godzin nie ma, a co za tym idzie nie ma również ugięć czy np. jak w RASA mirror flopów, a błąd DE jest w zasadzie wizualizacją błędu ustawienia na polarną w projekcji na samo południe.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka: na Alnitaku mam słabe, sześciokątne spajki, a'la JWST.

Podtrzymuję stwierdzenie, że mój Askar 140 Apo daje porównywalnej jakości obrazy do mojego FRA600. Nie wiem jak to interpretować: taki słaby FRA, czy taki dobry 140? W każdym razie jestem bardzo zadowolony z nowego nabytku. Dla AZ-EQ6 to żadne wyzwanie, a całość wygląda po prostu epicko :D

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YOKER napisał(a):

Krzysztofie

Wszystko gra ...

ale ci nerwy puściły :) .

 

Dzisiaj taka nocka na 150 Takahashi ze wszystko idzie w niepamięć. 

Udanych sprzedaży i ciemnego nieba.

 

Pozdrawiam  z Marcinem i 150 tka .

 

 

Poczytajcie tutaj o Refraktorach ED-APO APM.

Przy ich cenie zakupu to świetne Refraktory, dające wiele radochy ich użytkownikom, za ułamek ceny Refraktora Premium APO 6".

APM 152 ED APO club - Refraktory - Pochmurne noce (cloudynights.com)

Jeżeli Refraktory Askar będą tak dobre optycznie w swoich aktualnych cenach, to naprawdę wielu miłośnikom nieba, nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Edgens napisał(a):

Poczytajcie tutaj o Refraktorach ED-APO APM.

Przy ich cenie zakupu to świetne Refraktory, dające wiele radochy ich użytkownikom, za ułamek ceny Refraktora Premium APO 6".

APM 152 ED APO club - Refraktory - Pochmurne noce (cloudynights.com)

Jeżeli Refraktory Askar będą tak dobre optycznie w swoich aktualnych cenach, to naprawdę wielu miłośnikom nieba, nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

a ty przeczytaj o Syncie 8 ...

w swojej klasie cenowej to rewelacja a wartosc nawet nowej Synty jest mikro-ulamkowa w stosunku do Premium APO .

lustro synta lub GSO 8 cali - Odbłyśniki - Pochmurne noce (cloudynights.com)

 

GSO - mam dwa 6-calowe lusterka GSO, które kupiłem w zeszłym roku, które są doskonałe. Mam też 8-calowy GSO, który oceniłbym bardzo dobrze, kupiony około 10 lat temu.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest akurat proste. Jesli dzielisz sie wynikami swojej pracy na danym sprzecie publicznie i są to wyniki o konkretnej jakości, to sprzęt jaki posłużył do ich uzyskania zaczyna być cenną wskazówką dla osób aktywnych w danej domenie (astrofoto / fotometria / spektrometria / obserwacje wizualne etc.) lub obiektem zainteresowania osób analizujących stosunek efekt / cena dla sprzętu astro. Reszta to szum.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ale jak tu szpanować na forum teleskopem za 1-2tys? :)

 

Hej!!!

Proszę bardzo :-). Teleskopik do ultraszerokich pól. ED'zio 80/440mm zrobiony z obiektywu Samyang'a. Ogólny koszt w granicach 600PLN :-). Z ES 30mm 82st. daje 5,6st. pola :-). Gwiazdy szpileczki w pięknych kolorkach :-).

 

Pozdrawiam.

20230922_232943.jpg

Edytowane przez wfifiak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Hans napisał(a):

To jest akurat proste. Jesli dzielisz sie wynikami swojej pracy na danym sprzecie publicznie i są to wyniki o konkretnej jakości, to sprzęt jaki posłużył do ich uzyskania zaczyna być cenną wskazówką dla osób aktywnych w danej domenie (astrofoto / fotometria / spektrometria / obserwacje wizualne etc.) lub obiektem zainteresowania osób analizujących stosunek efekt / cena dla sprzętu astro. Reszta to szum.

 

Pozdrawiam.

 

Czyli jak ktoś snuje opowieści jak to miał piękny obraz przy powiększeniach 2x większych niż inni mieszkający w okolicy, podczas gdy koledzy narzekają na seeing to znaczy, że tylko wodę w rzece miesza? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wfifiak napisał(a):

 

Hej!!!

Proszę bardzo :-). Teleskopik do ultraszerokich pól. ED'zio 80/440mm zrobiony z obiektywu Samyang'a. Ogólny koszt w granicach 600PLN :-). Z ES 30mm 82st. daje 5,6st. pola :-). Gwiazdy szpileczki w pięknych kolorkach :-).

 

Pozdrawiam.

20230922_232943.jpg

 

Za "zrób to sam" zawsze +10 punktów do lansu :)

Co to za obiektyw konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hans napisał(a):

Reszta to szum.

Cholernie dużo tutaj tego szumu.

 

Wrażenia z używania Askara 140 APO po pierwsze fotonocy są mega pozytywne, teleskop w zasadzie nie sprawił żadnych problemów. Do fotografii całość jest tez nieco schowana w focuserze, nie na pełnym wysięgu, co w moim przypadku uspokoiło mnie czy telep nie uderzy w nogi piera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak propo Panowie visualowcy pytanie czy zasięg gwiazdowy wyznacza tylko apertura czy obstrukcja centralna ma na to wpływ? Bo np dla takie SCT 8 cali wg danych piszą 15 mag jako max, dla refraktora rzędu 140mm ok 12,5 mag. I też pytanie co lepsze jako rozwiązanie do astrofoto/visuala w tej cenie - bo wagowo i cenowo poruszamy się w podobnym zakresie  (myślę o zestawieniu np taki Askar 140 vs SCT 8 Edge + 0,7 reduktor) ;)

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Tak propo Panowie visualowcy pytanie czy zasięg gwiazdowy wyznacza tylko apertura czy obstrukcja centralna ma na to wpływ? 

Pomijając zasłonięcie części apertury lusterkiem wtórnym, to Strehl ma wplyw na zasieg , ale głównie gwiazdowy, mglawicowy chyba mniej. Strehl zalezy od aberracji ( w tym obstrukcji centralnej).

No i transmisja układu teleskop-okular ma oczywiście znaczenie.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasięg gwiazdowy w wizualu ma wpływ przede wszystkim apertura i (do pewnego stopnia) powiększenie. Do pewnego stopnia, czyli do kiedy wzrost kontrastu gwiazda-tło jest wydajniejszy od spadku jasności całego obrazu. Obstrukcja centralna to spadek o 0,1-0,2 mag na zasięgu.

 

Oczywiście przy takich samych warunkach i uśrednionej jakości optycznej.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał(a):

Wrażenia z używania Askara 140 APO po pierwsze fotonocy są mega pozytywne, teleskop w zasadzie nie sprawił żadnych problemów. Do fotografii całość jest tez nieco schowana w focuserze, nie na pełnym wysięgu, co w moim przypadku uspokoiło mnie czy telep nie uderzy w nogi piera.

@kubaman w moim przypadku, take z flatenerem, tube wyciagnalem na maks tzn. 12 cm + wyciag wyostrzyl mi na ok. 45mm.  Jak to jest u Ciebie? Moze tez moge schowac troche i bedzie lapal ostrosc, na dodatek wywazenie bedzie latwiejsze bo teraz nie ma takiej mozliwosci i caly telep ciagnie na dol kolo i kamera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę wieczorem. U mnie też ciągnie w dół i musiałem mocno dovetaila w siodle wysunąć do góry, tak na granicy. Jak ktoś ma bardzo ciężki zestaw na dole, jakiś rotator, koło filtrowe itp. to myślę, że może być potrzebna dłuższa szyna losmandy, ta w telepie ma 30cm i u mnie przy stosunkowo lekkim zestawie jest blisko granicy złapania tego dwoma zaciskami siodła, a na jednym zacisku bym chyba nie chciał tego wieszać. A siodełko w ASA nie jest wcale szczególnie krótkie.

 

Przy czym ja nie chciałem skracać rury, jest tak solidna, że nawet najlepszy focuser nie może się równać, wolę więc mniejszy wysów focusera ale dłuższą rurę.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.