Skocz do zawartości
  • 0

Jak zmierzyć maksymalny rozmiar źrenic oczu?


KrisJot

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Profesjonalnie jest taki przyrządzik, ze zwężającymi się parami otworów. Przykładamy ten przyrządzik do oka i przesuwając góra-dół znajdujemy moment kiedy widzimy - na przykład bardzo słabe, punktowe źródło światła. Będzie to działać także w polu, na jasnych gwiazdach.

 

duchekpupilguide.png.6632d5ff911c5ee227472cdd86b3f264.png

 

Metoda  łopatologiczna, to przysłanianie źrenicy, trzonkiem wiertła lub kluczem imbusowym i obserwacja punktowego źródła światła. Zwykle w polu ma się komplet kluczy imbusowych: metrycznych, calowych :P więc można bardzo dokładnie dobrać szerokość.

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, bartolini napisał(a):

Profesjonalnie jest taki przyrządzik, ze zwężającymi się parami otworów. Przykładamy ten przyrządzik do oka i przesuwając góra-dół znajdujemy moment kiedy widzimy - na przykład bardzo słabe, punktowe źródło światła. Będzie to działać także w polu, na jasnych gwiazdach.

 

duchekpupilguide.png.6632d5ff911c5ee227472cdd86b3f264.png

 

Metoda  łopatologiczna, to przysłanianie źrenicy, trzonkiem wiertła lub kluczem imbusowym i obserwacja punktowego źródła światła. Zwykle w polu ma się komplet kluczy imbusowych: metrycznych, calowych :P więc można bardzo dokładnie dobrać szerokość.

Kurde, z tym wiertłem to brzmi dość brutalnie 😛.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Chciałbym zmierzyć do jakiej średnicy powiększają mi się źrenice po adaptacji wzroku do ciemności

 

A z ciekawości zapytam - do czego Ci potrzebny taki pomiar ?

 

Wspomnę o jeszcze jednej "metodzie". Ustawia się telskop na w miarę punktowe źródło światła i lekko rozogniskowuje. Wtedy z boku powoli wsuwa się oko nad okular i obserwuje twór który widać. Mając oko lekko z boku, niecentrycznie, widzi się taką jakby "źrenicę kota", taką jakby część wspólną dwóch kół, która z jednej strony jest źrenicą wyjściową zestawu, a z drugiej jest źrenicą Twojego oka - nie można jej zmierzyć, ale spokojnie można porównać ich rozmiary (np czy źrenica oka jest większa od źrenicy wyjściowej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, KrisJot napisał(a):

Kurde, z tym wiertłem to brzmi dość brutalnie 😛.

 

Wszelkie zaproponowane wyżej metody z linijkami, wiertłami, parami otworów obarczone są błędem paralaksy. In dalej będzie przyrząd od oka, tym gorzej. Prawidłowy wynik uzyskasz jedynie dla zerowej odległości źrenica-przyrząd pomiarowy (np. wiertło wewnątrz źrenicy). Zasadniczo do zrobienia, pytanie tylko: jak bardzo jesteś zdeterminowany? :flirt:

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Wszelkie zaproponowane wyżej metody z linijkami, wiertłami, parami otworów obarczone są błędem paralaksy.

 

Chyba nie.

Właśnie o to chodzi że one są nieczułe na odległość od oka, o ile tylko źródło światła jest daleko. Jeśli masz źrenicę oka o średnicy 6.7 mm, to szczelina zaznaczona na czerwono go zakryje, a ta zaznaczona na zielono - nie będzie w stanie go zakryć całkowicie. I to bez względu czy będzie 5 cm od oka, czy pół metra od oka.

 

image.png.93fe1847bbdbbb9555cc5b2ee062ff22.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Wszelkie zaproponowane wyżej metody z linijkami, wiertłami, parami otworów obarczone są błędem paralaksy.

 

Ano są, ale jak dużym? 0,5 mm? Ujdzie, skoro koledze chodzi jedynie o wybór ŹW lornetki nocnej (3-5-7 mm?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teraz mnie olśniło że ten Pupil Gauge wcale nie musi być przeźroczysty żeby oglądać przez niego gwiazdy.

 

Może on byc wydrukowany na kartce tak jak jest, czarno-biały (byle tylko w rozmiarze 1:1) i wtedy faktycznie jeśli się go zbliży do oka i popatrzy "w nieskończoność", to te białe dziubki będą się stykać właśnie dla odległości między nimi takiej jaka jest średnica źrenicy oka 🙂 (będą rozłączne dla większych odległości niż źrenica, a będą się przenikać dla odległości mniejszych). Tylko że może to nie zadziałać w ciemnych warunkach, a opcja z obserwacją gwiazdy przez to - zadziała dokładnie w takich warunkach oświetleniowych w jakich obserwuje się niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, stratoglider napisał(a):

 

Chyba nie.

Właśnie o to chodzi że one są nieczułe na odległość od oka, o ile tylko źródło światła jest daleko. Jeśli masz źrenicę oka o średnicy 6.7 mm, to szczelina zaznaczona na czerwono go zakryje, a ta zaznaczona na zielono - nie będzie w stanie go zakryć całkowicie. I to bez względu czy będzie 5 cm od oka, czy pół metra od oka.

 

image.png.93fe1847bbdbbb9555cc5b2ee062ff22.png

Oj stratoglider - musisz poczuć te wszystkie warstwy chemikowych aluzji.

Argument z paralaksą, był tylko pretekstem, do robienia obrzydów z wierceniem dziur w oczach :D

 

Tak przyrząd najlepiej zadziała jako kawałek czarnego Bristolu czy plastikowej folii z dziurkami.

Najprościej porobić pary otworów dziurkaczem.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, bartolini napisał(a):

Oj stratoglider - musisz poczuć te wszystkie warstwy chemikowych aluzji.

Argument z paralaksą, był tylko pretekstem, do robienia obrzydów z wierceniem dziur w oczach :D

 

Tak przyrząd najlepiej zadziała jako kawałek czarnego Bristolu czy plastikowej folii z dziurkami.

Najprościej porobić pary otworów dziurkaczem.

A te dziury dziurkaczem, to gdzie, lub w czym, w oczkach🤪? Tylko w sumie po co kolejne, skoro oryginalnie jest już po jednej w standardzie...

Edytowane przez KrisJot
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Wszelkie zaproponowane wyżej metody z linijkami, wiertłami, parami otworów obarczone są błędem paralaksy. In dalej będzie przyrząd od oka, tym gorzej. Prawidłowy wynik uzyskasz jedynie dla zerowej odległości źrenica-przyrząd pomiarowy (np. wiertło wewnątrz źrenicy). Zasadniczo do zrobienia, pytanie tylko: jak bardzo jesteś zdeterminowany? :flirt:

Pomysł zasadniczo dobry, aczkolwiek metoda mocno inwazyjna i ze sporym prawdopodobieństwem, że badany obiekt / detektor ulegnie trwałemu uszkodzeniu, co jest... dalece niepocieszające🙂.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, Piotrek Guzik napisał(a):

Źrenica rozszerza się bardzo szybko (sekundy) - po co robić zdjęcia przez tak długi czas?

Chyba jest odwrotnie źrenica szybko się zamyka. Dlatego adaptacja do ciemności trwa dłużej bodajże do 30 min może ktoś mnie poprawi. Ja mierzyłem średnicę maksymalna źrenicy w łazience, aparat na statywie linijka przed okiem lub zaraz pod nim. Ustawiałem głowę przy ścianie łapałem ostrość, wyłączałem światło czekałem dość długo i robiłem zdjęcie z fleszem (sposób sadomaso) ale działało wiadomo że jakas jest tolerancja błędu ale pewnie na tyle mała że nie biorę ja pod uwagę za bardzo.

Sprawdzałem czy w miarę całe światło wykorzystam w lornetce 10,5x70. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, PawlU81 napisał(a):

Chyba jest odwrotnie źrenica szybko się zamyka. Dlatego adaptacja do ciemności trwa dłużej bodajże do 30 min może ktoś mnie poprawi. ..

Te ~30min jest potrzebne na przesycenie pręcików rodopsyną.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, PawlU81 napisał(a):

Chyba jest odwrotnie źrenica szybko się zamyka. Dlatego adaptacja do ciemności trwa dłużej bodajże do 30 min może ktoś mnie poprawi.

 

Źrenica reaguje na zmiany oświetlenia bardzo szybko (zarówno otwiera jak i zamyka się w max. kilka sekund). Długi czas pełnej adaptacji do ciemności wynika z przemian chemicznych, które zachodzą w komórkach światłoczułych. 

 

Z tą szybkością otwierania źrenicy to łatwo sprawdzić - wystarczy wejść do kiepsko oświetlonego pomieszczenia z lustrem (np. włączyć światło w sąsiednim pomieszczeniu i zostawić otworzone drzwi) i spojrzeć na źródło światła a następnie szybko przyjrzeć się swoim oczom w lustrze - jeśli zrobimy to odpowiednio szybko, zobaczymy końcowy etap otwierania źrenic ;).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.