Skocz do zawartości

Kolimacja, sztywność i inne newtonowo-refraktorowe zmagania


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, anatol napisał(a):

Czytałem wielokrotnie zachwyty posiadaczy naprawdę dużych newtonów nad obrazami planet sam nie wierząc, że jak to, jak lustro F/4 albo i mniej może tak obrazować planety ? I to takie wielkie (400-500mm) ? 

Do tego stopnia byłem zdziwiony, że zacząłem sam się zastanawiać czy taki teleskop sobie nie sprawić, albo chociaż zamówić lustro a resztę zbudować tym bardziej, że mam wrażenie że już dochodzę do granicy postrzegalności newtona 10" a chciałoby się widzieć więcej.

zgadza się, tez o nich czytałem- tylko zobacz jakie maja warunki obserwacyjne ? i czy obok mieli apochromaty o średnicach powyżej 130mm ?

przyjedź na zlot to zobaczy oba i podejmiesz decyzje.

osobiście uważam ze granica używalności w Polsce to jest newton do 35-40cm średnicy- potem juz jest bicie piany... ale to moja opinia :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, YOKER said:

znowu dużo czytasz ale znowu  mało rozumiesz...

poczytaj o jakości luster SW na CN i zastanów się dlaczego ludzie wola robić swoje nawet o podobnych konstrukcjach ?...

APO 150 mm Takahashi preferowane jest na całym świecie jako najlepsze sprzęt do obserwacji planet - tylko Kowalik ma inne zdanie bo najlepszy sprzet to taki jaki mam pod strzecha 

dobra, masz najlepsze planetarne dzieło i ciesz się , nie mam siły uczestniczyć więcej w tych twoich bredniach . 

 

ciemnego nieba

 

Nie posiadam Mateusza Newtona, żeby go wychwalać.

 

Na obserwacjach miałem wielokrotnie okazję do porównania seryjnej chińskiej optyki z wyrobami ze stajni Pana Stefana czy Orion Optics. Seryjna optyka była zauważalnie gorsza, ale kłamstwem byłoby stwierdzić, że nie jest to dobra optyka i nie pozwala na udane i przyjemne obserwacje. To, że ludzie preferują 150mm TS APO nie oznacza z automatu, że jest to najlepszy teleskop do planet. JUż wspominałem w tym wątku, że Synta 8" została nazwana najtańszym APO do planet. Na forach zagranicznych tez można spotkać wypowiedzi, że ludzie sprzedali 5" refraktor i kupili 6" Newtona, bo na planetach widać więcej.

 

W przeciwieństwie do Ciebie mam odrobinę samokrytycyzmu i staram się być obiektywny. Równiez nie stawiam propozycji, żeby mi sfinasować pobyt na zlocie bo przywioże jakąś tam drogą lornetkę czy refraktor.....czy dużego Newtona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Ja mówię o obserwacji planet, a nie o gwiazdach podwójnych. Wyskakujecie z nimi bo brakuje wam agrumentów.

Nie brakuje mi argumentów. Po prostu ilu obserwatorów to tyle zdań. A to przez to, że oczy są jak d...pa każdy ma własne (parafrazując Marszałka).

I tak, Mateusz tutaj w jednym wpisie odnośnie swojego APO (chyba 92mm), napisał, że w powiększeniach 2D obraz tracił kolor itd...

A ja mam zupełnie inne doświadczenie z moim teleskopem 80mm. Mars i Jowisz przy 2D dla mnie najlepiej prezentowały się w powiększeniach 150 - 200x.

I nikt tu nie kłamie, tylko każdy na swój sposób odbiera obraz, postrzega szczegóły, jakość obrazu itd, itd... Jeśli by podchodzić do tego

tak jak Ty to robisz należałoby wszystkich tutaj nazwać kłamcami kolego @mkowalik.

Nie ma się co zacietrzewiać. Ja się cieszę, że do Marcina mam relatywnie blisko. I może jak zdrowie i czas pozwolą kiedyś się spotkamy

i chociaż pozwoli mi na postanie obok tego Takahashi. Nie wiem, ale to chyba jedyny egzemplarz w Polsce. Trzeba się cieszyć, że Nasz forumowy Kolega

go posiada, że przy jakiejś sposobności będzie można przynajmniej zobaczyć taki sprzęt, a nawet może i coś poobserwować.

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Nie posiadam Mateusza Newtona, żeby go wychwalać.

 

Na obserwacjach miałem wielokrotnie okazję do porównania seryjnej chińskiej optyki z wyrobami ze stajni Pana Stefana czy Orion Optics. Seryjna optyka była zauważalnie gorsza, ale kłamstwem byłoby stwierdzić, że nie jest to dobra optyka i nie pozwala na udane i przyjemne obserwacje. To, że ludzie preferują 150mm TS APO nie oznacza z automatu, że jest to najlepszy teleskop do planet. JUż wspominałem w tym wątku, że Synta 8" została nazwana najtańszym APO do planet. Na forach zagranicznych tez można spotkać wypowiedzi, że ludzie sprzedali 5" refraktor i kupili 6" Newtona, bo na planetach widać więcej.

 

W przeciwieństwie do Ciebie mam odrobinę samokrytycyzmu i staram się być obiektywny. Równiez nie stawiam propozycji, żeby mi sfinasować pobyt na zlocie bo przywioże jakąś tam drogą lornetkę czy refraktor.....czy dużego Newtona.

 

no to jak masz samokrytykę to odpowiedz mi dlaczego tyle pieniędzy kosztuje taka 150 tka  ? albo dlaczego tyle chciał Łukasz za 80mm Zeiss-a ?

zastanawiałeś się kiedyś nad tym ? 

wszyscy to oszołomi bo tyle płaca za nic ? 

chłopie będziesz wałkował ten temat lornetki do końca :)  jak ci to przynosi ubaw to dawaj...

lornetki i tak nie zobaczysz bo juz widzę ze nie docenisz i każda ruska bedzie dawała wg. ciebie takie same obrazy jak Kowa na fluorycie... no cóż juz taki jesteś i tego nie zmienisz.

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, YOKER said:

no to jak masz samokrytykę to odpowiedz mi dlaczego tyle pieniędzy kosztuje taka 150 tka  ? albo dlaczego tyle chciał Łukasz za 80mm Zeiss-a ?

zastanawiałeś się kiedyś nad tym ? 

wszyscy to oszołomi bo tyle płaca za nic ? 

chłopie będziesz wałkował ten temat lornetki do końca :)  jak ci to przynosi ubaw to dawaj...

lornetki i tak nie zobaczysz bo juz widzę ze nie docenisz i każda ruska bedzie dawała wg. ciebie takie same obrazy jak Kowa na fluorycie... no cóż juz taki jesteś i tego nie zmienisz.

 

Ty myślisz, że cena jest zawsze wyznacznikiem jakości dawanych obrazów? Zrobienie zestawu soczewek kosztuje drożej, bo wymaga więcej nakładu pracy niż zrobienie tej samej klasy lustra głównego i lusterka wtórnego do Newtona. W cenę drogiego APO z pewnością też odrobina lansu jest wliczona, w końcu nie każdego stać na taki refraktor i montaż do niego. Ja w przeciwieństwie do Ciebie kupuję teleskop biorąc pod uwagę obrazy jakie daje a nie to, czy będe mógł przed kimś się polansować. Zobacz na moją stopkę, nigdy w niej nie było jakie mam teleskopy lub okulary (również w przeciwieństwie do Ciebie).

 

Japońskie fluoryty np. ten

nie wygląda na jakiś specjalnie ekskluzywny egzemplarz. Nawet mikrofokusera nie ma, mimo że 10k pln kosztuje, więc Twój argument, że droższe oznaczna z automatu lepsze nie jest prawdziwy. W 3x tańszych EDkach wyciąg jest wyposażony w mikrofokuser, a chąc w tego fluoryta podpiąć kamerę dołożenie mikrofokusera stanie się koniecznościa.....zaraz mi wyjedziesz, że tak eksluzywny fluoryt jest tylko do wizuala, a nie do "kamerowania"...a ja Ci na to powiem, że tu zaczyna się ślepa wiara w moc soczewki i fanatyzm.

 

Dla niektórych, którzy chcą się wyróżnić z tłumu być może jest to (duża cena) też zaleta takiego teleskopu.....ale ja zawsze pisałem o dawanych obrazach. Jakbyś czytał ze zrozumieniem to co piszę, to byś wyczytał, że nie mam żadnych uprzedzeń co do drogiego APO, czy taniego Newtona. Pisałem tylko i wyłącznie o wrażeniach po oglądaniu planet LZOSEM Daniela i planetarnym Newtonem o większej średnicy. Bezapelacyjnie wygrał tańszy i większy Newton i nie moja wina w tym. Być może Daniela LZOS był zbyt tani (ironia)?

 

Czy ja dobrze Cie rozumiem, że strzeliłeś właśnie focha i mi nie pokażesz tej wypasionej lorneki? Przyjmij do wiadomości, że nigdy o tym nie marzyłem i mi na tym wcale nie zależy mimo, że z pewnością obrazy daje ładne. Więc uwagi o tym, że coś tam ajnego masz i mi nie pokażesz są dla mnie całkowicie obojętne. Nie potrafię zrozumieć jak można wogóle wpaść na taki pomysł z tym finasowaniem za pokazanie rzadziej spotykanego sprzętu. Musisz być strasznie interesownym człowiekiem jak potrafisz publicznie takie prośby formułowac.

 

 

 

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niedowiarków, negujących duże powiększenia, to wczoraj w moim Borg101ED na Marsie użyłem powera 512x. Warunki były na tyle dobre że załadowałem Vixena NLV 2.5mm z barlowem Soligor 2x, wypadkowa ogniskowa 1,25mm :nuke: Główne albedo ładnie widoczne, faza też dobrze się zarysowała, do tego pastelowy kolor planety dodawał radochy.  

Edytowane przez Witos
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Ty myślisz, że cena jest zawsze wyznacznikiem jakości dawanych obrazów? Zrobienie zestawu soczewek kosztuje drożej, bo wymaga więcej nakładu pracy niż zrobienie tej samej klasy lustra głównego i lusterka wtórnego do Newtona. W cenę drogiego APO z pewnością też odrobina lansu jest wliczona, w końcu nie każdego stać na taki refraktor i montaż do niego. Ja w przeciwieństwie do Ciebie kupuję teleskop biorąc pod uwagę obrazy jakie daje a nie to, czy będe mógł przed kimś się polansować. Zobacz na moją stopkę, nigdy w niej nie było jakie mam teleskopy lub okulary (również w przeciwieństwie do Ciebie).

 

Japońskie fluoryty np. ten

nie wygląda na jakiś specjalnie ekskluzywny egzemplarz. Nawet mikrofokusera nie ma, mimo że 10k pln kosztuje, więc Twój argument, że droższe oznaczna z automatu lepsze nie jest prawdziwy. W 3x tańszych EDkach wyciąg jest wyposażony w mikrofokuser, a chąc w tego fluoryta podpiąć kamerę dołożenie mikrofokusera stanie się koniecznościa.....zaraz mi wyjedziesz, że tak eksluzywny fluoryt jest tylko do wizuala, a nie do "kamerowania"...a ja Ci na to powiem, że tu zaczyna się ślepa wiara w moc soczewki i fanatyzm.

 

Dla niektórych, którzy chcą się wyróżnić z tłumu być może jest to (duża cena) też zaleta takiego teleskopu.....ale ja zawsze pisałem o dawanych obrazach. Jakbyś czytał ze zrozumieniem to co piszę, to byś wyczytał, że nie mam żadnych uprzedzeń co do drogiego APO, czy taniego Newtona. Pisałem tylko i wyłącznie o wrażeniach po oglądaniu planet LZOSEM Daniela i planetarnym Newtonem o większej średnicy. Bezapelacyjnie wygrał tańszy i większy Newton i nie moja wina w tym. Być może Daniela LZOS był zbyt tani (ironia)?

 

Czy ja dobrze Cie rozumiem, że strzeliłeś właśnie focha i mi nie pokażesz tej wypasionej lorneki? Przyjmij do wiadomości, że nigdy o tym nie marzyłem i mi na tym wcale nie zależy mimo, że z pewnością obrazy daje ładne. Więc to że coś fajnego masz i mi nie pokażesz są dla mnie całkowicie obojętne. Nie potrafię jak można wogóle wpaść na taki pomysł. Musisz być strasznie interesownym człowiekiem jak potrafisz publicznie takie prośby formułowac.

 

 

 

Ja naprawdę słyszę, że dla Ciebie większy Newton wygrał i ok. Dla mnie nie, też z tym mi ok. A dla Ciebie ? :) Dla lansu to bym sobie kupił obserwatorium w Namibii ;)

Dobra kupię sobie teraz lustro od Zambuto, polansuje się newtonem... A i koniecznie z mikrofokuserem, żeby było warto ;) 

Może masz inne oczy, może masz inne preferencje, może widzisz co innego, może inne rzeczy Cię kręcą ? Może lubisz, jak najlepiej z jak najtaniej ?

To naprawdę nie nasza wina ;)

 

Ja czytam @YOKER a, że chodzi raczej o to, że świetna optyka kosztuje. Też bym wolał kupić, świetną optykę za ułamek ceny, która jest na rynku. Pytanie, czy byłoby to tak świetne ? Oczywistym jest, że sprawdzam, czy ktoś nie ma lepiej i taniej. Chciałbym, naprawdę !

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, m_jq2ak said:

Dobra kupię sobie teraz lustro od Zambuto, polansuje się newtonem... A i koniecznie z mikrofokuserem, żeby było warto ;) 

Ja czytam @YOKER a, że chodzi raczej o to, że świetna optyka kosztuje. Też bym wolał kupić, świetną optykę za ułamek ceny, która jest na rynku. Pytanie, czy byłoby to tak świetne ? Oczywistym jest, że sprawdzam, czy ktoś nie ma lepiej i taniej. Chciałbym, naprawdę !

 

Nie moja wina, że zestaw soczewek dających tej samej jakości obraz kosztuje wielokrotnie drożej niż wykonanie bardzo dokładnych luster do teleskopu Newtona. Wy oceniacie jakość teleskopu przez kryterium wysokości jego ceny, a ja przez dawany efekt (obrazy). Wady wprowadzane do obrazu przez obstrukcję i pająka można w dużym stopniu ograniczyć projektując w odpowiedni sposób konstrukcję i ustalając proporcje rozmiarów LW do LG, a jakość dawanego obrazu poprawić robiąc większe lustro, co jest dużo łatwiejsze i tańsze niż w przypadku soczewek. Całkowicie się zgadzam, że 8" APO pokona 8" planetarnego Newtona, ale stanowczo protestuję gdy w miejsce tego 8" APO wstawiacie 5" czy nawet 6" APO....a czasem i 4", celowo pomijając wpływ większej apertury na wzrost ilości detalu na tarczy planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Arek_P said:

Tematem wątku jest Tak 150. Znajduje się w dziale "testy i recenzje". Wątek "wypaczył się" gdy mkowalik wrzucił:

 

"Tylko nie porównuj tego refraktora z 10" czy 12" Newtonem, bo się rozczarujesz obrazem z refraktora. Niestety lub stety średnica robi swoje :-). Im większa różnica w średnicach tym większa przepaść w ilości detalu. "

 

A co  by było gdybym napisał.....

 

"jeśli szukasz maksimum wrażeń na planetach i Księżycu celuj w planetarnego 8" lub 10" Newtona na optyce od Pana Stefana. Pokaże wiecej detalu od 6" refraktora. Dodatkowo wydasz mniej za lepszy efekt"

 

 

:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Nie moja wina, że zestaw soczewek dających tej samej jakości obraz kosztuje wielokrotnie drożej niż wykonanie bardzo dokładnych luster do teleskopu Newtona. Wy oceniacie jakość teleskopu przez kryterium wysokości jego ceny, a ja przez dawany efekt (obrazy). Wady wprowadzane do obrazu przez obstrukcję i pająka można w dużym stopniu ograniczyć projektując w odpowiedni sposób konstrukcję i ustalając proporcje rozmiarów LW do LG, a jakość dawanego obrazu poprawić robiąc większe lustro, co jest dużo łatwiejsze i tańsze niż w przypadku soczewek. Całkowicie się zgadzam, że 8" APO pokona 8" planetarnego Newtona, ale stanowczo protestuję gdy w miejsce tego 8" APO wstawiacie 5" czy nawet 6" APO....a czasem i 4", celowo pomijając wpływ większej apertury na wzrost ilości detalu na tarczy planety.

Dobra dyskusja, jest wtedy gdy, nie ma chwytów erystycznych. Jednym z nich jest przypisywanie rozmówcy, swoich wniosków.

Były już argumenty, dlaczego dla niektórych z nas, jest lepszy obraz w mniejszym APO... Ilość detalu nie przekłada się wprost na lepszy obraz. Ja jeszcze chcę je zobacyć, te detale w najlepszej jakości !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, m_jq2ak said:

 

Dobra dyskusja, jest wtedy gdy, nie ma chwytów erystycznych. Jednym z nich jest przypisywanie rozmówcy, swoich wniosków.

Były już argumenty, dlaczego dla niektórych z nas, jest lepszy obraz w mniejszym APO... Ilość detalu nie przekłada się wprost na lepszy obraz. Ja jeszcze chcę je zobacyć, te detale w najlepszej jakości !

 

Pisałem już, że po porównaniu 130mm LZOS z Newtonem F9 ATM MateuszaF, obraz z APO nie miał żadnych walorów, którymi mógłby konkurować z tym Newtonem. Była za duża różnica - co cały czas podkreślam. Taka jest moja subiektywna ocena, więc poddaję w wątpliwość Twoją sugestię, że w mniejszym APO zobaczy się mniej, ale zarazem lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mkowalik napisał(a):

A co  by było gdybym napisał.....

 

"jeśli szukasz maksimum wrażeń na planetach i Księżycu celuj w planetarnego 8" lub 10" Newtona na optyce od Pana Stefana. Pokaże wiecej detalu od 6" refraktora. Dodatkowo wydasz mniej za lepszy efekt"

 

:-).

To byłaby taka sama prowokacja. Nie zrozum mnie źle. Ja nie oceniam Twojego punktu widzenia. W wielu wątkach Twoje uwagi są cenne i czytam je z zainteresowaniem. Jednak tak zafiksowałeś się na głoszeniu swojego przesłania, że nie zdajesz sobie sprawy jak to z zewnątrz źle wygląda. Gdzie tylko możesz realizujesz swoją misję głoszenia jedynie słusznej idei. Nawet jeśli masz rację, to popadłeś w przesadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkowalik napisał(a):

 

Pisałem już, że po porównaniu 130mm LZOS z Newtonem F9 ATM MateuszaF, obraz z APO nie miał żadnych walorów, którymi mógłby konkurować z tym Newtonem. Była za duża różnica - co cały czas podkreślam. Taka jest moja subiektywna ocena, więc poddaję w wątpliwość Twoją sugestię, że w mniejszym APO zobaczy się mniej, ale zarazem lepiej.

 

3 minuty temu, Arek_P napisał(a):

To byłaby taka sama prowokacja. Nie zrozum mnie źle. Ja nie oceniam Twojego punktu widzenia. W wielu wątkach Twoje uwagi są cenne i czytam je z zainteresowaniem. Jednak tak zafiksowałeś się na głoszeniu swojego przesłania, że nie zdajesz sobie sprawy jak to z zewnątrz źle wygląda. Gdzie tylko możesz realizujesz swoją misję głoszenia jedynie słusznej idei. Nawet jeśli masz rację, to popadłeś w przesadę.

Zgadzam się, po prostu robi się to niesmaczne, do tego Mkowalik wrzuca bezpodstawnie ogłoszenia sprzedaży KORSARZA z komentarzem ,,  nie wygląda na jakiś specjalnie ekskluzywny egzemplarz"  to ruch poniżej pasa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkowalik napisałeś w tym wątku ponad 30 postów, co stanowi ok 20% wszystkich postów tutaj.

Każdy z nich to próba przekonania wszystkich, jak wspaniałe są newtony i jak zjadają refraktory.

Powiedzieć, że czytanie twoich postów jest już nudne i „niesmaczne”, to jakby nic nie powiedzieć. Wyraziłeś swoje zdanie raz, potem kolejny, potem zacząłeś się wykłócać, że twoja racja jest bardziej twojsza.

Podpowiem ci coś, z racją jest jak z dupą, każdy ma swoją.

 

Jeśli byłbym moderatorem, to cały ten syf bym wywalił, bo niemal od początku rozmowa zeszła na tematy, które nie są ani recenzją, ani testami tego TAK-a, tylko twoim wywodem, jak się wszyscy mylimy.

 

Naprawdę, inteligentni ludzie powinni wiedzieć, kiedy odpuścić i sobie darować komentowanie, szczególnie, że już czyszczenie tego wątku raz się wydarzyło chyba.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie @mkowalik, myślę, że należy rozróżnić pojęcie merytorycznej dyskusji z klasą, od zapasów w chlewie. Nie ukrywam, że niezmiernie mnie bawi temat wojny APO vs Newton, jednak zmęczyłem i znudziłem się już czytaniem kolejnych wycieczek ;)

Żyj i daj żyć innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko mały offtopik, nie przeszkadzajcie sobie, kłóćcie się dalej...

 

@Marcin Ksiazek Planuję kupić C14 (za kilka lat) do drobnicy typu foto mgławic planetarnych, planet. Ma kiwkę LG lub inne problemy wynikające z rozmiarów i ciężaru zwierciadła? Warto brać z zamiarem fotografii? Wieszałeś go może na EQ6? Wiadomo, że trzeba dokręcić wyciąg crayforda do dokładnego ostrzenia, ale zastanawia mnie jak to się mechanicznie sprawuje przy takich rozmiarach. C14 jest jednak najlżejszym czternastocalowcem i obawiam się trochę o dostateczną sztywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten miły, sympatyczny i dowcipny wierszyk, który @mkowalik umieszcza w stopce swoich postów wyjaśnia jego stosunek do apochromatycznych refraktorów i misję ich dyskredytowania. 

Nie widzę szans na znalezienie płaszczyzny porozumienia, a dalsza polemika i przekonywanie są całkowicie bezcelowe.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lkosz napisał(a):

ja tylko mały offtopik, nie przeszkadzajcie sobie, kłóćcie się dalej...

 

@Marcin Ksiazek Planuję kupić C14 (za kilka lat) do drobnicy typu foto mgławic planetarnych, planet. Ma kiwkę LG lub inne problemy wynikające z rozmiarów i ciężaru zwierciadła? Warto brać z zamiarem fotografii? Wieszałeś go może na EQ6? Wiadomo, że trzeba dokręcić wyciąg crayforda do dokładnego ostrzenia, ale zastanawia mnie jak to się mechanicznie sprawuje przy takich rozmiarach. C14 jest jednak najlżejszym czternastocalowcem i obawiam się trochę o dostateczną sztywność.

 

Za tego co pamietam, C14 miala sruby do blokowania lustra, wiec moglo to pomoc w pozbyciu sie kiwania, przy uzyciu zewnetrznego focusera.  

Sama tuba jest dosc ciezka, cos chyba ponad 20kg bylo, ja wieszalem ja na montazu CGE (starsza wersja) i dawalem rade. 

Probowalem focic tym kolosem, ale wtedy mialem kamerki z bardzo malym chipem, wiec bylo ciezko na DSach :P  Potem glownie uzywalem jej do wizuala.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YOKER napisał(a):

no to jak masz samokrytykę to odpowiedz mi dlaczego tyle pieniędzy kosztuje taka 150 tka  ? albo dlaczego tyle chciał Łukasz za 80mm Zeiss-a ?

zastanawiałeś się kiedyś nad tym ?

 

 

Ja się zastanawiałem i znam odpowiedź - te produkty tyle kosztują bo ktoś tyle chce za nie zapłacić.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

 

4 godziny temu, mkowalik napisał(a):

 

Ty myślisz, że cena jest zawsze wyznacznikiem jakości dawanych obrazów?

 

 

Cena nigdy nie miała i nie ma związku z jakością produktu... Jakiegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mkowalik napisał(a):

 

Pisałem już, że po porównaniu 130mm LZOS z Newtonem F9 ATM MateuszaF, obraz z APO nie miał żadnych walorów, którymi mógłby konkurować z tym Newtonem. Była za duża różnica - co cały czas podkreślam. Taka jest moja subiektywna ocena, więc poddaję w wątpliwość Twoją sugestię, że w mniejszym APO zobaczy się mniej, ale zarazem lepiej.

Ile? pytam się ile razy miałeś okazję porównywać te sprzęty?.

Jeśli przez 1 czy dwie noce po paręnaście minut i to Cię przekonało do słuszności "pieczywa nad dupczywem" to jestes idelanym materiałem konsumenckim dla wielkich marek tego świata..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, OnlyAfc said:

@mkowalik napisałeś w tym wątku ponad 30 postów, co stanowi ok 20% wszystkich postów tutaj.

Każdy z nich to próba przekonania wszystkich, jak wspaniałe są newtony i jak zjadają refraktory.

Powiedzieć, że czytanie twoich postów jest już nudne i „niesmaczne”, to jakby nic nie powiedzieć. Wyraziłeś swoje zdanie raz, potem kolejny, potem zacząłeś się wykłócać, że twoja racja jest bardziej twojsza.

Podpowiem ci coś, z racją jest jak z dupą, każdy ma swoją.

 

Jeśli byłbym moderatorem, to cały ten syf bym wywalił, bo niemal od początku rozmowa zeszła na tematy, które nie są ani recenzją, ani testami tego TAK-a, tylko twoim wywodem, jak się wszyscy mylimy.

 

Naprawdę, inteligentni ludzie powinni wiedzieć, kiedy odpuścić i sobie darować komentowanie, szczególnie, że już czyszczenie tego wątku raz się wydarzyło chyba.

 

Ale nie jestes :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.