Skocz do zawartości

Potężna burza geomagnetyczna - 10-12 maja 2024


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

I mój timelapse zorzy 10 Maja 2024r. Jedno co mogę powiedzieć to chyba lepiej być bardziej oddalonym od zorzy ale efekt widzenia jej w zenicie zwala z nóg.

Miejscówka koło Szczecina. Musiałem pojechać na południe od Szczecina bo nad samym miastem było dużo chmur.  

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Charon_X napisał(a):

Z Pomorza nawet dobre zdjęcia wrzucają. Mi zabrakło pół godziny. 

Chyba naprawdę zacznę wierzyć w jakieś siły nadprzyrodzone które nie pozwalają mi zobaczyć nawet najmniejszej zorzy w tym roku.

Też tak myślałem do dzisiaj, zawsze miałem pod górkę aż się udało 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sylwas72 napisał(a):

Też tak myślałem do dzisiaj, zawsze miałem pod górkę aż się udało 🙂 

 

Od marca już było ok 10 zórz, nie zawsze był hałas przed, po prostu dowiadywałem się na 2 dzień, bo ktoś wrzucał zdjęcia. Raz nawet  uznałem że nie będzie, bo kp było za małe i myślałem że będzie dzień później, a o zorzy dowiedziałem się po fakcie jak już była. Raz nie było żadnych zapowiedzi, ale po wejściu w aplikacje wywnioskowałem że może być, wyszedłem z aparatem - zorzy nie było - dzień później ktoś wrzucił zdjęcia, okazało się że spóźniłem się godzinę.

Teraz miało być dobrze bo 2 potencjalne nocki zorzowe i wolne. Wczoraj się okazało że na 2 nockemuszę iść do pracy bo ktoś zachorował, a na pierwszą były fatalne prognozy. Od wczoraj zapowiadało się źle i skończyło się źle. Nie byłem tak wkurzony na astro od zaćmienia Słońca w 2015 r. (Wtedy znalazłem się w jedynym na całą Polskę pasie chmur i łapałem tylko przebłyski, gdy reszta oglądało spokojnie całość na bezchmurnym niebie).

  • Smutny 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse są, pytanie jak przyleci do nas CME , śledź wskazania sond DISCOVR oraz STEREO , od DISCOVR masz ok 37 minut do tego co się będzie działo u nas :) 

 

9 godzin temu, Charon_X napisał(a):

 

Od marca już było ok 10 zórz, nie zawsze był hałas przed, po prostu dowiadywałem się na 2 dzień, bo ktoś wrzucał zdjęcia. Raz nawet  uznałem że nie będzie, bo kp było za małe i myślałem że będzie dzień później, a o zorzy dowiedziałem się po fakcie jak już była. Raz nie było żadnych zapowiedzi, ale po wejściu w aplikacje wywnioskowałem że może być, wyszedłem z aparatem - zorzy nie było - dzień później ktoś wrzucił zdjęcia, okazało się że spóźniłem się godzinę.

Teraz miało być dobrze bo 2 potencjalne nocki zorzowe i wolne. Wczoraj się okazało że na 2 nockemuszę iść do pracy bo ktoś zachorował, a na pierwszą były fatalne prognozy. Od wczoraj zapowiadało się źle i skończyło się źle. Nie byłem tak wkurzony na astro od zaćmienia Słońca w 2015 r. (Wtedy znalazłem się w jedynym na całą Polskę pasie chmur i łapałem tylko przebłyski, gdy reszta oglądało spokojnie całość na bezchmurnym niebie).

Współczuje .. przesrane dosłownie :( .. dla mnie wczorajsza nocka była mega ...  ale gdyby nie kolega po północy dał mi znać że idzie coś większego to chyba bym się rozpędził i walnął prosto w ściane łbem ...  filary zorzowe na poziomie zenitu, jak bym był dosłownie w gdzieś w Skandynawii .. ehh szkoda gadać co CIę omineło 😕 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Darek_B napisał(a):

Nie byłbym sobą gdybym nie spróbował złapać centrum milki. Niestety i na głębokim południu nieba zorza pokazała swoją moc. Teraz śmiało mogę przyznać że jej siła przekroczyła pamiętną zorzę z listopada 2003.

Z ciekawostek zabrałem miernik SQM L. W czystą bezksiężycową noc na miejscówce koło Trsteny powinno pokazać około 21.45, pokazało zaś 20.40 i to w momencie najmniejszej aktywności gdzieś między 1 a 2 w nocy gdy Droga Mleczna stała się na moment bardzo wyraźna.

milkaA02.jpg

milkaA03.jpg

Darku, rozbiłeś bank tym zdjęciem! Rewelacja!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Darku, rozbiłeś bank tym zdjęciem! Rewelacja!

Dzięki.  Dodam że to także zasługa Canona 6D mod, Sigmy art 40/1.4 (1.8) i SZEŚCIU sekund bez prowadzenia przy Iso 1600. :)

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.