Skocz do zawartości

M57 w galaktycznym otoczeniu, kolejne podejście z 16-calowej Synty


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, vroobel napisał(a):

O, tak, detal robi wrażenie. Zdjęcie jak z naukowego czasopisma. No i te 13 tys. klatek. Jak to stackować? 🤔

Szacun. 

Oryginalny nie będę, Lucky Imaging najlepiej stakować w Sirilu. W sumie nawet 50k klatek powinien uciągnąć :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pierścień rewelacyjny w tonach, kolorach i w szczególe. Estetycznie pierwsza klasa. No i skala powala (taki wierszyk). :thmbup:

Natomiast otoczka ledwie majaczy. No ale przy ekspozycji 1 s trudno będzie ją pokazać. Więc w sensie poznawczym mgławica jest dla mnie odrobinę "niekompletna".

 

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, nie ma co ciągać materiału za fraki, jeśli łączny czas na to nie pozwala. Nie zawsze można pokazać "motyla" przy M27, IFN wokół M81/82 i innych drobnic wokół wielu obiektów, a mimo to zdjęcia są bardzo dobre. Jak to powyżej. 

Kontrast, tło, gwiazdy, wszystko bardzo ładnie podane. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, count.neverest napisał(a):

Bez przesady, nie ma co ciągać materiału za fraki, jeśli łączny czas na to nie pozwala.

 

Ale co "bez przesady"? Przecież nie sugerowałem, żeby ciągnąć materiał za fraki. Stwierdziłem tylko to, co sam napisałeś. Że przy takiej eskpozycji, ilości materiału i warunkach obserwacyjnych pokazanie słabej otoczki jest mało realne. Nie napisałem, ze zdjęcie jest niedobre. Wprost przeciwnie, napisałem że estetyka fotki jest bardzo dobra.

Podstawowym i niezaprzeczalnym walorem tej pracy jest skala i jakość obróbki (co podziwiam). Natomiast ilość materiału i globalny walor poznawczy nie do końca.

Czyżby astropolis powoli skręcało w stronę astrobin? ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna praca :) ale moim zdaniem

Wy przesadzacie w jedną stronę (wina śmigania latami w małej skali), bo prawdziwa duża skala zaczyna się gdy zaczynamy dopasowywać do HST wzór piuropuszy w zaznaczonym rejonie, tu mamy detal niższego rzędu średniej skali a zwierciało jest jednak 40cm.

diver przesadza w drugą stronę, bo obrazowanie jest naprawdę świetne.

 

57.jpeg.18caa21551b5c17f9e326b1ea476c00f.jpeg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2024 o 18:55, HAMAL napisał(a):

Świetna praca :) ale moim zdaniem

Wy przesadzacie w jedną stronę (wina śmigania latami w małej skali), bo prawdziwa duża skala zaczyna się gdy zaczynamy dopasowywać do HST wzór piuropuszy w zaznaczonym rejonie, tu mamy detal niższego rzędu średniej skali a zwierciało jest jednak 40cm.

diver przesadza w drugą stronę, bo obrazowanie jest naprawdę świetne.

 

 

Dobrze to zauważyłeś, w kontekście detalu na M57 Synta nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i mam nadzieję jeszcze w tym sezonie się znacznie poprawić. Pomysł mam, ale potrzebuję dobrego seeingu i kilku dodatkowych godzin pod ciemnym niebem :)

@Behlur_Olderys Mam w planach skupienie się na M57, przede wszystkim nazbieranie większej ilości klatek i lepszą selekcję. W tym kadrze nie podchodziłem zbyt rygorystycznie do założeń jakości detalu na M57. Większa liczba subów bardzo dobrze wpłynęła na tło i sygnał okolicznych galaktyk, z których jestem zadowolony. :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Maciek! Kiedyś byłem mocno sceptyczny wobec techniki Lucky Imaging ( pamiętasz Hamal nasze dyskusje? )bo jakość, bo gwiazdki itp. Ale pojawiło się kilku dżentelmenów - Maciek, Mirek ( Tuvoc) - których prace nieco zachwiały moimi ocenami.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Brawo Maciek! Kiedyś byłem mocno sceptyczny wobec techniki Lucky Imaging ( pamiętasz Hamal nasze dyskusje? )bo jakość, bo gwiazdki itp. Ale pojawiło się kilku dżentelmenów - Maciek, Mirek ( Tuvoc) - których prace nieco zachwiały moimi ocenami.

Astrografy amatorskie urosły, montaże zmężniały, ZWO dogoniło ANDORY, obróbka jest kosmoczna, co tu  porównywać :) 

 

Zresztą seeing na TAKĄ skalę jest 3x w roku przez 2h, ciężko to porównywać :) 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.