Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać w przedziale 250zł do 600zł


ToMko90PL

Rekomendowane odpowiedzi

W Skyluxie przy pow. 70x jest widoczna. Ale po zakupie refraktora 90/910mm, moge powiedziec, ze Skylux ma troche slabsza optyke. Porownalem obraz WCP ze Skyluxa z przyslonietym do 60mm refraktorem 90mm. Okazalo sie ze w Bresserze widac ja slabo, a w SW jest jak wisienka na torcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Skyluxsa 70/700 (z czarnym odrośnikiem). Na pewno spróbuje wyłuskać WCP. Ja używam do sprawdzenia http://www.calsky.com/

 

margor55 dużo gorsza jest optyka od takie 90/900 ? Jaka jest różnica w obrazie ? Zastanawiam się bo aberracja na Jowiszu jest jednak znaczna choć znów gwiazdki ( i księżyce Galileuszowe) są o wiele bardziej przyjemne niż w Newtonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to tak, ze to co w Skyluxie jest na granicy widocznosci i niekiedy trzeba sie tego domyslac, to SW 90/910mm jest oczywiste, o wiele bardziej kontrastowe / powloki, ktorych w Skyluxie trudno zauwazyc / i po prostu bardzo przyjemne w odbiorze. Aberracja chromatyczna jest troche wieksza niz w Skyluxie, ale jakosc obrazu to wynagradza. SW 90mm mial mi zastapic Skyluxa i spelnil swoje zadanie w 100 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy 150x taki widok.. Gratuluję wyobraźni :) Takie detale to na Barbados na laptopie D.Peacha widać z 14" SCT.

 

Ja raz trafiłem na przejście któregoś księżyca przez Jowisz i cień widziałem dość wyraźnie w moim krótkim achromacie 102/500 przy powiększeniu ledwie 100x. Nawet udało mi sięto uchwycić na zdjęciu telefonem, na pojedynczej klatce. Przy czym wrażenia w wizualu było o wiele lepsze niż to jedno zdjęcie telefonem ;) A obserwacje prowadziłem z balkonu, Jowisz nad blokami, ciepłe prądy z mieszkań i kominów, teleskop chłodzony mniej niż pół godziny ;) Jak widać - da się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja raz trafiłem na przejście któregoś księżyca przez Jowisz i cień widziałem dość wyraźnie w moim krótkim achromacie 102/500 przy powiększeniu ledwie 100x. Nawet udało mi sięto uchwycić na zdjęciu telefonem, na pojedynczej klatce. Przy czym wrażenia w wizualu było o wiele lepsze niż to jedno zdjęcie telefonem ;) A obserwacje prowadziłem z balkonu, Jowisz nad blokami, ciepłe prądy z mieszkań i kominów, teleskop chłodzony mniej niż pół godziny ;) Jak widać - da się ;)

 

:yes:

 

11168912_10200403184840232_932143900894046025_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale już nie mogę tego czytać, tu się robi nowicjuszom wodę z mózgu tylko nie wiem w jakim celu. Miałem się nie wychylać by się nie narażać na ataki i próby ośmieszenia przez jednego z uczestników tej dyskusji ale co tam. Miałem refraktor SW 90 / 900, miałem też możliwość popatrzeć na kilka obiektów przez trochę lepszy refraktor 102 ED i cóż dzisiaj mam dwa teleskopy Newtona 8"i 12 "a refraktor sprzedałem. Nie mówię że to jest zły sprzęt.Obrazy planet całkiem ok. ale w 8" i tak lepsze natomiast jeśli chodzi o DS to już nie ma o czym gadać bo to strata czasu. Jeżeli ktoś twierdzi że w SW 90 / 900 są lepsze obrazy to gratuluję wyobraźni bo tylko ona może zdziałać takie cuda. Patrzyłem też przez 15 " Newtona i tu to już kolana miękkie, kto widział jest szczęściarzem. Przez skyluxa nie miałem przyjemności, jakoś nie tęsknię. Wiedza teoretyczna którą się podpiera kolega fan małych refraktorków ma się nijak do tego co widzę i żebym nie wiem ile razy czytał jak to jest w teorii to i tak moje oczy widzą inaczej ,sorry.

Edytowane przez rojas
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy jaki się trafi konkretny egzemplarz. Posiadam refraktor achromatyczny SW102 F10, który daje doskonałe obrazy jak na ten sprzęt. Jowisz jest bardzo szczegółowy i kontrastowy. Patrzyłem przez 6 i 8 calowego Dobsa i wolę swoją maszynkę bo daje soczyste i kontrastowe obrazy chociaż 8 cali dawał już więcej szczegółów. WCP to widać wraz z zawirowaniem atmosfery wokół niej i pasy główne dzielą się na składowe. Cienie księżyców są małymi ale czarnymi, wyraźnymi plamkami na tle tarczy no i widać wielkość tarczy księżyców tak, że od razu wiadomo który to Ganimedes i Kallisto. Okulary to ES 8,8/11/14mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka, że przykleję się trochę do tematu, ale dosłownie w tym momencie szukam teleskopu tak w granicach 400-700 zł na prezent dla mojej drugiej połówki, która jest niesamowicie "zajarana" kosmosem. Chciałbym ją wesprzeć w tej jej pasji z racji zbliżających się urodzin. No i mam generalnie dylemat.

Moja znajomość tematu na razie jest niestety bliska równa zero (poza tym, czego naczytałem się przez ostatnie dwa tygodnie na wszelkich forach, w tym Astropolis).

 

Ale jednak mam w tym momencie trzech faworytów:

- Zaproponowany gdzieś na początku wątku Sky-Watcher BK 909 z montażem paralaktycznym EQ-2 (http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk909eq2-90-900-eq2-i6077132196.html)

- Znaleziony na OLX'ie Sky-Watcher Synta N-114/900 z montażem też chyba paralaktycznym EQ-2 (http://olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-CID767-IDfY5NH.html)

- Znaleziony przed sekundą na allegro Sky-Watcher Synta BK1309 z montażem paralaktycznym EQ-2 (http://allegro.pl/markowy-teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-i6161574069.html)

 

Co robić, jak żyć?

 

Edytowane przez DeviousM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co widzę to ten ze strony Delta Optical nie dość, że kosztuje więcej, niż ten z fotozakupów, to jeszcze ma statyw AZ3 - z tego co wiem jednak gorszy od EQ2, nie?

No i na Alledrogo, jak to zauważył szuu to dokładnie ten sam sklep.

 

No i moim pytaniem nie było "gdzie kupować", tylko "co kupić" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiedziałem też co kupić.

EQ2 nie ma idealnej opinii.

Może będzie bezproblemowy przez długo czas a może nie. Swego czasu na naszej "Celestii" za pierwszy solidny montaż paralektyczny uznano eq3-2.

 

Za zestawem eq2 przemawia Barlow ale jeśli jesteście w miarę młodymi osobami to powiększenie 90x na Księżycu wystarczy Wam do zobaczenia wszystkiego co tam jest osiągalne tym obiektywem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co widzę to ten ze strony Delta Optical nie dość, że kosztuje więcej, niż ten z fotozakupów, to jeszcze ma statyw AZ3 - z tego co wiem jednak gorszy od EQ2, nie?

No i na Alledrogo, jak to zauważył szuu to dokładnie ten sam sklep.

 

No i moim pytaniem nie było "gdzie kupować", tylko "co kupić" ;)

 

AZ nie jest gorszy od EQ tylko to inny rodzaj montażu - to tak jak by powiedzieć że refraktor jest gorszy od reflektora albo że ruda jest gorsza od brunetki ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ekolog - sorka, nie załapałem, że to było wskazanie "co brać" ;)

Ale skoro te "supery" są kitowe, to czy nie będą tak zasadniczo dokładnie takie same w EQ2 i w AZ3?

No i w zestawie z EQ2 jest ten Barlow, który jest też jednym z argumentów za nim, zwłaszcza, że chcieliśmy wyjrzeć też bardziej w kierunku planet naszego układu słonecznego, a nie tylko podziwiać księżyc. Ewentualnie spróbować dojrzeć jakieś bardziej widoczne mgławice i gromady gwiazd (aczkolwiek nie wiem czy na takiej klasy teleskopie jest to w ogóle możliwe).

 

@dj_peterka, okej. Dzięki za wyprowadzenie z błędu ;)

Naczytałem się już, że paralaktyczne są generalnie lepsze niż azymutalne, a do tego dają potem jednak możliwość zamontowania silniczków krokowych do śledzenia ruchu gwiazd (nie wiem jak to się ma z azymutalnymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolność rozdzielcza 1.5 sek. x 90 => ponad 2 minuty, na jasnym tle młodzi ludzie wyłapują takie detale bez problemu. Także planet.

Dobry montaż eq owszem daje szansę na duuuże powery, a ten AZ3 na 150x raczej tylko. W samej rzeczy z montażem eq2 można próbować różnych rzeczy (bawić się) ale jednak uchodzi on za nieco "plastykowy".

EQ2 raczej nie gwarantuje bezproblemowego 180x (chyba ze wsuniesz nóżki i unikniesz wiatru itp).

 

No trudny wybór.

 

Pozdrawiam

p.s.

Do oglądania bladawych obiektów mgławicowych/galaktycznych (oczywiście za wsią daleko od lamp) warto dokupić okular 40mm.

Choć niektóre wyłapiesz i tym 25mm.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada to taka, która pokazuje różnice i możliwości danego sprzętu a nie ocenia co jest lepsze a co gorsze - takiej oceny dokonać może przyszły użytkownik na podstawie swoich preferencji. Jeśli ktoś szuka porady to oczekuje porady a nie spektaklu rady mędrców. Dlatego ktoś, kto nie zna się na danej dziedzinie nie powinny kupować prezentów komuś, kto się zna chyba, że dowiedział się czego brakuje znawcy (otrzymał listę życzeń :) . Raczej skłoniłbym się ku bonowi zakupowemu do sklepu astro albo ładnej kopercie z gotówką - cegiełką pod przyszłe obserwatorium, z naklejoną wielką i błyszczącą gwiazdą. To lepiej świadczy o darczyńcy, bo pokazuje, że zna zainteresowania partnera i chce pomóc w rozwijaniu jego pasji, a swoje zaangażowanie może podeprzeć proponując wspólne astrozakupy.

 

Co do rozbudowy sprzętu to nie trzeba dokładać silniczków - preferencje i możliwości finansowe użytkowników zmieniają się więc nie trzeba kurczowo trzymać się jednego sprzętu - czasem lepiej sprzedać, dołożyć trochę kasy i kupić inny sprzęt.

Powodzenia :)

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie przypominam sobie żadnych problemów z powiększeniem 300-400x przy użyciu AZ3 - pisałeś to w oparciu o doświadczenie czy zgadywałeś?

 

Ojojoj Szuu, :( :( :(

Znowu szybko mnie krytykujesz zamiast po dłuuuuuższym namyśle! :P

Zapomniałeś najelementarniejsze podstawy dane nam od najznamienitszych naszych klasyków. Debeściaków co przecierali hobbystom astro-ścieżki (sic!)

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

 

Pozdrawiam

szuu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż azymutalny jest obsługiwany intuicyjnie , prawo-lewo . góra- dół , obserwacja planet czy księżyca refraktorem na montażu azymutalnym jest prosta. Kupił bym refraktor na azymutalnym montażu, czyli coś podobnego do tego(niekoniecznie ten model) http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=852&lunety=Teleskop_Celestron_AstroMaster_90_AZ_R-90/1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to ma byc dla żony, która w zasadzie nie ma zielonego pojecia o astronomii, ale bardzo "chciałaby", to mimo wszystko wybrałbym montaz AZ i refraktor. Nie przejdzie przez kolimacje Newtona (nie mówiąc juz o czyszczeniu lustra) i nie przejdzie przez ustawianie EQ.

No chyba, ze zona jest totalnym zapaleńcem astronomicznym, wszystkie konstrukcje teleskopów i montazy ma w jednym paluszku, znakomicie orientuje sie w nocnym niebie, a do tego ma smykałke techniczną... to można EQ i mozna Newtona (niekonicznie razem z EQ oczywiscie).

 

Sorki za brutalna prawdę, która niekoniecznie musi się oczywiscie sprawdzic w przypadku Twojej zony... ;)

 

PS Wiekszośc montaży EQ mozna przestawic w tryb AZ...

 

PS2 Nie chciałbym byc źle zrozumiany, ze AZ jest dla "zielonych" a EQ dla "znawców". Wiadmo, ze niektórzy z premedytacja wybieraja AZ, bo im taki pasuje. Chodzi po prostu o łatwośc, a przede wszystkim intuicyjnosc obsługi (jak berkut 123 napisał w poscie powyżej).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC - Jeszcze nie żona ;) Ona jest bardziej takim typem "oglądam, zachwycam się, fascynuje mnie to" i tak codziennie, więc uznałem, że chcę dać jej możliwość dalszego rozwijania tej pasji.

Co do różnic między AZ a EQ. Pół biedy z ustawianiem - na 100% da się tego nauczyć, więc to nie jest wielki problem. Bardziej pozostaje kwestia stabilności mocowania + łatwości ewentualnego śledzenia obiektu, który się obserwuje. EQ nie będzie do tego trochę lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.