Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Aż musiałem sobie to zdjęcie jeszcze raz zobaczyć...
Dzięki, pochwała od Ciebie to jest coś!
A wszystko zależy od "chwilowego" seeingu... w ciągu ok 6 min zrobiłem 5 avików po ok 2000 kl (bez przestawiania ostrości), tylko z jednego (trzeci w serii) udało się uzyskać ostrą fotę.
Później wyrzuciłem barlowa i jechałem bez całą tarczę. Mozaika będzie wkrótce, pewnie pod wieczór.

Edytowane przez Karol W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słynna "kobra" (Vallis Schróteri) wydała na świat liczne potomstwo. Małe wężowe twory (stwory) "rozpełzły się" po Płaskowyżu Arystarcha. To najlepszy przykład, że dawno temu, przed miliardami lat, płynęły tu potoki lawy, wycinając w młodej skorupie księżycowego globu nitkowate i kręte koryta. Wszystkie wydają się kierować ku północy, ale jest to związane z faktem, że w tamtym kierunku teren opada łagodnie na dość dużej powierzchni, a w innych miejscach lawa Oceanu Burz podeszła bliżej wierzchołka wyżyny i ewentualne ślady płynącej lawy zostały zatarte.

Niezwykły łańcuch górski Montes Agricola (na północnym zachodzie) wraz z przedłużeniem, czyli grzbietem (garbem) łamiącym gładkość magmowej tafli, opiekuńczym łukiem otacza to miejsce, jakby miał je ochraniać przed czymś.

 

Karol, pięknie to pokazałeś na zdjęciu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu, Twoje zdjęcie swoim pięknym, niemym krzykiem potwierdza jedną z odwiecznych prawd, a mianowicie, że duży może więcej, co w naszym astronomicznym języku brzmi - apertura rządzi. I choć zwolennicy soczewek będą krzyczeć, że w ich miniaturowych szkiełkach widać ich miniaturowe detaliki ładniej to duży newton zamiecie ich pod każdy dywan ilością swoich brzydko wyglądających detalorów. Amen.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda... ale duży potrzebuje bardzo dobrych warunków, co jak wiemy nie jest u nas zbyt częste. Często przesiadam się na 6" refraktor (niestety nie APO) gdy duży Newton nie daje rady. Ale wyobraźcie sobie jakie foty w dobrych warunkach można ustrzelić np 12" apochromatem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nawet przyzwoity seeing był momentami:) Jak na focenie bez sprawdzenia kolimacji to całkiem nieźle wyszło. Gdy wieszałem 10" na montażu zauważyłem że dwie śruby od blokowania ustawień kolimacji były "na luzie". Dokręciłem tylko na oko bo nie miałem czasu sprawdzać :D

 

GSO 10" na NEQ6 + ASI224+GSO2,5x+GSO red

Moon_222628_AS_f50_g4_ap148_conv.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym okresie abstynencji spowodowanej warunkami atmosferycznymi wczorajszy wieczór z niespodziewanie ślicznym Księżycem zaowocował m.in. tym zakamarkiem. Reszta sie obrabia.

Teleskop BAJ2 16" f4,5 barlow 2x, Basler aca 1300

 

Kiedy doczekamy się reszty materiału ? Podrażniłeś nasze kubki smakowe i czekamy na drugie danie.

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie niedługo będzie :) Znając życie i Karola siedział wczoraj w pawilonie BAJ-2 lub/ROLAND-a korzystając z okazji i dobrej pogody zbierał materiał do obróbki na następny tydzień :) Osobiście mam wrażenie, że za kilka dni zaliczymy opad szczeny wywołany zdjęciami Karola. Jak z Nim ostatnio rozmawiałem cieszył się na księżycowe widoki z przełomu paź/list, kiedy będzie można lepiej ocenić nowe lustro i dokładność wykonania nowej "zabawki" PPSAE :) Swoją drogą żałuję, bo wybierałem się wczoraj do Niedźwiad jak sójka za morze, za późno się zdecydowałem na godzinną drogą a mogłem zobaczyć Mistrza w akcji i pobawić się razem kamerką ASI120 wspólnego znajomego :) Nic to .. do zobaczenia następnym razem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki detal! stosowałeś jakieś barlowy?

 

Mam co prawda TV Power Mate 2x, ale w praktyce nigdy nie zastosowałem go do zdjęcia.

 

Po prostu seeing na to nie pozwala.

 

To zdjęcia beż żadnej soczewki przed matrycą.

 

Poniżej link d o krótkiego filmiku z setupem:

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Loxley zechce coś napisać (mam nadzieję!) Dte]

 

Z przyjemnością, bo takie zdjęcie wręcz prowokuje komentarz.

 

Wargentin rzeczywiście zaciekawia. Pewnie widać to na pierwszy rzut oka, że jest... wypukły. Wypełniony jest po brzegi lawą, a jej poziom wznosi się ponad poziom gruntu - widać to po prawej stronie Wargentina. Swoistym znakiem rozpoznawczym krateru jest deformacja w postaci poziomej litery V. Sam krater jest częścią formacji trzech kraterów do której zaliczają się jeszcze kolejno: Nasmyth i Phocylides.

Bardzo istotną rzeczą widoczną na zdjęciu Karola są promieniście rozchodzące się od prawego górnego narożnika dziwne liniowe formy, czyli ogólnie rzecz biorąc, deformacje gruntu - garby lub żleby, którym towarzyszą klastry maleńkich zagłębień. Przypominam, że tuż za linią terminatora rozciąga się olbrzymia depresja - Mare Orientale. Te liniowe twory to pióropusze materii wyrzuconej z miejsca upadku planetoidy. We wnętrzu Schickarda doskonale widać żleb przecinający cały krater i wiele małych kraterów usytuowanych wzdłuż niego. Nagromadzenie liniowych struktur widać szczególnie powyżej Wargentina. Często mówię o nich - "macki Mare Orientale".

 

Karol, świetne zdjęcia i okazja do wycieczki "krajoznawczej". Może masz dobre zdjęcie fragmentu powierzchni koło krateru Marius ( trochę poniżej płaskowyżu Arystarcha i Vallis Schróteri)?. Przy tej skali zdjęć pewne subtelności powierzchni byłyby dobrze widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużej skali nie mam całej okolicy Mariusa, Na jednym zdjęciu z Rolanda (ognisko główne 2802mm) załapały się Marius M, L, B i kopuły ładnie widoczne (jak kupy piachu ;)) Obszar jest na tyle ciekawy, że przy następnym terminatorze w tym rejonie na pewno go odwiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.