Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Brawo Jarek. Swoim zdjęciem, tak jak Marcin (McGoris) swoim w wątku o Superksiężycu, dajesz przykład, że w wielu aspektach ta super pełnia była o wiele ważniejsza, niż jej wyolbrzymiona wielkość. Żałuję, że z powodu pogody, nie dane mi było spróbować wam obu dorównać. Tym bardziej cenię oba wasze zdjęcia.

 

Pełnia daje powód do fotografowania całego Księżyca - bezsprzecznie tak. Pełnia to także okazja i powód do podnoszenia znaczenia fotografowania krawędzi tarczy Księżyca. To tam skupiają się akcenty tej niepopularnej fazy. I do rangi najważniejszych parametrów powinny aspirować: libracja w czasie pełni i dystans czasowy od efemerydalnej pełni. Mniejsze znaczenie ma odległość Księżyca od naszej planety.

 

Jarek, chylę czoło! :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Jarek. Swoim zdjęciem, tak jak Marcin (McGoris) swoim w wątku o Superksiężycu, dajesz przykład, że w wielu aspektach ta super pełnia była o wiele ważniejsza, niż jej wyolbrzymiona wielkość. Żałuję, że z powodu pogody, nie dane mi było spróbować wam obu dorównać. Tym bardziej cenię oba wasze zdjęcia.

 

Pełnia daje powód do fotografowania całego Księżyca - bezsprzecznie tak. Pełnia to także okazja i powód do podnoszenia znaczenia fotografowania krawędzi tarczy Księżyca. To tam skupiają się akcenty tej niepopularnej fazy. I do rangi najważniejszych parametrów powinny aspirować: libracja w czasie pełni i dystans czasowy od efemerydalnej pełni. Mniejsze znaczenie ma odległość Księżyca od naszej planety.

 

Jarek, chylę czoło! :)

 

Dzięki :)

 

Sporo osób wyśmiewało to zjawisko, ale jak sobie porównałem dwa zdjęcia wykonane tym samym sprzętem na których widać jednak sporą różnicę. Postanowiłem to porównanie zaprezentować w filmie z podkładem muzycznym w wykonaniu Astrokosmo :)

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Korzystając z wczorajszej przerwy w chmurach i względnie umiarkowanego zasmrodzenia z pobliskich kominów ustrzeliłem co nieco.

 

Mak 150/1800, QHY5L-IIc, Baader Moon & SkyGlow

 

Vallis Schröteri, 1800 mm

 

Vallis_Schröteri_12.12.16_1800mm.jpg

 

 

Vallis Schröteri, 1800 mm, drizzle 1,5x + kolor

 

Vallis_Schröteri_12.12.16_1800mmD1,5k.jpg

 

 

Pythagoras i okolice, 1800 mm

 

Pythagoras_12.12.16_1800mm.jpg

 

 

Pythagoras i okolice, 4500 mm

 

Pythagoras_12.12.16_4500mm.jpg

 

 

Pythagoras, 4500 mm, drizzle 1,5x

 

Pythagoras_12.12.16_4500mmD1,5j2.jpg

Edytowane przez emeł
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też wczoraj zapolowałem na zakamarki

seeing słaby i w dodatku sąsiedzi dołożyli swoje wyziewy z kominów ale trzeba było w końcu wypróbować Aśkę

MAK180, ASI178MM, HEQ5

 

_Moon_220527_3.png

 

_Moon_223345_3.jpg

 

_Moon_223413_3.png

 

rozdwojone krawędzie kraterów to po części wpływ seeingu, a po części rozjechanej kolimacji

fajnie po dłuższej przerwie posiedzieć znów przy teleskopie

 

pozdrawiam

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumie takie pytanie czy jest możliwe przy pomocy newtona 150/750 sfotografowanie jakiegokolwiek miejsca lądowanie gdzie cokolwiek będzie można rozpoznać a jeśli nie to przy jakim rozmiarze lustra było by to możliwe ?

 

można rozpoznać... okoliczne kratery :)

żeby zobaczyć lądownik średnica teleskopu musiałaby już mieć kilkadziesiąt METRÓW

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek 12-12-2016 nad Inowrocław dotarła długo wyczekiwana wręcz nieco "dziwna" przerwa w chmurach. Pod koniec pracy, bez szczególnego entuzjazmu (żeby nie zapeszyć :) ) zadzwonił do mnie znajomy opiekun astrobazy Inowrocław. Zadowoleni, w wyśmienitych humorach bo udało się przecież spotkać, pogadać i usłyszeć szum silników montażu LX200 połączony z jękiem obracania kopuły. Nie mieliśmy dużo czasu, ok. 3h (znajomy jako nauczyciel fizyki prowadził następnego dnia konkurs i musiał się przygotować) jednak każdy z nas podłączył się z kamerką lub aparatem żeby zebrać trochę materiału na zwykłe i pochmurne wieczory. Seeing tego wieczora był wyjątkowo parszywy - nagła zmiana temperatury, dymy i ciepłe powietrze z pobliskich kamienic oraz najbardziej denerwujące przejeżdżające w pobliżu samochody (alleluja dla lokalizacji astrobazy) powodowały że uzysk z filmów nie przekraczał 10% klatek/film. Nagrywałem kamerką ASI 120MM (akurat była u mnie na gościnnych występach) 30s filmy w max rozdzielczości w ognisku głównym teleskopu LX200 14''. Udało mi się nagrać 22 filmy - oopss 28GB więc obróbka "trochę" trwała. Sama obróbka polegała na ustabilizowaniu obrazu i wybraniu najlepszych klatek programem PIPP, następnie zestackowaniu w Autostekkert, końcowa obróbka w PhotoScape, Dwa zdjęcia powstały jako mozaika dwóch następnych w programie Image Composite Editor

Pythagoras 2016-12-12-1846_3-L_pipp_AS_p20_g3_ap1398_conv-obr_stitch.jpg 1!3! 1!2016-12-12-1835_3-L_pipp_AS_p25_g3_ap1398_conv-obr_stitch.jpg

2!2016-12-12-1853_0-L_pipp_AS_p25_g3_ap1398_conv-obr.jpg 6!2016-12-12-1851_3-L_pipp_AS_p20_g3_ap1395_conv-popr.jpg

7!2016-12-12-1902_0-L_pipp_AS_p15_g3_ap1261_conv-popr.jpg 8!2016-12-12-1854_8-L_pipp_AS_p25_g3_ap1398_conv-popr.jpg

9!2016-12-12-1849_8-L_pipp_AS_p5_g3_ap1382_conv-obr.jpg

Edytowane przez Pawcio
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem ale widziałem w necie jakieś fotki niby z amatorskich teleskopów gdzie twierdzili że dany pixel to lądownik itp :)

Jest wątek na CN o fotkach tego obszaru, ale tam nikt nie twierdzi, że widać gdzieś lądownik:

 

http://www.cloudynights.com/topic/550073-large-bore-rima-hadley-chalenge-apollo-15-site/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zdjęcia zrobione 10-01-2017 ok. 20 podczas wizyty w Astrobazie Inowrocław - Chłopaki chyba przestaną odbierać telefony gdy trafi się "fajna" pogoda 5640dc6dbc8ce_01Smile.png inne sprawa, że potem mi dziękowali bo udało się razem spiknąć w ostatni pogodny dzień przed chmurzyskami... Zdjęcia robione w ognisku głównym teleskopu 14'' LX200-ACF kamerką ASI120MM oraz aparatem CANON EOS760D. Pliki zostały wyrównane programem PIPP ,zestackowane programem Autostackkert następnie zdjęcia zostały wyostrzone i poddane operacji kadrowania programem PhotoScape.

2017-01-10-2011_0-L_pipp_AS_p25_g3_ap940_conv-photo-popr.jpg 2017-01-10-2013_8-L_pipp_AS_p25_g3_ap906_conv-photo-popr.jpg

2017-01-10-2016_0-L_pipp_AS_p10_g3_ap979_conv-photo-popr.jpg 2017-01-10-2017_9-L_pipp_AS_p25_g3_ap903_conv-photo-popr.jpg

2017-01-10-2021_2-L_pipp_AS_p30_g3_ap889_conv-photo-popr.jpg EOS760D_MVI_3664_pipp_AS_p60_g3_ap887_conv-photo-popr.jpg

EOS760D_MVI_3685_pipp_AS_p25_g3_ap758_conv-photo-popr.jpg EOS760D_MVI_3686_pipp_AS_p40_g3_ap796_conv-photo-popr.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrzucić jeszcze raz te same zdjęcia - "korzystając" z chmurwiastej pogody jeszcze raz podszedłem do obróbki zdjęć z kamerek - tym razem po zestackowaniu zdjęcia zostały wyostrzone programem Registax, na bazie ustawień (lekko je poprawiłem przy okazji sprawdziłem jak znaczni różniły się od moich poprzednich prób B) podesłanych mi przez Karola Wenerskiego (Karol W.) - Karol, wielkie dzięki!- opłaca się zajechać w wolnej chwili do Obserwatorium Niedźwiady 5640dc6dbc8ce_01Smile.png- w tą sobotę tez byłem ale z racji pogody była to wizyta rozpoznawczo-towarzyska 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Następnie zdjęcia zostały odszumione programem Fitswork. Za powtórkę przepraszam ale... widzę ile jeszcze nauki mnie czeka 5640dc6dbc8ce_01Smile.png

2017-01-10-2011_0-L_pipp_AS_p25_g3_ap940-registax-odsz.jpg 2017-01-10-2013_8-L_pipp_AS_p25_g3_ap906-registax-odsz.jpg

2017-01-10-2016_0-L_pipp_AS_p10_g3_ap979-registax-odsz.jpg 2017-01-10-2017_9-L_pipp_AS_p25_g3_ap903-registax-odsz.jpg

2017-01-10-2021_2-L_pipp_AS_p30_g3_ap889-registax-odsz.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chcę być krytykiem, bo wiem ile frajdy sprawia okiełznanie nowego sprzętu. Sam zaczynałem od Firefly 03M i ulegałem na początku pokusie nadmiernego wyostrzania zdjęć. Jestem przekonany, że i Tobie ta pokusa się udzieliła. Proponuję żebyś wyciągał detale używając programu mniej agresywnie. Niech zostanie trochę nieostrości (miękkości). Zła alignacja skutkuje też kraterami-duchami, których jest sporo w całym kadrze i trzeba coś takiego wychwycić i zmienić obróbkę.

 

Każdy ma oczywiście prawo do własnej ekspresji i takiej edycji zdjęć, która mu odpowiada najbardziej. Tu nie ma dwóch zdań. Doceniam Twój wysiłek i chciałbym tylko swoimi uwagami przysporzyć Ci zwolenników. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Takie miałem widoczki w Syncie 8" 4 lutego, gdy trafiłem na idealny seeing! :) Na pierwszym filmiku z okularu 5mm (240x) a na drugim z okularu 5mm i barlow x2 (480x)

 

https://www.youtube.com/watch?v=46QxtgjWyKU

 

https://www.youtube.com/watch?v=j7AXCAPj2yU

 

Szkoda, że nagrywałem telefonem. Ale w realu było jeszcze ładniej :)

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być krytykiem, bo wiem ile frajdy sprawia okiełznanie nowego sprzętu. Sam zaczynałem od Firefly 03M i ulegałem na początku pokusie nadmiernego wyostrzania zdjęć. Jestem przekonany, że i Tobie ta pokusa się udzieliła. Proponuję żebyś wyciągał detale używając programu mniej agresywnie. Niech zostanie trochę nieostrości (miękkości). Zła alignacja skutkuje też kraterami-duchami, których jest sporo w całym kadrze i trzeba coś takiego wychwycić i zmienić obróbkę.

 

Każdy ma oczywiście prawo do własnej ekspresji i takiej edycji zdjęć, która mu odpowiada najbardziej. Tu nie ma dwóch zdań. Doceniam Twój wysiłek i chciałbym tylko swoimi uwagami przysporzyć Ci zwolenników. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

W zasadzie to takie próbne zdjęcia, niewiele materiału zebraneg. Ksieżyc avikowałem troche dodatkowo przy okazji planet i to raz jak mi akumulator padł od napędu, a raz była bateria w lapku na wyczerpaniu (jak naładowałem naszły chmury). Zdjęcia dodatkowo nie były ostrzone, AS2 robi 2 wersje miękką i ostrą. W tym przypadku 1 wychodziła zawsze za bardzo rozmyta, druga za bardzo przeostrzona, ostatecznie wybrałem tą drugą jako nieco lepszą. Te "duchy" kraterów na ostatnim zdjęciu szczerze zauważyłem dopiero teraz, gdybym zauważył wcześniej to bym tego na forum nie wrzucił, teraz będę musiał to wyedytować i zestackować to jeszcze raz. Ogólnie i tak mam problem ze stackowaniem fragmentów tarcz Słońca i Księżyca, bo nierzadko na koniec wychodzi mniej czy bardziej rozjechane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajsze zakamarki z ogniskowej 4500 mm.

 

Mak 150/1800, QHY5L-IIc, barlow GSO 2,5x

 

Klasyka gatunku, czyli kratery Theophilus, Cyrillus i Catharina

Theophilus, Cyrillus, Catharina.png
Jezioro Śmierci (Lacus Mortis) z kraterem Bürg oraz Hercules i Atlas
Lacus Mortis, Bürg, Hercules, Atlas.png
Posejdon
Posidonius .png
Mons Argaeus z ich cieniami i krater Plinius przy terminatorze
Mons Argaeus i Plinius.png
Przy ostatnim zdjęciu zastanawia mnie cień, który zakreśliłem na żółto. Co go rzuca? Nie jest to błąd obróbki, ponieważ cień widoczny był również w trakcie nagrywania avika.
Mons Argaeus i Plinius - cień.jpg
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.