Skocz do zawartości

C/2006 M4 SWAN


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Pjaśniała bo się lekko rozłupała:

 

"COMET OUTBURST: Only a few days ago you needed a telescope to see Comet Swan. Not anymore. The comet has suddenly brightened to naked eye visibility. The cause of the outburst: Probably, a crack has opened in the comet's nucleus, exposing a fresh vein of volatile ice to vaporizing sunlight."

 

Spaceweather.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się przed kilkoma minutami wypatrzyć kometę w skrajnie trudnych warunkach.

 

Adam Hurcewicz (Limax7)

Data: 2006-10-26 godz. 19:38 CEST (17:38 UTC)

Sprzęt: no własnie jaki ? hehe, wymontowany szukacz od "U" chyba ma parametry 12x30, ciemny jak licho :huh:

Pogoda: bardzo silny wiatr, chmury dosłownie mknęły po niebie, obserwacja w jednej, chwilowej dziurze w chmurach

Miejsce: Białystok, z okna w kuchni (53°08'52.6" N , 23°09'04.1" E)

Opis: Kometa wraz z 2 gwiazdami Herkulesa (Zet i Eta Her) tworzy trójkąt równoboczny, więc łatwo ją było odnaleźć tą ciemną lunetką. Nie oceniałem jasności gdyż miałem skrajnie trudne warunki do obserwacji. DC oceniam na 8. Nie widziałem warkocza. Kometa jest duża, łatwa do obserwacji, ładna.

 

Dane o komecie w momencie jej obserwacji:

C/2006 M4 (SWAN)

RA (2000): 16h15m27.387s

Dec (2000): +34° 55' 14.15"

Delta: 0.99820296 AU (149 329 037 km)

r: 0.94823 AU

Elongacja: 56.84° (niebo wieczorne)

 

Dane orbitalne:

C/2006 M4 (SWAN)
Epoch 2006 Sept. 22.0 TT = JDT 2454000.5
T 2006 Sept. 28.7283 TT								 MPC
q   0.783022			 (2000.0)			P			   Q
z  -0.000302	   Peri.   62.5930	  -0.2221106	  +0.8475967
+/-0.000032	   Node   148.7267	  +0.1501991	  -0.4586221
e   1.000236	   Incl.  111.8227	  +0.9633832	  +0.2669185
From 106 observations 2006 July 12-Oct. 5, mean residual 0".6
The following orbital elements are taken from MPC 57794

 

Delta - odległość komety od Ziemi

r - odległość komety od Słońca

 

PS. Jestem naprawdę ucieszony bo pierwszy raz zobaczyłem tę kometę, naprawdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również niedawno wróciłem z obserwacji, niesamowity widok w 10" teleskopie, warkocz ciągnie sie przez całe pole widzenia Swana 33mm. Dla mnie to najładniejsza kometa od czasu Halle-Boppa w 1997 roku :Beer:

 

 

true ... true... byłem z nim na obserwacji, kometa rzuca na kolana :notworthy::Beer:

 

miałem cos jeszcze dzisiaj robić, ale nie mogę ochłonąć

Edytowane przez motor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób ktore obserwowały kometę teleskopami...

... czy warkocz komety patrząc wizualnie też ujawnia strukturę i niejednorodności ?

 

Patrzyłem przez Synte 200/1200 + PL 32mm Vixen, można dostrzec, że warkocz nie jest jednorodny.

 

Jodłowskich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kometka Swan zaliczona wczoraj przed 20.00.

Obserwowałem ją przez lornetkę 12/60 i przedstawiała sie bardzo ładnie z ledwo widocznym warkoczem widziałem ją w odcieniach szarości , bez zielonkawego pojaśnienia ale i tak jestem bardzo zadowolony z samego jej widoku i że ją zobaczyłem :banan: co do warkocza to być może było to złudzenie ale raczej jednak ledwo ledwo ale go widziałem jako przedłużenie w kierunku górne części konstelacji Wolarza . Gratuluje fotek tej ładnej !! kometki

 

Pogodnego i ciemnego nieba

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imieniu Cygnusa chcialam Wam napisac ze w Anglii to nawet komete ta widac przez chmury.

Tak, sprawdzilam jeszcze raz maila i napewno napisane jest przez chmury ale cieniutkie. :D

Cygnus obserwowal ja w miescie przez lidlowskiego Meade.

Cytuje "..mamut jest ta C/2006 M4 lezy troche w prawo od talii Herkulesa..."

Oczywiscie przekazuje Wam pozdrowienia od Cygnusa i dolaczam tez moje pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometka po "zmianie" ustrzelona.

 

Jajność mnie powaliła :Boink: Widoczna odemnie gołym okiem, fakt, że zerkaniem, ale widoczna :)

 

Warkocz na całe pole SWANa, jest o wiele większa od M13.

 

Mnie też jasność powaliła.Wczoraj lookałem na nią lornetką 10*42 i celestronem 102 mm f/5 z okularem Antaresa 25 mm W-70. Ruch w stosunku do gwiazd widoczny już po kilku minutach przy okularze. W moim odczuciu SWAN zdeklasował obecnie WSZYSTKIE obecnie widoczne wieczorem DS-y, z M-31 łącznie. :notworthy: Porównanie z M13 - uchodzącą przecież za jasny DS - było wręcz miażdżące. Czekam na dzisiejszy wieczór.... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometka po "zmianie" ustrzelona.

 

Jajność mnie powaliła :Boink: Widoczna odemnie gołym okiem, fakt, że zerkaniem, ale widoczna :)

 

Warkocz na całe pole SWANa, jest o wiele większa od M13.

 

Dziś, jeśli pogoda dopiszę będę focił Nikonem D70s z Nikkorem 300/4 IF-ED. Zobaczymy co wyjdzie.... :Salut:

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt piękny, wczoraj miedzy 19.15 a 20.00, bino 15x70. Kilka km na WE od Lublina. Szeroka część warkocz tuz przy komie wyraźnie widoczna, za to ten długi wąski był na granicy percepcji, ale ciagnąl sie przez całe pole widznia lornety, czyli jakies 4 stopnie. Gołym okiem nie byłem w stanie wypatrzyć jej na 100%, coś tam było widać, ale to mogły byc pobliskie ledwo widoczne gwiazdki. Prawie po przeciwnej stonie nieba M31 widoczna wyraźnie gołym okiem, mimo łuny miasta poniżej. SWAN bardzo przypomina zeszłorocznego Machholza, tamta była chyba ciut jasniejsza.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscami jest pogoda, więc ludziska wylegli obserwować. Dzisiaj też byłem w polu, ale krótko z powodu cienkich chmurek które mi przeszkadzały zrobić regularną serię zdjęć i wyszło tylko kilka byle jakich. Ten sam sprzęt, ale czasy nie równe, od 2 do 5 minut. Po lewej pojedyńcza fotka z najdłuższym czasem, po prawej złożeniowa. Kometa nadal trzyma jasność w okolicy 4,5 mag. i "dymi" z niej równo.

IMG_3745.JPG

C2006M4SWAN271006C.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.