Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Yes, yes, yes !! :banan:

Nareszcie !!! :banan:

Kometa zaliczona... co prawda nie jest jakoś nadzwyczaj piękna, bo nie ma warkocza, ale i tak jest fajna... :D

Normalnie musiałem ją pokazać wszystkim w mojej rodzinie... :D

Wygląda jak wielka, jasna mgławica... robi wrażenie :D

Edytowane przez Arcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie po tygodniu czatowania trafiłem na dosyć duże okno w chmurach. Kometa widoczna gołym okiem, a przez Newtona 150 to dopiero fantazja. Piękny widok. Wydaje się, że zewnętrzna otoka gazu jest trochę ciemniejsza niż przed tygodniem ( a może to tylko takie wrażenie wygłodzonego takich widoków człowieka)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi wrażenie.

 

Czaiłem się na nią od dłuższego czasu ale dopiero dziś miałem we Wrocławiu moment czystego nieba. W lornetce 7x50 jest wielkości dużego groszka konserwowego. Byłem zdumiony jaka jest bycza! Sądziłem, że będę jej długo szukać tym słabym bądź co bądź instrumentem a tu bach... rzadko zdarza się obiekt, który w wizualu wygląda niewiele gorzej niż na zdjęciach zamieszanych tutaj przez kolegów.

 

Oby świeciła jak najdłużej, żeby wszycy zdążyli luknąć to cudo :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej okazji nie mozna było przegapić, więc pojechałem z bratem do P.G na nasze stare miejsce obserwacyjno fotograficzne. Kometa w polu jest jasniejsza i choć skupiony byłem na robieniu zdjęć to zerknąwszy dałbym jej 2,4 mag. W refraktorze widać te słabe halo zewnetrzne, a na fotkach pojawia się po naswietlaniu rzędu 3-5minut (ISO400) w zielono-niebieskim kolorze. Mam rozjechana fotkę gdzie bardzo dobrze je widać, szkoda że nie było czasu poprawić ustawienia montażu dokładniej. Robiłem kilkanaście fotek z czasem 30sek. na ISO 400, ale mozna było dwa razy dłużej. Fotka poniżej jest złożeniem z 13x30sek. Fotka środkowa naswietlana jest 125sek. Trzecia, rozjechana fotka z Halo zewnętrznym to 1x300sek. wszystkie na starym ręcznie prowadzonym montażu, który radzi sobie z refraktorem SW-ED80.

17P_31_10_2007.JPG

IMG_0311a.JPG

IMG_0313a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Augustów też dziś bezchmurny :D jest świetna i wreszcie wypróbowałem silnik do teleskopu, tylko trzeba znajomym wytłumaczyć czemy warkocza nie widać :Boink:

 

150/1200 eos 350d (nie mod) 2x5s

 

za cięzki sprzęt i trzęsie...

post-2748-1193864126_thumb.jpg

Edytowane przez Konrad 1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie uwierzycie! w związku z jakimś totalnym załamaniem pogodowym w rejonie Poznania w połączeniu z brakiem czasu dopiero dzisiaj znalazłem 15 min. wolnej od chmur przestrzeni w Perseuszu

 

widok Holmesa gołym okiem przypomina słabą mgł. planetarną przy powiekszeniu około 80 - 100x, z mniej zarysowanymi krawędziami, wrażenie średniej wielkości nieco rozogniskowanej gwiazdy.

Z lornetką 13x70 widok był wspaniały, kometa jasna, wyraźna, pojaśnienie ma niezwykle duże rozmiary kątowe, nie przypuszczałem, że jest aż tak wielkie - widok znakomity i spektakularny.

 

Spotkania na żywo z tą kometą nie potrafią oddać żadne zdjęcia, nawet tak doskonałe jakie ogladam tutaj na forum

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością przyznaje, że dopiero dzisiaj pierwszy raz pogoda Mi się trafiła na zobaczenie Waszej komety.

 

Noooooo przyznam, że "na żywo" jest bardzo ciekawa.

Na gołe oko to Mi się jedna z gwiazd nie zgadzała, to ta kometa była. W lornecie bardzo jasna. W Newtonie 17 cm szczegóły jądra i otoczki wyraźne. Bardzo się niecierpliwiłem, bo Wy sobie już dawno obserwacie tę kometke, a Ja se pierwszy raz.

 

A to fotki Canonem PS A70 - miałem bardzo mało wolnego czasu (to tak naprawdę dopiero Moja druga seria astrofocenia gwiazd Canonem)

Pierwsza pojedyncza zoom 3x

Druga to stack 5x15s zoom ok.1,5x

Wszystko trochę przez smog dymny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się, w końcu się udało, wykorzystałem dziurę w chmurach, która trwała jakieś dwie godziny, byłem już na nią przygotowany (ICM się sprawdził w 100%). Jestem po prostu zdruzgotany tym, co widać przez teleskop, ona jest po prostu wspaniała, nie mogłem się napatrzeć.

Na początek jak zawsze użyłem przeglądówki 10X50 (bardzo przerośnięta M13) a potem 25X100 i tu szok, masakra po prostu, przepięknie wręcz majestatycznie wpatrywałem się tak długo aż mi obiektywy zaparowały (zresztą bardzo szybko).

Musiałem „porzucić” Celestrona i ruszyłem do wystudzonego teleskopu, załadowałem bino i … :szczerbaty::banan::blink::gitara:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i podpisuję sie pod zachwytami kolegów. Świeci jak latarnia! Dzisiaj zdarzyła się 5- minutowa przerwa w chmurach. Trzeba było się błyskawicznie rozstawić. Ale zaliczony z centrum Wrocławia. :D

 

pozdrawiam

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko "za miastami i wioskami" kometa jest piękna. Jej żółty kolor widać nawet gołym okiem, a gazowa otoczka widoczna jest wyraźnie w lornetce 8x40. Udało mi się uwiecznić na zdjęciu subtelny warkocz. Męczyłem się ze zdezelowanym ruskim montażem z monstrualnym PE, który trzeba było ciągle na oko korygować, masakra.

 

To tylko pojedyncza ekspozycja 3.5 minuty na ISO 1000, Nikon D70s, Nikkor 300/2.8 ED. Miałem więcej materiału, ale nie mam za chiny doświadczenia w stackowaniu i w ogóle komputer mnie dzisiaj osłabił pod każdym względem. Tak że jest jak jest, ale jest. Subtely ślad warkocza widoczny w kierunku południowym...

 

DSC_2812.jpg

 

pozdrawiam

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko "za miastami i wioskami" kometa jest piękna. Jej żółty kolor widać nawet gołym okiem, a gazowa otoczka widoczna jest wyraźnie w lornetce 8x40. Udało mi się uwiecznić na zdjęciu subtelny warkocz. Męczyłem się ze zdezelowanym ruskim montażem z monstrualnym PE, który trzeba było ciągle na oko korygować, masakra.

 

To tylko pojedyncza ekspozycja 3.5 minuty na ISO 1000, Nikon D70s, Nikkor 300/2.8 ED. Miałem więcej materiału, ale nie mam za chiny doświadczenia w stackowaniu i w ogóle komputer mnie dzisiaj osłabił pod każdym względem. Tak że jest jak jest, ale jest. Subtely ślad warkocza widoczny w kierunku południowym...

 

DSC_2812.jpg

 

pozdrawiam

 

To szerokie pojaśnienie to to uważasz za warkocz?

A gdzie jest na tym zdjęciu północ?

A fotę jechałeś za gwiazdami? (chociaż sam nie wiem, ona w sumie wolna)

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę widać również z Lęborka. Obserwowałem z kolegą od 18:30 do 20:00, a potem się zachmurzyło. Widzieliśmy ją w różnych powiększeniach (Synta 8" + LV 8~24 zoom) i w każdym była wspaniała. Miałem wrażenie, że z prawej strony (patrząc przez okular) otoczka gazowa miała bardziej ostry kontur niż z lewej. Tak jakby z lewej strony miała zamiar się rwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.