Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Jak by nie było, to miejmy nadzieję, że warkocz nam się rozrośnie z biegiem czasu i będzie ładnie wyglądał na fotkach trzaskanych w bezksiężycowe już noce :) W tej odlegościod Słońca ciśnienie światła nie jest już zbyt duże, ale przy tak ogromnej ilości uwolnionego pyłu aż się prosi o subtelny wachlarzyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarzami są wszyscy, którzy mogą oglądać tą ciekawą kometę :)

O tak! Szczególna frajda dla wszystkich którzy zaczynają z kometami przygodę:)

 

Dziś Pogoda jednak zrobiła sobie wolne na Podkarpaciu :mellow:

Ale miejmy nadzieję, że kometka nam szybko nie zniknie (niedługo jadę po nowy telepik), a może i jeszcze czymś zaskoczy niespodziewanym :rolleyes:

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarzami są wszyscy, którzy mogą oglądać tą ciekawą kometę :)

 

Wczoraj zorganizowałem grupę 7 osób chcących oglądać to fascynujące zjawisko.

Mieliśmy do dyspozycji RC 10" pod kopułą, pięknie wychłodzonego, specjalnie wygaszone najbardziej przeszkadzające pobliskie reklamy - no lux!.

Zęby miałem tak naostrzone na spodziewane widoki, że kłuły mnie po wargach.

Pogoda była super-hiper do momentu zapadnięcia zmroku. Mgła początkowo nieznaczna, w miarę upływu czasu i zapadającego zmroku, gęstniała aż do konsystencji śmietany. Myślałem że mnie szlaczek ..... Znależliśmy jeszcze Mirfaka i od niego (na Brailla) naszą kometkę, która przypominała raczej zabrudzenie okularu. No i po obserwacjach!

Adrenalina zaczęła mi dekle wybijać !!! Nie poddałem sie jednak i z drugim AS (astro-świr) pojechaliśmy 10 km do Juszczyny (ok.80 m wyżej w pionie) - do trzeciego AS.

A tam mniód!!!

Czyste niebo, ani śladu mgły!!!

(U nas w górach tak bywa: w dolinach syf a wyżej kryształ)

Dwa teleskopki: MAK 150 i SW 200/1200 i kometa - czegóż trzeba wiecej?!!!. Widoki superrrrr. Napatrzyliśmy się po pachy, a nawet trochę więcej. Widzieliśmy te dwie gwiazdki prześwitujące przez otoczkę komety (ze zdjęć na SpaceWeather wynika że było ich 7) a widzielibyśmy jeszcze więcej, gdyby nie najlepszy seeing i Łysy który napier..... jak oszalały. A i tak było SUPER czego i Wam życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośnie, rośnie.

 

 

Od lewej, 25.10.2007 , 28-29.10.2007 , 30.10.2007

 

first_I.jpg first_II.jpg first_III.jpg

 

Ale maraton z chmurwami miałem. 2 godziny polowania na nałożenie się 2 dziur na komecie (nad Sztokholmem radośnie ganiają się dwie niezależne warstwy syfu... każda ma inną prędkość.).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miałem wyrwę w chmurach i wyszedłem na parę minut z lornetką. Ta kometa jest coraz większa. O wiele lepsza niz w niedzielę. Musiałem sie spieszyć na program o Wolszczanie. Po programie miałem wynieść Syntę na chwilę na balkon, ale już było całe niebo w chmurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś też miałem chwile pogody i nareszcie zobaczyłem Holmes'a na własne oczy (a właściwie przez lornetke) - jest niesamowicie ładna.

Przy okazji zrobiłem sobie nieco lepszą fotkę na pamiatkę:

 

 

 

Mogłem też porównać wielkość komety z 26 i 30 października:

 

 

 

Urosła ponad dwa razy. Zmalała też jej jasność, poprzednio kometa przepalała kamere już na 5 sekundach - dziś mogłem ją naświetlać nawet 15 sekund. Teoretycznie jasność spadła więc trzykrotnie, choć na logike (ze wzrostu wielkości) powinno wyjść ponad 4 razy.

 

Na koniec jeszcze z tej radości sprawdziłem jakie gwiazdy prześwitują przez komete i jaki jest zasięg na zdjęciu:

 

 

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, mi zaś podobała się kometa w dniu 25 pażdziernika. Wyraźnie było widać żółty kolor a otoczki były także wyraźniejsze. <_<

 

Teraz kometa jest bardziej blada, po żółtym kolorze nic nie zostało... jedyny plus to lepiej widoczne gwiazdopodobne jądro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem ją ostatnio. Jądro jest świetnie widoczne. Ale jak ona spuchła...Co najmniej 2 razy większa jest, od czasu kiedy ją ostatnio wiedziałem. No, jakby nam jeszcze dała warkoczyk... :P mniam. Dzisiaj od rana chmury się coś przecierają, może i jest szansa :helo: Jak Łysy wyłączy żarówki to się dopiero zacznie :]

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem też porównać wielkość komety z 26 i 30 października:

 

 

O, to porównanie jest świetne. W przypadku zdjęć Leszka mam wrażenie, że pierwsze zdjęcie jest trochę niedoświetlone w porównaniu do drugiego. Zaś tutaj na obu zdjęciach całkowita jasność komety jest podobna, za to widać spadek jasności powierzchniowej.

 

A mnie prawdę mówiąc martwi szybka ekspansja otoczki. Co z tego, że będzie miała 1 stopień średnicy, gdy będzie ledwo widoczna. Ja nie mam tak dobrych oczu jak Piotrek Guzik, który pewnie będzie ją obserwował do wspomnianych 3 stopni. Wolałbym, aby pozostała już taka jaka jest i żeby powstał choć niewielki, ale widoczny przez lornetki ogon. Może marudzę, ale za oknem mam właśnie "zgniłą jesień"

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność powierzchniowa komety spada i to ważne dla fotografujących że trzeba ją coraz dłużej naswietlać. Jasność całkowita komety raczej utrzymuje sie nadal na stałym poziomie, ale wizualnie choć nadal jest piękna, to jednak bledsza i już nie tak szokująca jak jeszcze pięc dni temu. Na moje nieszczęscie kometa nie jest dostępna z balkonu więc chcąc zrobić jej zdjęcie na przyzwoitym poziomie muszę ruszyć w pole. Księżyc wschodzi coraz później i nie przeszkadza, można wiec doswietlić to najbardziej zewnętrzne zielonkawe halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci ciekawą fotkę nieco obrobioną na ktorej widac coś jakby kilka osobnych dżetów ustawionych w szeregu. Nie chcę przesądzac sprawy bo fotka ma zbyt małą rozdzielczość, ale być może jakieś mniejsze kawałki z jądra się oddzieliły. Teleskop Hubble pokazał by to lepiej.

17P_Holmes_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci ciekawą fotkę nieco obrobioną na ktorej widac coś jakby kilka osobnych dżetów ustawionych w szeregu. Nie chcę przesądzac sprawy bo fotka ma zbyt małą rozdzielczość, ale być może jakieś mniejsze kawałki z jądra się oddzieliły. Teleskop Hubble pokazał by to lepiej.

 

Tak, ciekawa jest ta obrobiona fotka. W pierwszym momencie odniosłem wrażenie, jakby z jądra strzelały "gejzery" jakiejś materii (pyłów?). Oj, przydałaby się fotka z Hubble'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje fotki z teleskopu LCOGTN zamieszczam poniżej - ekspozycje od 1 do 3 sekund wszystkie w filtrze r', dzięki temu filterkowi ładnie wychodzi pył.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

To tyle.

 

Zobaczymy co z tych fotek da się zrobić ale to jak będę miał fitsy, bo bezpośrednio z obserwacji mam tylko JPGi.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje fotki z teleskopu LCOGTN zamieszczam poniżej - ekspozycje od 1 do 3 sekund wszystkie w filtrze r', dzięki temu filterkowi ładnie wychodzi pył.

...

2.jpg

...

To tyle.

 

Zobaczymy co z tych fotek da się zrobić ale to jak będę miał fitsy, bo bezpośrednio z obserwacji mam tylko JPGi.

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

Nie wiem czy mi się zdaje, ale ja na tym (drugim od góry) zdjęciu widzę coś w rodzaju "promieni" tego pióropusza pyłu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę sobie polukać na kometkę, niestety tylko przez lornetkę, wczorajsze obserwacje były udane pomimo panującego ulicznego oświetlenia. W pierwszym dniu obserwacji kometka była duzo mniejsza, widać jak z dnia na dzień rośnie, wydaje mi się ze wcześniej jąderko Holmsika było bardziej widoczne przynajmniej z mojej perspektywy patrzenia. Miejsce obserwacji Clichy Sous Bois (Francja)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.