Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślny test PGR BlackFly 2.3 MP na dość niskim Księżycu przy kiepskim seeingu, teleskop: TravelScope 50 (mod.). AviStack 2, Registax 6:

 

output_sh.jpg

 

Jak już mam tę kolorową kamerę, to postanowiłem mocno nasycić, jak to się czasem dla hecy robi:

 

output_sh_sat.jpg

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.12.2013r, 06.40 cse, SW90/900 na widłowym montażu paralaktycznym, Lumix G3, UV/IR-cut, Registax V6. Ekspozycja dla pokazania światła popielatego - 2s i 4s.

 

Temperatura 2*C, poranek mglisty, dodatkowo wybielony dużymi połaciami szronu na trawniku i grubą warstwą lodu na szybach samochodowych. Gwiazdy jakby trochę przygaszone, nie migoczą - może to przez tą wilgoć w powietrzu, albo przez pojaśnienie nieba na wschodzie, które uszczupliło im nieco jaskrawości?

 

Księżyc 2 dni i 16 godzin po trzeciej kwadrze, lekko przechylony (nie korygowałem w kadrze tego przechylenia) - może przez to bardziej naturalny i ciekawszy. Jego południowy róg perliście przeistaczał się w popielatą poświatę; poza terminatorem powierzchnia Srebrnego Globu jarzyła się, pozwalając dostrzec znajome struktury.

 

Morze Wilgoci oświetlone w połowie, a nad nim "okulary" utworzone z kraterów: Gessendi i Letronne (oświetlone tylko krawędzie ich koron), poniżej zaś, szereg kraterów, w tym: Schickard, Phocylides, Basen Schiller-Zucchius tworzących "czterolistną koniczynę", a przy samej krawędzi olbrzymi, ponad trzystukilometrowy krater Bailly.

 

Północna część terminatora ozdobiona przez: Aristarchusa i Vallis Schróteri, strukturę Prinz w kształcie dłoni z uniesionym kciukiem, zachodnią część Montes Jura i m.in. wyraźnie widoczny krater Herschel na samej północy.

 

W ostatnich dniach starego roku udało mi się zrobić ciekawe zdjęcia. Malejący Księżyc symbolicznie umniejsza i moją zimową aktywność.

 

Księżyc 28.12.2013r_SW90F900_80%.jpg

Światło popielate_2s_28.12.2013r_30%....jpg

Światło popielate_4s_28.12.2013r_30%....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30.12.2013r, 07.15 cse, SW90/900 na widłowym montażu paralaktycznym, Lumix G3, UV/IR-cut, Registax V6.

Światło popielate - eksp.: 5s, 06.24 i 2s, 06.53 cse.

 

Temperatura +1*C, lekki południowy wiatr przeganiający nad wschodnim horyzontem pasma obłoków. Póki rogalik Księżyca na dwa dni i pięć godzin przed nowiem nie wzniósł się wyżej, przecinały go na przemian warstwice obłoków i linie wysokiego napięcia, i nie było pewne, czy w miarę upływającego czasu, zanim rozjaśni się na dobre, chmury odsłonią tą część nieba i będę mógł zrobić dobre zdjęcia. Szczęśliwie po godzinie siódmej starzejący się Księżyc wzniósł się ponad ostatnie pasmo chmur, a błękitniejące niebo otoczyło zewsząd cieniutki sierp w jego ostatnim tegorocznym wschodzie (dla mnie ostatni możliwy do obserwacji wschód).

 

Pythagoras - graficzny owal z górką centralną to miły akcent północnej części rogalika. Ta część ku mojemu zaskoczeniu pokazana bardzo wyraźnie aż po samą krawędź, jakby ktoś cienką kreską rysował detale - płytkie ostre krawędzie struktur brzegowych.

 

Bogato wykształcone struktury równikowe: Cavalerius, Hevelius, Grimaldi i bliżej krawędzi Riccioli, niżej niepozorny krater Rocca wyznaczający wschodnie rubieże Mare Orientale. Libracja sprzyja oglądaniu wschodnich obszarów tego morza: Montes Cordilliera i Montes Rook stanowią część jego formacji pierścieniowej.

 

Aż do południowego bieguna powierzchnia jest mocno pofałdowana i poorana małymi kraterami. Ta część krawędzi jest wyraźnie jaśniejsza. Olbrzymi Bailly zaznacza swoją obecność w postaci rozległej depresji na południu, a dalej już tylko malejący do pojedynczych punktów trójkątny obszar okołobiegunowy.

 

Nie mogło być przyjemniejszego pożegnania Księżyca w tym kończącym się roku. Sierp starego Księżyca (dwa dni i pięć godzin do nowiu) to cenne trofeum.

Dwa dni do nowiu_30.12.2013r_SW90F900_07.15cse_80%.jpg

Dwa dni do nowiu_30.12.2013r_SW90F900_07.15cse_gamma1.jpg

Światło popielate_1_30.12.2013r_SW90_30%....jpg

Światło popielate_2_30.12.2013r_SW90_30%....jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne rzeczy wyciskasz z SW90/900. Drugie zdjęcie jest niezłe :)

 

Dziękuję.

To rzeczywiście fajny sprzęt i jeśli nie wymaga się od niego za wiele daje dobre obrazy.

Pierwsze zdjęcie jest bardziej realistyczne. Kiedy przedstawia się całą tarczę Księżyca warto pamiętać o kontekście plenerowym - wtedy jasność tła ma znaczenie (w tym przypadku barwa również). To takie podejście reportażowe. Choć to również kwestia gustu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy 7% Księżyc. Zdjęcie wykonane z balkonu w Krakowie teleskopem 150/750 i Canonem 350D. Niestety seeing był nie najlepszy i miałem problem z ustawieniem ostrości, ale jakoś to wyszło.

 

Pierwsze zdjęcie naświetlane 1/30 sek przy ISO 400 ogniskowa 1500 mm

Drugie 1/3 sek przy ISO 800, ogniskowa 750 mm. Niestety już widać lekkie przesunięcie.

_MG_0751.jpg

_MG_0739.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW90/900 na widłowym montażu paralaktycznym, Lumix G3, UV/IR-cut, Registax V6.

 

To powinien być dobry prognostyk - w trzecim dniu nowego roku zaczynam fotografować.

 

Księżyc 2 dni i 4 godziny po nowiu na bezchmurnym niebie, z początku błękitnym, przechodzącym w granat wraz z zapadającym zmierzchem. Libracja korzystna dla południowo-wschodniej krawędzi Srebrnego Globu - krater Humboldt z rozległym wzniesieniem centralnym daleko odsunięty od brzegu. Morze Przesileń (Kryzysów) ledwie wyłania się z cienia a Endymion majaczy na północy.

Oba rogi księżycowego rogalika wyglądają wyjątkowo ciekawie: północny - krótki, południowy wydłużony i niezwykle wyraźny, jakby "zakotwiczony" po drugiej stronie globu - to skutek położenia Księżyca na północ od ekliptyki, przez co możemy podglądać naszego satelitę od południowego bieguna.

 

Światło popielate około 16.45 - ekspozycja 4s i 2s.

Nowy Księżyc_3.01.2014r_2d4h_16.02_C_80%.jpg

Nowy Księżyc_3.01.2014r_2d4h_16.09_D_80%.jpg

Nowy Księżyc_3.01.2014r_2d4h_15.45_A_50%.jpg

światło popielate_3.01.2014r_4s.jpg

światło popielate_3.01.2014r_2s.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj również jest dość pogodnie, to zrobiłem kolejne podejście. Tym razem zastosowałem korektor GSO 0.5x. Z tym korektorem na mozaikę wystarczyły dwa avi, wczoraj potrzebowałem 21 avi. Więc różnica spora. Tylko coś za coś. Z korektorem nie ma już tej jakości.

 

 

Moon_20140108_180513.jpg

Moon_20140108_180513n.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 11.01.2014r, 16,45 cse.

ED80/600, TK-1,8x, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax 6.

 

Sprzęt minimalnie wychłodzony - teraz wiem, że gdybym nie rozpoczął wcześniej sesji zdjęciowej, nie mógłbym wykorzystać tego krótkiego okresu bezchmurnego nieba. Zdążyłem dosłownie w ostatnich sekundach przed falą zachmurzenia.

Powietrze turbulentne, przejrzyste, lekki wiatr potęgujący uczucie chłodu, temperatura +4*C.

 

Świetnie prezentował się przylądek Heraclides wraz z jasną, mimo przebywania tuż przy terminatorze, południową częścią gór Jura stanowiących świetlisty łuk ponad Zatoką Tęcz. W partiach równikowych widoczne góry Riphaeus, jakby kreślone cienkim piórem zygzakowate linie na stosunkowo gładkiej powierzchni Oceanu Burz.

 

Krater Capuanus na obszarze Bagna Zgnilizny (teren przyległy od południowego wschodu do niewidocznego Morza Wilgoci), niczym głowa Indianina zdobna w trzy orle pióra, stanowił najwspanialszy akcent zjawiskowego oświetlenia tworów powierzchni Srebrnego Globu.

 

Południowy terminator zdawał się być postrzępiony ponad miarę. Na południe od Claviusa powstały jedna przy drugiej, ciemne wyrwy, a pomiędzy nimi jasne promienie niczym ptasie szpony zanurzały się w mrok.

Księżyc 11.01.2014r_ED80F600_50%.jpg

Księżyc 11.01.2014r_ED80F1080_50%.jpg

Południowa półkula 11.01.2014r_ED80F1080_70%.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrej pogody ostatnio jak na lekarstwo.

 

11 stycznia niebo zrobiło się całkiem fajne. Prognoza zakładała dziurę w chmurach między 17 a 21. Czasu niewiele, ale pomyślałem, że wystarczy na porządną mozaikę Księżyca.

 

Założyłem, więc Barlowa 1,5x co z moim setupem dało ogniskową ponad 4 m.

 

Niestety chwilę przed 19 nadeszły chmury. Niestety nie zdążyłem. Mozaikę muszę odłożyć na następny raz.

 

Na otarcie łez poniżej złożenie 30 klatek.

 

Setup jak zwykle MAK 180 i DMK21au618as, Barlow 1,5X.

 

 

MOON small copy.jpg

MOON FULL 2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 2 dni i 12 godzin przed pełnią - 13.01.2014r., 17,35 cse.

ED80/600, TK-1,8x, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, balkon IVp, Registax 6.

Warunki dość dobre: lekki wiatr, powietrze przejrzyste, obraz trochę drżący, temperatura -1*C.

 

Aristarch i Herodot oraz piękna dolina Vallis Schróteri jako artefakt z dawnej epoki wulkanicznej. Ponad nimi, cienka linia specyficznego łańcucha gór Agricola.

Na północy: "ślad buta giganta", czyli dwa kratery: South i Herschel, a nad nimi: Babbage, Pythagoras i Anaximander w ciekawym oświetleniu - dzisiaj wszystkie wydają się być jednolitą formacją kraterów.

Księżyc 13.01.2014r_ED80F1080_e70%.jpg

Księżyc 2,5dnia do pełni_13.01.2014r_ED80F600_70%.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.