Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy opis. widać, że lubisz Księżyc :).

 

Lubię Księżyc i często go fotografuję - nie dlatego, że jest i świeci, ale przede wszystkim, że... ma znaczenie. Miał je w zamierzchłej przeszłości dla powstania życia na naszej planecie, miał znaczenie dla różnych kultur na przestrzeni dziejów, ma i będzie miał duże znaczenie dla nas współczesnych ze względu na olbrzymie zasoby surowcowe, które będzie można kiedyś eksploatować. Srebrny Glob może mieć nawet wpływ na światopogląd - na sferę symboliki, na rozwój nauki, na ekonomię. Oczywiście przede wszystkim jest postrzegany przeze mnie od strony estetycznej, ale zawsze zdjęcia Księżyca odbieram na wielu poziomach.

Nie chciałem odciągać uwagi od przede wszystkim pięknych i wymownych zdjęć. One same w sobie są pięknym opisem naszego satelity.

A dzisiejszej nocy będzie okazja podziwiać Morze Nektaru w całej pełni. Piękno tego obszaru może przyczynić się do generowania stanu umysłu, który z uśmiechem mogę określić mianem - nektarocentryzmu. :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loxley:

Panie Jerzy, zyskał Pan nowego fana :)

 

Robercie, po prostu Jerzy. Miło mi. Chyba zaglądamy obaj w te same miejsca?

 

Zdjęcie z ubiegłego miesiąca, ale jest pretekst i to podwójny do przedstawienia go teraz.

Dzisiaj na LPODzie uzyskałem potwierdzenie obserwacji i sfotografowania 22.lipca - Gór Leibnitza (nazwa nie jest oficjalna ale stosowana). To łańcuch otaczający od południa największy księżycowy krater Basen Biegun Południowy - Aitken leżący na niewidocznej stronie Księżyca. Góry widoczne są jako formacja brzegowa. Oczywiście moje zdjęcie jest w innej skali, ale za to pokazuje cały łańcuch tych gór. Czuję przyjemną satysfakcję, bo formację widać tylko przy sprzyjającej południowej libracji. Może dzisiaj będzie kolejna okazja obserwacji i kolejnego zdjęcia?

 

http://lpod.wikispaces.com/August+24%2C+2013

Góry Leibnitza..JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczorajszą noc spędziłem jak rasowy astrofotograf - ani jednego spojrzenia przez okular poza alignmentem teleskopu .

Ustawiłem się przed domem z moim MAKiem niedługo po północy i czekając na odpowiednie wychłodzenie, testowałem jeszcze montaż NexStar SLT, który ostatnio u mnie zawodził. Tym razem wybrałem inną metodę alignmentu i wszystko przebiegło po mojej myśli. Po przełączeniu śledzenia na Księżyc sam zdziwiłem się jak niechętnie Srebrny Glob uciekał z pola. Spędziłem w sumie 3 godziny na nocnym foceniu, a od wczoraj od rana zajmuję się stackowaniem i obróbką zdjęć. Można powiedzieć, że jest to mój debiut zarówno przy składaniu klatek, jak i przy obrabianiu zdjęć, więc proszę o wyrozumiałość odpowiednią dla młodego stawiającego pierwsze kroki .



Sprzęt (czy już w zasadzie setup :D ): Celestron MAK 127/1500 na NexStar SLT + PGR Firefly

Nagrywanie w FireCapture, składanie w AutoStakkert!2, obróbka na szybko w IrfanView i Gimpie



I jeszcze jako bonus... :

abc.jpg

W czasie nagrywania jednego z filmików o godz. 02:31:11 uwieczniłem przelatujące "coś" na tle Księżyca. Nadal nie wiem co to może być, więc zaznaczyłem to kółkiem i naniosłem jeszcze drogę i kierunek - przynajmniej widzicie jak wygląda sucha klatka z tego teleskopu Może ktoś akurat orientuje się w przelotach mniejszych "cosiów" i pomoże mi w identyfikacji, bo interesuję się tak z czystej ciekawości Moim zdaniem musi to być coś na wysokiej orbicie, bo zarówno prędkość (przelot przez całe pole widzenia trwał 1 s), jak i wielkość obiektu przy takim powiększeniu wyklucza wszystko latające nisko. Na zamieszczonej klatce nie widać akurat zbyt dobrze konturów tego czegoś, lecz według mnie był on nieco wydłużony.


Wracając do meritum... Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady dotyczące tego jak mogę polepszyć uzyskiwane efekty -> po to w zasadzie zdecydowałem się upublicznić te zdjęcia i jeszcze raz powtarzam, że to mój debiut w obróbce ;)

Moon_020523_g3_b3_ap29.ch1.jpg

Moon_021036_g3_b3_ap179.ch1.jpg

Moon_021840_g3_b3_ap52.ch1.jpg

Moon_022805_g3_b3_ap194.ch1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24/25. sierpnia - ED80/F1080 na EQ3-2, Lumix G3, UV/IR-cut, zdjęcia seryjne 150 klatek, Registax V5, stack z 80-ciu wyselekcjonowanych klatek.

Miałem dość dobre warunki jak na miejskie blokowisko. Sesja rozpoczęta przed północą i zakończona po godzinie 2-ej (właśnie seria z godziny 2-ej była najlepsza).

Skupiałem się na południowej części terminatora. Morze Nektaru w doskonałym oświetleniu, otoczone trzema pierścieniami wzniesień, tzw. gór pierścieniowych - pozostałość propagującej się po powierzchni fali sejsmicznej. Wewnętrzny pierścień wypełniony jest lawą bazaltową i do niego odnosi się określenie: morze - lekko pofalowane z wyraźnie zarysowanym "upustem" lawy na północy. Na zachodnich brzegach Mare Nectaris miały miejsce późniejsze trzy impakty, które utworzyły charakterystyczną trójkę kraterów: Theophilus (najmłodszy), Cyrillus i Catharina (najstarszy z nich ). Dla nich najatrakcyjniejsze będzie jutrzejsze oświetlenie.

Na pewno każdy zauważy, biegnącą na południe szeroką dolinę, która symbolicznie łączy Mare Nectaris z kompleksem kraterów - formacją Janssen. Oto księżycowe drzewo, którego koronę stanowi Morze Nektaru ze swoim otoczeniem, dolina Piccolomini-Watt jest jego pniem, a kompleks Janssen jego korzeniami. Wyraźne, choć symboliczne, nawiązanie do roli, jaką nasz satelita odegrał w procesie ziemskiej biogenezy.

Mare Nectaris 25.08.2013r_02.09cwe..jpg

Księżyc 24.08.2013r_ED80F1080.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudowne zdjęcia i jeszcze lepszy opis. Brakowało tutaj kogoś takiego jak Loxley (ad personam: skojarzyłem Cię po nazwie Piccolomini-Watt). Wczoraj nie miałem czasu na obserwację, ale już wiem, że w kolejnym cyklu muszę wygospodarować okienko na tę fazę. Magia.

 

@Loxley

Czy możesz rozwinąć myśl: "Wyraźne, choć symboliczne, nawiązanie do roli, jaką nasz satelita odegrał w procesie ziemskiej biogenezy."

Edytowane przez robertEZG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loxley

Czy możesz rozwinąć myśl: "Wyraźne, choć symboliczne, nawiązanie do roli, jaką nasz satelita odegrał w procesie ziemskiej biogenezy."

 

Nie jest to nic szczególnego lub tajemniczego. Miałem na myśli stan sprzed miliardów lat, gdy Kiężyc znajdował się na orbicie dużo bliżej niż obecnie i jego wpływ na młodą Ziemię był o wiele silniejszy. Pełnił więc rolę mieszadła laboratoryjnego, sprawiając, że oceany poddawane były wydajnemu procesowi mieszania, będącego efektem działania sił pływowych ze strony naszego satelity. Pasowałoby tu określenie "wielka rola" wyolbrzymiające cechy fizyczne tego oddziaływania. Nie brałem pod uwagę żadnej ezoteryki, choć odrobina animizmu mogłaby mieć tu zastosowanie. :icon_smile:

Zastosowałem więc pewien skrót myślowy, wyrażający przeświadczenie wielu, że fizyczne odziaływanie Księżyca miało wpływ na rozwój życia na naszej planecie. Drzewo jest znaczeniowym symbolem tego życia, więc dostrzeganie tego symbolu pośród form światłocieniowych księżycowego terminatora jest z jednej strony aktem podkreślającym aspekt symboliczny, z drugiej - sugestywnym przypomnieniem.

Robercie, dziękuję za pytanie i Twoją ocenę.

 

margor55,

podzielam Twoją ocenę odnoszącą się do Capelli i Fracastoriusa. Ten drugi zawsze utożsamiam z pucharem, do którego jakaś wyimaginowana ręka próbuje zaczerpnąć z Morza Nektaru... no właśnie - nektaru. W zasadzie to już go napełniła, sądząc po gładkości wnętrza Mare Nectaris i krateru Fracastorius.

A czy dostrzegacie postać Herna - półboga, władcę lasu, współczesnego mieszkańcom średniowiecznej Anglii?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to postac z Robin Hooda. czy nalezy sie jej dopatrywac w samym krztalcie Morza Nektaru? chetnie poczekam na wyjasnienie.

 

Na wysokości krateru Piccolomini, przy samym terminatorze. Tak to postać mentora Robin Hooda, nawiązująca historycznie rzecz ujmując do postaci Merlina. Tu jednak odnoszę się bezpośrednio do wizerunku Herna znanego chociażby z filmu "Robin Hood". Oczywiście jest to przejaw zabawowego postrzegania form światłocieniowych, bez nadawania im głębszego znaczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wysokości krateru Piccolomini, przy samym terminatorze. Tak to postać mentora Robin Hooda, nawiązująca historycznie rzecz ujmując do postaci Merlina. Tu jednak odnoszę się bezpośrednio do wizerunku Herna znanego chociażby z filmu "Robin Hood". Oczywiście jest to przejaw zabawowego postrzegania form światłocieniowych, bez nadawania im głębszego znaczenia.

 

Widzę to co Ty! Krater Neander jest okiem jelenia. Poroże jest mniej oczywiste, ale można sobie dopowiedzieć. Sam Hern wydaje się ryczeć w kierunku Mare Nectaris.

 

Dużo masz jeszcze takich skojarzeń?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo masz jeszcze takich skojarzeń?

 

Tak, ale nie wszystkie odnoszą się tylko do zdjęć, które już tu zamieściłem.

Robercie, doskonale zlokalizowałeś Herna, ale jego odpowiednikiem jest kształt samego cienia (właśnie poroże jest jego wyraźnym atrybutem). Jednakże, jak sam widzisz, to tylko kwestia interpretacji i wyobraźni.

 

Wczorajsze warunki około 2-ej w nocy nie były już takie dobre, jak w dniach poprzednich - było mglisto i dość wietrznie. Zależało mi jednak na kontynuacji zdjęć pokazujących Morze Nektaru i jego okolice w innym oświetleniu. Terminator przebiega przez sam środek morza, "wlewając" do wnętrza Fracastoriusa ciekawie układające się cienie. Obszar Mare Nectaris graniczący z trójką kraterów na zachodzie (Theophilus, Cyrillus, Catharina) wyraźnie reliefowy, a same kratery otrzymały trochę więcej cienia, stąd prezentują się bardziej rzeźbiarsko. To samo dotyczy zachodniej części gór pierścieniowych i wrażenie ich wysokości zwiększyło się.

Robercie, jeśli mowa o skojarzeniach, to spójrz proszę na krater Isidorus i jego okolice (krater i wyżynna formacja na północy M.Nectaris). Czyż nie wygląda jak, póki co nieruchome, oko kameleona?

A w formacji koliście ułożonych kraterów na południe od Morza Nektaru (Riccius, Rabbi Levy, Zagut, Rothmann G) nie dostrzegamy wyraźnej analogii plastra miodu?

Księżyc 26.08.2013r_ED80F800.jpg

Południowy terminator_26.08.2013r_ED80F1200.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, doskonale zlokalizowałeś Herna, ale jego odpowiednikiem jest kształt samego cienia (właśnie poroże jest jego wyraźnym atrybutem). Jednakże, jak sam widzisz, to tylko kwestia interpretacji i wyobraźni.

 

Na wstępie przepraszam wszystkich obserwujących ten wątek, jesli uznają moje wpisy za spam. Bardzo spodobała mi się ta zabawa w interpretacje gry świateł i cieni. Dzięki temu łatwiej zapamiętuję nazwy poszczególnych formacji Księżyca. W razie czego proszę o uwagi.

 

@ Loxley, w temacie Herna

Po Twoich dodatkowych uwagach odnośnie kształtu cienia dostrzegam chyba Twoją interpretację:

Hern 3.jpg

 

Ja jednak widziałem go (i nadal widzę) trochę bardziej na zachód od wksazanego przez Ciebie cienia:

Hern 2.jpg

 

Zgoda co do krateru Isidorus i oka kameleona.

Co do plastrów miodu, to może niekoniecznie, może za wyjątkiem krateru Zagut. Jak dla mnie cały ten układ wraz z Rothmannem przypominają 4 płatki kwiatu, ze środkiem w obszarze kratery Lindenau.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, Twoje interpretacje są całkowicie uprawnione i zależne tylko od Twojego nastawienia. Poza zabawą, jak sam zaznaczyleś, jest też aspekt edukacyjny. Nazwy zwyczajowe odgrywają w tym dużą rolę, tak jak nasze skojarzenia. Nawet łatwiej nimi czasem operować niż nazwami zapożyczonymi od obco brzmiących nazwisk. Oprócz nazw mórz lub większych kraterów, czy gór, mogę sporo struktur w każdej fazie określać nazwami własnymi odnoszącymi się często do skojarzeń. W ten sposób wiadomo o co chodzi i ładnie wygląda - a przecież odnosimy się wszyscy do estetyki też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny jest Księzyc i pięknie o nim piszecie. W ostatni piątek zapiąłem Canona 450 do SW 12" + barlow GSO 2x 2". Okazało się, że 7 letni Newton wymaga po tylu latach kolimacji, ( robiłem tylko raz, po zakupie..) ale co tam, widać, że mostu O' Neila nie ma, niestety...

O'Neil Bridge.JPG

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo, jesienne miesiące są najgorszym momentem do obserwacji Księżyca po nowiu. Nasz naturalny satelita zachodzi niedługo po zachodzie Słońca.

 

Poniżej zdjęcie Księżyca w fatalnym położeniu - Słońce znajdowało się na wysokości jednego stopnia pod horyzontem, a Księżyc... jeden stopień nad. To dlatego atmosfera nie pozwoliła uzyskać dobrych wyników!

 

DPP_0051_zps174d167d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z wczoraj. W powietrzu była lekka mgła. Sprawdziłem również, po raz pierwszy, Hyperiona 13 mm jak sobie radzi z Księżycem. Bardzo dobrze! Księżyc mieścił się cały w okularze, niemal w całym dostępnym polu. Obraz ostry do samych brzegów Księżyca. Wykorzystałem filtr czerwony do obserwacji. Żeby sprawdzić jak z aberracją, odkręciłem filtr. Chwilę patrzyłem, ale nie za długo bo obraz dość jasny, aberracja ledwo widoczna. Dobrze, że nie sprzedałem tego Hypka. Wygląda na to, że to dobry, uniwersalny okular. Czekam jeszcze na Jowisza - jednak i tu jestem dobrych myśli.

 

TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Red Filter 1,25",

FireCapture 2.3beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

Moon_20130917_222114a.jpg

Moon_20130917_222114aa.jpg

Moon_20130917_222813.jpg

Moon_20130917_222945.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysy przed chwilą zrobiony tabletem przez okular teleskopu 150/750 :letsdrink:

post-23141-0-06393700-1379543698_thumb.jpg

 

I sprzed 4 dni jeszcze Łysego dziebko, technical support ten sam :)

 

post-23141-0-84844300-1379545533_thumb.jpg

 

Się rozjechał trochę ten dzisiejszy bo eliksiry osłabiają pewność dłoni astronomicznego padawana.. :Loveit:

 

Edytowane przez G4c
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.