Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Ta urokliwa faza Księżyca zawiera jeden z dwóch dużych obszarów, których pokazywanie wycinkowe byłoby odebrane jak przestępstwo przeciwko pięknu. To oczywiście Morze Nektaru. Niesamowicie w tej mozaice wygląda Janssen na południu i nieco niżej, dwa kratery: Pitiscus i Vlacq, które sprawiają wrażenie jakby się Janssen w nich powielił.

 

Łukasz, świetna mozaika, ale pamiętasz co Ci kiedyś napisałem? Przy mozaice nikt na długo się nie zatrzymuje i słowa uznania - rzadkie są i szybko przebrzmią. Ja czekam na Twoje prawdziwe dzieła, pokazujące struktury, zjawiska, piękno niewielkich form morfologicznych, subtelności martwej powierzchni Srebrnego Globu, które nazywam - fenomenami. Może tym wpisem namówię Cię na takie podejście? Bardzo bym chciał, żeby tak się stało. Kaskady cieni na Morzu Przesileń to byłby dobry moment. Ale oczywiście nie nalegam, bo przecież sam kilkuelementowe mozaiki popełniam. Słowa uznania za tę mozaikę należą Ci się bez żadnych wątpliwości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka

 

Zdjęcie zrobione teleskopem Pentaflex 80/400 z kamerą MS LiveCam Studio w ognisku głównym, 2016-09-19 o godz. 01-03-09. W kadrze znalazł się lecący duży ptak na znacznej wysokości (1 km, a może 2).

Teleskop ustawiony był w tym czasie pod kątem 42o w stosunku do poziomu (+/- 0,5o). Wielkość Księżyca jakieś 31′ kątowych, a długość ptaka powiedzmy - około 1-go metra "?" (można się tu pobawić). Ciekawe na jakim pułapie się wtedy znajdował?

Zdjęcie Księżyca zostało sklejone z dwóch części, gdyż w jednym kadrze nie mieścił się w całości.

 

Pozdrowienia

Andrzej

 

post-18673-0-63405300-1474490179_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Wychodząc dzisiaj z pracy jak zwykle pierwsze spojrzenie kieruję niczym wieloletni więzień zakładu karnego w niebo i ... oczom nie wierzę! Jest! Trzy wdechy, dwa szybkie i jeden powolny żeby przypadkiem wydychane zbyt szybko powietrze nie napędziło chmur, niemożliwe - widać GO! Kawałek bezchmurnego nieba i nasz odwieczny towarzysz - Księżyc. jaki on jest ... piękny 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Łkając prawie z radości ruszyłem biegiem do auta - jest jakaś szansa na przewietrzenie Synty i aparatu ale... no tak poskrobać szyby trzeba (skąd to się u licha wzięło?!?!) Na szczęście nie mam daleko raptem 15min do domu (wiem, dla "wielkomiastowców" brzmi to jak opowiadanie science fiction hehe) ale... jak zwykle wszystkie światła moje Wchodząc do domu chyba po raz pierwszy miałem nadzieję, że moja małżowinka spóźni się z obiadem ale nie, nic z tych rzeczy dobrze że nie kazała mi liczyć wspak po grecku do 20-stu bo za szybko wlazłem do mieszkania oceniając szanse na wytarganie sprzętu 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Instynkt przetrwania wyrobiony i zaprawiony w bojach przez te dwadzieścia kilka lat kazał mi grzecznie i z namaszczeniem zjeść obiadek - w końcu złamania długo się leczą 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Po spełnionym obowiązku, tfu pysznym obiadku złapałem aparat statyw (ot na początek testowo "pyknę" szybką fotkę..) wychodzę i ... szaro całkowicie ale to dokładnie i permanentne 100% zachmurzenie. A żeby to...my miłośnicy astronomii znani jesteśmy z kultury więc w tym miejscu proszę sobie wyobrazić krzyk sokoła z zapaleniem migdałków - mniej więcej takim tonem kończyłem to zdanie 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Jako, że uparty jestem z natury i z powołania filowałem co chwila na kawałek czystego nieba i ... udało się! Taaa "mobilna" 8'' Synta na dobsonie plus aparat, statyw, laptop (może coś się nakręci..) torba z okularami itp .. Wielbłąd beduina wracającego z zakupów popatrzyłby na mnie ze współczuciem 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Na szczęście jest jeszcze coś takiego jak OMcZ (O Mało co Zięć), który widać odrobił lekcję i natychmiast "załapał" o co chodzi (syn udawał, że nie widzi rozmawiając z dziewczyną - jeszcze będziesz chciał skorzystać z usług najlepsiejszej taryfy na świecie - auta ojca z kierowcą hehe) Biegusiem wynieśliśmy kilkadziesiąt metrów przed moje osiedle sprzęt i... jest ! O kurka wodna jak ja długo tego nie widziałem .... Myśli mi się kłębiły co zrobić żeby jakaś pamiątka została nakręciłem więc "na szybko" 40s film potem już spokojniej zrobiłem serię 20-stu zdjęć. Chciałem coś jeszcze nakręcić ale do dreptało do mnie kilka osobników chyba męskich w kapturach i spodniach z krokiem sięgającym kolan słysząc ochy i achy na temat mojego zajęcia serce mi stopniało rozmontowałem zestaw do foto uzbroiłem Synte w okular ES14mm i pokazałem młodym, że te zdjęcia ze zlotu są naprawdę mocno przesadzone i zaglądając do rury niekoniecznie to musi być pusta butelka 5640dc6ec0764_04Wink.png Młodzi porobili parę fotek komórkami (notabene posługiwali się nimi jak zmysłem telepatii bo nie odzywali się prawie a stukali jakby stukali na akord, a może przesadzam i był akurat wysyp tych ... no... pokemonów 5640dc6e20115_02Laugh.png ) Jak poszli zdążyłem ze statywu zrobić pożegnalną fotkę i tyle... Poniżej moje wypociny obróbka jak zwykle: PiPP, AutoStakkert, Fitswork, Faststone Image Viewer - dla pierwszych dwóch zdjęć, ostatnie to pojedyncza zmniejszona klatka..
2016-11-07 20:06 Stack 4/20 klatek ISO 200 exp 1/125s EOS 760D

p_AS_p20_g3_ap746_conv_gauss.jpg

2016-11-07 20:00 Stack 20%/800 klatek filmu EOS760D

MVI_1454_pipp_AS_p20_g3_ap868_conv.jpg

2016-11-07 20:40 ISO 400 exp 3,2s obiektyw Sigma 17-50 2.8 EOS760D

zmn_IMG_1461.JPG

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz fotografowałem Księżyc 3 lata temu. Nadszedł czas aby odświeżyć sprzęt :). Księżyc z 12.11.2016 r.

 

SCT11 plus ASI 120 MM-S.

 

77 paneli. Zdjęcie zmniejszone do 50% ze względu na limit forum.

Powalająca mozaika... Znakomita ostrość jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.