Skocz do zawartości

Łapmy szybkonogiego Merkurego


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj Merkury wręcz sam rzucał się w oczy na zachodnim niebie. Około 21:00 wyszedłem go sfotografować.

Jeśli pogoda dopisze, to w planach na 26 kwietnia mam wybranie się na miejscówkę z czystym widokiem po sam horyzont, żeby bez przeszkód obesrwować koniunkcję Merkurego z Księżycem tak długo, jak tylko się da. :)

 

post-8897-1240256439_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sierpik nie całkiem wąski ale też nie I kwadra....
data / jasność / h +1 / średnica / faza

20.04 / -0,4 / 7,5° / 7" / 56%

22.04 / -0,2 / 8,2° / 7" / 49%

24.04 / 0,1 / 8,5° / 8" / 43%

26.04 / 0,3 / 8,6° / 8" / 37%

28.04 / 0,7 / 8,4° / 8" / 31%

30.04 / 1,0 / 7,7° / 9" / 25%

02.05 / 1,4 / 6,9° / 9" / 20%

04.05 / 1,8 / 5,7° / 10" / 16%

Z tego wynika, że jednak trochę "chciejstwa" było w moim widzeniu.

Jednak czuję się usprawiedliwiony: przy "powerze" 20x, a tym bardziej 15x siła woli odgrywa większą rolę niż wzrok, bo cóż to za power.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na działce patrzyłem sobie na zachód słońca siedząc na krzesełku. Obok stała i chłodziła się moja luneta. Ciekawiła mnie gwiazdka nad słońcem, niby nie miga... ale to pewnie złudzenie spowodowane słońcem. Gdy już gwiazdka była kilka stopni nad horyzontem złapałem lunetę i skierowałem na gwiazdkę. Kształt jakby ponad półpełnego księżyca wielkości połowy główki od szpilki. Merkury! Pierwszy raz zobaczyłem Merkurego!...

Pozwoliłem sobie wkleić tutaj sympatyczną relację Dementorina z innego wątku. Myślę, że się nie obrazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ja muszę się także pochwalić <_< , byłem przed chwilą i jest.Jestem lepszy od Kopernika, ponoć sam astronom nie widział Merkurego...Zobaczyłem go o 20:51,północo-zachodni horyzont,12 stopni nad horyzontem.tamta cześć nieba po prostu przepiękna;) Widać że idzie lato..Mmmm.Już z 2 tyg.nad Mazurami taka piękna pogoda. :rolleyes:

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przyznaję że widziałem przez SC 10", pow. 300x, ale widziałem tylko fazę w kwadrze i poza żółtym kolorem planety jeszcze błękit i czerwień na krawędziach jak to zawsze przy tak niskim położeniu nad horyzontem. Miałem w planie zrobić kilka avików, ale uznałem że nie warto, tak marny był seeing. Żadnych szczegółów oczywiście nie dostrzegłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem fazę Merkurego w 15x70 bez statywu, z leżaka, z podpartymi łokciami.

Pokazałem także planetę młodej parze, która odwiedziła nas 3 dni po ślubie. Byli zadziwieni i zachwyceni, że po raz pierwszy w życiu widzą Merkurego.

Jakie to miłe.

Pierwsze podejście do fazy z 8,5x44 Swift Audubon ED na statywie: bez powodzenia. Muszę spróbować jak najwcześniej, bezpośrednio po zauważeniu dać lornetkę na statyw. Później szanse gwałtownie maleją, jasna planeta jest bezlitosna dla wszelkich wad optycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj około 20:30 zapolowałem. Najpierw gołym okiem - ale nie mogłem namierzyć, no to myk na 7x50 i szukam, szukam, szukam....kurczę gdzieś tu musi być... i jest! w 7x o fazie nie mogło być mowy, ale dzięki temu szybciutko nakierowałem na niego telepa. Widok nie poraża (stan atmosfery) - co prawda ładnie widać widać fazę (obserwowałem przy 80x i potem 200x - wiem za ostro jak na takie położenie, ale chciałem mieć po prostu większy kątowo rozmiar tarczy) ale zabarwienie od atmosfery a przede wszystkim drgania obrazu psuły trochę tą sielankę.

 

Ogólnie wrażenia pozytywne, bo jednak obserwacje Merkurego są naprawdę okazjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch wieczorów widzę fazę Merkurego także w lornetce 8,5x44 (Swift Audubon ED). Wymaga to trochę pracy – rozogniskowania i wyostrzania lornetki, zbliżania i oddalania oczu od okularów, ale jest możliwe. „Niezależni obserwatorzy” potwierdzają.

Apeluję do posiadaczy lornetek: piszcie, co widzicie, bo wyjdę na mitomana i teleskopowcy będą się śmiać. Praktycznie każdy sprzęt powinien ukazać fazę lepiej lub gorzej.

Mamy teraz najlepsze warunki, pogoda ciągle niezła, tarczka spora i dość wysoko. Daje się wyłapać lornetką o 20.10-20.20 w pobliżu miejsca, gdzie zaszło Słońce, wyżej, niż to się wydaje – w każdym razie ponad rozjaśnieniem horyzontu.

20 - 26 KWIETNIA 2009 - poniedziałek-niedziela

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA TYGODNIA: bardzo dobre warunki do wieczornej obserwacji Merkurego;

25.04 - 21:05 - zachód Księżyc w fazie 0,62% (po zachodzie Słońca można podjąć próbę odszukania Księżyca w bardzo małej fazie!)

26.04 - 21:00 - Księżyc (faza 3,5%) pomiędzy Merkurym (odległość od Merkurego 1,4°) a Plejadami (odległość od Plejad 1,2°)

A więc to jest ta chwila.

Wszystkie ręce na pokład!

Jak nie złapiemy Merkurego teraz, to zaraz ucieknie i będzie się z nas śmiał przez wiele miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch wieczorów widzę fazę Merkurego także w lornetce 8,5x44 (Swift Audubon ED). Wymaga to trochę pracy – rozogniskowania i wyostrzania lornetki, zbliżania i oddalania oczu od okularów, ale jest możliwe. „Niezależni obserwatorzy” potwierdzają.

 

Potwierdzam, w lornetce widac, u mnie 12x50 bez statywu (ale solidnie podpartej). zweryfikowane z piekniejsza polowa - tez widzi bez wiekszych problemow. w teleskopie za to masakra z uwagi na niskie polozenie - po pierwszej probie poddalem sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkury ze zlotu :D :

IMG_5451.jpg

 

I w nieco większym kącie:

IMG_5444.jpg

 

A tu niestety już poniedziałkowy, Warszawski, mam tu znacznie gorsze warunki <_<:unsure:

IMG_5536.jpg

 

I wczorajszy:

IMG_5548.jpg

 

po nieudanych próbach fotografowania tarczy planety, Merkury schował mi się za drzewo i tak powstało dość ciekawe zdjęcie na którym fajnie widać rozszczepienie światła w atmosferze:

IMG_5556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apeluję do posiadaczy lornetek: piszcie, co widzicie, bo wyjdę na mitomana i teleskopowcy będą się śmiać. Praktycznie każdy sprzęt powinien ukazać fazę lepiej lub gorze

 

Jestem :angry: , bo oddałem 26x70 do kolimacji i drobnej konserwacji i mam ją mieć dopiero we wtorek. Jak zobaczę fazę w 7x :szczerbaty: to ja zostanę mitomanem.

Edytowane przez pacwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Poznaniu dzisiejsza koniunkcja merkurego z łysym została odwołana ;) Cały dzień bez jednego obłoczka , a ok. 19.00 pojawiła się gruba zasłona z chmur tak, że nie widać nawet jednej gwiazdki <_< Ale pewnie komuś udało się pstryknąć fotkę z tego spotkania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili z centrum Wawy przeslicznie widac, w jednym polu lornetki 12x50 Merkurego, Ksiezyc i Plejady... mam nadzieje, ze ktos majacy taka mozliwosc to ssfotografuje. Albo ktos z talentem naszkicuje (moja proba po kilkunastu minutach wyladowala w smieciach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.