Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, heweliusz napisał:

Proszę zaproponuj już jakiś istniejący.

Dlaczego akurat istniejący?

Nie musisz dopisywać do cudzych wątków, możesz stworzyć swój własny np. w dziale https://astropolis.pl/forum/5-głęboki-kosmos-ds/ tak jak to robi większość osób używających statywów i prowadzenia do astrofotografii.

 

Co więcej, jakoś nie ma aż tak spektakularnej różnicy żeby robić podział na astrofoto z montażem na pierze / z montażem na statywie...

 

Albo stwórz zbiorczy temat "Astrofoto z SW Adventurer" o ile czegoś takiego nie ma.

 

Cytat

Przecież z użyciem statywu też można prowadzić - jak dla mnie fotografia statywowa nie wyklucza prowadzenia- niektórzy umieszczają tu posty z tradycji - gdyby temat nazywał się fotografia "bezprowadzeniowa" to wtedy tak.

 

Czasami nazwa to tylko nazwa. Samolot powinien latać sam, a jednak najczęściej w środku są ludzie. Możesz się ze mną spierać o semantykę i zasady, ale nie zmienia to faktu, iż najzwyczajniej wprowadzasz trochę chaosu do tego wątku mieszając zdjęcia z prowadzeniem i bez. Jakoś ludzie nie mieli problemów ze zrozumieniem tej konwencji przez 60 stron tego, notabene, z ciekawością przeze mnie śledzonego wątku z setkami zdjęć robionymi - jednak - bez prowadzania. 

 

 

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek założony w 2009 roku. Nie wiem czy wtedy istniały takie rzeczy jak Sky Watcher Adventure, Ioptron itp. które można posadzić na "zwykłym" statywie typowo foto, a nie typu EQ5 i wyżej.

Stąd mogą wynikać niejasności.

Nowy wątek, na nowe czasy byłby dobrym rozwiązaniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gawain74 napisał:

Wątek założony w 2009 roku. Nie wiem czy wtedy istniały takie rzeczy jak Sky Watcher Adventure, Ioptron itp. które można posadzić na "zwykłym" statywie typowo foto, a nie typu EQ5 i wyżej.

Stąd mogą wynikać niejasności.

Nowy wątek, na nowe czasy byłby dobrym rozwiązaniem.

 

 

Dzięku

 

21 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Dlaczego akurat istniejący?

Nie musisz dopisywać do cudzych wątków, możesz stworzyć swój własny np. w dziale https://astropolis.pl/forum/5-głęboki-kosmos-ds/ tak jak to robi większość osób używających statywów i prowadzenia do astrofotografii.

 

Co więcej, jakoś nie ma aż tak spektakularnej różnicy żeby robić podział na astrofoto z montażem na pierze / z montażem na statywie...

 

Albo stwórz zbiorczy temat "Astrofoto z SW Adventurer" o ile czegoś takiego nie ma.

 

 

Czasami nazwa to tylko nazwa. Samolot powinien latać sam, a jednak najczęściej w środku są ludzie. Możesz się ze mną spierać o semantykę i zasady, ale nie zmienia to faktu, iż najzwyczajniej wprowadzasz trochę chaosu do tego wątku mieszając zdjęcia z prowadzeniem i bez. Jakoś ludzie nie mieli problemów ze zrozumieniem tej konwencji przez 60 stron tego, notabene, z ciekawością przeze mnie śledzonego wątku z setkami zdjęć robionymi - jednak - bez prowadzania. 

 

 

 

 

Dziękuję Wam za sugestie :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z przyjemnością będę oglądał zdjęcia obiektów astronomicznych, zarówno tych robionych metodą statywową jak i tych z prowadzeniem za ruchem nieba. Choć niekoniecznie bym je widział w jednym temacie - tu bym wolał rozdział obu metod, z oczywistych w moim mniemaniu przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj rano, obserwowałem tę koniunkcję przez lornetkę 12x40. Niestety bardzo krótko, bo chciałem wykorzystać pierwszą i zapewne ostatnią okazję w tym roku do sfotografowania Merkurego ED-kiem.

Merkury i Jowisz razem, bardzo niecodzienny układ, do tego Jowisz niecały miesiąc po koniunkcji ze Słońcem !

@heweliusz , piękny kadr

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2018 o 23:03, gawain74 napisał:

 

Merkury i Jowisz razem, bardzo niecodzienny układ, do tego Jowisz niecały miesiąc po koniunkcji ze Słońcem !

 

Niecodzienny układ to np. też jest taki (czasem człowiek bawi się w Stellarium za długo - może trzeba utworzyć temat z takimi ciekawymi koniunkcjami planet z przeszłości lub przyszłości (?))

uklad_2.png

uklad_1.png

motual_planet.png

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę w Lublinie pokazało się niebo. Wykorzystałem lukę i zrobiłem 30 klatek 1,6-sekundowych Oriona.

Tym samym przetestowałem ile da się wyciągnąć z fotki robionej z miejskiego balkonu w Lublinie lustrzanką na statywie.

Okazuje się, że widać nie tylko M42, ale także Mgławicę Płomień i M78.
Fotka w czarnobieli ze względu na sporą ilość chmur, które spowodowały niejednolite tło i barwy, nad tym może w przyszłości popracuję.

 

Nikon D750 + 85mm f/1.8 + statyw

ISO10000 F/3.2
Obróbka: DSS i Lr

Orion D750 85mm 32x1s-3.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przedwczoraj przez okno na statywie zrobiłem takie zdjęcie Tripletu Lwa. Crop + resize 50%.

Nikon D5300, ISO 12800, 114x3s, Nikkor 55-200 (@200mm, f/5.6), statyw fotograficzny. Mój stary już komputer zdjęcia z tej matrycy przerabiał 5,5h.

Dla mnie to ciekawe doświadczenie, bo pokazuje, że bez teleskopu i zaawansowanego sprzętu astrofotograficznego na własne potrzeby można dokonać "foto-obserwacji" nawet dość odległych galaktyk i to mieszkając w jasnym mieście (Kraków). Zebranie materiału zabrało mniej niż 10 min i to bez wychodzenia z domu. 

Lew_114x3s3_4.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z PENTAX K-70+OGPS, na każde zdjęcie od 4 do 8 klatek po 30s, ogniskowa około 100mm f4 DA 55-300, ISO 1000, resize, crop. Mki w woźnicy każda klatka z chmurami. Zdjęcia z ostatniej środy. Zrobione podczas godzinnego wypadu za miasto. Próbowałem też ustrzelić kometę C/2018 Y1 Iwamoto, ale przy tym Księżycu bez sukcesu.

 

chi_wipe.jpg.c87208e53446e82a773f8c038cae644b.jpg

m42.jpg.4c0dc6f04392e36e4a7f1affbddd9cc5.jpg

m81_m82_out_st.thumb.jpg.0cbb5e29afd8580058df0588d24e3943.jpg

mki_woznica.thumb.jpg.5772a9392054245bb77aa8a30eead080.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 10:18, MarcinSn napisał:

Myśląc o lecie... ponowna obróbka materiału. Bukowina Tatrzańska, sierpień 2018. Osobiście lubię taką bliższą Drogę Mleczną (stały 35mm). Szersze ujęcie to z 18mm (kit).

Droga_Mleczna_Bukowina_Tatrzanska_9_08_2018_35mm_21x10s10.jpg

Droga_Mleczna_Bukowina_Tatrzanska_18mm_9_08_2018.jpg

Jestem w szoku jaki efekt uzyskałeś  kitowcem. Podał byś paramtery ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eberline napisał:

Jestem w szoku jaki efekt uzyskałeś  kitowcem. Podał byś paramtery ?

Dzięki.

To zdjęcie kitowcem miało takie ustawienia:

18mm, f/4, ISO 3200, 35x25s. Stakowałem zdjęcia pomniejszone, bo 100% miały zbyt długie gwiazdy i DSS ich nie identyfikował jako gwiazdy. Po resize jakieś 55% już było ok.

Zamieszczam też pojedynczą klatkę.

Na końcu 51 strony tego wątku zamieściłem pierwszą wersję obróbki tych samych zdjęć i widzę tu wyraźnie, jak dużo zależy od obróbki.

DSC_1017.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.