Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Andrzej78 napisał:

rambro ! Na jakim statywie to naświetlałeś  bo widać prowadzenie ??? miałeś OGPS i jak to chodzi ?

Statyw to Velbon Sherpa Pro CF-635. Obiektyw DA 55-300 jest lekki, więc na poprzednim małym statywie Benro też dawał radę. Do K-70 jest potrzebny zewnętrzny moduł GPS. Cześć lustrzanek Pentaxa posiada już wbudowany. W zależności od ogniskowej i deklinacji można robić ekspozycje do 5 min. Prowadzenie jest realizowane za pomocą stabilizacji matrycy. Co kilka klatek trzeba kadr poprawić, bo  szybko ucieka. Na początku trzeba skalibrować O-GPS poprzez obracanie aparatu w 3 osiach. Lepsze efekty uzyska się jednak z prowadzeniem za pomocą dedykowanych urządzeń, które obracają aparat. Zaleta tego rozwiązania jest to, że jest małe, lekkie i zawsze pod ręką. Myślę, że lepiej nadaje się do astropejzaży itp. niż do głębokiego nieba.  Maksymalna ogniskowa to 300mm. Więcej przykładów zdjęć i opisów znajdziesz na pentaxforums.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcowa Droga Mleczna widoczna o tej porze roku w drugiej połowie nocy - to było około 3:00-4:00 nad ranem.

Zdjęcie zrobiłem z mojej miejscówki astro tj. z Żabiej Woli - 13km od Lublina.

Smutne jest zwiększające się z roku na rok LP i to w zatrważającym tempie.

 

Nikon D610+Nikon 20mm f/1.8@2.8 ISO3200 20s

_DSC0856-2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto najtańszym kosztem możliwym, czyli smartfonem z ręki :)

 

Syriusz nad Forum Romanum. Może bez wielkiej wartości estetycznej, ale na swój sposób ciekawe. Może lepszy byłby dział "astrofoto turystyczne" ;)

 

Na pewno widać, że trochę wyżej nad horyzontem, niż w Polsce.

 

 

IMG_20190324_191109.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie bez żadnego prowadzenia. Na statywie WO Zenithstar 70mm z TV 0.8x., Nikon D5300, ISO 12800, 120x2,5s. Przy takiej ogniskowej (344mm) trzeba było gwiazdki zaokrąglić. Całe zdjęcie to lekki crop, spory resize, duże odszumienie, ale i tak jestem zdziwiony, że bez prowadzenia tyle widać. Zamieszczam też 100% wielkości na samą galaktykę, bez zaokrąglenia gwiazd, prawie surowy stack, tylko lekko podciągnięty poziomami.

m51_120x2_5_WO.jpgm51_120x2_5_100proc.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że wrócę do fotografii statywowej ds-ów. A jednak...galaktyka Bodego i Cygaro niedostępna z mojego balkonu w tym roku jako cel numer 1 w sesji

wyjazdowej która wciąż gdzieś mi się wymyka.

Pogoda dzisiaj mile zaskoczyła, wieczorem pięknie się rozpogodziło, ale czas pozwalał tylko na szybką akcję ze statywem.

31.03.2019

Pentax K3 / Pentax M135mm 3,5@4,5 / crop

ISO 3200

106 x 5 sek (niecałe 9 minut materiału)

 

M81_demo.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem kolejną próbę ze statywu, z miasta Kraków.

Nikon D5300, 226x4s., Nikkor 55-200mm (200mm). Resize, crop, lekko zaokrąglone gwiazdki w Fitsworku. Mój komputer (z 2013r.) prawie 11 godz. przerabiał tyle klatek.

Polubiłem te zdjęcia astro bez teleskopu i prowadzenia - są bardziej dostępne dla niezaangażowanych finansowo w astronomię. Trzeba tylko obróbkę na darmowych programach z grubsza opanować i jest.

m81_82_226x4s_12800.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, rambro napisał:

M51, PENTAX K-70+OGPS, 22 x 30s, ogniskowa około 100mm f4 DA 55-300, ISO 1000, crop, bez resize.

 

m51.thumb.jpg.e17c3e0fc7fdf8aad72290ee7f5897e4.jpg

100mm ogniskowej na czasie 30s na klatkę i gwiadki nie są pojechane? Coś tu chyba jest nie tak. To chyba nie było robione ze statywu.

--------------------------------

Ode mnie fotka z zeszłorocznego zlotu w Bukowcu. Wykorzystałem kilka klatek z materiału, który zbierałem na timelapse'a. 

Klatki po 20s ISO6400 f/2.8

zlot-3.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ostatnio skorzystałem z wiosennej pogody była to noc ze środy na czwartek, a to wykonałem jakoś po godzinie 2:00

Nikon D750 20mm f/1.8 ISO1600 20s

Saturację podkręciłem z jednego powodu: Czy tylko ja widzę jakieś delikatne airglow?

Fotka wykonana z Żabiej Woli, około 15km na południe od Lublina.

_DSC2419.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2019 o 19:25, HAMAL napisał:

@MarcinSn wyjątkowo odnalazłeś się w tej technice :) niezłe efekty

Dzięki Hamal :) Te zdjęcia miały na celu upewnienie się, czy gdybym znalazł się np. na półkuli południowej tylko z lustrzanką i statywem, to czy będzie się dało zrobić jakiś egzotyczny DSik na pamiątkę. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zybert  to co napisałeś ,,100mm ogniskowej na czasie 30s na klatkę i gwiadki nie są pojechane? Coś tu chyba jest nie tak. To chyba nie było robione ze statywu,,

Musisz wiedzieć że To jest prowadzenie ! M51, PENTAX K-70+OGPS, 22 x 30s, i jest to możliwe :emotion-5:

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej78 napisał:

Zybert  to co napisałeś ,,100mm ogniskowej na czasie 30s na klatkę i gwiadki nie są pojechane? Coś tu chyba jest nie tak. To chyba nie było robione ze statywu,,

Musisz wiedzieć że To jest prowadzenie ! M51, PENTAX K-70+OGPS, 22 x 30s, i jest to możliwe :emotion-5:

Pozdrawiam !

Skoro jest to zrobione na prowadzeniu, to chyba nie ten wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia generalnie do łatwych nie należy :) ja do HEQ5 też mam statyw :gunsmilie:  Dla mnie statyw to statyw, a prowadzenie to prowadzenie.

Tymczasem, zrobiłem sobie tydzień temu takie zdjęcie ze statywu.

Nikon D750 ISO12800 20mm f/1.8 5s

 

_DSC2444-2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2019 o 20:01, MarcinSn napisał:

Droga mleczna z Wołkowyi, 26 kwietnia 2019, około 2.00.

Po lewej zabłąkany meteor.

23x30s., ISO 3200, Samyang 12mm, Nikon D5300.

Droga_Mleczna_2019_23x30s.jpg

Marcin jak połączyłeś bez pojechania widnokręgu ? jedna fota z horyzontem reszta sama Milky Way ??? zdjęcie mega 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mgławica Pierścień  (M57),  mgławica planetarna w Lutni ; fotografowana 05.09.2019 lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax Da 300mm f 4 ; fotografia ze zwykłego statywu foto i beż żadnego prowadzenia za ruchem nieba ; miejsce - Kudłacze ; naświetlane 2 sek ; ISO 6400 ; stack 33 klatek w DSS ; zdjęcie niewyostrzane.

Na zdjęciu zarejestrowały się dziwne szlaczki czerwonych punkcików / zape wne ślad jakiegoś satelity  /.

M57 wersja 3x 05.09.2019.jpg

M57wer4. 05.09.2019.jpg

M57wer5.05.09.2019.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.