Skocz do zawartości

M42 w Orionie


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Może małe lody dla ochłody ? wink.gif
Ledwo co dzień się rozpoczął a już nie można wytrzymać na zewnątrz. Uff jak gorąco.
Zdjęcie powstawało w wspaniałej zimowej atmosferze. Mróz, skrzypiący śnieg i czyste niebo a takich nocek bez Księżca było na prawde na palcach jednej ręki liczyć tej zimy. Prawdziwy rarytas chociaz odczucie zimna po kilku godzinach stania paskudne.
Plany były duzo większe i zacząłem od klasyków, "Choinki" i Oriona, ale niestety nic więcej nie dało rady zrobić. Podpowiem ze zima juz niedługo bo za kilka miesięcy szczerbaty.gif ... ba Oriona to mozna juz wypatrywac pod konic sierpnia

FSQ 350min LRGB
Po kliknięciu poniżej większa rozdzielczość

m42_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podziwiam, że wstrzymywałeś się tak długo z publikacją.

 

Po za tym to chyba najlepsza polska fotka M42 i naprawdę cieszy oko - M42 to w końcu rarytas dwóch półkul :)

 

Co do południowego nieba, to pewnie jak chłopaki wrócą z Namibi zobaczymy niezłe cudeńka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdziwe dzieło sztuki! :)

Dzieki :)

 

Przede wszystkim podziwiam, że wstrzymywałeś się tak długo z publikacją.

 

Tak sławy obiekt westchnien obserwatorow i astrofogrfow wymagal cierpliwosci w celu odpowiedniego zaprezentowania.

 

Po za tym to chyba najlepsza polska fotka M42 i naprawdę cieszy oko - M42 to w końcu rarytas dwóch półkul :)

 

Co do południowego nieba, to pewnie jak chłopaki wrócą z Namibi zobaczymy niezłe cudeńka

Dzieki z tym ze ...chlopaki raczej nie zrobia M42 :) Wiec proponuje podziwiac krajowe podworko w tym wypadku. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

 

 

 

Tak sławy obiekt westchnien obserwatorow i astrofogrfow wymagal cierpliwosci w celu odpowiedniego zaprezentowania.

 

 

Dzieki z tym ze ...chlopaki raczej nie zrobia M42 :) Wiec proponuje podziwiac krajowe podworko w tym wypadku. ;)

No, toż podziwiamy i wielkość i skromność :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to typowa fotka z HST.

Tak patrzę na tą fotkę i domyślam się dlaczego dopiero teraz ją publikujesz ;)

Oczyma wyobraźni widzę jak wyciskasz z niej przez ten czas wszystkie "soki" :lol:

Fota jest powalająca ale jakoś na pierwszy rzut oka wygląda jak twór grafiki coś stworzonego a nie fotografowanego ale to tylko takie moje pierwsze odczucie. Nie miej mi za złe i nie odbieraj tego jako krytykę. Naprawdę technicznie fotka 10/10.

Takiej fotki Wielkiej Mgławicy Oriona nie widziałem dawno albo nie pamiętam kiedy widziałem.

No i dziękuje Ci za ten opis MROŹNEJ zimy bo chciałbym choć na chwile poczuć ten mrozik w taki upał.

Dzięki Ci Panie Marcinie :)

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcie Marcin, gratulacje ! Przymierzałem się do M 42 ale wydawało mi się że na naszych setupach nie zmieści sie ładnie, że jest ciutke za duża. No ale kadr całkiem całkiem wychodzi jak widzę :yes:

MK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to typowa fotka z HST.

Tak patrzę na tą fotkę i domyślam się dlaczego dopiero teraz ją publikujesz ;)

Oczyma wyobraźni widzę jak wyciskasz z niej przez ten czas wszystkie "soki" :lol:

...

Dokładnie tak Adamie. Obrobka przekroczyla troche moje wyobrazenie. Decyzje ze spedze dlugie godziny podjalem po wstepnym obrobieniu luminancji. Zobaczylem tam takie rzeczy ktorych do tej pory nie widywalem nigdzie w sieci (albo akurat nie znalazlem odpowiednich "wzorcow") na innych fotografiach M42 w tym zakresie ogniskowej. Moze zreszta sprobuje zwrocic uwage na kilka szczegolikow w oddzielnym opisie.

Nawet jak juz myslalem ze to koniec to po 2 dniach przychodzila mi ochota sprobowania "inaczej" i wtedy zaczynalem obrobke od pewnej fazy. Ciesze sie ze mam to juz za soba bo czasami czlowiek ma juz dosc w dazeniu do tzw maxa :Beer:

 

 

Super zdjęcie Marcin, gratulacje ! Przymierzałem się do M 42 ale wydawało mi się że na naszych setupach nie zmieści sie ładnie, że jest ciutke za duża. No ale kadr całkiem całkiem wychodzi jak widzę :yes:

MK.

 

A to pamietasz( z listopada) ? :)

Juz wtedy zrobilem maly rekonesans ze dosc dobrze sie kadruje.

 

m42h_2009_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż tu można powiedzieć...Piękne- już powędrowało na tapetę :astronom:

 

Obrobka przekroczyla troche moje wyobrazenie. Decyzje ze spedze dlugie godziny podjalem po wstepnym obrobieniu luminancji. Zobaczylem tam takie rzeczy ktorych do tej pory nie widywalem nigdzie w sieci (albo akurat nie znalazlem odpowiednich "wzorcow")

Brawo jesteś pionierem we wgłębianiu się w szczegóły M 42

Hubble nie złapał takich detali jak Ty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światowa klasa! Marcin, jesteś mistrzem. Nie przechwalasz się, nie panoszysz, nie robisz wielkiego halo (nie licząc tego wokół galaktyk ;) ), tylko pracujesz nad swoimi fotkami. A potem prezentujesz taką, jak powyższa i szczęki spadają z łoskotem na podłogę.

Mega!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.