Skocz do zawartości

Light Pollution: 1992 vs 2010


PawelBe

Rekomendowane odpowiedzi

Rok 1992 kontra 2010. Na stronie ESA pojawiło się zdjęcie z tej nierównej walki o zanieczyszczenie światłem. Na pewno domyślacie się który rok wygrał. Chociaż ja bardzo kibicowałem 1992, eh. Jak widać jesteśmy coraz bardziej po jasnej stronie mocy, jednak akurat w tym przypadku wolałbym zbratać się z Darth Vaderem :)

 

lp_1992.jpg

 

Duży rozmiar wraz z porównaniem - http://esamultimedia.esa.int/images/imageoftheweek/Europe-1992-2010-compare-subset_H.gif

 

 

 

Źródło: http://www.esa.int/esa-mmg/mmg.pl?b=b&type=I&collection=Observing%20the%20Earth&single=y&start=1

 

W Polsce bardzo wzrosło zanieczyszczenie światłem, chyba najbardziej ze wszystkich państw. Zapewne wiąże się to ze wzrostem zamożności i rozwojem gospodarczym po latach socjalistycznego zacofania. W Europie zachodniej wzrost nie był tak duży. Tam rozświetliły się głównie duże miasta, u nas niestety też wsie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio, to niestety wkrótce pewnie i na Bieszczady dotrze zanieczyszczenie światłem. Najbliższe sensowne i bezpieczne miejsce z prawie gwarantowaną pogodą to chyba będą wyspy południowej Dalmacji (Chorwacja) takie jak Hvar i Vis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobo najlepszym miejscem do obserwowania nieba jest dolina śmierci bardzo rzadko pada tam deszcz a temperatura w dzien to ponad 50 stopni. Niebo w nocy to jest ze sie tak wyraze miodzio :szczerbaty: widzialem zdjecie :D ale podobno nawet juz tamto miejsce jest zagrozone zanieczyszczeniem swiatla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce bardzo wzrosło zanieczyszczenie światłem, chyba najbardziej ze wszystkich państw. Zapewne wiąże się to ze wzrostem zamożności i rozwojem gospodarczym po latach socjalistycznego zacofania. W Europie zachodniej wzrost nie był tak duży. Tam rozświetliły się głównie duże miasta, u nas niestety też wsie :(

Myślę, Adanie, że to trafna diagnoza. Z punktu mojego punktu widzenia/siedzenia w RZ po zasięgu gwiazdowym widzę, że kryzysów w tym energetycznego nie widzę. Południe Polski jarzy się jak Las Vegas. Z okolic Krosna (Turaszówka) widziałem łunę Rzeszowa, a na jej tle Strzyźowa. Nie ma gdzie, uciekać. Jak dla mnie jedyne sensowne miejsce to miejsce gdzie grasują podkarpackie dilongi paradoxusy :szczerbaty: czyli Hyżne/Dylągówka (zaznaczone zółtą strzałką). Teren jest poprzecinany głębokimi parowami i to go trochę ratuje. Pytanie: jak długo? No , że w sukurs przyjdą zwolennicy energetyki opartej na paleniu słomą i krowimi plackami :szczerbaty:

"Ciemno wszędzie! głucho wszędzie! Co to będzie? Co to będzie?" Jak pisał Adomas Mickieviczus w " :szczerbaty: Dziadach"

P.S>:

Jak to co będzie? 20 st. zasilania :banan:

LP_2012.jpg

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo trzeba będzie się składać na forum na rakietę, aby wysłać obserwatorium na orbitę Ziemi ;). Wtedy problemem będą kosmiczne śmieci :D.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Dlatego, o Bracia i Siostry! :friends: za prawdę powiadam wam: Wykupmy południowy skrawek Peloponezu póki ta Grecja nic nie warta ;-)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w Afryce z dostawami prądu :szczerbaty: . Ciekawe, jak długo wytrzymają montaże za dnia przy 35 stopni. Smary szybko się skończą. A w nocy -10 na pustyni i jeszcze włączamy chłodzenie :D.

 

A tak na marginesie. Ile kosztuje 40 kg ładunku do wykorzystania na rakietach NASA :D?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe na wschodzie polska najjaśniejsza ale pokiego ****** :D w tych zaupiach takich jak paryż :D tyle światła albo UK :D tam powinni jeszcze z świeczkami chodzić skoro tam królowie rządzą :D

Mazury sa najbogatszym woj. naszego kraju. Tutaj nawet w pipidówkach palą lampy całą noc do białego rana. I do tego orlik w każdej wsi. Nie wiem tylko czy to cywilizacja czy syfilizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe na wschodzie polska najjaśniejsza ale pokiego ****** w tych zaupiach takich jak Paryż tyle światła albo UK, tam powinni jeszcze z świeczkami chodzić skoro tam królowie rządzą

!AWRUK, przegapiłem Drugą Restaurację Burbonów ?! :sorry:

 

Problem w Afryce z dostawami prądu :szczerbaty: . Ciekawe, jak długo wytrzymają montaże za dnia przy 35 stopni. Smary szybko się skończą. A w nocy -10 na pustyni i jeszcze włączamy chłodzenie

 

No i skąd prąd do zasilania napędów w obu osiach, laptoków, guiderów? Z elektrowni słonecznej oczywista! :szczerbaty:

Problemem byłby pył znakomicie polerujący optykę i wciskający się w łożyska.

i dlatego Kartagina, przepraszam, Grecja powinna być wykupiona! ;)

 

A tak na marginesie. Ile kosztuje 40 kg ładunku do wykorzystania na rakietach NASA :D?

Pozdrawiam,

Tomek

Może by tak w rakietach ESA? Ot patriotyzm lokalny ;)

 

A na Podkarpaciu zamiast "orlików" astrobaza*) w każdym przysiółku i obowiązek gaszenia świateł po 21:00 ot, astoroekologia! :szczerbaty:

 

__________________________________________

*) W myśl peerelowskiego haiku:

WSI: w kazdej wsi!

Co dwie wsie: WSP!

Na każdej stacji:

Punkt Konsultacji!

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie. Ile kosztuje 40 kg ładunku do wykorzystania na rakietach NASA :D?

Podobno wyniesienie na orbitę 1 kg ładunku kosztuje więcej niż jest wart 1kg platyny. 40 kg - czyżbyś planował wyniesienie na orbitę Synty 12 cali na dobsonie? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś około 12,5 cala RC F/3 :D. To było by dobre. I Do tego SBIG 8303? Nie ma co marzyć. Nie stać mnie :D.

A ponadto, trzeba też mieć dostateczny zapas paliwa, aby przestawiać obiekty i korygować błędy "prowadzenia" ;).

Spodziewałem się, że więcej trzeba zapłacić za każdy kilogram ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam: po co ludzie palą światło przed domem przez całą noc ?

 

Mi osobiście nie pozwoliło by na to sumienie, po prostu bym nie mógł żyć z taka świadomoscią. To samo tyczy się wszystkiego: wody, prądu itp. Ja już mam tak że nie zastanawiam się jak mam robić by było ekologicznie po prostu już dawno wcieliłem to w życie. Nawet picie za dużej ilości wody mineralnej z butelki nie daje mi spokoju :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to po co? Bo bo mogą, bo ich stać, bo tak im pasuje, bo chcą widzieć swój ogród również w nocy. Teraz jasne? ;)

 

Nie wymieniłeś najważniejszego. Ludzie przeważnie chcą mieć światło przed domem, bo się boją :ph34r:

:icon_wink:

 

 

Edit:

Co do Szwecji , to według ich urzędu statystycznego, z roku na rok coraz więcej rodowitych mieszkańców tego kraju emigruje. Może to jest przyczyna.

Edytowane przez Morth
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.