Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

No Panowie lubię patrzyć na Wasze fotki a dziś kto ustrzeli tą ładną protuberancje :) na SDO ładnie to wygląda Pozdrawiam Wszystkich :)

 

Dzięki!

 

Z wczorajszego "gotowania" już dziś niewiele zostało, ale po sąsiedzku (40 min. w przerwie między mgłą a chmurami):

prom_2014-10-16-0929_1014_f49_s07.gifprom_2014-10-16-0929_1014_f49_s07i.gif

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza protuberancja - była tak okazała w wizualu, że postanowiłem zrobić swoją pierwszą animację.
Z efektu jestem, jak na pierwszy raz, nawet zadowolony :)
Na razie tylko z teleskopu z filtrem LS50 + B1200
Nagrywane przez około 25 minut co 30 sekund.

PS: w czym składacie gify?

5caf8942-3ecc-4b96-b99f-8e0b05a52823.gif

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki współpracy z Michałem z "Astrohunters" udało się nam wspólnymi siłami uwiecznić nasze pierwsze zdjęcia Słońca w H-a.

 

Teleskop: LUNT LS35T B400 H-alpha

Montaż: Celestron Nexstar 6SE

Detektor: Canon (kompakt) A1200, zdjęcia w projekcji okularowej, tu: w Celestron 25mm.

Parametry zdjęć: oba po 1500kl.

Oprogramowanie: Registax 6, Gimp.

 

19.10.2014r.

 

Pozdrawiam!

 

Slonce_19_10_2014_4.jpg

Slonce_19_10_2014_4a.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe fajne. Te paprochy wyglądają jakbyś zdjęcie słońca robił przez akwarium. Przepraszam ale tak mi się skojarzyło.

 

 

 

Wczorajsze rozbłyski na niebezpiecznym dla naszej ziemi w najbliższych dniach regionie 2192

 

2b75f408-bf8b-4a61-886a-427e2d00eab6.gif

Edytowane przez renims
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero znalazłem czas na obróbkę niedzielnego materiału. Działo się na Słońcu! Widać do doskonale na animacji, którą zrobił Renims (szacun!).
Przyznaję, że nie wiedzialem do którego telepa podłączyć kamerę w pierwszej kolejności.
Bardzo mi zależało na plamiszczu w 540nm i popełniłem sporo GB. Jednak warunki były średnie i większość avików trafiła do kosza.
Mozaikę tarczy musiałem zrobić bez barlowa.
Poniżej to co warto pokazać:

2014-10-19_AR 2192_s.jpg

2014-10-19_s.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pablito, poprzednia była jednak lepsza, ale i ta jest... ładna (?)
Nie ukrywam, że ślinię się przeglądając stronę ISTARa i w nieco dalszej, niezbyt jeszcze sprecyzowanej przyszłości mam zamiar popełnić podobny teleskop. Dlatego jestem bardzo ciekaw Twoich doświadczeń z tym sprzętem. Czekam na kolejne zdjęcia z niecierpliwością. Życzę pogody i czasu, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nawzajem ;)

 

Obiektyw Istar h-alfa to dobry materiał na modyfikacje. Szkodą, że mają tylko dwa w ofercie a ten większy (228mm) jest w zasadzie poza zasięgiem większości z nas również przez konieczność użycia potężnego montażu. Jak pytałem o możliwość zamówienia mniejszego i z mniejszą światłosiłą to oczywiście można ale jak wezmę min. 5 czy nawet więcej sztuk.

Ale 150tka też nie jest jakimś potworem. Waga to tylko ok.8-9kg z etalonem i wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mod Lunta 35 do 90 mm apertury działa już prawie dobrze. Testowa animacja obszaru AR 2192, 30-sekundowe odstępy (seeing słaby):

 

b6e27b13-3315-4c35-9058-6fe30774782d.gif

 

I jeszcze strzał z etalonu podpiętego do soczewki płaskowypukłej 350 mm (w przeciwieństwie do oryginalnej tubki Lunta, ta ogniskowa mieści całą tarczę na Chameleonie):

 

disc2.jpgdisc2n.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.