Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Adam bardzo fajne fotki szczególnie ta z newtona

Z Waldkiem udaliśmy się na zachodnie obrzeża Poznania i bardzo szybko zlokalizowaliśmy ją lornetką no i uwieczniliśmy na fotce. Canon EOS 500D, 105mm, F/6,3 ISO400, 5sek. godzina 19:04 czasu miejscowego.

C-2011L4.JPG

Edytowane przez Mirek Krasnowski
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Wam zazdroszcze! Jestem teraz w poludniowych Indiach (szer. geo. 10 stopni), gdzie codziennie slonce grzeje na czystym niebie, do tego kometa byla lepiej usytuowana niz w Polsce i probowalem ja zlapac juz od 7 marca. Niestety powietrze jest zapylone jak to w Indiach przed monsunem i ani razu jej nie widzialem. Takie lajf, mam nadzieje ze jak wroce do Polski to jeszcze sie bedzie przyzwoicie prezentowac. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że dziś podobnie jak wczoraj płn-zach Polska ma dobre warunki i czyste niebo.

U mnie dziś chmury. ICM podaje rozpogodzenia ale dopiero ok. 21:00 ehhh

 

---------

16 klatek (podwojonych by była animacja przód-wstecz) z STEREO-B HI-1

13 marzec 2013 od 12:49 do 22:49 UTC

 

 

 

 

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wysłać zaraz po zrobieniu ale nie mogłem się zarejestrować, witam wszystkich!

Dostrzegłem ją dopiero w domu na zdjęciach, z dalszych polowań nici z wiadomych przyczyn..

Pomorskie okolice chojnic, Hs20 exr 5s iso100, 13.03.13 godz. 18:50

post-23424-0-44218700-1363343376_thumb.jpg

Edytowane przez Systemft
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam bardzo fajne fotki szczególnie ta z newtona
Z Waldkiem udaliśmy się na zachodnie obrzeża Poznania i bardzo szybko zlokalizowaliśmy ją lornetką no i uwieczniliśmy na fotce. Canon EOS 500D, 105mm, F/6,3 ISO400, 5sek. godzina 19:04 czasu miejscowego.

 

 

Dzięki :).

 

Mam nadzieję, że będę miał jeszcze okazje zobaczyć i sfocić tą kometkę, chodź będzie ciężko bo czeka mnie 2-3 tygodniowy pobyt w szpitalu ;/.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. za spaceweather:

 

THE MAGNITUDE OF COMET PAN-STARRS: "There seem to be a lot of pictures, but a shortage of magnitude estimates for Comet Pan-STARRS," says Richard Keen, professor of atmospheric sciences at the University of Colorado. "I saw it for the first time this evening, and got a magnitude estimate before the comet slipped behind a narrow cloud bank." Keen is an expert observer of astronomical brightness, especially that of lunar eclipses which he uses to study aerosols in the stratosphere. "The comet is magnitude +0.2 with a short, but bright vertical tail. It was quite visible to the unaided eye. After the [head of the comet] set behind the mountains, the tail was visible for two or three more minutes."

 

Faktycznie jest tak jasna? To by znaczyło, że jak wreszcie w niedzielę będę miał czyste niebo, to będzie co oglądać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Sekcji Obserwatorów Komet dodałem wpis z zdjęciami oraz relacjami C/2011 L4 (PanSTARRS). Wpis będzie sukcesywnie uaktualniany o coraz to nowsze zdjęcia i relacje w miarę ich napływania.

http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?p=912

Dziękuje wszystkim w imieniu Sekcji Obserwatorów Komet za do tej pory nadesłane materiały. Oby było tego więcej. wink.gif Dla przypomnienia dodam, ze zdjęcia i relacje należy kierować na adres email: admin(at)sok-ptma.astronomia.pl lub na forum Sekcji Obserwatorów Komet.

Zdjęcia dodatkowo zostaną opublikowane w galerii C/2011 L4 (PanSTARRS): http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=951


Dziękuję jeszcze raz za zdjęcia oraz relacje i zachęcam do dalszego nasyłania materiałów! wink.gif

Pozdrawiam i życzę czystego nieba!
MaciekM

P.S. Na południu klęska żywiołowa. Wiatr w porywach do 80km/h śnieżyca, przerwy w dostawie prądu i zaspy ponad metrowe. huh.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi dzień z rzędu, kiedy udało mi się dostrzec kometę. Zdecydowanie wyżej niż wczoraj, jasność trzyma się mniej więcej na tym samym poziomie (~2.5 mag). Tym razem tylko krótkie, kilkudziesięciosekundowe obserwacje lornetkowe, bez zdjęć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą po 2-3 minutowych poszukiwaniach znalazłem kometę lornetką10x42 przez okno w domu. Próba bez lornetki też zakończyła się powodzeniem, pomimo kilku stopni nad horyzontem widoczna była bez problemu w postaci niewyraźnej gwiazdki na dość jeszcze jasnym ciemnopomarańczowym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libmar,

 

Drugi dzień z rzędu, kiedy udało mi się dostrzec kometę. Zdecydowanie wyżej niż wczoraj, jasność trzyma się mniej więcej na tym samym poziomie (~2.5 mag). Tym razem tylko krótkie, kilkudziesięciosekundowe obserwacje lornetkowe, bez zdjęć.

 

Z którymi gwiazdami porównywałeś jasność komety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zapolowałem na kometkę. Zdecydowanie lepiej widoczna niż wczoraj, warkocz też lepiej widoczny, w teleskopie bardzo ładny. Niestety przez niebo przewijają się chmury więc obserwacje trwały dosłownie sekundy więc nie próbowałem nawet jej sfocić. Jutro i pojutrze ma być bardzo ładnie, model UM wylicza niebo całkowicie wolne od chmur. Kometa będzie coraz wyżej i coraz to na ciemniejszym niebie więc spadek jasności nie bedzie prawie wogóle zauważalny. Już szykuje aparat na jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ją ustrzelić w Niemczech, okolice Hannoveru, ale za wcześnie wyszedłem na sesję foto, za wcześnie wróciłem i nie spodziewałem się że kometa tu będzie tak wysoko. Może jutro się uda zrobić lepsze zdjęcie. Dziś zdjęcia nie pokazuję, modlę się o pogodę na jutro. Wizualnie nie widziałem, odnalazłem jedynie na zdjęciu po powrocie do hotelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.