Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

I ja dzisiaj ją upolowałem! Moja pierwsza kometa poza HB, którą widziałem jako dzieciak.

Przez lornetkę bardzo wyraźna.

 

Nikon D50, Nikkor 135 mm f/2.8, ISO800 eksp. 2s

 

Oczywiście to światło w prawym, dolnym rogu to nie Słońce tylko lampa. Zostawiłem bo fajnie to wyszło.

panstarrs.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także dziś upolowałem tą kometę, zmarzłem na sęk ale warto było :).

Obserwacje zacząłem około 18:30 i początkowo nie mogłem jej namierzyć, dopiero około 18:40 zauważyłem jakąś mgiełkę zerkaniem gołym okiem. Po ustawieniu lornetki okazało się że to ona! :) Obserwacje prowadziłem lornetką DO Starlight 15x70 zawieszoną na żurawiu.

 

Kometa robi wrażenie, miała wyraźne mocno skondensowane jądro z otoczką i stosunkowo długi i szeroki warkocz. Gołym okiem była również wyraźnie widoczna, wraz z mglistą otoczką i krótkim warkoczem. Najlepiej było ją widać między 18:50 a 19:10, potem "czerwona" mgła nad horyzontem stopniowo pogarszała widok. Próbowałem ją też sfotografować ale jak się okazało bezskutecznie, mam słabiutki sprzęt. Jedynie przez lornetkę, trzęsącymi się rękoma coś skromniutkiego udało się złapać:

DSCF6370.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro chyba w całej Polsce będzie piękna pogoda. U mnie dziś znów chmury przeważyły.

 

 

Czy ktoś z płn.-wsch. Polski namierzył kometę ?

 

 

 

...

Hej, dziś udało mi się namierzyć PANSTARRS'a, w czasie wieczornego spaceru z psicą. Maiłem ze sobą lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona teleskopowo, lornetkowo i fotograficznie. Wizualnie nie zaobserwowana ale to raczej kwestia mojego wzroku. Zrobiła na mnie dość duże ważenie tak że ręce trzęsły mi się kadrujac kolejne ujęcia :)

Moja ocena:

Jasność ok 2.0mag DC=9 koma 1' wark ok 1.5o Ocena wykonana lornetką 7x50mm. Warunki bdb. Smardzewice k Tomaszowa Maz

 

Fot: Canon 50D + Helios 2/58mm(x1.4). ISO 800 eksp 1.6sek. f 3.2. Czas:18:51.

IMG_0177.jpg

Edytowane przez DARK
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze fotka złożona z 39 zdjęć po 2 sekundy w Registax5

widoczna obok komety linia niebieskich punktów to dryfujący hot piksel ;)

zdjęcia ze statywu stąd przecinki zamist gwiazd

ogniskowa 300 mm

 

attachicon.gifpanstarrs_2013_03_16_300_stack39.jpg

 

pozdrawiam

 

Wow!

 

na moim zdjęciu kometa minęła się już prawie z tą gwiazdką po lewo!

 

zdjecie zrobione o 19:25

(dwie "gwiazdki" po prawo to jeden z wielu latajów z pobliskiego Okęcia

 

 

post-22624-0-72955500-1363467073_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy wysyp nowych zdjęć :) Są świetne!

Dzisiaj pogoda była wyśmienita! Kometa była piękna. W lornetce jak i w teleskopie warkocz pięknie widoczny.

A teraz coś ode mnie:

DSCF5940.JPG

FujiFilm Finepix HS20EXR, 4s, ISO800, f/4,5

Edytowane przez bartek0395
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.