Skocz do zawartości

Montaż projektowany przy porannej kawie...


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Dawaj więcej zdjęć maszyny. Monster :)

 

Jutro wrzucę wiecej, także detali. Montaż jest rzeczywiście duży i mega stabilny. Na osi DEC wisi teraz ok 100kg i nie robi to żadnego wrażenia. Szarpanie z całej siły przy zablokowanych sprzęgłach za koniec przeciwwagi, uderzanie pięścią ( siekierą nie próbowalem...:)) jest bez reakcji. Dzięki specjalnej konstrukcji sprzęgieł wyważanie jest bardzo precyzyjne. W trybie wyważania precyzyjnego, nawet zmiana okularu wywołuje reakcję montażu. Mam przygotowanych 80 kg przeciwwag, co pozwoli na testy z duzym obciążeniem. Ta wersja ( prototyp) jest obliczony na 150kg po stronie teleskopu. Następne wersje ( już z full wypasem enkoderowym i ostatecznym designem)) - na 300 kg.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiotłeś Chłopie :) To przepiękny sprzęt, dokładność jak widać po testowej fotce fantastyczna. Ja też uwielbiam domowe projekty, ale ten pobił wszystko. Te ślimaki już prowadzą świetnie, a przy 10 razy dokładniejszych to chyba klatki nieporuszone bez Guide będziesz robił 100 minutowe :) Chylę czoła. Dawaj więcej zdjęć. :notworthy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
W dniu 5.09.2013 o 18:30, ryszardo napisał:

Jutro wrzucę wiecej, także detali.

Złota łopata dla mnie - ale to Ty obiecałeś, że wrzucisz zdjęcia jutro! :) To może wrzucisz jednak jakieś zdjęcia, choćby  ... jutro? :)

Czy teraz z tego sprzętu korzystasz?

  • Lubię 2
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ryszardozdjęcie na którym trzymasz to wielkie żółte koło zębate to po prostu niewiarygodne. NIE-WIA-RY-GO-DNE :D

 

Ale jeszcze zejdę na przyziemniejszy temat: czy kosztowało Cię to więcej, niż, no - powiedzmy:

a) Paramount ME?
b) CEM120?
c) HEQ5? :D

Pytam bo jeśli odpowiesz c) to masz etyczny, moralny i patriotryczny obowiązek rozpocząć masową produkcję :)

 

PS

regulacja docisku ślimaka - dociskasz po prostu cały blok jakimś takim ala mikrometrem? Czy jest więcej stopni swobody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) To koło zębate jest od osi DEC i ma tylko 315 zębów przy mod 1 daje to średnicę 315mm. Koło RA jest większe i ma 360 zębów czyli 360 mm średnicy.

TEN montaż kosztował może nieco mniej niż pozycja "a"ale jest sztywniejszy, ma bardziej regularny PE i ma 2,5x większy udźwig.

Ale...zaprojektowałem już jakiś czas temu i wykonałem prototyp montażu w cenie EQ6 ale oczywiście z PE na poziomie 5" absolutny i udźwigu 40 kG , w pełni przenośny. Stoi sobie w ogrodzie  od czerwca zeszłego roku pod gołym niebem. Jeżeli w czerwcu uruchomię go bez problemu i nie będzie nosił śladów korozji, brudu wewnątrz itp, to spełnię mój obowiązek o którym napisałeś :) .

 

Aaa, jeszcze co do ślimaka - ustawiam go "mikrometrem" na stałe. Im więcej stopni swobody tym gorzej dla takiej przekładni. Przekładnia jest precyzyjna, a materiały tak dobrane, że zimą i latem jest taki sam, minimalny luz.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 5
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orlen napisał:

Jest szansa na jakies "mięsiste" szczegóły na temat powstającego astrografu?

To zwykły Newton 18" f/4.1. Z wiekiem człowiek staje się leniwy i zamiast tyrać przy budowie teleskopu, w wolnych chwilach udaje się na szklaneczkę czegoś dobrego... Ale w końcu...jakoś...się uda :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.