Skocz do zawartości

SuperNowa w M82


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Na bieżąco śledzę obserwacje supernowej na AAVSO i parę dni temu porównałem sobie je z obserwacjami kilku wcześniejszych supernowych typu Ia. Od tego momentu z każdym dniem utwierdzam się w przekonaniu, że supernowa SN 2014J jest już blisko maksimum blasku.

Myślę, że maksimum to wypadnie za kilka dni, a supernowa nie będzie wtedy raczej jaśniejsza niż 10.0 mag. Wygląda na to, że jednak między nami a nią jest trochę pyłu.

Tak, czy siak będzie to jedna z najjaśniejszych supernowych ostatnich kilkudziesięciu lat, a w niewielkich, amatorskich teleskopach będzie ją można podziwiać jeszcze przez wiele tygodni.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że galaktyka M82 jest fotografowana średnio co dwa dni przez 0.76m Katzman Automatic Imaging Telescope (KAIT) jako część programu obserwacyjnego Lick Observatory Supernova Search (LOSS). Ale automatyczne procedury zawiodły - nie wykryły wcześniej supernowej SN 2014J na tle skomplikowanej struktury M82. Została odkryta przypadkowo przez człowieka (astronoma :) ) Fossey'a na zajęciach obserwacyjnych ze studentami w dn.21 stycznia 2014r.

Jednak nadal ludzie oko jest czasami niezastąpione ... :)

Supernowa jest widoczna na zdjęciach z 16stycznia 2014r, ale nie widać jej na zdjęciach z 14 stycznia.

SN2014J.jpg

Górny wiersz: zdjęcia KAIT supernowej SN 2014J dla trzech różnych momentów.
Drugi wiersz: zdjęcia różnicowe KAIT dla trzech różnych momentów (po "odjęciu" obrazu galaktyki).
Wiersze trzy i cztery: analogicznie jak 1 i 2, ale dla innego teleskopu (0.5m teleskop Itagaki Astronomical Observatory - Japonia).

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod poniższym linkiem w j.ang.
http://arxiv.org/pdf/1401.7968.pdf

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem w Krośnie chmury się trochę poprzecierały. Wyciągnąłem zatem 33 cm Taurusa i skierowałem go w stronę M82. Co prawda tamten obszar przesłonięty był przez cienkie chmury i gołym okiem zasięg nie przekraczał 3 mag, jednak w teleskopie supernowa była widoczna doskonale, choć galaktyka ledwie majaczyła zerkaniem. Później warunki na chwilę się trochę poprawiły (zasięg gołego oka sięgał 5.5 mag), dzięki czemu także galaktyka stała się doskonale widoczna. Supernowa świeciła wtedy bardzo jasno na tle poprzecinanego pasmami pyłu dysku galaktyki. Była ona zauważalnie słabsza od pobliskiej gwiazdy o jasności 10.0 mag, za to w porównaniu z gwiazdą 10.6 mag wydawała się być równa jasnością lub nieznacznie od tej gwiazdy jaśniejsza. Jasność supernowej oszacowałem zatem na 10.5 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wczoraj próbowałem wypatrzeć supernową w teleskopie o średnicy 76mm. Niebo było całkiem przyzwoite, ale teleskop chyba za słaby na ten obiekt. Galaktyka widoczna jaka słaba mgiełka. Zerkaniem wydawało mi się że widziałem w jej centrum dwie bardzo słabe gwiazdki. Możliwe że ją widziałem, ale mogła to być inna gwiazda. Muszę w końcu zaopatrzyć się w "prawdziwy" teleskop, bo ten mój to zabawka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu 2014r udało mi się focić SN 2014J przez 5 nocy obserwacyjnych moim zestawem Tair 300mm + Cannon 400D + EQ3-2(+nap.RA).

A dzisiaj zrobiłem przymiarki do "fotometrii lustrzankowej" tej supernowej za pomocą Irisa (moduł automatycznej fotometrii). Zrobiłem fotometrię różnicową, gdzie automatycznie w jednym przebiegu mierzyłem pięć apertur o średnicy 6 pikseli:

#1 - gwiazda porównania (comparison star),

#2 - gwiazda zmienna SN 2014J,

#3 - gwiazda testowa (check star),

#4 - apertura tła "nieba" dla supernowej,

#5 - apertura tła nieba poza galaktyką.

Fotometria_DSLR_SN2014J.jpg


Wyznaczenie jasności supernowej wykonałem w trzech wariantach w zależności od tego gdzie mierzyłem tło "nieba" dla supernowej (apertury #4a,#4b,#4c - patrz również powyższy rysunek). Do posta załączyłem przykładowy arkusz kalkulacyjny z wyznaczeniem jasności supernowej. Okazało się że wartości zbliżone do tych z bazy AAVSO z dn.1 lutego 2014 można uzyskać w wariancie #4a (apertura tła "nieba" supernowej od strony końca "cygara" M82) - standardową jasność dżonsonowską V=10,452 mag. Tło nieba dla supernowej mierzone poza galaktyką M82 (apertura #4c) zawyża jasność supernowej aż o 0,4mag (V=10,042), a pomiar w pobliżu centrum galaktyki (apertura #4b) zaniża tą jasność aż o ok. 0,4mag (V=10,835).

SN2014J_najlepszy wynik.jpg


Aktualna krzywa zmian blasku w barwach B, V, R w bazy AAVSO dla SN 2014J.

SN2014J_fotometria_AAVSO..jpg


Na forum AAVSO znalazłem wątek poświęcony tematowi fotometrii SN. Dyrektor AAVSO A.Henden streścił to mniej więcej następująco:

... najlepszą metodą jest sposób wykorzystujący archiwalne zdjęcie danej galaktyki, ale bez supernowej, wykonane tym samym sprzętem. Następnie przeskaluj to zdjęcie w ten sposób, aby galaktyka zniknęła po odjęciu/substrakcji archiwalnego zdjęcia od bieżącego. Na takie fotce następnie można robić fotometrię.

Jeżeli nie posiadasz zdjęcia archiwalnego galaktyki to wtedy:

a) zaczekaj mniej więcej rok lub dwa, gdy supernowa będzie słaba. Wtedy zrób zdjęcie galaktyki i przeprowadź processing danych fotometrycznych.

b ) Zastosuj jakieś inne techniki wygładzania/modelowania, aby wyznaczyć tło "nieba" (przykład "sztucznej gwiazdy" jest skrótowo omówiony na w. w. wątku AAVSO),

c) Ignoruj wszystko i żyj z myślą, że robisz kiepską fotometrię w miarę jak supernowa słabnie ...

:)


Niestety nie mam zdjęcia M82 sprzed wybuchu supernowej wykonanego moim sprzętem :(

Mam czekać rok albo dwa ... ? :(:(:(

Ech ... Nie wiedziałem, że fotometria supernowych wymaga benedyktyńskiej cierpliwości.

Pozostaje jeszcze do ew.sprawdzenia wariant b ).

SN2014J_2014_02_01_18_09UT(ap_1pkt_6px)_wariant_4a_PL(zmien_rozszerzenie_na ODS).TXT

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co się dzieje z SN w M 99? Czy jest potwierdzenie wybuchu?

 

Tak, jest - supernowa dostała oznaczenie SN 2014L, tyle że jest niezbyt jasna - ostatnie obserwacje mówią chyba o jasności 15.5 mag.

 

Jeśli już ktoś chce zobaczyć/sfotografować supernową inną od SN 2014J (w M82), to ze 20 stopni od niej, też w Wielkiej Niedźwiedzicy, w galaktyce NGC 3448 jest supernowa SN 2014G, której jasność jest oceniana na 14.0 - 14.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem wczoraj, ale jasna, trzeba samemu sfotografować aby się przekonać, bowiem na gotowych fotkach za bardzo jest wyciągnięta M82, ale można tak zrobić żeby było widać supernową bez widoczności M82.

 

Moja wczorajsza fotka, 90x15s, SkyWatcher 102/500, SAC10.

 

Supernowa.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonale widoczna w teleskopie. Wygląda jakby była gwiazdą tła, a nie należącą do M82

lornetką jej nie widziałem bo obserwowałem z ręki, a w tak wysokim położeniu i silnym wietrze trudno było o stabilny obraz

na zdjęciu z ogniskowej 300 mm bardzo wyraźna

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynujące jest to, że tak naprawdę ta supernowa nie wybuchła dziś tylko 12 mln lat temu, prawdziwy wehikuł czasu. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że patrząc na nocne niebo nie widzimy go takim jakie jest teraz tylko takie jakie było. Nawet obraz Księżyca przez okular nie jest aktualny, bo światło naszej gwiazdy odbite od Księżyca potrzebuje trochę czasu by do nas dotrzeć, gdyby teraz na Księżycu doszło do widowiskowej eksplozji to nie zobaczylibyśmy jej od razu, choć nie czekalibyśmy na ten widok długo. Gdyby teraz nagle Słońce zgasło to u nas zrobiło by się ciemno dopiero po paru minutach, bo tyle potrzebuje światło ze Słonka by do nas dotrzeć, to jest niesamowite :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj pogoda była wyśmienita więc podjąłem kolejną próbę dojrzenia supernowej. Nareszcie udało mi się ją wypatrzeć. W moim teleskopie widoczna tylko i wyłącznie zerkaniem. Galaktyka widoczna bez problemu, bardzo ładna :)

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też udało mi się ją zaliczyć. Warunki na północnym niebie słabe, wysokie chmury, średnia mgła i łuna od Krakowa. Normalnie M81 i M82 namierzam wizualnie szukaczem, a wczoraj za cholerę się nie dało. Musiałem normalny star-hopping robić, skandal jakiś. Ale dotarłem do M82 i było pięknie, w ES 14 mm sama galaktyka jako mgiełka przebijająca się przez średnio przejrzyste powietrze, ale ewidentna. A supernowa jako wyraźny punkt wybijający się z tła galaktyki, fajnie układająca się w tryplet z pobliskimi gwiazdami. Wypróbowałem też nowy okular ES 8,8 mm. To był strzał w dziesiątkę, mgiełka galaktyki jeszcze bardziej się uwypukliła i supernowa również była zdecydowanie lepiej widoczna. Bardzo jestem z tego okularu zadowolony, będzie chyba jednym z częstszych do małych DS.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj okolo godz.19;30 udalo mi sie nareszcie dostrzec Supernowa w M82. uzywalem lornetki 10x50 do odszukania galaktyk M81 i M82. potem Newton 150/f6 i Skylux. Supernowa najlepiej prezentowala sie w Newtonie przy pow. 90x a w Skyluxie przy pow.70x. przy powiekszeniach nizszych byla mniej oczywista ale widoczna.

to moja pierwsza Supernowa w zyciu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też udało mi się ją zaliczyć. Warunki na północnym niebie słabe, wysokie chmury, średnia mgła i łuna od Krakowa. Normalnie M81 i M82 namierzam wizualnie szukaczem, a wczoraj za cholerę się nie dało. Musiałem normalny star-hopping robić, skandal jakiś. Ale dotarłem do M82 i było pięknie, w ES 14 mm sama galaktyka jako mgiełka przebijająca się przez średnio przejrzyste powietrze, ale ewidentna. A supernowa jako wyraźny punkt wybijający się z tła galaktyki, fajnie układająca się w tryplet z pobliskimi gwiazdami. Wypróbowałem też nowy okular ES 8,8 mm. To był strzał w dziesiątkę, mgiełka galaktyki jeszcze bardziej się uwypukliła i supernowa również była zdecydowanie lepiej widoczna. Bardzo jestem z tego okularu zadowolony, będzie chyba jednym z częstszych do małych DS.

 

Podobnie i u mnie musiałem przeczesać 31 mm, bo szukacz nie dawał rady. Podmiejskie warunki ...

Wspaniale odcina się od galaktyki, zadziwiła mnie swoim kontrastem względem galaktyki. Naprawdę warto :)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.