Skocz do zawartości

Problem z kształtem gwiazd


coy_coyote

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy miał ktoś może problem z jakby pojechanym kształtem gwiazd w górnym lewym i prawym narożniku i dolnym lewym? Ostrość trochę pojechała, wiem ale nie to jest problemem.

Kiedyś miałem kamerę Atik314L+ i nie było takiego efektu. Od jakiegoś czasu stałem się posiadaczem SBIG ST2K z kołem i problem się pojawił.

 

Całość co prawda siedzi w solidnym wyciągu Starlight FetatherTouch na którym podobno można powiesić ponad 5kg sprzętu, pomiędzy jest korektor WOIII 0.8x

Od czego zacząć ?

Próbowałem maksymalnie centrycznie ustawić setup w stosunku do refraktora kładąc go pionowo na stole ale to nic nie pomaga. Wadą tego wyciągu jest to że jest mocowanie na clamping ring i nie da się tam w nijaki sposób zastosować podtoczenia żeby nagwintować go.

 

Nie mam też pojęcia czy jest to jego wina czy ogólnie jest to wina ugięcia czy może komy ? Nie potrafię tego zdiagnozować :ermm:

M31_8bit.jpg

 

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż na biegun był ustawiony jak zawsze "perfect" :yes: Rotacja pola nie powinna chyba wystąpić bo to self-guide :g: poza tym problem występuje na pojedynczych klatkach 300sek.

Co do clamping ringu to kiedyś poruszałem ten temat na AP i nawet Jesion stwierdził że tam nie ma jak podgwintować

f2015dsbcrcr-500x500.jpg

 

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysowałem proste prostopadłe do kresek i wychodzi że ewentualna "rotacja" była by wokół środka kadru. Ponieważ prawa strona jest lepsza oraz to że czip od guide jest poza kadrem - to nie rotacja - środek obrotu wypadł by na gwieździe guidującej której oczywiście nie ma w kadrze czipa głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bez znaczenia, i tak wystąpi rotacja. Dużo korygujesz Dec przy prowadzeniu klatek?

właśnie nie, deklinacja podczas guideingu szła super, minimalne korekty w wykresie w Maximie mam ustawioną skalę +/- 0.5 piksela a korekty są na poziomie max 0.2. Jeżeli takie gwiazy wychodzą na pojedynczej klatce 300 sek to wydaje mi się że z deklinacją powinny były się dziać cuda. Dobrze myślę ? Co radzicie jakie zrobić testy ? Od czego zacząć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odległość korektora od matrycy mam dopasowaną idealnie tak jak podaje producent korektora. Wymiar dystansu raczej mam dobry bo sprawdzały moje wyliczenia jeszcze dwie osoby i są OK. Oczywiście mogę spróbować zmienić tę odległość. Jeżeli chodzi o kwestię ewentualnego ugięcia to spróbuję złożyć to wszystko centrycznie w osi optycznej i spróbuję zrobić klatkę restową w zenicie, to mo powinno pokazać czy coś mi się nie ugina. Co do CCDInspectora to za bardzo doświadczenia z nim nie miałem i nie wiem czy jest w stanie coś mi pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o problemy z komą czy niewypłaszczonym polem lub nieosiowością to efekt rozciągnięcia jest skierowany od środka pola na zewnątrz a nie cyrkularnie. Dlatego bardziej stawiałbym na jakiś ruch skrętny w osi optycznej np. luz na obejmach refraktora albo poślizg w clamping ringu.

 

Dla przykładu - dla tych, którzy nie widzieli pięknej komy i nierównego pola :)

koma.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częśc osób pewnie mogłaby to skomentować na bazie negatywnych doświadczeń. Producent nie zawsze ma racje.

Dokladnie. Przy moim Baader Mark III okazalo sie, ze gwiazdki sa punktowe w samych rogach kadru dopiero przy odleglosci 56mm, a nie 55mm jak podaje producent. Dodam, ze do koncowej odleglosci korektora od matrycy musialem tez dodac wplyw obecnosci filtra na drodze optycznej - czyli wyszlo 56.7mm o ile dobrze pamietam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem swoje surówki jak to wygląda. Sesja wyglądała tak że kamera robiła klatki na zmianę tj. 300s, 30s, 300s, 30s .... czyli raz długą, raz krótką i wygląda na to że czas naświetlania nie ma tutaj nic do rzeczy. Wielkość przesunięcia jest taka sama dla krótkich jak i długich czasów naświetlania.

Zdjęcie przedstawia lewy górny narożnik w powiększeniu.

 

maxim.jpg

 

Pozostaje do rozwiązania problem ściśnięcia soczewki korektora bądź nieprostopadłe ustawienie płaszczyzny kamery względem osi optycznej. Macie może jakieś sprawdzone sposoby jak to zdiagnozować ? Czy duże przeogniskowanie przed i za punktem ostrości pokaże mi że soczewka w korektorze jest ściśnięta tak jak to się sprawdza w soczewkach refraktorów ?

 

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił zdjęcie, obrócił kamerę o 180 stopni i znowu zdjęcie, potem szukał w którym rogu obu zdjęć jest ten sam układ gwiazd i czy względem tego układu gwiazd zniekształcenie się przemieściło (nieprostopadłość matrycy) czy nie (ściśnięta soczewka). Tylko to zadziała w zależności od tego w którym miejscu układu ewentualną nieprostopadłość masz wprowadzoną... Ewentualnie złączka tilt byłaby ratunkiem.

 

Czy w trakcie przesiadki na nową kamerę nie rozkręcałeś przypadkiem optyki?

Edytowane przez dziki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił zdjęcie, obrócił kamerę o 180 stopni i znowu zdjęcie, potem szukał w którym rogu obu zdjęć jest ten sam układ gwiazd i czy względem tego układu gwiazd zniekształcenie się przemieściło (nieprostopadłość matrycy) czy nie (ściśnięta soczewka). Tylko to zadziała w zależności od tego w którym miejscu układu ewentualną nieprostopadłość masz wprowadzoną... Ewentualnie złączka tilt byłaby ratunkiem.

 

Czy w trakcie przesiadki na nową kamerę nie rozkręcałeś przypadkiem optyki?

optyki nie rozkręcałem, dołożyłem tylko dystans wg. instrukcji SBIGa i WO i tyle. Jak zrobi się pogoda sprawdzę Twoją metodą i zobacze co z tego wyjdzie. Dzięki wielkie.

Dowiedziałem się też z innych źródeł że ten triplet jest cholernie wrażliwy na korektory i trzeba do niego mieć najlepiej TV. Wcześniej matryca w Atiku była troszkę mniejsza więc nie wchodziła brzegami aż tak głęboko w "peryferia" toru optycznego. SBIG ma matrycę większą więc tym samym siedzi szerzej w torze optycznym a wiadomo że na brzegach jest zawsze największy problem.

Może ten korektor po prostu się do tego zestawu nie nadaje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, skoro rozicągnięcie gwiazd jest centryczne to nie wiem czy obracanie kamery da tutaj zamierzony efekt - ale tak czy inaczej warto sprawdzić.

 

Dla mnie to wygląda jak spierdzielona soczewka/ki - jak wyjmiesz korektor to masz normalny/centryczny?

 

Tutaj coś może być z samym flattenerem (czy masz możliwość sprawdzenia go w innym teleskopie)? Sprawdź też czy nie przesunęły Ci się soczewki względem siebie - chociaż zastanawia mnie "efekt" - tak jakby kadr się "kręcił" - ale jak to samo występuje na krótkich i długich klatkach to musi być optyka.

 

Spróbuj metody - eliminować po koleii elementy. Każdy dobrze by było sprawdzić na innym sprzęcie.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, skoro rozicągnięcie gwiazd jest centryczne to nie wiem czy obracanie kamery da tutaj zamierzony efekt - ale tak czy inaczej warto sprawdzić.

Masz na myśli to, że przy nieprostopadłości matrycy/kamery gwiazdki byłyby pociągnięte bardziej w kierunku środka kadru? Faktycznie ten efekt przypomina bardziej rotację pola (chociaż wiemy że nim nie jest), ale tak jak napisałeś, warto po kolei wszystko wyeliminować.

 

Jeszcze to co mi przyszło do głowy, to to że gwiazdki coy_coyote przypominają trochę moje, jak miałem problem z kolimacją newtona f/4. Może większa matryca kamery ujawniła podobną przypadłość?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to refraktor. To może być dystorsja beczkowata. W opisie flattenera jest:

 

The Super-Transmission-Coated with 2-element lens system was designed and produced by William Optics, the inner flattener lenses can be set at the optimum 66mm-86mm back focus distance (Distance from flattener lens to film or CCD plane).

 

Masz zachowaną odległość? Nie znam się kompletnie na refraktorach, z góry przepraszam jeśli pisze głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zachowaną odległość? Nie znam się kompletnie na refraktorach, z góry przepraszam jeśli pisze głupoty.

Mój korektor wg. specyfikacji ma mieć dystans pomiędzy soczewką a matrycą 55-56mm i tak ma. Połączenie pomiędzy kamerą a korektorem jest na gwincie T2 więc tę nieosiowość raczej wykluczam bo pomierzyłem suwmiarką połączenia i są OK :icon_cool:

Ten korektor (William Optics Flattener III) jest dedykowany nawet dla matryc APSC więc mniejszą matrycę jaką jest KAI2020 powinien obsłużyć tym bardziej. Tak mi się wydaje :g: Nie mam gdzie sprawdzić, nie mam od kogo pożyczyć innego korektora na testy ale przekonuję się do zakupu korektora TV TRF-2008. Z tego co wiem to bezkompromisowy korektor i sprawdzony dokładnie na tym układzie optycznym. Używał go Qbanos ze swoim TMB/LOMO. Napisałem do niego nawet PW ale nie odpisał mi jeszcze. Czekam na pogodę i zrobię wszystkie testy jakie mi przyjdą do głowy z korektorem i bez jak proponuje Paweł. Chyba że w międzyczasie trafi mi się korektor TV w dobrej cenie :flirt:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.