Skocz do zawartości

Pogoda na zaćmienie


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział - w poniedziałek mamy całkowite zaćmienie Księżyca :) Będzie ono co prawda trochę krótsze, niż ostatnio i większość odkrywania będzie już po zachodzie Łysego, ale wciąż jest to całkiem niezłe zaćmienie. Warto też szczególnie wziąć pod uwagę, że następne zaćmienie całkowite widoczne z Polski będzie miało miejsce dopiero w roku 2025!!! Także warto się zmotywować maksymalnie i zrobić wszystko, żeby go nie przegapić.

 

Największym wrogiem jest pogoda. Proponuję więc ten temat, żebyśmy trochę powróżyli z fusów, jak to astrologowie :flirt:

O ile jeszcze przedwczoraj prognozy mówiły o bardzo dobrej pogodzie w sporej części kraju, o tyle teraz coś się stało i mamy klapę. Przypomnę tylko, że interesuje nas mniej więcej przedział godzin 4-7.30.

image.thumb.png.833284e855cb2555774178dc64d42b0b.png

Wg meteoblue powinien być całkiem spory czysty obszar na południowym zachodzie. Ale już meteo.pl twierdzi, że będzie znacznie gorzej (tu biały kolor oznacza brak chmur):

image.png.be57905379ba0d3d936f4a47d075260b.png

Z tego sporego obszaru zrobiły się poszarpane skrawki. Najlepiej to mają Niemcy, ale nie dam rady tak daleko pojechać. Teoretycznie najbezpieczniejsza wydaje się na ten moment okolica Jeleniej Góra. Istotna jest też pogoda na zachód i północny zachód od miejsca obserwacji, bo Łysy będzie nisko w tym kierunku, a więc na wielu kilometrach coś może go zasłonić. Tamto miejsce spełnia kryteria.

 

A wy co myślicie? Znacie jeszcze jakieś mapy? Jest ktoś z Jeleniej Góry, kto poleci dobrą miejscówkę? :)

Link do map: https://www.meteoblue.com/pl/weather-maps/zakopane_polska_3080866?variable=precipitation3h_cloudcover_pressure&level=surface&lines=none&mapcenter=51.1518N19.7095&zoom=7

http://new.meteo.pl/um/php/small_maps.php?all=1 (ktoś wie, czy są dostępne większe? w linku jest napisane "small", co sugeruje obecność również "big", ale nie ma :) )

  • Lubię 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2019 o 12:46, MateuszW napisał:

http://new.meteo.pl/um/php/small_maps.php?all=1 (ktoś wie, czy są dostępne większe? w linku jest napisane "small", co sugeruje obecność również "big", ale nie ma :) )

Są tylko trzeba kliknąć na miniaturkę. http://new.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=15&time=15&date=2019011906

 

Co ciekawe tylko w tym serwisie mam taką optymistyczną prognozę.

CT_H_0000.0_0U_2019012006_021-00.png

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=661

mgram_pict.php?ntype=0u&fdate=2019012006

ps. Aktualizacja

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł wątku trochę przypomina znany "Pogoda dla bogaczy" ;) ci akurat na takie zaćmienia po prostu skaczą sobie samolotem w miejsce gdzie jest na 99.5% bezchmurna

(to nawet nie do końca są bogacze skoro codziennie samolotami lata już na naszej planecie kilkanaście milionów ludzi (sic!))

 

W sumie to nie wiadomo czy kłaść się spać czy nie :)

 

Ja cenię sobie tę prognozę pogody mimo, że oni tam (chyba) ukrywają źródła: 

https://www.foreca.pl/Poland/Masovian-Voivodeship/Warsaw

Ikonka sierpa księżycowego z małą chmurką o 7 rano 21-szego napawa lekką nadzieją.

 

Pozdrawiam

p.s.

Może ten wątek Mateusza będzie ożywał przed każdym zaćmieniem (słońca lub księżyca) - choć, jak ludzkość,

z przewidzianej już konieczności, przeniesie się za około 1500 milionów lat wraz z internetem na Marsa,  to nie wiem jak z tym będzie.

Co najmniej jeden z jego księżyców raczej nie przetrwa do owego czasu.

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

następne zaćmienie całkowite widoczne z Polski będzie miało miejsce dopiero w roku 2025!!!

o do licha, nie sądziłem że bywają aż tak długie odstępy! :shocked:

 

ale to i tak dziadowskie zaćmienie o niedobrej godzinie i porze roku... w poniedziałek śpijmy spokojnie i niech pamięć zeszłorocznego zaćmienia pomoże nam przetrwać nadchodzące chude lata :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ekolog napisał:

 

Może ten wątek Mateusza będzie ożywał przed każdym zaćmieniem (słońca lub księżyca) - choć, jak ludzkość,

z przewidzianej już konieczności, przeniesie się za około 1500 milionów lat wraz z internetem na Marsa,  to nie wiem jak z tym będzie.

Co najmniej jeden z jego księżyców raczej nie przetrwa do owego czasu.

 

 

Przeniesiemy się Na Marsa razem z Księżycem, jak terraformować, to porządnie.

 

A pogoda ostatnio zachowuje się jak parszywa, złośliwa, nieużyta, socjopatyczna m...da, prawdziwy wrzód na zdrowej d..pie społeczeństwa.

Jeszcze wczoraj prognoza pokazywała kilkugodzinne rozpogodzenie akurat  w porze zaćmienia, teraz po ,,oknie pogodowym" nie ma  śladu.

Jak żyć, panie premierze?

Jedno pociesza, że nie trzeba będzie wstawać o 4-tej nad ranem.

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek_B napisał:

Ok, miałem nadzieję, że będzie coś więcej :) W moim poście jest screen z godz 6 lekko zzoomowany.

Cytat

Co ciekawe tylko w tym serwisie mam taką optymistyczną prognozę.

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=661

No właśnie, Zakopane to jest ciekawe miejsce. Wg meteo pogoda ma być cały czas i jest dość blisko ode mnie (Wieliczka). Znacznie lepsze miejsce, niż ta Jelenia Góra. No ale meteoblue nie potwierdza optymizmu pogodowego i jest dylemat.

1 godzinę temu, count.neverest napisał:

image.thumb.png.f3b9b533b2522e75662f9e6d7f2c72ec.png

No wg windy jest znacznie optymistyczniej. No i teraz komu wierzyć...

Godzinę temu, ekolog napisał:

Ja cenię sobie tę prognozę pogody mimo, że oni tam (chyba) ukrywają źródła: 

https://www.foreca.pl/Poland/Masovian-Voivodeship/Warsaw

Ikonka sierpa księżycowego z małą chmurką o 7 rano 21-szego napawa lekką nadzieją.

Foreca to już w ogóle jest bardzo optymistyczna: https://www.foreca.pl/Poland/Masovian-Voivodeship/Warsaw/map/cloud

image.png.e7ab23205e74288e475ea2883774fbb8.png

53 minuty temu, szuu napisał:

o do licha, nie sądziłem że bywają aż tak długie odstępy! :shocked:

 

ale to i tak dziadowskie zaćmienie o niedobrej godzinie i porze roku... w poniedziałek śpijmy spokojnie i niech pamięć zeszłorocznego zaćmienia pomoże nam przetrwać nadchodzące chude lata :D

No właśnie są :) A praktycznie nikt o tym nie mówi. W najbliższych latach będą bardzo marne częściowe lub półcieniowe i jedno całkowite pod horyzontem...

2025.09.07 mamy dokładnie to kolejne zaćmienie. Będzie podobne do obecnego, tylko jakby "z drugiej strony", bo Księżyc wzejdzie już prawie zakryty, jeszcze na jasnym niebie i im wyżej tym ciemniej będzie, oraz będzie głębsza faza. Czyli też nie będzie widać całości.

 

A z tym spaniem to nawet nie żartuj :) Godzina podła, ale astronomia wymaga poświęceń!

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy anglojęzyczni ludzie nazwą je "Księżycem krwi wspaniałego wilka" albo jakoś podobnie.  

Podczas tego spektakularnego wydarzenia naturalny satelita Ziemi zmienia kolor na efektowny odcień czerwieni.
Księżyc trafia całkowicie w cień Ziemi.
Najdłuższe (czerwone) fale światła widzialnego są słabo zakrzywiane przez atmosferą Ziemi i dlatego zmieniają linię lotu tak nieznacznie, że jednak trafiają w ów Księżyc.

Zaćmienie zacznie się o 02:35 GMT w poniedziałek rano, a skończy o 07:49 GMT, ale okres, kiedy cały księżyc będzie na czerwono, to  4:25 do 05:12 GMT.
Ktoś potrafi to przeliczyć na polski? Bodajże trzeba dodać 2 godziny?

 

https://www.bbc.com/news/science-environment-46908305

 

Pozdrawiam

p.s.

Może warto założyć nowy wątek ale skoro już jest o tym to daję tutaj. Najwyżej ktoś wydłuży nazwę tego wątku albo wydzieli zeń coś o tytule typu: "Całkowicie zaćmienie Księżyca 2019".

 

 

 

 

_105253122_superbloodmoon_640-nc.png


 

 

 

zac2019.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili meteo.pl podaje całkowite zachmurzenie dla praktycznie całego kraju, z wyjątkiem Zakopanego... A inne prognozy się nieco poprawiły i obszar pogody na zachodzie się powiększa. Olać meteo i jechać na zachód? Czy może nie i pojechać do Zakopanego?

@Darek_B polecisz jakieś miejscówki na zaćmienie? Coś z odsłoniętym horyzontem, ale fajnie by było coś ładnego na pierwszym planie.

1 godzinę temu, ekolog napisał:

Niektórzy anglojęzyczni ludzie nazwą je "Księżycem krwi wolnego wilka" albo jakoś podobnie.

Nienawidzę tych kretyńskich, inspirowanych astrologią nazw Księżyca. Pozostawmy te idiotyczne terminy dla Onetu...

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

polecisz jakieś miejscówki na zaćmienie? Coś z odsłoniętym horyzontem, ale fajnie by było coś ładnego na pierwszym planie.

Nawet kilkaset :) , do wyboru do koloru. Smogu nie ma (w ogóle tej zimy był chyba raz) skocznia świeci w nocy jak szalona ale pewnie będzie już wyłączona dziś w nocy. Mróz ma być spory bo zapowiadają 13-14 stopni. Generalnie polecam u nas dowolne miejsce z górką .

Antałówka, Gubałówka, Pardałówka, itd...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICM prognozuje podinwersyjne stratusy z wierzchołkami na kilkuset metrach, normalna sprawa przy zimowym wyżu. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają na tyle wysoko, że wystarczy im wyjść przed dom. Ja bym pojechał na zaćmienie w góry, ale zamiast tego muszę jechać do roboty. Może coś jednak coś uda się wypatrzeć z Wrocławia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Darek_B napisał:

Nawet kilkaset :) , do wyboru do koloru. Smogu nie ma (w ogóle tej zimy był chyba raz) skocznia świeci w nocy jak szalona ale pewnie będzie już wyłączona dziś w nocy. Mróz ma być spory bo zapowiadają 13-14 stopni. Generalnie polecam u nas dowolne miejsce z górką .

Antałówka, Gubałówka, Pardałówka, itd...

No ale tak żeby się dało dojechać pod samo miejsce i było jak najmniej LP :) Ja tam będę w nocy to trudno wypatrzeć górki :) 

28 minut temu, Radek Grochowski napisał:

ICM prognozuje podinwersyjne stratusy z wierzchołkami na kilkuset metrach, normalna sprawa przy zimowym wyżu. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają na tyle wysoko, że wystarczy im wyjść przed dom. Ja bym pojechał na zaćmienie w góry, ale zamiast tego muszę jechać do roboty. Może coś jednak coś uda się wypatrzeć z Wrocławia.

Właśnie to jest dziwne, że tylko oni tak prognozują. W sensie wszystkie inne znane mi serwisy mają spory kawałek kraju czysty, a oni tylko około Zakopanego. Czyli będąc tam koło Zakopanego powinno być ok z uwagi na wysokość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Właśnie to jest dziwne, że tylko oni tak prognozują. W sensie wszystkie inne znane mi serwisy mają spory kawałek kraju czysty, a oni tylko około Zakopanego. Czyli będąc tam koło Zakopanego powinno być ok z uwagi na wysokość?

Zachmurzenie podinwersyjne często jest bardzo trudne w prognozowaniu, dlatego taki rozstrzał wśród modeli komputerowych. Wystarczy bardzo niewielka zmiana warunków, żeby pojawiły się takie chmury. Myślę, że mimo prognoz ICM warto rano rzucić okiem za okno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej78 napisał:

Teraz jest super ale czy wytrzyma pogoda :hmm:

W Wieliczce niby bez chmur, ale taki straszliwy syf jakby jest, bo gwiazd widać może 10, a Łysy ładny, ale chyba stłumiony. Ale nie ma mgły, to coś na niebie. Za niedługo ruszam na południe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniosłem montaż do samochodu (na wszelki wypadek), ale nadal niskie chmury wiszą na całym niebie. Dziury w chmurach chyba jednak nie będzie, cały czas na sat 24 gruby pas chmur od Pomorza do centralnej Polski. Normalnie to powinno przejść, ale niestety w tym pasie cały czas od połowy Bałtyku tworzą się nowe chmury. Sytuacja robi się beznadziejna :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.