Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem Kuba, mam 22 lata, mieszkam w okolicach Białej Podlaskiej. Astronomią interesuję się od kilku lat, ale dopiero teraz zamierzam kupić pierwszy teleskop. Dotychczas były lornetki, lunety. Mam bardzo dobre warunki do obserwacji (wieś), do najbliższego miasta jakieś 30 km, a i latarnie uliczne są jakieś 500 dalej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pozwólcie, że zacznę tradycyjnie: Witam,

Na imię dano mi Dawid, urodziłem się ok.14 lat temu, mieszkam w Piekarach Śląskich i jak dotąd nie miałem okazji spotkać kogoś kto by się interesował astronomią w moim mieście.

Przygodę z astronomią zacząłem 2 lata temu, aktualnie posiadam Synte 8' i zaświetlone niebo, a i jeszcze oczy :) Z tego co słyszałem, to bardzo fajny portal i z pewnością się nie zawiodę. Jeszcze raz witam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam na imię Andrzej jestem z Olsztyna tego na Warmii. Mam 33 lata astronomią interesuje sie od dzieciństwa. Właśnie kupiłem pierwszy teleskop Sky-Watcher synta SK1501EQ3-2. Jestem po pierwszym spotkaniu z Saturnem. Widok był niesamowity. Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich, jestem z północy (niedaleko Pucka i zatoki), od końca podstawówki czyli od ponad 20 lat spoglądam w niebo przez lornetkę, ostatnio zakupiłem sky watchera 909 eq3, z którego wstępnie jestem zadowolony, już się przymierzam do lepszych okularów. pewnie hobby-pasja się rozwinie. pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że uda mi się "wkręcić" na jakiś wypad na pomorzu. artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

życie uczy pokory a będąc na zakręcie dostrzegamy jak śmieszne były nasze wcześniejsze antypatie i dziecinne, powielane stereotypy. Astronomia jest pięknym hobby, które nie powinno dzielić!

podpisuję się pod tym obiema rękami

no i witamy ponownie :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ignisdei

 

O! Kogo ja widzę!

Pamiętam, pamiętam naszą zarąbistą, ulotną poniekąd współpracę ;)

 

Witam Serdecznie

 

Pozdrawiam

 

p.s.

może Ty mi powiesz gdzie jak kupić taniutki laser (jako "goto" zamiast celownika na startową Latarnię w jakimś gwiazdozbiorze

do firstscope IYA 76)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

@Ignisdei

 

O! Kogo ja widzę!

Pamiętam, pamiętam naszą zarąbistą, ulotną poniekąd współpracę ;)

 

Witam Serdecznie

 

Pozdrawiam

 

p.s.

może Ty mi powiesz gdzie jak kupić taniutki laser (jako "goto" zamiast celownika na startową Latarnię w jakimś gwiazdozbiorze

do firstscope IYA 76)

Ekologu!

Z doświadczenia podpowiem nie kupuj laserów jako celowniki, ani żadnych szukaczy projekcyjnych. Jedynym słusznym sposobem znajdywania czegokolwiek na niebie jest szukacz optyczny z krzyżem, bez podświetleń i innych niepotrzebnych bajerów.

Najlepiej 9*50 koszt ok 150zł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z próbą ciekawego wykorzystania laserka. Na spotkaniu pod Łysą Górą / Lysa Hora / jeden uczestnik przyniósł montażyk iOptron Cube-Pro goto z założonym laserkiem. Chciał pozostałym / jakby na komendę / pokazywać obiekty, w które mają celować swoimi teleskopami. Niestety, miał jakieś problemy z montażem...

 

Laserek możesz kupić tanio tam: http://www.dealextreme.com/ Kupiłem kilka sztuk 5mV, jeden wyszedł na cca 30 zł łącznie z przesyłką i do mojej skrzynki pocztowej. Od zamówienia do pierwszego pobawienia się / m.in. jak biegną promienie w pryzmacikach w systemie porro/ nie upłynął tydzień! Niezastąpiona rzecz do pokazywania obiektów mniej obeznanym w nocnym niebie. Oszczędza się czas i struny głosowe, he,he... Natomiast zgadzam się z Ignisem, tradycyjny szukacz jest najlepszy, laserkiem obierasz się o przyjemność surfowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej 9*50 koszt ok 150zł

do firstscopa?

ostatnio włożyliśmy do niego okular SWAN 20, z którym sprawował się jak szukacz

przydałby się tylko jakiś prosty celownik, który pozwoliłby łatwo określić w jakim kierunku jest skierowany teleskop. Teraz trzeba się sporo nagimnastykować by celować wzdłuż tuby

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Kurcze obejrzałem sobie tego firstscopa IYA 76 na stronie sklepu :) Wypas!

Normalnie on sam jest jednym wielkim szukaczem :) Szukacz 9x50 wyglądał by na takiej tubce dość paradnie :)

Zielone laserki używam na pokazach nieba by uzmysłowić gawiedzi gdzie co leży. Ale to całkiem fajny pomysł jako dodatkowa pomoc dla optycznego! Ja cały czas twierdzę, że nie ma nic lepszego niż szukacz optyczny! bo operując atlasami nieba zazwyczaj nie widzimy od razu gwiazd 4-5 mag, które stanowią drogowskazy na niebie. Patrzymy w szukacz jednym okiem a drugim (otwartym) analizujemy otoczenie szukając obrazu gwiazdy na niebie (tej powiększonej w szukaczu). I tu często mam wątpliwości czy gołym okiem widzę właściwą gwiazdę czy to tylko podobna obok!? (szukacz zazwyczaj obraca obraz ale na marginesie - stosowanie szukaczy kątowych to strzał w stopę bo przymykamy drugie oko i nie widzimy nieboskłonu) Promień laserowy jako pomoc dla szukacza optycznego to może być dobre!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja od lat używam star pointera (nie lasera, bo lasery jak jest chłodno nie działają) obok szukacza. Star pointerem celuje najpierw np. w jasną, pewną gwiazdę, a szukaczem 'robi się' resztę. Star pointer przydaje się też jak zgubimy się przy okazji star-hoppingu - wtedy rzut oka na star pointera i wiemy gdzie jesteśmy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam dostałem drogą wymiany teleskop SK1145EQ1 widze że nie ma on najlepszych opinii dzięki niemu trafiłam na to forum

mam na imię Zbyszek mieszkam niedaleko Ciechanowa lubie łazić z wykrywaczem ,wędkować spędzać czas z rodzinką

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Na imię mi Dominik, mieszkam w Warszawie, mam 19 lat i liczę, że zostanę studentem Politechniki Warszawskiej w tym roku :) Z powodu przerażającej jakości nieba w moim miejscu zamieszkania nie byłem wcześniej szczególnie zainteresowany astronomią obserwacyjną, natomiast zawsze pasjonowała mnie astrofizyka. Dopiero od kilku miesięcy prowadzę obserwacje lunetą 10x46, a na dniach mam nadzieję rozpocząć teleskopowe zapoznawanie się z niebem. Mam nadzieję znaleźć tutaj bardziej doświadczonych astroamatorów z "sąsiedztwa"(Warszawa/Bemowo) oraz całej Polski w celu zdobycia wiedzy na temat sprzętu, a być może i optyki(która nigdy nie była moim preferowanym działem fizyki). Z natury jestem ciekawski i nie chciałbym być uciążliwy dla tego zacnego grona z tego powodu.

Pozdrawiam

Edytowane przez MrNanoist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Jestem Grzesiek(macgreg) i aktualnie mieszkam w Legionownie , dopiero zaczynam swoją zabawę z astronomią, więc pomyślałem że warto trochę się rozeznać w polskim tematycznym "światku" przed zakupami i dalszą przygodą na całego - stad rejestracja i wizyta u Was:)

 

Moim bieżącym sprzętem obserwacyjnym są oczy! oraz androidowa aplikacja Google Sky dzięki której wiem co obserwuję B) mam nadzieję że w najbliższej przyszłości mój "zaawansowany" sprzęt obserwacyjny powiększy się o coś ciekawego - tu będę liczył na Was , ale wszystko w swoim czasie:)

 

Pozdrawiam i życzę udanego dnia oraz bezchmurnej nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Jestem Grzesiek(macgreg) i aktualnie mieszkam w Legionownie , dopiero zaczynam swoją zabawę z astronomią, więc pomyślałem że warto trochę się rozeznać w polskim tematycznym "światku" przed zakupami i dalszą przygodą na całego - stad rejestracja i wizyta u Was:)

 

Moim bieżącym sprzętem obserwacyjnym są oczy! oraz androidowa aplikacja Google Sky dzięki której wiem co obserwuję B) mam nadzieję że w najbliższej przyszłości mój "zaawansowany" sprzęt obserwacyjny powiększy się o coś ciekawego - tu będę liczył na Was , ale wszystko w swoim czasie:)

 

Pozdrawiam i życzę udanego dnia oraz bezchmurnej nocy

 

 

Witam wszystkich ciepło :Beer: .

Jestem nowy w "branży" i mam nadzieje, że pomożecie mi się odnaleźć w tej jakże ciekawej pasji jaką jest astronomia :). Pozdrawiam wszystkich. Jenot

 

Witajcie.

 

Czytajcie jak najwięcej, obserwujcie i fotografujcie niebo kiedy tylko to będzie możliwe i pogłębiajcie swoją pasję.

 

Oby ciemnego i czystego nocnego nieba nigdy Wam nie zabrakło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozdrawiam wszystkich. jestem na forum od jakiegos czasu ale tego tematu nie dostrzegłem więc dopiero dziś zdalnie macham do Was wszystkich moim refraktorkiem SW 909. W drugiej ręce mam kitowe okularki a pod pachą AZ3. Z szyi zwisa mi jeszcze lidletka. Budżet ale nie z przymusu a z rozsądku. Wszystko jeszcze przede mną, mam nadzieję że z Waszą pomocą. Pozdrawiam jeszcze raz. Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Matm na imię Tomek, astronomią interesuje się od roku, na forum zaglądam już od jakiegoś czasu, ale niedawno założyłem konto.

Mój sprzęt obserwacyjny to popularna synta 8" na dobsonie kitowe okulary oraz jakaś chińska lornetka.

Mam za sobą już kilka obserwacji i muszę powiedzieć, że bardzo mi to się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.