Skocz do zawartości

Pk164+31.1


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, naprawdę taki poziom szumu teraz uważamy za perfekt? No to już teraz ewidentnie naciągamy standardy???

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Stawiam na niesławny CMOS-owy fixed noise, chyba że @kubaman robiłeś dithering? 

Edited:

No to nie wiem ;)

Podejrzewam, że Define rozpaćkało pozostałości po fixed noise. Stąd ta "zebra"

Sesja bez guide, to dither robiłeś zapewne via mount.   @kubaman jaki duży był ten dithering, bo aby był skuteczny musi być spory. Ja zawsze robię dither rzędu kilkudziesięciu pikseli.

 

@wessel Maciek, to taka semi estetyczna fotka i podejrzewam, że każdy szuuuuuuum widzi. Co więcej, z tym tłem jest wręcz nie estetyczna, ale przyznasz że zasięg jest.

Pewnie jest w nas coś z "podgrzewanej żaby" w odniesieniu do szumu. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Podejrzewam, że Define rozpaćkało pozostałości po fixed noise. Stąd ta "zebra"

Sesja bez guide, to dither robiłeś zapewne via mount.   @kubaman jaki duży był ten dithering, bo aby był skuteczny musi być spory. Ja zawsze robię dither rzędu kilkudziesięciu pikseli.

 

@wessel Maciek, to taka semi estetyczna fotka i podejrzewam, że każdy szuuuuuuum widzi. Co więcej, z tym tłem jest wręcz nie estetyczna, ale przyznasz że zasięg jest.

Pewnie jest w nas coś z "podgrzewanej żaby" w odniesieniu do szumu. 

 

nie Dfine nic nie rozpaćkało. Efekty widoczne w tle pochodzą ze stackowania. By je stłumić musiałem sporo przyciemnić całość w histogramie, środkowym suwakiem.

Być może to brak właściwego darka, być może to za mały drizzle, choć nie był wcale mały. Drizzle robiony w SGP przez Direct Mount, co każde 10 klatek. Większego stosować nie ma sensu bo pół kadru idzie do kosza po złożeniu, chyba że bardzo duży ale za to co 50 klatek. Nie wiem co lepsze.

Nie jest to też wzór z matrycy, tamten jest idealnie powtarzalny, w kwadratowej siatce i widoczny przy maks ciągnięciu. A ja tu nie wyciągałem zbyt wiele.

 

 

 

Maciek, nie masz racji, materiał był mało ciągnięty. Przy gainie 50 na tej kamerce po prostu widać piasek, ostre ziarenka szumu. Może Łukasz doradzi ile potrzeba klatek by to dobrze wygładzić. Ja ze względu na słabość obiektu dawałem 60 sek naświetlenia i zebrałem 320 klatek. Może trzeba było zrobić 600 po 30 sekund, ale w takim przypadku nie jestem w stanie oceniać subów z selekcji w blinku, bo nic nie widać.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kubaman napisał:

nie Dfine nic nie rozpaćkało.

Kuba, jeśli tło nie jest jednorodne to po odszumianiu zawsze będą rozpaćkane pasy.

 

18 minut temu, kubaman napisał:

być może to za mały drizzle

Dithering, Drizzle to coś innego. Ja nigdy nie miałem problemu z takimi pasami na CMOSie. Przy 10sek klatkach stosuję dither co 10 klatek, a przy dłuższych - co 1-2 klatki.

 

19 minut temu, kubaman napisał:

Większego stosować nie ma sensu bo pół kadru idzie do kosza po złożeniu

To stosuj dither częściej ale mniejszy. Poza tym przy tym obiekcie można sobie pozwolić na ucięcie kadru. Zastanawiam się jednak nad tym co powiedziałeś - ja stosuję spory dither u siebie i wycinam zazwyczaj max 10% kadru - dlaczego u Ciebie trzeba wywalić aż 50%?

 

21 minut temu, kubaman napisał:

Ja ze względu na słabość obiektu dawałem 60 sek naświetlenia i zebrałem 320 klatek. Może trzeba było zrobić 600 po 30 sekund

Ja bym proponował zebrać 600x60 to wtedy szum byłby zdecydowanie mniejszy.

 

22 minuty temu, kubaman napisał:

ale w takim przypadku nie jestem w stanie oceniać subów z selekcji w blinku

Bo blink służy do oceny wizualnej subów - czy są chmury, czy coś nie przeleciało przez kadr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Kuba, jeśli tło nie jest jednorodne to po odszumianiu zawsze będą rozpaćkane pasy.

 

Dithering, Drizzle to coś innego. Ja nigdy nie miałem problemu z takimi pasami na CMOSie. Przy 10sek klatkach stosuję dither co 10 klatek, a przy dłuższych - co 1-2 klatki.

 

To stosuj dither częściej ale mniejszy. Poza tym przy tym obiekcie można sobie pozwolić na ucięcie kadru. Zastanawiam się jednak nad tym co powiedziałeś - ja stosuję spory dither u siebie i wycinam zazwyczaj max 10% kadru - dlaczego u Ciebie trzeba wywalić aż 50%?

 

Ja bym proponował zebrać 600x60 to wtedy szum byłby zdecydowanie mniejszy.

 

Bo blink służy do oceny wizualnej subów - czy są chmury, czy coś nie przeleciało przez kadr.

Paweł

- tło nie jest rozpaćkane, tylko jest nierówne, góry i doliny, czy czarna plamistość. Coś było w kadrze i przy stackowaniu zostawiło ślad (jest dither więc sobie mocno wędrowało po kadrze). Być może dither własnie zaszkodził ..;)

- Dither, sorry czeski błąd

- stosuję właśnie mniejszy a często, co 5-10 klatek - Łukasz robi 2-3 razy na sesję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

tło nie jest rozpaćkane, tylko jest nierówne, góry i doliny, czy czarna plamistość. Coś było w kadrze i przy stackowaniu zostawiło ślad (jest dither więc sobie mocno wędrowało po kadrze). Być może dither własnie zaszkodził ..;)

Jasne, odnosiłem się do tego co napisał Piotrek. Fotkę obejrzę na domowym monitorze - firmowym nie ufam :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja analize klatek robie w:

1 maxim--> stack/align - przegladam, czy nie ma satelit/samolotow, jakis totalnie pojechanych klatek

2 maxim -->stack/align - sprawdzam na szybko average adu i odrzucam najjasniejsze

3 maxim--> stack/quality - okreslam fwhm oraz roundness i wywalam najgorsze

4 ccdinspector--> sprawdzam w charts na wykresach czy pkt 2 i 3 wykonałem akceptowalnie poprawnie

 

jezeli mozna ogarnąc to szybciej, to poprosze o info. dzieki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie byłoby mniej szumu przy gain 0? Ja u siebie podczas testów miałem wrażenie, że podnoszenie gain nie zmienia zbytnio nic a dochodzi szum, może kwestia nieba... Mógłbyś napisać jakie są Twoje odczucia apropo majstrowaniu przy gain w tej kamerze? 

Co do fotki wg mnie ładnie wyszło, nie jest to łatwy obiekt więc tym bardziej wyrazy uznania. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Maetrik napisał:

A nie byłoby mniej szumu przy gain 0? Ja u siebie podczas testów miałem wrażenie, że podnoszenie gain nie zmienia zbytnio nic a dochodzi szum, może kwestia nieba... Mógłbyś napisać jakie są Twoje odczucia apropo majstrowaniu przy gain w tej kamerze? 

Co do fotki wg mnie ładnie wyszło, nie jest to łatwy obiekt więc tym bardziej wyrazy uznania. 

Pozdrawiam

Oczywiście, ale tu chodziło o czułość dla słabego obiektu

Łukasz mnie zachęcał do prób z gain 100, więc podszedłem i tak ostrożnie

Ja nie mam doświadczenia, Łukasz jest guru co do tej kamery

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Maciek, nie masz racji, materiał był mało ciągnięty. " to znaczy co- nie ma szumu? Ja pisałem o nadmiernym szumie na Twojej fotce a uwaga na temat autostretchu dotyczyła dużego zasięgu w ogólności a nie na Twojej fotce :)

Jeśli uważasz że to jest niewielki szum to zobaczysz jakie tło będziesz miał jak dołożysz OIII...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, Kuba, ale z 60sek klatek w Halfa  pod zaświetlonym niebem z cirrusami nie ma prawa powstać nic wartościowego, no może jak być machnął ze 2000  klatek. Podejrzewam, że na pojedynczej klatce poziom sygnału ślizga się tuż powyżej progu szumu odczytu . Moim zdaniem 60 sek to za krótko i należało by palić co najmniej 120 sek , albo nawet dłużej .  Ja bym chyba palił 300 sek.

Edytowane przez Duser
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Duser napisał:

Sorry, Kuba, ale z 60sek klatek w Halfa  pod zaświetlonym niebem z cirrusami nie ma prawa powstać nic wartościowego, no może jak być machnął ze 2000  klatek. Podejrzewam, że na pojedynczej klatce poziom sygnału ślizga się tuż powyżej progu szumu odczytu . Moim zdaniem 60 sek to za krótko i należało by palić co najmniej 120 sek , albo nawet dłużej .  Ja bym chyba palił 300 sek.

To może niech @kubaman pokaże jedną surówkę, to się przekonamy, co tu się stackuje :)

 

Ja wciąż stawiam na szum od elektroniki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.