Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Nieco poprawiony plik z raportem dotyczącym Ha:

- skorygowany błędny opis zauważony przez @stratoglider

- ulepszony wykres prezentujący wyniki pomiarów kątowych

 

Raport - Baader Ha 3.5nm F2 CMOS v2.pdf

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, OnlyAfc napisał:

gorzej, jak drugi filtr będzie równie słaby albo jeszcze gorszy.

tylko, że to by oznaczało ogólnie fatalną jakość, a jak pisałem na razie wszyscy zachwalają te filtry i porównując do 7nm widać mega poprawę. Gdyby były dwa złe i ja bym dostał oba, to rzucę się do Wisły, naprawdę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

tylko, że to by oznaczało ogólnie fatalną jakość, a jak pisałem na razie wszyscy zachwalają te filtry i porównując do 7nm widać mega poprawę. Gdyby były dwa złe i ja bym dostał oba, to rzucę się do Wisły, naprawdę..

 

Fatalny 4nm powinien dać dużą poprawę w porównaniu z fatalnym 7nm. Nie ma się co dziwić pozytywnym recenzjom. :hysterical:

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał:

Gdyby były dwa złe i ja bym dostał oba, to rzucę się do Wisły, naprawdę..

tam nie ma niestety dobrego filtra, więc nie wiem, czy się opłaca :P

Ale tak na poważnie, to co Ci zostanie? Kupienie Chromy za 3-4k za filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dobrychemik napisał:

Marku, a mógłbyś nam na forum przybliżyć od strony praktycznej jak się projektuje warstwy filtra by:

 

Używam tego narzędzia:

https://lightmachinery.com/

 

Samo projektowanie filtra sprowadza się do:

A. wyboru materiałów - w przypadku złożonych filtrów najlepiej działa para: SiO2 - Nb2O5 / TiO2

B. przybliżonej budowy w postaci: stos - wnęka - stos - wnęka - stos itd

C. wyboru zakresów transmisji / blokady

+ kilka innych mniej istotnych parametrów

 

Samo "tworzenie" filtra złożonego z kilkudziesięciu czy -set warstw o ściśle określonej grubości raczej nie jest do ogarnięcia dla człowieka, więc tu do pracy zaprzągnięte są metody numeryczne w postaci Optymalizacji, która próbuje dopasować nasz projekt B. do założeń C. 

 

Program posiada limit chyba 100 warstw wiec nie wszystko da się zrobić.

Problem już jest z filtrami dwuzakresowymi typu L-eXtreme, a tych pięcio-zakresowych to chyba nie ma szans złożyć na 100 warstwach :)

 

W każdym razie udało się zaprojektować np. wizualnego UHC 27 nm z dość dobrym blokowaniem całego pasma na 49 warstwach:

UHC.png.827e2333a4c9f9536343ec46638f1cfc.png

 

Z kolei H-alfa 3.0 nm ma 71 warstw ale wymaga napylania na szkle typu OG570, bo posiada sporo pików poniżej 550 nm:

Ha.png.5506bdf609f6e18889cdbe6692ee8260.png

  • Lubię 3
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o chromie ale te ceny niepoważne są. Po pierwsze do F2 nie mają dedykowanego rozwiązania, więc dostajesz tak naprawdę odpad produkcyjny z przesuniętym jakoś tam widmem, raz lepiej raz gorzej jak ise trafi, po drugie 2" kosztują 1600 euro za sztukę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kubaman napisał:

sami mi napisali, że dają lifetime, i że nie muszę się śpieszyć

Ale to jak gadasz z Baaderem, w sklepie masz generalnie dwa lata.

 

Poza tym - co to niby jest "dożywotnia gwarancja"? W sensie, że dotyczy to żywota twojego, czy produktu? Bo ja to rozumiem tak, że chodzi o produkt i że gwarancja działa, póki się on nie popsuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby OIII miał konstrukcję taką jak H-alfa, to w RASA było by te przyzwoite 85% i nie było by problemu. 

Ale pewnie sytuacja wygląda tak, że Baader u chińczyka zamówił filtry o specyfikacji "do szpica" (bo są najprostsze w konstrukcji więc najtańsze), po czym zrobił ich selekcje na 3 grupy:

- dobrze wycentrowane - do f/3.5-f/10

- widmo przesunięte w prawo - Highspeed

- widmo przesunięte w lewo  - do kosza

 

Wg mnie sprawa wymaga nagłośnienia, a nie zamiatania pod dywan. To jest po prostu nie zgodne ze "sztuką optyczną" ;)

 

CHA.png.5165e931c1b8a3f093e655b426b28e42.png

 

Tak to wygląda u firmy która traktuje klienta poważnie:

CHA_2.png.da4dbfc141b0e24b21cb4cd3e9e14420.png

 

34 minuty temu, kubaman napisał:

myślałem o chromie ale te ceny niepoważne są. Po pierwsze do F2 nie mają dedykowanego rozwiązania, więc dostajesz tak naprawdę odpad produkcyjny z przesuniętym jakoś tam widmem, raz lepiej raz gorzej jak ise trafi, po drugie 2" kosztują 1600 euro za sztukę

Do chromy jest dołączona bardzo dokladna specyfikacja - Transmisja dla wąskiego zakresu + gęstość optyczna dla całego pasma w zakresie do OD6. Więc nie ma szans na otrzymanie odpadu produkcyjnego.

 

Natomiast mogą Ci wykonać filtr pod konkretną specyfikację - o szczegóły finansowe pytaj @Tayson

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W raporcie H alfa zostało napisane: "badany egzemplarz jest idealnie skrojony na potrzeby RASA F/2.2 i z taką tubą osiąga bardzo dobrą transmitancję około 84%" - patrzę jeszcze na wykres i nie mogę wyjść z podziwu jaki to szczęścliwy zbieg okoliczności. 

 

Kubaman, nie znajdziesz lepszego filtru! f/2.2 z obstrukcją jest wyjątkowo "trudny" dla filtrów wąskopasmowych, a ten jest wręcz najlepszy z możliwych: trójkątny kształt  wykresu przy f/2.2. z obstrukcją, oznacza że jest już dokładnie "na granicy" swojego dobrego działania, a czubek trójkąta jest wbity w linię H alfa. Cały potężny stożek f2.2 będzie zbierał 84 % wodoru i ... prawie nic więcej :-)

Transmisja nie może być w tym przypadku wyższa - aby było np 95%, to filtr musiałby być szerszy już na starcie, więc i tak wraz ze wzrostem transmisji H alfa, więcej byłoby także innego rodzaju światła.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman H-alfa jest bardzo fajna do RASA i jako NII w ciemnym teleskopie.

 

Natomiast OIII wymieniaj. Baader już wie, że masz kolesia który testuje filtry, więc powinni Ci odesłać najlepsze co mają. I to tez jest bardzo ciekawe - co pokaże selekcjonowany egzemplarz :) 

 

PS. procesu dla Oskara za zniesławienie bym sie nie spodziewał, ale polski rynek mogą olać przy takim "pretensjonalnym" podejściu :D

 

--

PS. A pamiętacie pierwsze L-eXtreme? Też było rozczarowanie - kolejne sztuki (generacje) były znacznie lepsze. Może dostałeś śmiecia / próbke przedprodukcyjną, którego trzeba było wypchnąć w mniej cywilizowane rejony? Wymieniaj, wymieniaj - może być bardzo ciekawie....

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

@dobrychemikPytanie jest takie czy nie chcecie wydzielić historii filtrów Baadera do osobnego wątku? Trochę się tych postów nazbierało :)

ale musi nie ma, to Twój wątek ;)

Niech zostanie, w końcu cały czas rozmawiamy o filtrach i w odniesieniu do moich pomiarów więc w temacie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to robi się ciekawie że tak powiem.

 

na mojego długiego maila wykładającego kawę na ławę Baader odpisał po dłuższej konsultacji niż kilka wcześniejszych razy i tym razem napisali sporo.

Zostałem poproszony o nie ujawnianie tego maila w sieci, choć nie ujawnili mi w zasadzie nic z tego o co prosiłem. To co tu opiszę nie pogwałci tej prośby, choć oczywiście stosować się do nie j nie muszę.

Zostałem poinformowany, że ich odpowiedzi są celowo lapidarne, ponieważ te filtry wykorzystują najnowszą technologię, której opracowanie zajęło im lata i kosztowało masę jurków i nie mogą podawać nikomu jakichkolwiek informacji.

Ale dostałem w sumie to czego chciałem - potwierdzili mi drukowanymi że filtr jest w speku i taki ma być, i że każdy kolejny który mi wymienią będzie miał takie same parametry.

Podali, że obecnie jest 3000 użytkowników filtra O3 z tej serii i nie mieli ani jednej reklamacji ani zwrotu.

Cały czas mówią - nie wierzysz, zrób test na niebie.

 

No i co koledzy na to?

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można było się spodziewać, że sie nie przyznają że produkt jest wadliwy. Niech wymienią! Gorszego nie dostaniesz - zakładam że znacznie lepszy.

 

A jak Cie wkurzają to opisz tą OIII-ke na CN, dodając że wg producenta spełnia normy. Tam na forum siedzą dystrybutorzy i producenci markowych filtrów, których pozycję Baader chce podkopać. Bedzie wesoło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz sprawdziłem czy nie zrobiłem jakiegoś głupiego błędu, ale nic nie znalazłem.

Zresztą nawet nie jest potrzebne symulowanie widm, wystarczy spojrzeć na same pomiary. Poniżej wyniki dla wodoru i tlenu. Ewidentnie są to zupełnie inne filtry, przy innym kącie padania światła pasmo transmisji wchodzi tam, gdzie trzeba.

Kuba, musisz sam podjąć decyzję czy zaufać moim wynikom czy też zaufać sprzedawcy od Baadera.

image.png.52b8d235d881560daae656ea88347b18.png

image.png.f948a7a93e93d62b0c3110941b7be288.png

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okaże się że wyniki na teleskopie są mierne to to zrobię oz drugiej strony ta komunikacja jest naprawdę obwarowana zastrzeżeniami o takemnicach handlowych. W oni się chwalą że dokonują przełomu nie wiem może faktycznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, kubaman said:

Jeśli okaże się że wyniki na teleskopie są mierne to to zrobię oz drugiej strony ta komunikacja jest naprawdę obwarowana zastrzeżeniami o takemnicach handlowych. W oni się chwalą że dokonują przełomu nie wiem może faktycznie? 

Na pewno nie powinieneś ujawniać niczego co tobie napisali, nawet to ze mieści się w specyfikacji. Jedynie że Baader twierdzi ze jest ok. Odnośnie tajemnicy handlowej...każdy producent konkurencyjnych filtrów na pewno zrobił takie pomiary jak @dobrychemik. To na czym im pewnie zależy, to żeby nie musieli się w sieci tłumaczyć, albo żeby nie zrobili sobie złej reklamy. Wydaje mi się, że najrozsądniej na ten moment będzie dla ciebie zażądać od nich wymiany filtra na jakiś za który oni ręczą (niech sprawdzą przed wysyłką). W zamyśle, niech tobie wyślą to co mają najlepsze. Wtedy po cichu @dobrychemik go sprawdzi i zobaczy czy jest tak samo. Jeżeli tak, wtedy testy na niebie.

 

Z tego co inni tu pisali (mądrzejsi na pewno ode mnie), jak włożysz ten filtr to i tak dostaniesz jakiś obraz OIII, a organoleptycznie nie jesteś w stanie stwierdzić czy to max na co stać ten filtr czy nie. Koniec końców, nie jesteś dziennikarzem śledczym, ty masz po prostu najlepszą sztukę tego filtra jaką mogą zaoferować .... a my i tak swoje wnioski wyciągnęliśmy ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam z nimi żadnego NDA podpisanego, jestem klientem i pytam o produkt który kupiłem. mogę wydrukować ich odpowiedzi i tapetować przystanki, wysłać do neta i użyć w sądzie. Mniejsza o to.

 

Nie ma tu wiele do wnioskowania. Trzeba to sprawdzić w praktyce, nie widzę powodu by im nie wierzyć, że kolejna sztuka będzie miała takie same parametry. Gdyby tak było to rozdmucham sprawę w sieci na mega skalę. Póki co nie mam powodów by nie wierzyć i nie spróbować.

Sprawa niby jest oczywista i dlatego budzi moje wątpliwości. Rozważam aktualnie zakup jeszcze jednego filtra O3, zmierzenia u Oskara - oczywiście jeśli się zgodzi - i sprawdzenie na niebie obu sztuk - pod warunkiem, że będą się od siebie różnić.

 

 

Pytanie - Oskar, czy optyka RASA może przesuwać widmo? Korektor Schmita itd? Jestem niewiedzacy, ale zastanawiam się.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, Twój filtr, Twoje pieniądze, Twoja decyzja. Ja bym zrobił inaczej. Rezygnujesz z możliwości zwyczajnego zwrotu konsumenckiego i zostaniesz z tym co masz. Baader, w osobie zapewne marketingowca, a nie kogokolwiek porządnie obeznanego w tematyce filtrów, odrzuca jakiekolwiek zarzuty, więc ta ich dożywotnia gwarancja jest przypuszczalnie nic nie warta.

Jeśli kupisz kolejny filtr, to postaram się też go zmierzyć, ale nie daję gwarancji, że to zrobię tak błyskawicznie jak było tym razem. Miałeś usługę na poziomie VIPowskim - natychmiastowy pomiar i obróbka widm, byś mógł ewentualnie skorzystać z dozwolonego zwrotu. Nie zawsze dam radę tak dopasować sobie pracę, by móc zająć się filtrami z marszu.

 

Przesunięcie widma przez korektor: nie ma takiego zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dobrychemik napisał:

Rezygnujesz z możliwości zwyczajnego zwrotu konsumenckiego i zostaniesz z tym co masz.

 

Hej panowie, chwila moment. Co to znaczy: rezygnujesz? Nie rozumiem tej jednej rzeczy: czy jak włożysz filtr do teleskopu i zrobisz kilka zdjęć to już po ptakach?

 

Ja bym na miejscu @kubaman po prostu pożyczył jakiś inny filtr i zrobił zdjęcie jakiegoś kalmara, planetarki czy czegoś w tym rodzaju. 

 

Pomiary pomiarami, ale jeśli na zdjęciach będzie widać różnicę to wszystko jasne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Hej panowie, chwila moment. Co to znaczy: rezygnujesz? Nie rozumiem tej jednej rzeczy: czy jak włożysz filtr do teleskopu i zrobisz kilka zdjęć to już po ptakach?

 

 

Pogody na razie nie ma, więc może być ciężko zrobić fotkę. A czasu jest chyba tydzień na zwrot. Jeśli Kuba chce zamówić kolejną kolejną sztukę i sobie je porównać to raczej minie czas na normalny zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.