Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, kubaman napisał:

poszła wiadomość do Baadera, zobaczymy czy i co odpiszą

Pewnie coś w tym stylu:

"Dziękujemy za wiadomość. Nasze filtry są wspaniałe, gratulujemy zakupu i jesteśmy pewni, że będziesz w pełni usatysfakcjonowany". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

3) jak tu już wspomniano O3 po prostu nic nie pokaże, będzie kompletnie ciemno, a dla wodoru 84% to też słabo

Nie tyle będzie ciemno, co będzie niższy kontrast - dla OIII około 5 razy, a dla H-alfa około 10% - i tego drugiego wyniku na pewno nie będziesz w stanie stwierdzić na pierwsze czy drugie spojrzenie. Szału nie ma ale H-alfa w RASA bedzie pracował dobrze.

 

Ale problem jest w czym innym.

Im filtr ma większy płaski zakres Transmisji tym będzie lepiej pracował z większą światłosiłą (szerszym stożkiem światła).

 

A Baader OIII ma transmisje do szpica, i poprawnie pracuje tylko ze światłem równoległym (w jednej lub dwóch osiach).

 

Wg mnie przy takim zastosowaniu (highspeed) filtr interferencyjny nie ma prawa posiadać takiej konstrukcji, bo jedno sie wyklucza z drugim.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, a mógłbyś nam na forum przybliżyć od strony praktycznej jak się projektuje warstwy filtra by:

- miał odpowiegnią szerokość spektralną

- odpowiednie ustawienie pasma

- odpowiedni kształt pasma

 - i z czym mam najwiekszy problem - jak się robi np. pięciopasmowe filtry typu L- Pro?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, a to dobre

 

Baader pomimo późnej pory odpisał mi w mniej niż godzinę.

Napisali bym sprawdził ten konkretny filtr razem z Antlia 3nm i sam zobaczył i porównał wyniki.

Poinformowali, że jeśli nie będę zadowolony, wymienią bez problemu.

 

Zadałem ponownie pytanie czy zmierzone pasmo odpowiada ich zamiarom, mam nadzieje, że coś skomentują.

Gwarancja jest dożywotnia. Kurde szacun za taką reakcję.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, kubaman said:

Ale poczekajcie, zaproponowali sprawdzenie w realu i wymianę jeśli nie jestem zadowolony. To chyba OK, wydają się być pewni swego.

Zgadzam się że to brzmi dobrze...ale, poczekajmy co się naprawdę okaże.

 

Nie każdy ma juz jakies doświadczenie i jeżeli cokolwiek się przy takim filtrze pokaze, to czesc ludzi mojego pokroju pomysli ze tak ma być i nigdy reklamacji nie zlozy.

 

Ps, ten rzeczony filtr Antlia oni tobie dostacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, kubaman said:

Nie, na wykresie Oskar umieścił dla porównania wyniki z Antlii. Pewnie pomyśleli że mam oba. 

To brzmi w takim razie w stylu "Oto nasz super filtr do optyki f2 ... jak masz jakieś wątpliwości, to porównaj nasze wyniki z filtrem który (z tego co wiem) nigdy nie byl projektowany pod f2" :)

 

Czyli, Co prawda nie jest to obiecywany samochód sportowy..ale patrz, jest szybszy od Fiata 126p ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kubaman napisał:

Możesz podać wartość dla O3? Nie odczytam dokładnie z wykresu.

 

Sorki, przeoczyłem wcześniej.

Oto wyniki symulacji dla Twojego RASA (279/620/112):

- Ha 84.1%, NIIa 39.9%, NIIb 58.3%

- OIIIa 12.7%, OIIIb 0.0%

- SIIa 86.2%, SIIb 78.3%

 

A jeszcze nawiązując do spostrzeżenia @Marek_N, że filtr Ha może służyć za filtr azotowy postanowiłem się temu przyjrzeć i wyszło coś takiego dla optyki bez przeszkody centralnej:

F/5.6: Ha 30.2%, NIIa 90.9%

F/6.7: Ha 22.0%, NIIa 89.1%

F/9.0: Ha 14.8%, NIIa 86.7%

Nie wiem czy jest to wystarczająca różnica, by zauważyć sensowny efekt. To zależy od względnej intensywności emisji wodoru i azotu w danej mgławicy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę uzupełnień:

1. Pomiary widm nie mówią o tym jakie będą odblaski na jasnych gwiazdach; jednak wg mojej wiedzy im filtr ma mniej strome brzegi pasma transmisji tym bardziej MOŻE BYĆ PODATNY na odblaski i halo. Nic pewnego tutaj powiedzieć nie jestem w stanie.

 

2. Transmitancja dla tlenu wynosząca 12.7% wcale nie spowoduje, że tlenu się nie zaobserwuje. Załóżmy, że dobry filtr ma 85% transmitancji. Mamy zatem transmitancję zmniejszoną o krotność 6.7 (o tyle podzieloną w stosunku do oczekiwanego 85%). Pierwiastek z 6.7 to 2.59, czyli z takim wybrakowanym filtrem szybkość zbierania światła OIII w RASA będzie taka sama jak z użyciem dobrego filtra w teleskopie o światłosile większej (pomnożonej) o czynnik 2.58. Skoro RASA ma światłosiłę 2.22 to mnożymy ją przez 2.59 i uzyskujemy 5.7.

 

Wniosek1:

Strumień światła OIII w RASA + ten felerny filtr będzie niemal identyczny jak w moim refraktorze F/5.6, do którego włożę dobry filtr. Zatem jak najbardziej zobaczy się obraz OIII. Oczywiście pozostaje jeszcze drugi ważny czynnik: RASA z kiepskim filtrem zbiera nie tylko to pożądane światło OIII, ale i od groma innego - LP i widmo ciągłe gwiazd. W efekcie kontrast będzie zdecydowanie lepszy w moim teleskopie. Jeśli jednak użyłbym u siebie dobry filtr, ale nie o szerokości 4nm, ale np. 12nm to ta różnica byłaby już znacznie mniejsza.

 

Wniosek2:

Z samego faktu, że Kuba zarejestruje obraz OIII nie znaczy, że należy uznać filtr za dobry, a wyniki moich pomiarów i symulacji za błędne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Marku, a mógłbyś nam na forum przybliżyć od strony praktycznej jak się projektuje warstwy filtra by:

- miał odpowiegnią szerokość spektralną

- odpowiednie ustawienie pasma

- odpowiedni kształt pasma

 - i z czym mam najwiekszy problem - jak się robi np. pięciopasmowe filtry typu L- Pro?

 

 

Wytłumaczę Ci to na czwartkowej obiadokolacji :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zmierzam w dyskusji z nimi. Odpisali mi dzisiaj i to co dostałem już jednak mi się nie spodobało.

Po pierwsze odmówili podania projektowanego pasma filtrów ponieważ jest to ich know-how.

Po drugie nie udzielili żadnej odpowiedzi technicznej na pytanie czy filtr spełnia ich wewnętrzne normy jakościowe.

Po trzecie napisali, żebym sprawdził działanie filtra, koniecznie na długich subach i koniecznie stakował.

Uważam to ostatnie za wielką ściemę i potraktowanie mnie jak głupka i zamierzam im o tym zaraz napisać. Ocenianie działania filtra oglądając 30 minut staku, nie mając odniesienia jest tak idiotyczne, że szkoda komentować.

 

Napiszę im wprost, że uważam że unikają odpowiedzi i ze filtr nie spełnia specyfikacji i jeśli nie zaczną rozmawiać precyzyjnie to zażądam wymiany tego jednego - co potwierdzili wcześniej nie powinno stanowić problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dobrychemik napisał:

Jeszcze parę uzupełnień:

1. Pomiary widm nie mówią o tym jakie będą odblaski na jasnych gwiazdach; jednak wg mojej wiedzy im filtr ma mniej strome brzegi pasma transmisji tym bardziej MOŻE BYĆ PODATNY na odblaski i halo. Nic pewnego tutaj powiedzieć nie jestem w stanie.

 

 

 

Dziękuje za wyjaśnienia. Filtry z "podwójną wnęką rezonansową" mają te brzegi zwykle bardziej strome. Do tego pik jest w szerszym zakresie i łatwiej utrafić z maximum transmisji w dane pasmo. Testowane filtry Baadera Ha i SII wyglądają jakby miały taką konstrukcję, a OIII ma pojedynczy pik. Patrząc na symulację  uwzględniające blueshift zbocza są dużo mniej strome. Ciekawe jak wygląda sprawa odblasków jasne teleskopy vs ciemne.  Jak zauważył @Marek_N  konstrukcja bardzo wąskiego filtra z jednym pikiem to chyba pomyłka.

 

W przypadku Antlia PRO producent pisze: "The out of band blocking specification is rated OD3 (0.1%) which delivers an excellent signal to noise ratio and effective cut off rate to minimize interference from other wavelengths. A sharp cut off rate is a very important performance index since it is designed to sharply attenuate off-band wavelengths. The result is that the Antlia OIII filter delivers excellent contrast with extremely dark backgrounds whilst delivering a high transmission of the OIII signal. The sharp cut-off also minimizes the effect of halos around bright stars." Pomijając bełkot marketingowy faktycznie z tej informacji wynika to co napisałeś, że stromość zbocza ma znaczenie dla odblasków. 

 

Tutaj znalazłem wyjaśnienie parametru OD (Optical density). https://www.alluxa.com/optical-filter-specs/spectral-features/

 

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kubaman napisał:

Do tego zmierzam w dyskusji z nimi. Odpisali mi dzisiaj i to co dostałem już jednak mi się nie spodobało.

Po pierwsze odmówili podania projektowanego pasma filtrów ponieważ jest to ich know-how.

Po drugie nie udzielili żadnej odpowiedzi technicznej na pytanie czy filtr spełnia ich wewnętrzne normy jakościowe.

Po trzecie napisali, żebym sprawdził działanie filtra, koniecznie na długich subach i koniecznie stakował.

Uważam to ostatnie za wielką ściemę i potraktowanie mnie jak głupka i zamierzam im o tym zaraz napisać. Ocenianie działania filtra oglądając 30 minut staku, nie mając odniesienia jest tak idiotyczne, że szkoda komentować.

 

Napiszę im wprost, że uważam że unikają odpowiedzi i ze filtr nie spełnia specyfikacji i jeśli nie zaczną rozmawiać precyzyjnie to zażądam wymiany tego jednego - co potwierdzili wcześniej nie powinno stanowić problemu.

 

Hm... no nie wiem. Nie muszą ujawniać "jak to działa" bo to może być ich IP. Albo zwróć bez komentarza albo zrób trochę testów porównawczych pomiędzy filtrami O III, poszukaj innych właścicieli i popytaj o ich wrażenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się zapytałem w ten sposób - tu macie wynik pomiarów. Proszę o informację, czy taki wynik spełnia waszą specyfikację i czy przeszedł by kontrolę jakości jako OK. Nie ma tu nic ze zdradzania ich sekretów.

 

Napisałem właśnie bardzo długiego i otwartego maila gdzie uprzejmie acz bez ogródek opisuję sytuację

jeśli nie odpiszą mi sensownie, zażądam wymiany od razu. Liczę, że będą uczciwi po takim postawieniu sprawy.

 

Przy okazji napisałem im, że przecież mogę odsyłać w ustawowym czasie do TSa te filtry tak długo, aż mi przyślą dobre, ale każdy jeden który dostanę będzie zmierzony i takie porównawcze wyniki opublikowane w sieci mogły by nie być dla nich korzystne.

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

Ale ja się zapytałem w ten sposób - tu macie wynik pomiarów. Proszę o informację, czy taki wynik spełnia waszą specyfikację i czy przeszedł by kontrolę jakości jako OK. Nie ma tu nic ze zdradzania ich sekretów.

Jeśli odpiszą, że spełnia wymagania, to może się okazać, że przyznają się do potencjalnego błędu w designie, a tego na pewno nie chcą. Niezależnie od ich odpowiedzi, będziesz chciał wymieniać filtr aż do skutku, także pewnie do niczego nie będą się przyznawać bez wewnętrznych testów, bo im się to nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co im się bardziej nie opłaca. Sprawdzenie tego filtra na gwiazdach z porównaniem do innego dobrego (można kupić drugi identyczny zestaw w TSie i po teście odesłać) może im zniszczyć marketing jeśli to trafi na zachodnie fora.

 

Zresztą, jeśli nie odpiszą sensownie, to właśnie to im napiszę, że decyduję się na taki test kupując drugi zestaw.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.