Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa.


defaa

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiście z kolegą Mateuszem na przyszłoroczną opozycję Marsa będziemy budować dwa planetarne Newtony 200/1800 na bazie bardzo dokładnej optyki z lusterkiem wtórnym 26 mm. Będą to teleskopy o specjalnej konstrukcji nie przekraczające wagi 10 kg składające się z dwóch baflowanych  części. Mam nadzieję że tym razem burze piaskowe nie przeszkodzą w obserwacji subtelnych detali na tarczy planety i będzie można się spotkać na Kudłaczach i wspólnie zerknąć na Marsa przez specjalnie przygotowane na te okazję teleskopy 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon obserwacyjny Marsa uważam za otwarty. Dzisiaj o 4.00 wstałem na obserwacje. Oczywiście celem był Mars, ale poobserwowałem też DS-y oraz satelity Starlink, które miałem okazję zobaczyć, a o których przelocie dzisiaj rano nawet nie widziałem. 

Mars nisko nad horyzontem niestety mocno falował, mimo to myślałem że tarcza będzie duzo mniejsza. Gdyby był wyżej i seeing pozwolił na pewno można by się dopatrywać szczegółów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, defaa napisał:

Sezon obserwacyjny Marsa uważam za otwarty. Dzisiaj o 4.00 wstałem na obserwacje. Oczywiście celem był Mars, ale poobserwowałem też DS-y oraz satelity Starlink, które miałem okazję zobaczyć, a o których przelocie dzisiaj rano nawet nie widziałem. 

Mars nisko nad horyzontem niestety mocno falował, mimo to myślałem że tarcza będzie duzo mniejsza. Gdyby był wyżej i seeing pozwolił na pewno można by się dopatrywać szczegółów. 

W jakiej konstelacji go szukać i na jakiej wysokości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, defaa napisał:

Mars nisko nad horyzontem niestety mocno falował, mimo to myślałem że tarcza będzie duzo mniejsza. Gdyby był wyżej i seeing pozwolił na pewno można by się dopatrywać szczegółów. 

A jesteś pewien, że duży rozmiar tarczy nie wynikał z rozmycia seeingowego? Ja wczoraj zerknąłem około północy lornetą 25x100 na gwiazdy tuż nad horyzontem i wszystkie były tarczkami o średnicy co najmniej 2' (tak, dwóch minut(!) kątowych). Trzy razy sprawdzałem czy z ostrością wszystko ok celując lornetę w obiekty świecące znacznie wyżej :laugh:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mars ma 4,1" czyli ciut większy od Urana. Połaszczyłem się dzisiaj rano, by fotografować. Jednak wysokość 12 stopni, seeing rzucający tarczą planety dalej niż jej średnica nie pozwalały zobaczyć niczego. I to o ile tarcza się tylko przesuwała. Bo czasem była 3x większa lub podłużna. Masakra.

Ładnie widoczny był kolor, już w szukaczu pomarańczowy. Obserwowałem Marsa nawet na jasnym niebie, licząc, że przy wschodzie słońca wiatr się uspokoi, ale nie dzisiaj. Ciepłe powietrze przechodzi nad Polską i cała atmosfera faluje. Próby przed opozycją jednak czas zacząć. Setup poprawiać. Z filmu 10 tys klatek wybrane w AS 10% i efekt jak widać. Nagrałem też klatki jako bmp, żeby ręcznie wybrać, ale przeglądając pierwszy tysiąc nie znalazłem Marsa okrągłego! Masakra. Filtr R czy IR pass 850nm nie pomógł w uzyskaniu szczegółów. Nie tym razem :getlost:

Fotka z 6.58, poprawiona krzywymi i i tak ...

 

Ale z pozytywów - tym którym nie chce się wstać o 5 rano. Marsa i tak nie byłoby widać, sensownie nad warstwą mgieł i  dymów widać od 6.30, do 8.00 można spokojnie obserwować w teleskopie. Świt ciągle coraz później :D

Mars_065827_g4_ap12_conv pop.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W odpowiedzi na rozmiar tarczy Marsa podczas moich obserwacji.. Warunki na pewno miały wpływ na jego widok w teleskopie, jednak z tego co pisze kolega, ze tarczka jest ciut większa od Urana to i tak nie najgorzej biorąc pod uwagę fakt, że z każdym miesiącem warunki obserwacyjne Czerwonej Planety będą coraz lepsze. 

Mamy grudzień. Nie wiem jak u Was, ale u mnie pogoda od ostatnich obserwacji ( 6 grudnia ) nie daje na razie szans na jakikolwiek wypad.. Jeśli chodzi o Marsa w tym miesiącu to z ciekawych zjawisk można wspomnieć jedynie o zbliżeniu do gwiazdy Alfa Librae ( Zubenelgenubi ). Miałem okazję dzień wcześniej zobaczyć zbliżenie Marsa do tej gwiazdy, kiedy wracałem z nocnej zmiany i o dziwo chwilowo było pogodne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Halo Halo, jak pogoda i obserwacje u Was ? Bo u mnie 6 marca minie 3 miesiąc bez obserwacji. Liczę, że chociaż 29 lutego się troszkę wypogodzi, żeby wstać nad ranem i zerknąć na Marsa, który bardzo blisko znajdzie się gromady kulistej Strzelca m22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano popatrzyłem sobie na Marsa przez chwilę - przez lornetkę (widok na wschód mam słaby i właściwie tylko z okna, bo domy sąsiadów przeszkadzają), więc tak naprawdę widać tylko kropeczkę, no ale jest. Jowisz i Saturn też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
1 godzinę temu, defaa napisał:

Czy ktoś z Was obserwował Marsa w ostatnim tygodniu? 

Ja fociłem. 8 calowym niutkiem więc szału nie było.

 

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=57160 - na dole strony jest Mars [SW 200/1000, Barlow 3x, kam. T7C, filtr IR Pass, seeing 2/5]

 

a wcześniejsze podejście:

 Przy okazji innego projektu [SW 200/1000, Barlow 2x, kam. T7C, filtr UV/IR cut, seeing 3/5].

 

Dla mojej apertury teleskopu to ewidentnie jeszcze nie pora na Marsa.

 

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.