Skocz do zawartości

Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Temat będę aktualizował

Ciekawe, czy dałoby się w ten sposób "namalować" mapę całej powierzchni Wenus? A przynajmniej poniżej biegunów, bo domyślam się, że te są siłą rzeczy niedostępne technicznie niezależnie od kąta patrzenia...

 

 

7 godzin temu, Lukasz83 napisał:

ASI178MM na rzecz kamery starszej generacji?

BTW: asi120mm w podczerwieni jest 3x gorsza niż asi290. Dowiedziałem się niedawno na forum :) Próbowałeś? Lepsza skala, więcej sygnału, może i efekt końcowy byłby lepszy? :)

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Ciekawe, czy dałoby się w ten sposób "namalować" mapę całej powierzchni Wenus? A przynajmniej poniżej biegunów, bo domyślam się, że te są siłą rzeczy niedostępne technicznie niezależnie od kąta patrzenia...

WinJupos ma dedykowana funkcję http://skyinspector.co.uk/mars-albedo-maps :)

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Efekt genialny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Ciekawe, czy dałoby się w ten sposób "namalować" mapę całej powierzchni Wenus? A przynajmniej poniżej biegunów, bo domyślam się, że te są siłą rzeczy niedostępne technicznie niezależnie od kąta patrzenia...

Da się ale - ale przez dwa tygodnie, kiedy możemy focić "ciemną stronę", mamy dostępny praktycznie ten sam fragment (obrót Wenus wokół osi trwa 243 dni :) )

Dlatego trzeba by taką składankę robić z kilku sezonów i dodatkowo trafić w różne ustawienie powierzchni względem obserwatora z Ziemii (na przykład teraz mamy identyczne ustawienie jak w 2017 roku - przy fazie około 20%)

 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW: asi120mm w podczerwieni jest 3x gorsza niż asi290. Dowiedziałem się niedawno na forum :) Próbowałeś? Lepsza skala, więcej sygnału, może i efekt końcowy byłby lepszy? :)

Wiesz trochę ekstrawagancją byłoby kupowanie kamery tylko do tego jednego zjawiska. Chociaż, z drugiej strony.... :P

Tak czy inaczej, przed chwilą jeden z userów na astrobin zasugerował, że ASI290 cierpi na tą samą przypadłość co ASI178 - chodzi o te artefakty które pokazałem wcześniej a które praktycznie uniemożliwiają uchwycenie ciemnej strony (przez odblaski zalewające sygnał termiczny)

 

Godzinę temu, wessel napisał:

Brawo Łukasz! Jak widzę zagiąłeś parol na Wenus :)

Wyciskamy jak cytrynkę :) Jak jeszcze uda się zarejestrować zakrycie Wenus przez Księżyc to będę się czuł w tym temacie spełniony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz83 napisał:

Tak czy inaczej, przed chwilą jeden z userów na astrobin zasugerował, że ASI290 cierpi na tą samą przypadłość co ASI178 - chodzi o te artefakty które pokazałem wcześniej a które praktycznie uniemożliwiają uchwycenie ciemnej strony (przez odblaski zalewające sygnał termiczny)

Dlatego mimo, że mam 290 trzymam nadal 120 :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, HAMAL napisał:

Dlatego mimo, że mam 290 trzymam nadal 120 :grin:

Ja w sumie nie byłem świadom tego zjawiska. Przy poprzednich próbach myślałem, że to kwestia interferencji od pająka (spajki). Nawet dorobiłem przesłony na pająk (kółka z kartonu) żeby wyeliminować te spajki.

Założyłem przesłony i nic nie pomogło - dopiero wtedy zajarzyłem że to nie pająk ale interferencja na pikselach matrycy (albo od szybki przed matrycą)

Tak czy inaczej miałem też tą kamerkę T7 która przyszła dwa tygodnie temu z Chin. Ma fajną konstrukcję bo korpus jest 1,25'' i można łatwo odkręcić wszystko z przodu zostawiając "gołą" matrycę otwartą na świat :)

To mi uratowało projekt :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Charon_X napisał:

A Chameleon 2 się nada ? Zastanawiam się czy tez nie kupic tego filtru na Aliexpress. Powinienem się załapać na Wenus poranną w lipcu. Aha nie próbowałeś wcześniej nagrywać ? wąski sierp już jest od jakiegoś czasu.

Nada się. Co prawda czułość w tym paśmie to tylko 3-4% ale powinno wystarczyć.

Tylko będzie trzeba długo palić. Przy teleskopie 8'' to pewnie z 15-20 sekund

 

Spectral-for-Sony-ICX445.jpg

 

Wcześniej nie próbowałem bo pogoda była słaba a poza tym chciałem mieć nieco łatwiej więc czekałem na bardziej sprzyjającą fazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że nie wiem co powiedzieć. Rewelacja :like:

 

Mak 150 to co prawda mały kaliber (muszę w końcu zainwestować w coś większego), ale ciekawe, czy coś by się w ogóle udało zarejestrować? W sumie mogę też podłączyć ten mój noktowizor, coś tam powinien pokazać. Szczerze mówiąc to byłbym szczęśliwy, gdyby w ogóle udało mi się zobaczyć cokolwiek po tej ciemnej stronie. Trzeba będzie spróbować, jak się pogoda zrobi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jazda! Super. Dzięki za precyzyjny opis technikalii. No i cały czas podziwiam jak dobrze pracuje teleskop,  w końcu projektowany w kierunku minimalnej masy chyba? Kolimacja i ustabilizowanie takiego teleskopu ( nisko kłaniam się konstruktorowi) nie jest łatwe.

To wielka satysfakcja oglądać takie prace.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Nada się. Co prawda czułość w tym paśmie to tylko 3-4% ale powinno wystarczyć.

Tylko będzie trzeba długo palić. Przy teleskopie 8'' to pewnie z 15-20 sekund

 

 

To strasznie długo, musiałbym mieć jakieś HEQ5, albo EQ6 pod sct 8", aby to wyszło niepojechane.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Muszę powiedzieć, że nie wiem co powiedzieć. Rewelacja 

 

Mak 150 to co prawda mały kaliber (muszę w końcu zainwestować w coś większego), ale ciekawe, czy coś by się w ogóle udało zarejestrować? W sumie mogę też podłączyć ten mój noktowizor, coś tam powinien pokazać. Szczerze mówiąc to byłbym szczęśliwy, gdyby w ogóle udało mi się zobaczyć cokolwiek po tej ciemnej stronie. Trzeba będzie spróbować, jak się pogoda zrobi.

Dzięki :) Mak150 to mniejsza apertura - ale to nie szkodzi. Po prostu trzeba dłużej palić i być może zastosować większy gain.

Szyba w makach nie blokuje sygnału jak to ma miejsce w przypadku UV

 

Godzinę temu, ryszardo napisał:

Ale jazda! Super. Dzięki za precyzyjny opis technikalii. No i cały czas podziwiam jak dobrze pracuje teleskop,  w końcu projektowany w kierunku minimalnej masy chyba? Kolimacja i ustabilizowanie takiego teleskopu ( nisko kłaniam się konstruktorowi) nie jest łatwe.

To wielka satysfakcja oglądać takie prace.

Tak, głównym celem była minimalizacja wagi. Teraz kiedy LW mam wyjustowane względem wyciągu i pod kątem prostym to kolimacja zajmuje 2-3 minuty i polega tylko na regulacji LG.

Większym problemem jest astygmatyzm LG który wynika z jego "cienkości" - aby się go pozbyć trzeba lustrem poruszać i pogibać na celi (na pływających punktach podparcia) żeby gwiazdki stały się okręgami (w tym celu obserwuję rozogniskowany obraz gwiazd w kamerze). Jak już mam okręgi to wtedy szybka kolimacja LG i jedziemy z foceniem :)

Niestety duże cienkie lustro ma swoją cenę, ale jest do opanowania :)

Natomiast sztywność całego układu jest naprawdę "po byku"

19 minut temu, Charon_X napisał:

To strasznie długo, musiałbym mieć jakieś HEQ5, albo EQ6 pod sct 8", aby to wyszło niepojechane.  

Możesz spróbować krócej ale na większym gainie, to też może zadziałać. No ale za krótko też być nie może - sygnał musi się zdążyć porządnie zarejestrować.

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by pomyśleć, ze to niepublikowana dotąd fotografia Wenus
wykonane przez sondę Magellan.
Oczywiście, orbiter Wenus obrazował inną techniką - radarową.
Ale wspólny mianownik jest - obraz powierzchni :)

Jeszcze nie tak dawno, amatorskie zdjęcia planety to "tylko" fazy.
Potem przyszedł czas na chmury, a teraz...aż niesamowite !

Wypada tylko sprostować - zdjęcia @Lukasz83 i kilku innych tu obecnych
nie nazwał bym amatorskimi :)

Czapki z głów.

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pojawiły się w sieci głosy, że domalowałem sobie ten detal (dokładnie to przeniosłem/przykleiłem detal z WinJuposa :hmm:) na tym zdjęciu to postanowiłem w przypadku jednego avika "obnażyć" się całkowicie z processingu i nagrałem ten krótki filmik.

Możecie na nim zaobserwować jak wyciągam ten detal najpierw dekonwolucją a potem unsharp mask.  Oraz dodatkowo jak zwiększanie i zmniejszanie dekonwolucji i parametrów ostrzenia wpływa na ten detal.

Wiem, że wystawiam się teraz na strzał, że to wcale nie detal tylko artefakty ale weźcie pod uwagę trzy rzeczy:

- taki sam wzór/ślady termiczne występują na wszystkich moich trzech stackach z 8 maja (różnice są ale niewielkie)

- bardzo podobny wzór mamy na stacku z 9 maja (gorsze warunki)

- dziwnym trafem ten wzór za każdym razem pasuje do symulacji z WinJupoisa

Przypadek?

 

Oczywiście korzystajcie z tego filmiku pełnymi garściami :)

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2020 o 09:30, Lukasz83 napisał:

Tak czy inaczej, przed chwilą jeden z userów na astrobin zasugerował, że ASI290 cierpi na tą samą przypadłość co ASI178 - chodzi o te artefakty które pokazałem wcześniej a które praktycznie uniemożliwiają uchwycenie ciemnej strony (przez odblaski zalewające sygnał termiczny)

 

To ja potwierdzam te artefakty na 183MM (kupowałem z myślą o lepszej czułości w UV)... I teraz idąc w podczerwień - przed zakupem, warto myśleć o ASI 120MM, czy znają Panowie coś lepszego (powiedzmy do 2-3K)?

Edytowane przez harryLH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, harryLH napisał:

To ja potwierdzam te artefakty na 183MM (kupowałem z myślą o lepszej czułości w UV)... I teraz idąc w podczerwień - przed zakupem, warto myśleć o ASI 120MM, czy znają Panowie coś lepszego (powiedzmy do 2-3K)?

Ale pytasz o podczerwień? Czy ogólnie.

Jak podczerwień to z CMOSó to ASI120MM jest najtańsza, albo jej klon T7 - taki jak mój:

https://pl.aliexpress.com/item/4000793647580.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5d4f5c0ffoKpxE

 

a z CCD to Chameleon 2 i Chameleon3 od PointGrey

 

Te nie produkują takich artefaktów. Ale T7 jest najtańsza - 400zł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pędem ściągaj najnowszą wersję ImPPG! Działa o wiele szybciej, wszystko (oprócz wyrównania klatek do animacji) jest liczone na GPU.

 

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

a z CCD to Chameleon 2 i Chameleon3 od PointGrey

 

Lepiej uściślić, bo "Chameleon 3" to cała rodzina kamerek. Chodzi o tę z sensorem ICX445 mono, model CM3-U3-13S2M-CS.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Jak podczerwień to z CMOSó to ASI120MM

ASI1600 również daje takie artefakty, niektórzy na to narzekają w kontekście jasnych gwiazd.

Kurcze, to już żadna nowoczesna kamera z niskim szumem się nie nadaje i musimy korzystać z przedpotopowych rozwiązań? Tragedia :( Hmm, może by zdrapać mikrosoczewki z ASI290? :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Ale pytasz o podczerwień? Czy ogólnie.

 

Tak - z myślą tylko i wyłącznie o podczerwieni - coś dobrego i docelowego (na metan, 1um etc.).  Dzięki wszystkim za info. Czy ktoś u nas sprowadza do kraju Chameleony?

Edytowane przez harryLH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, harryLH napisał:

To ja potwierdzam te artefakty na 183MM (kupowałem z myślą o lepszej czułości w UV)... I teraz idąc w podczerwień - przed zakupem, warto myśleć o ASI 120MM, czy znają Panowie coś lepszego (powiedzmy do 2-3K)?

A może to?

 

https://leopardimaging.com/product/cmos-sensor-modules/eva-kits/li-usb30-os05a20/

 

OS05A20 to sensor ze specjalną technologią pod NIR. Ogólnie polecam temat, może ktoś z tego eval boarda zrobiłby porządną kamerę? 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

A może to?

 

https://leopardimaging.com/product/cmos-sensor-modules/eva-kits/li-usb30-os05a20/

 

OS05A20 to sensor ze specjalną technologią pod NIR. Ogólnie polecam temat, może ktoś z tego eval boarda zrobiłby porządną kamerę? 

Ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.