Skocz do zawartości
  • 0

Rysa na LG Synta 12


daniel0313

Pytanie

Witam zakupiłem ostatnio od znajomego z forum synte 12 flex, przy oględzinach z racji tego że lustro główne było bardzo zakurzone nie dało się ocenić jego stanu. Po umyciu nie widać na powierzchni skaz, lecz po wpuszczeniu wiązki światła widać dużą rysę przez całe lustro oraz dwie mniejsze w innych miejscach. Moje pytanie brzmi czy owa rysa bardzo wpłynie na jakość obrazu? Na zdjęciu widać tylko połowę odbitej rysy.

IMG_20200821_102824.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wpłynie wcale. Albo inaczej - wpłynie w stopniu tak minimalnym, że i tak nie będziesz w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak.

 

No chyba, że ta rysa jest zrobiona śrubokrętem i ma 2mm głębokości :)  Ale tego nie widać ze zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możliwe że będzie trzeba umyć jeszcze raz. Tak jak wspominałem lustro było w bardzo złym stanie. Ale rysa jest rysą raczej i jej nie zmyje, w świetle dziennym jej nie widać, tylko gdy na lustro skieruje się sztuczne źródło światła. Czekam na kolimator który ma dziś dojść i wtedy dopiero sprawdzę jakość obrazu

Edytowane przez daniel0313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki Pablo skorzystam z zaproszenia, a telepa nabyłem od don Pedro, leżał u niego w garażu dłuższy czas przez jego chorobę. Trochę martwi mnie ta rysa tylko, jest jeszcze dwie ok 2-3 cm długości. Ogólnie teleskop robi duże wrażenie.

@Pawlik podswietlilem, rysa nie przebija ale znalazłem 3 bardzo małe punkty na lustrze gdzie widać przebicia. Można je porównać do spalonych pikseli na matrycy TV. Dziś mam na 14 do pracy więc jutro spróbuję umyć ponownie.

Edytowane przez daniel0313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, daniel0313 napisał:

Dzięki Pablo skorzystam z zaproszenia, a telepa nabyłem od don Pedro, leżał u niego w garażu dłuższy czas przez jego chorobę. Trochę martwi mnie ta rysa tylko, jest jeszcze dwie ok 2-3 cm długości. Ogólnie teleskop robi duże wrażenie.

@Pawlik podswietlilem, rysa nie przebija ale znalazłem 3 bardzo małe punkty na lustrze gdzie widać przebicia. Można je porównać do spalonych pikseli na matrycy TV. Dziś mam na 14 do pracy więc jutro spróbuję umyć ponownie.

No to ładnie. Ja ustawiałem sesję, a wyście handlowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak do wizualu, kurzu było bardzo bardzo dużo niestety, kolega chorował a teleskop stał, przed moim wyjściem przyszedł kolimator gso, szybko puściłem wiązkę i niestety wychodzi poza tubus. Jak to było w starym klasyku będzie zabawa, będzie się działo aby to ustawić prawidłowo. Zaczyna się od lusterka wtórnego z tego co zacząłem czytać?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, daniel0313 napisał:

Konkrety poproszę bo nie kolimowalem jeszcze

Tauturiali i postów masz w necie bez liku, ale najważniejsze jest, aby zrozumiec co sie robi i po co sie to robi.

Rozrysuj sobie w przekroju bieg promieni świetlnych, wtedy wszystko będzie łatwiejsze do ogarnięcia. To samo z kolimatorem, najpierw musisz sie sam zastanowic nad tym, a potem poszukać w intrenecie lub na forach podpowiedzi. Przed chwila właśnie czytałem posty na Astromaniaku...

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=58555&start=25

Pełno tego jest. Podobnie jak i różnych sposobów.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, JSC napisał:

Tauturiali i postów masz w necie bez liku, ale najważniejsze jest, aby zrozumiec co sie robi i po co sie to robi.

Właśnie mam problem z wyobrażeniem sobie zasady działania śrubek od LW. Jedne należy popuszczać i inne dokręcać i tamte mają takie luźne pozostac? Gdzie indziej piszą aby popuścić i palcami przekręcać. Nie wiem już co mam robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, daniel0313 napisał:

Właśnie mam problem z wyobrażeniem sobie zasady działania śrubek od LW. Jedne należy popuszczać i inne dokręcać i tamte mają takie luźne pozostac? Gdzie indziej piszą aby popuścić i palcami przekręcać. Nie wiem już co mam robić...

Najlepiej jak Ci ktoś to pokaże na żywo jak to zrobić - ogólnie to nie jest trudne. W Rzeszowie masz grupę obserwacyjną, ewentualnie za niecały miesiąc będzie zlot nad Tanwią - 50 km od Ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o LG to żadna rysa nie ma wpływu na obraz. Możesz wydrapać śrubokrętem swoje inicjały na całej powierzchni i nie zauważysz różnicy. Oczywiście nie zalecam tego że względu na to, że powłoka SiO2 zabezpiecza warstwę odblaskową Al przed korozją. Istnieje wiele teleskopów zbudowanych z mozaiki mniejszych zwierciadeł i "fuga" między nimi nie przeszkadza. Aby było w miarę czyste. Ważniejsze jest LW bo na nim skupia się całe światło LG i tu grubsza rysa może nieco powodować dyskomfort z używania. Co do regulacji lusterek to mechanizm jest taki jak w regulacji poziomowania pralki, lodówki, stolika biurowego... Ale serio, to Środkowa śruba służy do ustalenia wysokości LW na wysokości dziupli czyli wlotu wyciągu. Pozostałe śrubki regulują - skierowują wiązkę światła z LG do dziupli przez popuszczanie lub dokręcanie. Regulacja jest dosłownie na OKO. Kręcimy nimi tak, żeby w dziupli zobaczyć ładne odbicie LG z jego dociskami. Po takim wstępnym ustawieniu można nurzać się w wizualu ale do astrofotografii warto doprecyzować kolimatorem laserowym. 

Edytowane przez dj_peterka
Literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Pawlik napisał:

Najlepiej jak Ci ktoś to pokaże na żywo jak to zrobić - ogólnie to nie jest trudne. W Rzeszowie masz grupę obserwacyjną, ewentualnie za niecały miesiąc będzie zlot nad Tanwią - 50 km od Ciebie. 

Dziękuję za porady, metodą prób i błędów doszedłem do tego jak działa ten mechanizm. Ale pojawił się inny problem. Gdy wyniosłem wczoraj teleskop ok 23 to od razu LW zaparowalo...czekałem do 1:00 z nadzieją że temperatura szkła się wyrówna i rosa zejdzie ale niestety lustro pozostało zroszone i nic nie było widać w okularze...czy takie nagłe parowanie LW to normalka i że rosa się utrzymuje. Czytałem że wystarczy około godziny chłodzić teleskop aby temperatura się wyrównała a tu po dwóch godzinach nie było różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, daniel0313 napisał:

Dziękuję za porady, metodą prób i błędów doszedłem do tego jak działa ten mechanizm. Ale pojawił się inny problem. Gdy wyniosłem wczoraj teleskop ok 23 to od razu LW zaparowalo...czekałem do 1:00 z nadzieją że temperatura szkła się wyrówna i rosa zejdzie ale niestety lustro pozostało zroszone i nic nie było widać w okularze...czy takie nagłe parowanie LW to normalka i że rosa się utrzymuje. Czytałem że wystarczy około godziny chłodzić teleskop aby temperatura się wyrównała a tu po dwóch godzinach nie było różnicy

Czasami jak LW zaparuję to nie ma zmiłuj. Teraz jest to szczególnie widoczne, spora wilgotność powietrza niestety daje się we znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podejrzewam że czekanie również mycie LW gdyż pod światło widać że jest całe nie wiem jak to nazwać, mętne, jakby tłusta warstwa zmieszana z kurzem. Skierowałem teleskop na księżyc i nie dalo się go w ogóle wyostrzyć. Czy można jako że to flex dać tube w dół i umyć LW od środka nie ściągając go? Dopada mnie depresja powoli...

Edytowane przez daniel0313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, daniel0313 napisał:

Podejrzewam że czekanie również mycie LW gdyż pod światło widać że jest całe nie wiem jak to nazwać, mętne, jakby tłusta warstwa zmieszana z kurzem. Skierowałem teleskop na księżyc i nie dalo się go w ogóle wyostrzyć. Czy można jako że to flex dać tube w dół i umyć LW od środka nie ściągając go? Dopada mnie depresja powoli...

Daniel, rób wszystko na spokojnie i jak należy. Na forach masz mnóstwo poradników jak umyć lustra. Wyjmij to lustro i umyj je jak należy, następnie kolimacja i obserwacje.

 

Nie denerwuj się, myślę, że większość ludzi ma na początku problemy dosłownie ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy na pewno myłeś lustro wodą demineralizowaną ? bo jeśli nie to nie widzę sensu mycia jeśli nie używasz takiej wody.

Z doświadczenia mycia luster to polecam ci coś szybkiego..... kupujesz nawilżane chusteczki alkoholem do okularów i przecierasz dwa razy (jedna wchłonie brud i szybko przestanie być efektywna), natychmiastowo wycierasz miękkim ręczynikiem papierowym o grubym ziarnie (w sensie puszysztym).

Natychmiastowo ponieważ alkohol jest lotny i on szybko wyparuje pozostawiając ci ślady.

Czyszczę tak od prawie roku lustra co kilka tygodni, muszę często bo teleskop nie jest przechowywany w domu. Uważam że na szybko to nie ma nic lepszego. A naprawdę jeśli się z bliska z latarką nie będziesz przyglądał na lustra to nie zauważysz żadnej różnicy niż jak by ci to zrobili w serwisie.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.