Skocz do zawartości
  • 0

Czym wyczyścić zwierciadło?


Lukasz 1985

Pytanie

Panowie, po 20 latach zdecydowałem, że podejmę jeszcze raz przygodę z nocnym niebem. Zanim jednak wybiorę jakiś sprzęt, chciałem ogarnąć ten, który już mam: reflektor 90/900. Kupiłem ( a raczej Rodzice mi go kupili) w 1998 roku - od tego czasu zwierciadło nie było czyszczone. Możecie powiedzieć, jak to bezpiecznie zrobić? Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Lukasz 1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, Lukasz 1985 napisał:

Panowie, po 20 latach zdecydowałem, że podejmę jeszcze raz przygodę z nocnym niebem. Zanim jednak wybiorę jakiś sprzęt, chciałem ogarnąć ten, który już mam: reflektor 90/900. Kupiłem ( a raczej Rodzice mi go kupili) w 1998 roku - od tego czasu zwierciadło nie było czyszczone. Możecie powiedzieć, jak to bezpiecznie zrobić? Dzięki za pomoc.

Może wrzuć tu jakieś zdjęcie w jakim stanie jest to lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co się da przedmuchać gruszką gumową- taką z apteki, z gumową końcówką.

Można spłukać delikatnym strumieniem wody- najlepiej demineralizowanej.

Co zostaje można w większości rozpuścić alkoholem izopropylowym (najlepiej technicznym- niedrogi i bez dodatków; w sklepach elektronicznych), na jakiejś bardzo miękkiej, niebarwionej, czystej szmatce. Najlepiej nie pocierać, nie dociskać, tylko zmoczyć szmatkę, położyć na zwierciadle i systematycznie ją przesuwać.

Musisz uważać, żeby nie zmyć znacznika na środku zwierciadła- jeżeli tam jest.

Ja osobiście z wielką ostrożnością używam wacików + izopropyl. Choć trzeba uważać jakich. Kiedyś czyściłem menisk i ciągle zostawały mazaje. Okazało się, że to waciki z aloesem były :-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnio umyłem swoje. Pierwszy raz po wielu latach stania w kącie, niekiedy bez pokrywki pionowo. Syf kiła i mogiła :haha: Ledwo się światło od lampki odbijało. Po myciu lustro czyste jak łazienkowe (niestety tylko jedno foto zrobiłem i to kiepskiej jakości wyszło) :D Woda z płynem do naczyń delikatnie palcem i spłukana wodą demineralizowana na bardzo mokro :D Po tym luźne schnięcie, bez żadnego wycierania. Z wtórnym przy okazji zrobiłem to samo. 
121037054_3401544009925675_668047723499304975_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, dobrychemik said:

Na wszelki wypadek to napiszę, żeby nie było później zdziwienia: luster, soczewek, filtrów, całych okularów itp. NIE MYJEMY W ZMYWARCE.

:)

 

Boję się zapytać z jakich okropnych doświadczeń wynika ten post ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, HAMAL napisał:

Szampon, szampon i szampon :D ja lutra myje często i powiem ,że umiejętnie umyte lustro szamponem nie wymaga suszenia bo woda sama ucieka z niego pozostawiając natychmiast lustro suchym. Warunek uciekania wody? Nie za ciepłe nie za zimne lustro.

No ale praktycznie każdy szampon ma lanolinę, to jest tłuszcz.... Ja stosuje płyn do naczyń i na koniec wodę demineralizowaną (destylowaną) w dużej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hamal, szampon zwykły czy ten Twój nowy na porost włosów? ;)

 

Mimo wszystko w szamponie jest od groma różnych dermokosmetycznych śmieci i wydaje mi się, że lepszy będzie detergent i woda zdemineralizowana - ja w ten sposób czyszczę filtry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja też myję detergentem, ale raczej płynem do mycia naczyń i to dość rzadko. Niestety na świeżo napylonym lustrze już mam paprochy, więc po prostu trzeba się z tym pogodzić, albo nie świecić mocną lampką po lustrze. A z tym myciem to lepiej tak po polsku - nie za często ;) Ostatnio zastanawiam się nad użyciem do takich celów Tritonu X-100/wody destylowanej/izopropanolu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z detergentów rozważyłbym płyn nabłyszczający do zmywarki. To jest detergent, który z zasady ma spłynąć i nie pozostawić śladów i zacieków.

 

Więc kto sprawdzi i napisze jak działa ;-) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja to zrobiłem tak. Potem kolimacja czyli TU . Przydały się materiały HAMALA  . He właśnie widzę że link do materiałów Hamala nie działa. Jak masz to w innym miejscu Wodzu daj link sobie zaktualizuję. Twój opis był genialny .Zwłaszcza te rysunki. 

Edytowane przez pmamot
edycja tekstu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, pmamot napisał:

He właśnie widzę że link do materiałów Hamala nie działa. Jak masz to w innym miejscu Wodzu daj link sobie zaktualizuję. Twój opis był genialny .Zwłaszcza te rysunki. 

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

:)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, dobrychemik napisał:

Mimo wszystko w szamponie jest od groma różnych dermokosmetycznych śmieci i wydaje mi się, że lepszy będzie detergent i woda zdemineralizowana - ja w ten sposób czyszczę filtry.

Wydaje mi się, że już we wszystkim co jest do mycia są dodatkowe środki "śmieci".

To nie to co dawny płyn do naczyń. Teraz pani domu musi dbać o dłonie więc zapewne we współczesnym Ludwiku są dodatki ...i nabłyszczające ...i jakieś chroniące skórę ...itp.

Strach używać na lustra tej chemii nowoczesnej. A może to przez to tak szybko czasem koroduje pokrycie Al?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.