Skocz do zawartości

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Papier-spektrometr pokazuje wiele linii absorpcyjnych w widmie Śłońca, coś pięknego.

Po przyciemnieniu skali ręką można dostrzec całą ich masę.

Jak Słońce dobrze świeci, widać nawet linię B Fraunhofera od tlenu na 687 nm i coś tam nawet powyżej 700 nm.  

 

Fraunhofer_lines_svg.png.9c35e16ea3dbff5352a4ece78764d405.png

 

Budujcie i obserwujcie, bo widoki piękne i seeing nie przeszkadza !

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czerwone podświetlenie to dobry pomysł...

Na razie gotowa jest obudowa i mocowanie okularu i siatki. Już zresztą trochę zmodyfikowałem to rozwiązanie. Pliki .stl dla chętnych zamieszczę w komplecie za jakiś czas.

IMG_1297.thumb.JPG.44f807bb555a39ee4366b2ca99b5c551.JPG

IMG_1298.thumb.JPG.ddcf27da5b3123c8def5ac3cfca4f8ba.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Nie wiem czy czerwone podświetlenie to dobry pomysł...

(...)

 

Najpierwszy prototyp zewnętrznego podświetlenia działa. Biały pasek na próbę oświetlałem czerwonym światłem z czołówki.
Najlepiej jak podświetlana skala byłaby poniżej lub powyżej obrazu z siatki dyfrakcyjnej, tak aby nie nakładała się na widmo.

Jak będę miał jakieś niezależne oświetlenie, to pewnie obetnę część "fabrycznej" skali zaklejając jej większą część.

Dziś przy pełnym Słońcu aby widzieć linie absorpcyjne musiałem całkowicie zasłonić skalę, bo inaczej linie ginęły w jej świetle.
Skalę delikatnie odsłaniałem tylko do odczytu długości fali.
Przy Słońcu ręczne manipulowanie jasnością skali działa bardzo dobrze, ale nie zadziała w nocy.

 

210108_spektroskop_proto_podswietlenie.jpg.1a930dfb18cde7b90009f165cbe0e6de.jpg

 

 

PS:
Pewnie byłoby dobrze, jakby "komora" spektroskopu była łatwo dostępna do dokładnego jej wyczernienia, np. jakby miała jakieś przykręcane wieczko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, majer napisał:

 

Proponuję obejrzeć widmo posolonej świeczki (uważając, by nie spalić spektrografu). Sód aż razi w oczy.

Nie spaliłem! Sól, tu na zdjęciu himalajska,  najlepiej świeci podczas sypania na płomień. Dzięki za radę!

IMG_6494 crop m.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam dwie lewe ręce do tego kartonu :(

po pierwsze skala nie chce się trzymać prosto tylko wygina dziwnie. Jakby była za długa.

 

Po drugie, powiedzmy, że ta folia jest jako tako w miejscu. Soczewka daje strasznie rozmazany obraz skali, nie wiem czemu, jakby była po prostu poza ogniskiem, bo jak ją wyjąć i popatrzyć bez pudełka to wydaje się ok.

 

czuję że failuję na poziomie przedszkolnym ;(

 

 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

(...)

Po drugie, powiedzmy, że ta folia jest jako tako w miejscu. Soczewka daje strasznie rozmazany obraz skali, nie wiem czemu, jakby była po prostu poza ogniskiem, bo jak ją wyjąć i popatrzyć bez pudełka to wydaje się ok.

(...)

 

Jak nosisz okulary, próbowałeś w okularach ?
Soczewka jest w dobrą stronę, tym wystającym kołnierzykiem w stronę papieru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Niestety mam dwie lewe ręce do tego kartonu :(

po pierwsze skala nie chce się trzymać prosto tylko wygina dziwnie. Jakby była za długa.

 

Po drugie, powiedzmy, że ta folia jest jako tako w miejscu. Soczewka daje strasznie rozmazany obraz skali, nie wiem czemu, jakby była po prostu poza ogniskiem, bo jak ją wyjąć i popatrzyć bez pudełka to wydaje się ok.

 

czuję że failuję na poziomie przedszkolnym ;(

 

 

Trzeba walnąć lufę, to dygot rączek ustąpi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, piotrkusiu napisał:

O matko, jakie to fajne :) Szkoda, że niedostępne.

Paczał ktoś na gotowce na aliexpress?

Cały fun jest w tym , że to takie nic. Gotowce są w cenach od 134 funtów - to już takie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

 

Jak nosisz okulary, próbowałeś w okularach ?
Soczewka jest w dobrą stronę, tym wystającym kołnierzykiem w stronę papieru ?

 

Zdałem sobie sprawę że właśnie chyba trzeba powoli zacząć nosić okulary ;) żona mówi że dobrze widzi. Mam chyba jakaś formę dalekowzroczności ;)

 

 

PS

w końcu się udało to jakoś doprowadzić do użyteczności. Trochę źle patrzyłem. I tak nie ma jakiegoś super szału, ale działa :) ciekawe ile linii ma ta siatka, może dałoby się ją oprawić jak filtr i mieć efektywnie namiastkę star analyzera?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Mareg napisał:

(...)

Kleju użyłem tylko do soczewki, resztę pokleiłem "taśmą elektryka", która ma parę zalet w takich zastosowaniach:

  • nie musi schnąć, działa od razu
  • nie klei "na amen", można odkleić i skorygować
  • zalepia wszelkie szczelinki, którymi może wpadać światłokładność spektrometru.

(...)

Tak na telefonie jak i wizualnie ja nie daję rady złapać widma w całości, trzeba troszkę "przewijać", bo albo ginie jeden koniec, albo drugi.

(...) 

Teraz dumam nad jakimś "wewnętrznym" podświetleniem skali, najlepiej z regulacją, tak aby nie trzeba było manewrować spektrometrem, aby też skala była oświetlona w odpowiednim stopniu.
I czekam na pogodę aby popatrzeć na widmo słoneczne. Na zdjęciach robionych przy dzisiejszych chmurach są chyba jakieś ślady linii absorpcyjnych, dlatego będę próbował je złapać jak będzie więcej światła.

 

 

Co do klejenia taśmą klejącą zamiast klejem, to ująłeś to lepiej niż ja. "nie musi schnąć, działa od razu" tego mi właśnie zabrakło w pierwszym poście!

 

Dla małych źródeł światła też tak mam i tak po prostu jest "nie daję rady złapać widma w całości, trzeba troszkę "przewijać", bo albo ginie jeden koniec, albo drugi."  Jeśli oko zbliżymy do soczewy, to poszerzy obraz widma, ale czasami i tak widmo nie jest na całą skalę. Najlepiej jak źródło światła jest rozciągłe w poziomie.

 

Ale będziesz miał super ten spektrometr. Wywelurowane wnętrze ;-) i podświetlenie skali. 

Ja już swojego nie rozbieram, żeby lepiej wyczernić ten lewy bok ... dam se rade!

______________________________________________

 

Odnośnie rozmytych obrazów skali, to też tak miałem, pisałem o tym w pierwszym poście. Postanowiłem lekko przechylić soczewkę w stronę skali (zdjęcia), to może pomóc wyostrzyć.

______________________________________________

 

A jeszcze do użytkownika Mareg odnośnie widma Słońca: linię B Fraunhofera widziałem bez problemu, "od razu".  W poście #3 jest to ta (o dziwo) nieoznaczona linia na prawo od H-alfa. Ciekawe czy dostrzeżesz też tą szeroką poza skalą w okolicy 720 nm :-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy linie absorpcyjne światła słonecznego przechodzącego przez atmosferę wskazują na skład tylko fotosfery słońca czy może nasza atmosfera zmienia nieco te wyniki ze względy na zawartość pierwiastków w niej występujących, a jeśli tak jak je rozróżnić?

 

Edytowane przez Adam87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stratoglider napisał:

(...)

A jeszcze do użytkownika Mareg odnośnie widma Słońca: linię B Fraunhofera widziałem bez problemu, "od razu".  W poście #3 jest to ta (o dziwo) nieoznaczona linia na prawo od H-alfa. Ciekawe czy dostrzeżesz też tą szeroką poza skalą w okolicy 720 nm :-)

 

Dziś dopiero było u mnie parę chwil pełnego Słońca aby potestować spektrometr przy dużych jasnościach.
Ja pierwszy raz w życiu widziałem linie Fraunhofera "na żywo" :new_shocked:, tak że do identyfikacji co jest co potrzebowałem czasu. Jak załapałem jak można podkręcać krańce widma celując bliżej Słońca to niestety przyszły chmury i poza 700 nm zrobiło się ciemno.

Zdążyłem jeszcze zauważyć, że widmo rozciąga się całkiem sporo poza 700 nm i tę linię na 720 nm może widziałem przez chwilkę. Na pewno do niej wrócę, jak do mnie wróci pogoda.

Wielkie dzięki i brawa dla @stratoglider za wciągnięcie nas w taką fajną zabawę :notworthy: :brawo: .

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Wam wejścia w świat spektroskopii. Jak widać, nie trzeba wydawać kroci na spektroskop/spektrometr.

 

Łatwo wyskalować sód, przy tej skali powinno być 590 nm. Seria linii przy 720 nm to absorpcja ziemskiej pary wodnej zawartej w atmosferze (H2O).

 

W Waszych spektrografach widać absorpcyjne linie powstające na słońcu ale też i szerokie ziemskiej atmosfery za linią H-alpha. Jak ktoś ciekawy jak wyglądają w większej rozdzielczości to zapraszam m. in. tutaj.:

oraz tutaj

Może uda się nawet zobaczyć serię Fraunhofera A jest na granicy zakresu widzialnego i podczerwieni (760 nm). Pewnie w Waszych spektroskopach trzeba by rozrzeszyć zakres. Oko jest tu już bardzo słabo czułe.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 2
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś musi być ten pierwszy raz....to moje pierwsze widmo!

Laser zielony - jak widać skala wymaga lekkiej kalibracji bo powinno być chyba 515 nm a ona pokazuje 532 nm..ale.... :)

Niezłej gimnastyki wymaga zrobienie takiej prostej fotki. Laser na stole przez matówkę, spektroskop na stole i książce wnuczka, obok latarka osłonięta zeszytem i do tego ja polujący na właściwy kąt z Iphonem w pozycji porąbanego akrobaty na kolanach przed stołem - ale rodzinka miała ubaw :)

 

IMG_1311.JPG.0d5f5fd9843e158ec8579e4332802630.JPG

 

Dla zainteresowanych - obudowa testowa jest do kupienia ( bez soczewki, siatki i skali) za 50 zł plus przesyłka. Normalna cena obudowy pewnie ok. 150 zł.

Obudowa umożliwia kalibrację poprzez przesuwanie skali po odcięciu i zamocowaniu na stałe części ze szczeliną.

 

IMG_1313.JPG.68fea642d0d088bf6387490d49ed85ce.JPG

 

W załączeniu pliki do samodzielnego wydruku

Obudowa spektroskopu I.stl Spektroskop okular.stl Spektroskop siatka.stl spektroskop skala i szczelina.stl

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, piotrkusiu napisał:

O matko, jakie to fajne :) Szkoda, że niedostępne.

Paczał ktoś na gotowce na aliexpress?

Nowa dostawa spektroskopów spodziewana jest w poniedziałek. Wysyłka do klientów od wtorku.

Zapraszam:  https://www.sklep-astromedia.pl/pl/p/Reczny-spektroskop-zestaw-do-samodzielnej-budowy/51

Pozdrawiam

Łukasz (Sklep AstroMedia)

 

PS: Ilustrowana instrukcja montażu http://michelswunderland.de/solderiron/spectro.html

Edytowane przez ŁukaszO
dodano PS.
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wessel napisał:

 

Laser zielony - jak widać skala wymaga lekkiej kalibracji bo powinno być chyba 515 nm a ona pokazuje 532 nm..ale.... :)

 

IMG_1311.JPG.0d5f5fd9843e158ec8579e4332802630.JPG

 

 

Sądzę że jest OK, lepiej niż u mnie.

Odczyt ze zdjęcia to 533 nm a wg wikipedii, zielony laser ma 532 nm https://pl.wikipedia.org/wiki/Laserowy_wskaźnik_celu :-)

(pisałem o tym w pierwszym poście)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasery geodezyjne na przykład mają 515 nm, ale to pewnie krytycznie zależy od producenta  lasera, co tam Chińczyk wrzuci to tego tygielka zanim wymiesza :)

W wolnej chwili napiszę jakąś instrukcję jak poskładać tą wydrukowaną obudowę ( z plików.stl z posta wyżej) Tam jest raptem 5 elementów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.