Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy - co kupić - jaki sprzęt ?


Henryk B.

Pytanie

Przede wszystkim witam !

Przechodzę na emeryturę - chcę sobie sprezentować teleskop do obserwacji nieba. Zawsze mnie ekscytowało niebo i to co się tam znajduje. Nie muszę mówić, że będzie to mój pierwszy teleskop - więc marzeniem moim jest by był w miarę prosty w obsłudze. Mam działkę w odległości ponad  ok. 20 km od Trójmiasta i ok10 km od większych zabudowań. Obserwację prowadziłbym na tej działce, ale też czasami na balkonie mieszkania. Piszę o tym, bo już zorientowałem się , że może to mieć znaczenie przy wyborze sprzętu. Jeszcze jedno - na ten cel przeznaczyć chcę fundusz w wysokości 1000 zł max 1500. Zwracam się do Was więc z prośbą o podpowiedź - co ewentualnie mógłbym kupić ?

Heniek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
58 minut temu, kjacek napisał:

Wojtek, SWANy w F5?

Hi, hi - okulary, to teraz się zacznie :flirt:

 

A serio, to mam znajomego w podobnym wieku jak autor wątku. I on twierdzi, że im mniej kilogramów, tym jest mu wygodniej, częściej ogląda niebo i mniej go to męczy... Mimo, że ciut mniej zobaczy.

Wiem że będzie kaszanka na brzegu ale na inny z tego co rozumiem nie ma pieniędzy. Moim zdaniem z erfli to taki najrozsądniejszy wybór ;)

Pewnie, lepiej brać esa 30mm i jechać pod ciemne niebo :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

A jakby tak jeszcze ociupinkę bardziej nagiąć budżet:D

AZ4 stalowy

Refraktor 150/750

6" soczewka to już docelowy rozmiar i tak jak napisał wojt0000 i tak za oknem chmury:icon_wink:.

No tu już kolega poszedł po tzw bandzie ;-) - sprawdzałem ceny !

Pozostaję jednak przy dotychczasowych wyborach :-)

Pozdrawiam,

Heniek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Henryk B. napisał:

No tu już kolega poszedł po tzw bandzie ;-) - sprawdzałem ceny !

Pozostaję jednak przy dotychczasowych wyborach :-)

Pozdrawiam,

Heniek

Czyli co ostatecznie? Pogody i tak brak, więc sprzęt jeszcze długo poleży :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Henryk B. napisał:

No tu już kolega poszedł po tzw bandzie ;-) - sprawdzałem ceny !

Pozostaję jednak przy dotychczasowych wyborach :-)

Pozdrawiam,

Heniek

Tutaj w lepszej cenie . Trudno ocenić w jakim stanie . https://www.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-messier-ar-152-760-ota-CID767-IDIflO2.html#3f407d3a8d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Qrczak99 napisał:

Ten Bresser to Petzval. Wielkie i ciężkie ustrojstwo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, Mxer napisał:

Panie Henryku

Zacznę od tego że jesteśmy sąsiadami. Mam maka 127/1500, newtona 200/800, lornetkę 8x56 i SW80/400. Okular jakiś też znajdę.
Czyli mam sprzęty F4, F5, F7 i F12. Pooglądamy sobie księżyc, jakąś planetkę, galaktykę i mgławicę, zobaczymy czy coś dojrzymy.

Przy okazji pokażę Panu jak działa system pozycjonowania GoTo.

Jak chce Pan zobaczyć różnicę pomiędzy nimi to przy sposobności pogody powiem Panu gdzie podjechać, zapnę to na montaż i poogląda Pan sobie.

 

Jak jest Pan zainteresowany to proszę o wiadomość prv.

 

Dzięki !

Wiadomość, wczoraj wysłałem na priv

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Henryk B. napisał:

dla zainteresowanych - zamówienie na sprzęt złożone, opłacone.

Teleskop Bresser Messier Firstlight AR-102/600 Nano AZ

 

Czekam na dostawe.

Wielkie dzięki za pomoc.

 

Witam. Właśnie przeczytałem cały wątek. Lubię takie dreszczowce. Mam taki sam sprzęt. Prowadzę pewien temat na sąsiednim forum "Katalog Messiera w małym achro. - Obiekty głebokiego nieba - Forum Astronomiczne" https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24456-katalog-messiera-w-małym-achro/ .  Jeżeli będzie miał Pan jakieś pytania proszę pisać. Poznałem już nieco możliwości sprzętu,  jego wady i zalety. Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba bo w obserwacjach to jest najważniejsze. 

Edytowane przez as1
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do dzisiejszego dnia nie mam ŻADNEJ informacji ze sklepu. Tzn. otrzymałem tylko info zwrotne typu - dziękujemy za zakup i podano nr konta bankowego na który mam przelać kasę. Na koncie widnieje zapis - NIEOPŁACONY  :-(. A przelałem kasę 19 lutego. Sklep RAIG - Barcelona !!! 

Zaczynam się już denerwować. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Henryk B. napisał:

Do dzisiejszego dnia nie mam ŻADNEJ informacji ze sklepu. Tzn. otrzymałem tylko info zwrotne typu - dziękujemy za zakup i podano nr konta bankowego na który mam przelać kasę. Na koncie widnieje zapis - NIEOPŁACONY  :-(. A przelałem kasę 19 lutego. Sklep RAIG - Barcelona !!! 

Zaczynam się już denerwować. 


Mocno sugerowałbym telefon do sklepu w tej sprawie.

W styczniu chciałem kupić u nich montaż, dobra cena, informacja że dostępny, jednak z racji tego że to właśnie sklep hiszpański (Barcelona) wolałem wcześniej zadzwonić i potwierdzić cenę, czas dostawy do Polski itp. Kontakt telefoniczny bez problemu, od razu odebrał miły Pan (z rozmową po angielsku nie był problemu), tyle że na pytanie o montaż - usłyszałem że sklep już nie prowadzi takiego asortymentu. 

Nie chcę straszyć, ale naprawdę warto wykonać telefon - rozwiąże wszystkie wątpliwości i przyspieszy realizację lub ewentualny zwrot środków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No niestety. Jestem po rozmowie telefonicznej. Oczywiście,kasa dostali - ale nie ma teleskopów. Napiszą maila z pytaniem, gdzie przelać pieniądze. Czytając opinie z innych stron świata, czarno to widzę. Niektórzy czekają na zwrot już ponad 2 miesiące :-(. MASAKRA !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlaczego kupiłeś w tym sklepie? Jako nowa osoba w tym hobby mogłeś wcześniej zapytać o opinię i sugestie. Wcześniej padły też propozycje, aby najlepiej kupić na giełdzie od sprawdzonych osób. Wątek na 9 stron, masa porad, a na końcu taki klops.
Życzę powodzenia w zwrocie, oby był szczęśliwy i szybki finał.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Dlaczego kupiłeś w tym sklepie? Jako nowa osoba w tym hobby mogłeś wcześniej zapytać o opinię i sugestie. Wcześniej padły też propozycje, aby najlepiej kupić na giełdzie od sprawdzonych osób. Wątek na 9 stron, masa porad, a na końcu taki klops.
Życzę powodzenia w zwrocie, oby był szczęśliwy i szybki finał.

OK - dzięki. Właśnie sugerowałem się poradami. Ale wiadomo, nikt nie spodziewał się takiego finału. Każdy z nas chce dobrze - nie zawsze jest po naszej myśli. Mam tylko nadzieję, że zwrócą kasę. Teraz nie wiem co dalej - muszę ochłonąć. Bo jednak nie wycofuję się z zamiaru kupna czegoś. Tylko co i gdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teraz się skup na odzyskaniu kasy, zadzwoń i dowiedz się co dalej. Dostarcz im dane do zwrotu - przysługuje ci bez podania powodu. Kupiłeś w ramach UE, więc przysługują ci określone prawa. Skup się na celu niezależnie od środków :) Ja bym ich bombardował mailami i tel. do skutku.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Czasami warto kupić coś innego / zbliżonego jeśli jest okazja na giełdzie i sprzęt jest sprawdzony :) 

Tylko pytanie - co jest zbliżone ;-). Jestem całkiem zielony w tym. Będę w miarę swoich możliwości rozglądał się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.