Skocz do zawartości

Mont a LP


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie się zastanawiam, czy biorąc pod uwagę zaświetlenie nieba 4 w  Bortle’a jest sens kupowania montażu lepszego niż EQ3-2 ? Mam Heq5  z guidingiem i nie wyjeżdżając pod ciemne niebo nie jestem w stanie bez filtrów wyciągnąć więcej niż 1 minutę bez przepalenia. Na EQ 3-2 wyciągałem to samo. wiec... ? A Wy co o tym myślicie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Mont a LP
24 minuty temu, Łysy Łysy napisał:

 zaświetlenie nieba 4 w  Bortle’a 

Sam strzelam z podobnego nieba i IMO warto kupić lepszy montaż.

25 minut temu, Łysy Łysy napisał:

 nie jestem w stanie bez filtrów wyciągnąć więcej niż 1 minutę bez przepalenia

Ja zwykle palę po 300s  i nie jestem nawet blisko przepalenia... Fakt , że na f/8, ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź krótka: jest.

Odpowiedź dłuższa: Co fotografujesz?, bo w B4 to ja sobie nie wyobrażam clippingu na obiektach DS po 1. min (no właściwie to sobie wyobrażam, zawsze można czułość na maksa podkręcić... no, i trapez  Oriona też da się przepalić...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bawię się 150/750 ,bawię. Mam to ''szczęście''  ,że mieszkam po sąsiedzku z domem pomocy ,a tam zawsze się świeci. Z jednej strony Dom pomocy z drugiej mój ,a po drodze tuje i wierzba. O LP nie mówię. Postawiłem słup, zrobiłem podest ,a teraz mam w planach stawiać astrobudkę. Tylko ten zakres. Planety i US ok, ale DS-y mnie strasznie pociągają, a jestem ograniczony. Tak czy siak budka powstanie, z tujami jakoś sobie poradzę, ale z zaświetleniem już nie bardzo. I  stąd to pytanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W warunkach sporego LP bardzo przyjemnie fotografuje się z małym FOV. Odpada ( prawie) problem gradientów, można tłuc po 100 klatek i szum też da się obejść. Ale...małe pole to długa ogniskowa. A im dłuższa ogniskowa to większe wyzwanie dla montażu... Montaż warto mieć najlepszy z możliwych- zawsze i przy każdym LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Łysy Łysy napisał:

Mam Heq5  z guidingiem i nie wyjeżdżając pod ciemne niebo nie jestem w stanie bez filtrów wyciągnąć więcej niż 1 minutę bez przepalenia.

Albo palisz przy horyzoncie, albo nie jest to bortle 4.

Ja mam bortle 4 i nawet 600s nie pali mi klatek. Wtedy wiadomo, gwiazdki są białe od przepalenia, ale na pewno nie całe zdjęcie. 

Robię standardowo po 300s bez filtra i jeśli nie ma księżyca powyżej sierpa, to żadnego zaswietlenia nie mam. 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Łysy Łysy napisał:

Właśnie się zastanawiam, czy biorąc pod uwagę zaświetlenie nieba 4 w  Bortle’a jest sens kupowania montażu lepszego niż EQ3-2 ? Mam Heq5  z guidingiem i nie wyjeżdżając pod ciemne niebo nie jestem w stanie bez filtrów wyciągnąć więcej niż 1 minutę bez przepalenia. Na EQ 3-2 wyciągałem to samo. wiec... ? A Wy co o tym myślicie?

 

Ja mam EQ3-2, i przepalają mi się klatki po minucie, zresztą to jest centrum Krakowa, Bortle up to 11...

Natomiast gdy zakładam filtr w stylu 850nm to jeszcze nie udało mi się przepalić klatki. 

Wyobrażam sobie, że narrowbandy i tym podobne rzeczy bądą jak najbardziej korzystały z dłuższych czasów.

Inna sprawa, że CMOSem można wejść powoli w obszar poważnego Dark Currentu...

 

Natomiast biorąc pod uwagę, że dysponuję na razie zaledwie 300mm ogniskowej (maksymalnie) to wydaje mi się, że moim problemem jest bardziej ustawienie na biegun niż realne błędy prowadzenia.

Jakbym miał robić do 300mm zdjęcia to prawdopodobnie odpowiednio dobry egzemplarz EQ3-2 powinien być ok.

 

Natomiast co do guidingu...

 

Właśnie jestem w trakcie eksperymentu, którego celem jest wyposażenie EQ3-2 w guiding za cenę nie przekraczającą różnicy między wartością EQ3-2 i HEQ5. 

Prawdopodobnie jednak wartość (+czas) przekroczy tę kwotę, więc dla wygody chyba doradzałbym HEQ5 jako rozwiązanie kompleksowe i natychmiastowe.

 

Inna sprawa: co innego wydawać kilkaset złotych co miesiąc i dłubać, grzebać i się bawić ogólnie w małego elektronika, a co innego wyłożyć na raz 4k zł i mieć wszystko cacy :P Trzeba rozważyć co jest środkiem, a co celem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Ja mam EQ3-2, i przepalają mi się klatki po minucie, zresztą to jest centrum Krakowa, Bortle up to 11...

Natomiast gdy zakładam filtr w stylu 850nm to jeszcze nie udało mi się przepalić klatki. 

Wyobrażam sobie, że narrowbandy i tym podobne rzeczy bądą jak najbardziej korzystały z dłuższych czasów.

Inna sprawa, że CMOSem można wejść powoli w obszar poważnego Dark Currentu...

 

Natomiast biorąc pod uwagę, że dysponuję na razie zaledwie 300mm ogniskowej (maksymalnie) to wydaje mi się, że moim problemem jest bardziej ustawienie na biegun niż realne błędy prowadzenia.

Jakbym miał robić do 300mm zdjęcia to prawdopodobnie odpowiednio dobry egzemplarz EQ3-2 powinien być ok.

 

Natomiast co do guidingu...

 

Właśnie jestem w trakcie eksperymentu, którego celem jest wyposażenie EQ3-2 w guiding za cenę nie przekraczającą różnicy między wartością EQ3-2 i HEQ5. 

Prawdopodobnie jednak wartość (+czas) przekroczy tę kwotę, więc dla wygody chyba doradzałbym HEQ5 jako rozwiązanie kompleksowe i natychmiastowe.

 

Inna sprawa: co innego wydawać kilkaset złotych co miesiąc i dłubać, grzebać i się bawić ogólnie w małego elektronika, a co innego wyłożyć na raz 4k zł i mieć wszystko cacy :P Trzeba rozważyć co jest środkiem, a co celem :P

Primo wydanie 5k :P

secundo nie od razu cacy, też trzeba się nagrzebac, chyba że ma się farta  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

 

Właśnie jestem w trakcie eksperymentu, którego celem jest wyposażenie EQ3-2 w guiding za cenę nie przekraczającą różnicy między wartością EQ3-2 i HEQ5. 

 

 

Byłem i widziałem

Tzn. Swego czasu przerobiłem EQ3-2 na GOTO z użyciem AstroEQ.

GOTO działało sensownie, ale guding działał wybitnie nędznie. Tzn. rektascencja, to jeszcze przeżyć się dało, ale deklinacja była tragiczna.

Przede wszystkim - backlash. A jak spróbujesz usunąć backlash, to przygotuj się na blokowanie przekładni.

Próbowałem z tym walczyć luzując przekładnie i balansując teleskop na tyłek.

Później jeszcze dorzuciłem zły polar alignment, tak aby deklinacja ciągnęła w jedną stronę.

I nawet nieco, czasem działało, ale standardowym zachowaniem było narastanie błedu na deklinacji, a następnie przelatywanie kilka sekund kątowych na drugą stronę błędu i cykl w kółko

Wynikło to z tego, że EQ 3-2 ma oś deklinacji łożyskowaną jedynie na pojedynczej tulei. W efekcie miało to spory moment rozruchowy i kolejne kroki silnika jedynie napinały mechanizm, aż w końcu ten ruszał i przelatywał dalej.

 

I tego problemu zasadniczo nie przeskoczysz.

Mnie ten eksperyment dużo nie kosztował, bo silniki krokowe, jak i koła czy paski to były szufladowce, a mocowanie przekładni zrobiłem sobie na frezarce za grosze, ale ogólnie trochę strata czasu.

Suma sumarum - nie polecam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 150/750 na EQ 3-2 +Canon 1100d Zdjecia robię z przedmieść Gdyni. Czas przeważnie 60s Ale moim problemem jest nierówne tło. Z jednej strony jasne od Gdyni z drugiej latarnia jakieś  50 metrów od mojego ogródka. Trzeba koniecznie inwestować w filtry. Tylko jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, KArtur napisał:

Tak aparat po modyfikacji. Foce DS 

To potrzebujesz filtry wycinające IR. Do mgławic typowo dwuzakresowy najlepiej, z dobrych Optolong L-eNhance, do innych obiektów np. L-pro. 
zobacz sobie ten wątek 

 

ta latarnia to led czy sodówka?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Łysy Łysy napisał:

Mam Heq5  z guidingiem i nie wyjeżdżając pod ciemne niebo nie jestem w stanie bez filtrów wyciągnąć więcej niż 1 minutę bez przepalenia.

 

Ale co ma montaż do przepalania klatek?

Masz na myśli przepalanie dokładnie jakich elementów kadru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, janekosa napisał:

To potrzebujesz filtry wycinające IR. Do mgławic typowo dwuzakresowy najlepiej, z dobrych Optolong L-eNhance, do innych obiektów np. L-pro. 
zobacz sobie ten wątek 

 

ta latarnia to led czy sodówka?

 

 

Latarnia sodowa. Zastanawiałem się nad filtrem Astronomik CLS 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie tnie IR, nawet na stronie producenta masz napisane

 

https://www.astronomik.com/en/visual-filters/cls-filter.html

 

  • CCD photography: Good, when used with an additional IR-block-filter

 

do foto potrzebujesz filtra CCD

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KArtur napisał:

Ja mam 150/750 na EQ 3-2 +Canon 1100d Zdjecia robię z przedmieść Gdyni. Czas przeważnie 60s Ale moim problemem jest nierówne tło. Z jednej strony jasne od Gdyni z drugiej latarnia jakieś  50 metrów od mojego ogródka. Trzeba koniecznie inwestować w filtry. Tylko jakie?

 

Myślę, że najlepiej... poszukać informacji w innych wątkach lub założyć swój własny, bo tutaj jesteśmy w nieco innym temacie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka mówi tak, że jeśli człowiek wpadł w to hobby, to nie ma ucieczki. Robisz z miasta, z filtrami DB, TB, przy lockdownie i zgaszonych światłach itd. I zapragniesz czegoś więcej. I wyjedziesz na weekend z miasta.

Tak jak w wielu innych przypadkach trudno tu mówić o szczególnie racjonalnym podejściu. Jeśli możesz, to kup jak najlepszy, kiedyś się przyda, a na razie pozwoli o sobie zapomnieć i uniknąć dodatkowych frustracji.

Jestem tego samego zdania co Maciek.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.